Hedef: 2015'te 200 Milyon Ubuntu Kullanıcısı

Başlatan XRumer, 27 Ekim 2011 - 18:10:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alquirel

Başlık 3 yıllık hedeften bahsediyor, siz 7 günlük "sayfa tıklaması"na bakarak hedefi ulaşılmaz sayıyorsunuz, asıl ben ne diyeyim!...

Eğer 7 günlük "sayfa tıklaması"nı Canonical kullanıcıyı önemsemiyor şeklinde yorumluyor iseniz o zaman kimsenin diyecek bir şeyi kalmaz galiba...

[Cidden diyecek bir şeyim kalmadı]

experotux

Linux Mint 12. sürümünde Ubuntu 11.10 tabanlı olarak varsayılan masaüstü Gnome 2.32 sürümüyle gelecekmiş
Anlayamadım
GTK+3 ile çalışan Gnome3 ile gelen bir dağıtıma GTK+2 ile çalışan Gnome2 nasıl yüklenir ?
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

BayboraKaan

@Al Arabi sikayetlerini daha önceden de söylendigi gibi Canonical'a yap. Eger destegini Linux Mint'e yapacaksan da kimse alinmaz gücenmez, yapabilirsin. Bu söyledigin ile ne koca Canonical sirketi ne de Ubuntu-tr ailesi zarar görür. Daha öncede söylendigi gibi herkes Unity'i ya da Ubuntu'yu begenmek zorunda degil ama elestiri sekli cok önemlidir. Eger sen dersen ki Canonical kimseyi tinlamiyor istedigini yapiyor o zaman biz de sana gerektigi gibi davraniriz.

Yine diyorum Ubuntu kimsenin özgürlügünü kisitlamiyor. Ama dedigin diger dagitimlar benim begendigim masaüstü ortamini desteklemiyorsa iste onlar benim özgürlügümü kisitliyor demektir.

Eger bilmiyorsan diger masaüstü ortamlari icin komutlari vereyim;
sudo apt-get install kubuntu-desktop
sudo apt-get install xubuntu-desktop
sudo apt-get install lubuntu-desktop

Begendigini ucbirime kopyalayip yapistirabilir ve kurabilirsin. ;)

Al Arabi

@bayborkaan, benim iletilere cevap yazma. Tavrın ve düzeyin hoşuma gitmiyor. Tavsiyelerini kendine sakla.

Alıntı yapılan: alquirel - 28 Ekim 2011 - 23:01:54
Başlık 3 yıllık hedeften bahsediyor, siz 7 günlük "sayfa tıklaması"na bakarak hedefi ulaşılmaz sayıyorsunuz, asıl ben ne diyeyim!...

Eğer 7 günlük "sayfa tıklaması"nı Canonical kullanıcıyı önemsemiyor şeklinde yorumluyor iseniz o zaman kimsenin diyecek bir şeyi kalmaz galiba...

[Cidden diyecek bir şeyim kalmadı]

Evet ben  7 günlük sonucu gösteren grafiği paylaşarak bu sonucu yazdım ve bunu düşünüyorum(!) Size 1 yıllık grafik koydum  yine de  beğenmediğiniz! Diğer grafikleri koydum ve en belirgin bir gücün ilk adımlarını yani Mint Linux'un yükselen grafiği paylaştım  onu da çarpıttınız. Şimdi kendinize sorun, sizce benim vardığım sonuçlarda durumu anlatmada bir hata yapmış olabilir miyim?

alquirel

Öncelikle Linux Mint'e herhangi bir itirazım olmadı.

Ben Distrowatch istatistiklerini Ubuntu'nun yükselişi/düşüşü şeklinde yorumlamayacağımı en başta belirttim. Distrowatch istatistiklerini kriter olarak kabul eden sizsiniz. Ama ne hikmet ki sadece son 6 aylık ve son 7 günlük istatistiği değerlendirmeye alıyorsunuz. Ben de bunun üzerine sizin Ubuntu'nun yükselişi/düşüşü olarak kabul ettiğiniz yerden başka örnekler gösterdim.
- Son 12 ay : Değişim yok
- Son 3 ay : Ubuntu yükselişte

O oo, iş çıkmaza girdi, hangisini kriter alacağız?

Alıntı yapılan: Al Arabi - 29 Ekim 2011 - 00:05:12
Şimdi kendinize sorun, sizce benim vardığım sonuçlarda durumu anlatmada bir hata yapmış olabilir miyim?

