[Çözüldü]GTK+ İDE

Başlatan microanaliz, 28 Ekim 2011 - 18:11:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

microanaliz

GTK kullanabileceğimiz bir İDE var mı? ben bulamadım da... Ya da code::blookc nasıl bu kütüphanesini ekleyebiliriz?
MicroAnaliz

ekremsenturk

C, C++ ve GTK ile hiç bir ilgim yok. Ama Glade arayüztasarımcısı aradığın şey olabilir. Anjuta ile gerekli eklentileri kurduğunda Glade dosyalarını işleyebiliyorsun.

microanaliz

glade de kotlar nasıl ekleniyor bunu bilmiyorum sıkıntı burada...
MicroAnaliz

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ekremsenturk

Devhelp'ide kur." libglade reference manual" bölümünü, yardımlar arasından  seçtiğinde, konulara bölünmüş anlatımlar bulabilirsin.

microanaliz

Araştırdım Gtk için İDE yokmuş yazan bir firma çıkarsa haberdar edilirse sevinirim...
MicroAnaliz

rutku

codeblock, codelite ve anjuta var. Ayrıca glade xml dosyası oluşuturur. Siz o xml dosyasını class a yükleyip ordan sinyal mekanizmasıyla kullanabilirsiniz. Böyle bir şey istemiyorsanız, tasarımı koda döken eklenti ve uygulamalar vardı. Gtk code generate diye arayabilirsiniz.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

eribol

Alıntı yapılan: microanaliz - 15 Kasım 2011 - 16:05:16
Araştırdım Gtk için İDE yokmuş yazan bir firma çıkarsa haberdar edilirse sevinirim...
Anjuta, monodevelop, eric4 vs bunların hepsi gtk için kullanılabilir. Hatta anjuta glade ile birlikte çok güzel işler çıkarıyor.

sem

Alıntı yapılan: eribol - 15 Kasım 2011 - 17:16:31
Anjuta, monodevelop, eric4 vs bunların hepsi gtk için kullanılabilir. Hatta anjuta glade ile birlikte çok güzel işler çıkarıyor.

Söylendiği gibi ayrı bir araca gerek yok... C derleyebildiğiniz her IDE (büyük ihtimalle %99'dur, %1 ise doktor payı kalsın) ile GTK derleyebilirsiniz. SUDO'da Eclipse için yöntemi anlatmıştık... İnceleyebilirsiniz. Aynı mantık ile (mantıktan kastım tek yapılması gereken IDE'ye ilgili kütüphane için derleme parametrelerinin belirtilmesi) istediğiniz IDE ile GTK kodlayabilirsiniz. Aynı şekilde istediğiniz IDE ile derleme parametrelerini belirttikten sonra OpenGL, MySQL vs istediğiniz her şeyi kodlayabilirsiniz. Çünkü GTK ayrı bir şey değil kütüphanedir. Tahmin edeceğiniz gibi her kütüphane için ayrı IDE'nin olması anlamlı değil. C ile MySQL bağlantısına ayrı IDE, C ile OpenGL kodlardan farklı bir IDE, C ile GTK kodlarken ayrı bir IDE, C ile sistem programlarken ayrı bir IDE, daha sonra bu örnekleri kütüphaneler için çoğaltıp diller ile kombine ederseniz neden anlamsız dediğimi anlayacaksınız... C,C++, Delphi, Java, Python vs...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Kasım 2011 - 09:24:36

EK: Hatta ilk iletilerde bir bağlantı geçmişim ama pek incelememişsiniz gibi duruyor.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

microanaliz

Şunu mu anlamam lazım saygı değer arkadaş ne derlemek istiyorsak herhangi bir derleyiciye kütüphaneyi tanıtacağız ve proje kısmından parametreyi gireceğiz olay bitecek.Benim anladığım bu da şöyle bir derleyici yani İDE üzerinde gösterilse biz de kavrasak olmaz mı saygılar yardımlar için teşekkurler...
MicroAnaliz

sem

Alıntı yapılan: microanaliz - 24 Kasım 2011 - 22:21:39
ne derlemek istiyorsak herhangi bir derleyiciye kütüphaneyi tanıtacağız ve proje kısmından parametreyi gireceğiz olay bitecek

Aslında olay bu fakat yanlış anlaşılmış bazı yerler var. Proje kısmından dediğiniz araç derleyici değil, IDE. Yani örneğin GTK derlemek için derleyiciye bir parametre girmeniz gerekiyor. Bu tarafta kullanılan derleyici gcc'dir. Yani parametreyi asıl görmesi gereken derleyicidir. Bir arkadaş şöyle bir örnek vermiş g++ üzerinde;

g++ gtkmmdemo.cpp -o gtkmmdemo `pkg-config gtkmm-2.4 --cflags --libs`

Burada kullanılan g++ derleyici; `pkg-config gtkmm-2.4 --cflags --libs` ise gtkmm kütüphanesini kullanabilmek için derleyicinin görmesi gereken parametredir.

Eclipse ise bir derleyici değildir. Kendi içerisinde bir make dosyası hazırlar ve bu dosyada yine gcc, g++ ya da hangi program kullanılıyorsa onun derleyicisi kullanılır. Yani IDE bir derleyiciye yine ihtiyaç duyar. Bahsettiğiniz "proje" bölümü Eclipse'de yani IDE'dedir. Yani burada aslında Proje kısmına parametre girerek şöyle yapıyoruz;

"Eclipse, sen al bu parametreyi gcc'ye söyle, haberi olsun"

demiş oluyoruz... Onun dışında "IDE üzerinde gösterilse kavrasak" demişsiniz, aslında sizin anlamanız ve kavramanız gereken tek şey kod işin kod kısmıdır. Siz kodları anladıktan sonra Gedit, Nano gibi birimler üzerinde de çalışabilirsiniz. IDE sadece programcıya kolaylık getirir.
Burası dünya?

microanaliz

Anlaşıldı sağolun ...
MicroAnaliz

travego0403

Herhangi bir IDE için en kaba anlatımla
-Proje Ayarları
--Derleyici Ayarları
---Linker(Bağlayıcı) Ayarları

kısmında gerekli yere parametreleri yazarsanız IDE derleyiciye gerekli parametreleri bildirecektir.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

microanaliz

Olayın mantığını çözdüm ...
MicroAnaliz