Hedef: 2015'te 200 Milyon Ubuntu Kullanıcısı

Başlatan XRumer, 27 Ekim 2011 - 18:10:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Kaynak: http://ubuntumanual.org/posts/330/a-new-target-200-million-ubuntu-users-by-2015

Aslında bu haber yeni değil, Mayıs ayına ait. (Not aşağıda yazdıklarım haberin çevirisi değil, habere kendi yorumumdur.)

Ubuntu sponsoru Mark Shuttleworth, Budapeşte/Macaristan'da düzenlenen Ubuntu Geliştiricileri Konferasında yaptığı açıklamada şu an 12 milyon Ubuntu kullanıcısı sayısını 2015 yılında 200 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Videoyu izlemek için tıklayın: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rjyNTCHVyxs

Ubuntu şimdiden kendisini ona göre geliştiriyor. Yazılım Merkezi, gerçekten de tam anlamıyla bir market halini aldı. Pek çok uygulamanın arayüzü sadeleşti. Unity, gittikçe gelişiyor ve Wayland'a geçiş söz konusu. Ayrıca Shuttleworth, donanım üreticilerini Linux desteği vermeleri için ikna etmeye çalışıyor. Bunların dışında Ubuntu kurulu gelen PC'leri şimdiden görmeye başladık.

Eğer hedef gerçekten tutturulabilirse, pek çok hayalimiz bir kaç yıl içinde gerçekleşecek demektir. 200 milyon kullanıcı demek, Linux'un PC'lerde yıllardır bir türlü geçemediği %1'lik kullanım oranını fersah fersah geçmesi demektir. Windows kadar olmayabilir ama bunun bir önemi yok, Mac OS X %5'i geçtikten sonra yazılım ve oyun üreticilerinin dikkatini çekmeye başlamıştı.

Eğer 200 milyon rakamına ulaşılırsa

1) Donanım üreticileri Linux'u görmezden gelemeyecek.

2) Oyun üreticileri Linux'u görmezden gelemeyecek.

3) Diğer yazılımların üreticileri Linux'u görmezden gelemeyecek.

4) Linux'a destek vermeyen web uygulamaları da bu tavırlarını değiştirecekler.

5) Çok daha üstün özelliklere sahip Linux dağıtımları, uygulamalarla karşılaşacağız.

6) Windows tekeline büyük darbe vurulacak. Linux kurulu bilgisayarları her yerde daha çok görebileceğiz. Windows'tan başka bir şeyi bilmeyen veya beğenmeyen insanların sayısı azalacak. Sadece Linux'a yönelik basılı dergiler bile gelebilir.

7) Linux'ta yaşadağımız sorunlar azalacak.

Şunu da belirtmekte fayda var: Ubuntu bir özgür yazılım, Ubuntu'nun kazanımlarından diğer dağıtımlar da faydalanacaktır. Zaten Mark Shuttleworth, Ubuntu dışındaki başka özgür yazılım projelerine de destek veriyor.

Umarım bu hedef gerçekleşir ve önümüzdeki bir kaç yıl içinde güzel günler görürüz. Zaten bazı güzel şeyler şimdiden gerçekleşmeye başladı. Ayrıca Microsoft'un bütün standartları zaten gerileme içinde. Microsoft'un son hamleleri çırpınmadan ibaret.

yakusha

bu hedefler de durup dururken gerçekleşmeyecektir... çinliler kadar kendimizi klonlamamız lazım... :) hatta daha fazla...

ben şimdiden 2 kişiyi ubuntu dünyasına kazandırdım, her linux kullanıcısı birkaç kişiyi daha bu aileye dahil etmek için uğraş vermelidir...

"yazılım sek. gibidir en iyisi ücretsiz olandır" demiş linus tovalds, bence linux de aynıdır,

a) herkes kendisine muhtaçtır :)
b) bir defa bulaşan bir daha bırakamaz, bağımlılık yapar :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

XRumer

Bu öyle, herkes çevresinden bir kaç kişiyi kazandırsın yoluyla olacak şey değil. Bunun için geleceğe yönelik şirket politikaları gerekir. Canonical her şeyi planlıyor. Canonical yıllar öncesinden pek çok şeyi planlamıştı. Biz her sürümde bir şeyleri eleştiriyoruz ama onlar sadece geçiş aşamaları, yani biz basit düşünüyoruz ama onlar uzun vadeli düşünüyor. Örneğin pencere düğmelerinin sola alınması basit bir hamle değildi. Unity'de gerekli olan bir şeydi. Canonical o zamandan Unity'i düşünmüş. Bu bir örnek, bu adamlar yıllar sonrasını planlıyorlar.

1) Bütün yazılımlara daha sade ama daha şık bir arayüz veriyor. 11.10'da bunu görebiliriz.