Eğer 7 günlük istatistik ile bir sonuca varıyorsanız evet hata yapıyorsunuz.

eribol

Kapatılsa da şahsi muhteremin  klasik anlamsız içi boş, hiçbir amaca hizmet etmeyen sacmaliklarini okumasak?

hsngrms

@Al Arabi, Linux Mint'i çok seviyorsan gel forum.linuxmint.org.tr 'de ağırlayalım. Bu şekilde burada bir yere varamazsın.
Yalnız önce adını düzgün söyle...

decent

Sözlerim geneldir, kimse üstüne alınmasın;

Arkadaşlar,
Meseleyi dağıtım yarışına veya başka yerlere çekmemize gerek yok.
Ubuntu önde olsa ne olur, Mint önde olsa ne olur ?
Kişisel tartışmaya girmeden fikirlerimizi paylaşalım ve birbirimizi kıracak ifadelerden kaçınalım lütfen.

Ayrıca;
Ubuntu ile gelen varsayılan yapılandırmaya "dayatma", "kullanıcıyı düşünmeme" vb. yakıştırmalar ile yapılacak eleştirilerin muhatabı burası değil; geliştiricilerdir.
Burada ne kadar konuşursak konuşalım, bir sonuç çıkmayacaktır. Güzel düşünceler, yapıcı eleştiriler çıkıp geliştiricilere iletilirse o başka.

Ve yine ayrıca;
Bir grup kullanıcı vardır ki onları "ağzınızla kuş tutsanız", "uzaydan dağıtım getirseniz" memnun edemezsiniz.
Çünkü o kullanıcı grubu sadece yapılanı-sunulanı eleştirmeye odaklıdır...

Al Arabi

Alıntı yapılan: eribol - 29 Ekim 2011 - 00:24:36
Kapatılsa da şahsi muhteremin  klasik anlamsız içi boş, hiçbir amaca hizmet etmeyen sacmaliklarini okumasak?

Attığınız her mesajda kişiliğinizi belli ediyorsunuz! Konuyla ilgili fikriniz yoksa mesaj atmaz ve iletilerime cevap vermezsiniz olur biter! İnsanları küçük görme huyundan vazgeçin.Forum babanızın çiftliği değil.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ekim 2011 - 01:24:52

Alıntı yapılan: hsngrms - 29 Ekim 2011 - 00:30:00
@Al Arabi, Linux Mint'i çok seviyorsan gel forum.linuxmint.org.tr 'de ağırlayalım. Bu şekilde burada bir yere varamazsın.
Yalnız önce adını düzgün söyle...

Heheheh.:)

BayboraKaan

Yönetimin uyarilarina önem verilmemesinden ve konu artik manasizlasmasindan dolayi konuyu kilitliyorum.

heartsmagic

Dayanamadım, elimde olan güce kuvvete binaen yazmak istiyorum :)

Son zamanlarda nedense Distrowatch ne kadar büyük bir kriter oldu. Misal, ben seneleriiiiin Linux kullanıcısıyım, elimden birçok dağıtım geçti. Distrowatch'u de bilirim yani, fakat ne zaman ki birisi oraya göre kıyaslama yaparsa gülüp geçerim. Boş heveslerin boş kıyaslamaları bunlar. Bizler yaşayan birer organizmayız, etrafımızda olan bitene göre kıyas yaparız. Çokça duyuyorsak Ubuntu'yu, demek ki birileri doğru yolda demektir. Gerisi boş benim için.

Şunu anlayamayacak bazı insanlar sanırım. Bizler hiçbir dağıtıma b.k atmazken (kusura bakmayın terbiyem bir yere kadar sabır gösterebildi), birileri tutup Ubuntu'ya bunu yapıyor. Forumda işimiz olmamasına rağmen Diğer Dağıtımlar bölümü var, mümkün mertebe onlara da destek vermeye çalışıyoruz. Hiç gördünüz mü "O dağıtım çok kasıntı, yapılandırması çok zor, desteği hiç yok, bir şeye benzemez" dediğimizi? Yeterli alt yapı varsa karşı tarafta elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz?

Peki Ubuntu için bu neden yapılmıyor? Dünyada da böyle. Sığ zihniyetlerin yorumlarından örnekler:

"Ubuntu çocuk işi, herkes kullanır, siz A, B, C dağıtımını kullanın"
Peki, ben çocuğum zaten saygıdeğer büyüğüm. Çocuk kalmayı tercih ediyorum şu sıralar.

"Ubuntu GNU/Linux'a tam uymuyor, cıs"
Peki, uyan kaç dağıtım var? Bu şartlar uyabilen kaç dağıtım olacak? Uyacağız diye kasınanların Windows tarafından insan çekme oranı nedir? Artıları, eksileri bir kıyaslayın bakalım.

"Ubuntu kullanıcı kaybetti, hem de çok"
Peki. Gidenler olacaktır, gelenlere bakarız bizler. Elbette kullanıcı kaybedecektir, her dağıtım yeri ve zamanı gelince kullanıcı kaybeder. Peki kazanılanlar? Hiç hesaba katılmadan fütursuzca yapılan yorumlar...

Eğer Allah ömür verirse 2015 gibi görürürüz bakalım Ubuntu hata mı yaptı yoksa doğru mu? Biz burada oluruz, olmayız o ayrı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.