2) Donanım üreticilerini Linux'a destek vermeleri için ikna etmeye çalışıyor. Donanım desteğini arttırmaya çalışıyor. Ayrıca Ubuntu kurulu olarak satılan bilgisayarların üretilmesi için şirketleri ikna etmeye çalışıyor.

3) Ubuntu Yazılım merkezi kelimenin tam anlamıyla bir uygulama mağazası oldu.

4) Daha profesyonel ve uzun süreli teknik desteğe geçiyor.

5) Unity'i daha da geliştiriyor. Hem dokunmatik hem de normal bilgisayarlara destek vermeye çalışıyor.

6) Yazılım sayısını arttırmaya çalışıyor.

7) Ubuntu'nun yapılandırılmasını gittikçe kolaylaştırıyor.

8 ) Altyapı olarak büyük değişikliklere gidiyor. Wayland sadece bir tanesi.

Yani Canonical bu hedef için çok sıkı çalışıyor. Donanım ve PC üreticileriyle sürekli irtibat halinde. Asıl önemli nokta bu. Böyle sıkı çalışmaya devam ederlerse bizler de topluluk üzerimize düşeni yaparsak -ki burada oldukça iyi işler yapılıyor- bu hedef tutturulabilir. İşte o zaman yıllardır hayalini kurduğumuz güzel günler gelecektir. Sadece Ubuntu camiası değil tüm Linux camiası için böyle olacaktır.

Göktürk

wayland masaüstü server xorgdan daha hızlı olacaksa olsun tabi .
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

experotux

Kullanıcı sayısı artınca para istemeye başlamasın sonra :)
Ayrıca Dash adındaki nesne bence bildiğimiz menüden daha zor ve uğraştırıyor
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

heartsmagic

@experotux, imzandan yola çıkacak olursak eleştiri yapanlar da ikiye ayrılabilir: Araştıranlar ve araştırmayanlar.

Alıntı YapThe Ubuntu Promise
Ubuntu is free. Always has been and always will be. From the operating system to security updates, storage to software.

http://www.ubuntu.com/project

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

decent

Alıntı yapılan: XRumer - 27 Ekim 2011 - 21:51:42
Bu öyle, herkes çevresinden bir kaç kişiyi kazandırsın yoluyla olacak şey değil. Bunun için geleceğe yönelik şirket politikaları gerekir. Canonical her şeyi planlıyor. Canonical yıllar öncesinden pek çok şeyi planlamıştı. Biz her sürümde bir şeyleri eleştiriyoruz ama onlar sadece geçiş aşamaları, yani biz basit düşünüyoruz ama onlar uzun vadeli düşünüyor. Örneğin pencere düğmelerinin sola alınması basit bir hamle değildi. Unity'de gerekli olan bir şeydi. Canonical o zamandan Unity'i düşünmüş. Bu bir örnek, bu adamlar yıllar sonrasını planlıyorlar.

1) Bütün yazılımlara daha sade ama daha şık bir arayüz veriyor. 11.10'da bunu görebiliriz.

2) Donanım üreticilerini Linux'a destek vermeleri için ikna etmeye çalışıyor. Donanım desteğini arttırmaya çalışıyor. Ayrıca Ubuntu kurulu olarak satılan bilgisayarların üretilmesi için şirketleri ikna etmeye çalışıyor.

3) Ubuntu Yazılım merkezi kelimenin tam anlamıyla bir uygulama mağazası oldu.

4) Daha profesyonel ve uzun süreli teknik desteğe geçiyor.

5) Unity'i daha da geliştiriyor. Hem dokunmatik hem de normal bilgisayarlara destek vermeye çalışıyor.

6) Yazılım sayısını arttırmaya çalışıyor.

7) Ubuntu'nun yapılandırılmasını gittikçe kolaylaştırıyor.

Yani Canonical bu hedef için çok sıkı çalışıyor. Donanım ve PC üreticileriyle sürekli irtibat halinde. Asıl önemli nokta bu. Böyle sıkı çalışmaya devam ederlerse bizler de topluluk üzerimize düşeni yaparsak -ki burada oldukça iyi işler yapılıyor- bu hedef tutturulabilir. İşte o zaman yıllardır hayalini kurduğumuz güzel günler gelecektir. Sadece Ubuntu camiası değil tüm Linux camiası için böyle olacaktır.

2. madde ile ilgili olabilecek bir haber:
Canonical and Dell, partners in 220 retail China stores

experotux

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ekim 2011 - 22:42:07
@experotux, imzandan yola çıkacak olursak eleştiri yapanlar da ikiye ayrılabilir: Araştıranlar ve araştırmayanlar.

Alıntı YapThe Ubuntu Promise
Ubuntu is free. Always has been and always will be. From the operating system to security updates, storage to software.

http://www.ubuntu.com/project

Bu sözlerim kendi görüşümdür bu sebeple araştırma olayına gerek olduğunu düşünmüyorum
Ubuntuyu seviyorum gerçekten
Ama biraz da kullanıcıyı düşünse iyi olur diyorum
İnsanlara Linux'un artık konsolu az kullanmaya başladığına ikna etmeye çalışıyorken tekrar konsol olmasada ona benzer bişeyi kullanmalarını nasıl isteriz
Dash simgesine tıkla uygulama çağırıcı kısma aradığın uygulamayı yaz ki çıksın

Heleki Gnome

Ben Xp menüsü kocaman Linux'un menüsü kibar diyordum
Bu arkadaşlar ekranın tamamını menü yaptı
Compiz desteğinin kesilmeside cabası

Zaten Ubuntu düşüşe geçti gibi duyumlar alıyorum
Artık ne kadar doğruysa
Bilmem artık Distrowatch sitesindenmi gördüler ne  ::)

NOT: Bunlar kişisel görüşlerimdir
Lütfen genel olarak algılamayalım  :-X
İnsanlar ikiye ayrılır

MURATSPLAT

Gözlemlerimde şunu fark ettim. Sıradan PC kullanıcısının Linux kullanma olasılığı çok daha yüksek oluyor. Hatta PC ile yeni tanışmış kişiler linux'a çok daha kolay adapte oluyor.

Multimedya programlarını çok fazla kullanan kişiler ise Linux kullan(a)mıyor. Hak da veriyorum onlara. Bu nedenle bu profil kullancılarla zamınızı harcamayın. Benim tavsiyem bu olur.

Bir de şunu fark ettim: Teknik servislerde  Linux görmeye başladım. Herhalde adamlar bıkmış format atmaktan :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ekim 2011 - 23:07:55

Alıntı yapılan: XRumer - 27 Ekim 2011 - 21:51:42

Waylan'la çalışan bir dağıtım var mı ? Denemek isterim
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

canosayan

hala skor tutuyoruz ya ben ona şaşıyorum.

Sanırım işletim sistemini araç gören bir tek ben varım. 200 milyon yada 300 milyon olması bir şeyi değiştirmez. 100 milyon ne kullandığını bilmeyen bir kullanıcının kafa saymaktan öteye gideeğini sanmıyorum.

Eğer bir şeyler geliştirip piyasaya sürmüyorsanız, sizden başka bir kullanıcıya tek kelime faydanız olmamışsa, wikiye tek bir kelime yazmamışsanız benim gözümde korsan windows kullanandan en ufak farkınız yok.

Bunlarıda kimseyi hedef alarak yazmıyorum. Sadece linux fun boyu olmakla kalmayalım diye diyorum.
Chmod bizim işimiz.

experotux

Alıntı yapılan: canosayan - 27 Ekim 2011 - 23:08:50

Sanırım işletim sistemini araç gören bir tek ben varım. 200 milyon yada 300 milyon olması bir şeyi değiştirmez. 100 milyon ne kullandığını bilmeyen bir kullanıcının kafa saymaktan öteye gideeğini sanmıyorum.

Eğer bir şeyler geliştirip piyasaya sürmüyorsanız, sizden başka bir kullanıcıya tek kelime faydanız olmamışsa, wikiye tek bir kelime yazmamışsanız benim gözümde korsan windows kullanandan en ufak farkınız yok.

Bunlarıda kimseyi hedef alarak yazmıyorum. Sadece linux fun boyu olmakla kalmayalım diye diyorum.

Kesinlikle hak veriyorum
Doğru söze can kurban  :D

Benim gördüğüm teknisyenlerde diyorki "Aman ha linux kullanmayın"
Niye diyorum
Oyun oynayamazsınız Msn ile görüşemezsiniz bilmezsiniz falan filan

ee insanlar ücretsiz linux kullanmaya başlayınca korsan winzort yükleyerek kazandıkları paralardan olacaklar akıllılar :D
İnsanlar ikiye ayrılır

alquirel

Alıntı yapılan: experotux - 27 Ekim 2011 - 22:59:15
Heleki Gnome

Ben Xp menüsü kocaman Linux'un menüsü kibar diyordum
Bu arkadaşlar ekranın tamamını menü yaptı

Şu kısma diyeceklerim var.

http://www.blogsdna.com/wp-content/uploads/2009/01/windows-7-start-menu.png
Bağlantıya tıkladığınızda Windows 7'de kullanılmakta olan Başlat menüsünü göreceksiniz.
O menünün alt tarafında (Başlat tuşuna bastığınızda veya Başlat düğmesine tıkladığınızda bir şeyler yazmanızı hazır bir şekilde bekleyen) bir arama kutusu var. Oraya yazdıkça eşleşen seçenekler Başlat menüsünde görünmeye başlar. Lafı uzatmaya gerek yok, bizim "Dash" da yaptığımız işi görüyor.

Yani sizin eksi özellik olarak gördüğünüz ve Windows tarafına karşı bir dezavantaj saydığınız şey zaten Windows'da da var.
Kaldı ki bir eklenti ile alıştığınız eski tip menüyü panele ekleyebiliyorsunuz. Hatta o etkinlikler yazısını uygulamalar olarak değiştirip tıklandığında eskiden olan menünün aynısını karşınıza çıkaran bir eklenti de var.

Ayrıca tam ekran olmuş diye itiraz ettiğiniz şey de sadece menü değil. Bilgisayarda ulaşmak istediğim herhangi bir şeye veya yere beni ulaştıran bir arkadaş, ve sadece bir tuşa basarak (hatta sadece fareyi taşıyarak) karşıma çıkıyor.

Ben de imzanızdan yola çıkayım, çok şükür ki özgürüz, istersek Dash kullanıyoruz, ve Dash ile istediğimiz şeye sadece küçük bir hareketle ulaşıyoruz, istersek panele bildiğimiz menüyü koyabiliyoruz. Çok şükür ki bana bunca özgürlüğü sağlayan ve karşılığında bir şey talep etmeyen Gnome geliştiricileri var.

barış

Alıntı yapılan: experotux - 27 Ekim 2011 - 23:14:24
Alıntı yapılan: canosayan - 27 Ekim 2011 - 23:08:50

Kesinlikle hak veriyorum
Doğru söze can kurban  :D

Benim gördüğüm teknisyenlerde diyorki "Aman ha linux kullanmayın"
Niye diyorum
Oyun oynayamazsınız Msn ile görüşemezsiniz bilmezsiniz falan filan

ee insanlar ücretsiz linux kullanmaya başlayınca korsan winzort yükleyerek kazandıkları paralardan olacaklar akıllılar :D

Allah Allah :D kim diyormuş Msn ile görüşemezsiniz diye? İşin garip yanı, "teknisyen" olarak adlandırdığımız kişilere bakın. Hitab ederken "teknik" kelimesini kullanıyorsunuz... Mühendisin bir altı sanırım. Ne diyeyim yani, cahilliğine ama. Yazıklar olsun.

eribol

Doğru diyorlar msn ile görüşme yapılamıyor. Sıradan ev kullanıcısına linux kurdur üstüne bir de msn de kamerayı çalıştır. Binbir türlü ıvır zıvırı ve tantanası. Ben de o işi yapsam ben de aynı şekilde dile getirirdim. Dırdırlarıyla uğraşamam.

Her ne kadar Linux dağıtımlarını kullanmak basit olsa da geçiş için her şekilde ufakta olsa bir azim gerektiriyor. Aksi halde birebir windows çakması bir linux ancak kurarlar ki bu durumda linux kullanmasalarda olur.

heartsmagic

Alıntı yapılan: experotux - 27 Ekim 2011 - 22:59:15
Bu sözlerim kendi görüşümdür bu sebeple araştırma olayına gerek olduğunu düşünmüyorum

Ben de onu anlatmaya çalışıyorum, sadece görüş. Ortada koskoca bir söz var ve bu söze rağmen bir şeyleri ima ediyorsan, daha doğrusu itham ediyorsan haliyle senin de benim de sevdiğim işletim sistemini savunurum.

Alıntı Yap
Ama biraz da kullanıcıyı düşünse iyi olur diyorum

Mevcut piyasa şartlarında kullanıcısını düşünen en iyi dağıtım Ubuntu'dur, daha ne kadar düşünecek?

Alıntı Yap
İnsanlara Linux'un artık konsolu az kullanmaya başladığına ikna etmeye çalışıyorken tekrar konsol olmasada ona benzer bişeyi kullanmalarını nasıl isteriz
Dash simgesine tıkla uygulama çağırıcı kısma aradığın uygulamayı yaz ki çıksın

Bu bir önceki yorumla ilişkili sanırım? Uçbirim ile Unity'nin "Dash"inin ne alakası var? Bence ortaya çıkan uygulamayı değerlendirirken yanlışlar yapıyorsun.

Alıntı Yap
Zaten Ubuntu düşüşe geçti gibi duyumlar alıyorum
Artık ne kadar doğruysa
Bilmem artık Distrowatch sitesindenmi gördüler ne  ::)

Bir bak bence Distrowatch sitesine, sanki yine araştırma yapmadan yazımış gibisin. Eğer araştırma yapmadan yazacaksan haliyle bu şekilde cevap vermek zorunda kalırız.

Alıntı Yap
NOT: Bunlar kişisel görüşlerimdir
Lütfen genel olarak algılamayalım  :-X

Genel olarak algılamaya gerek yok ki, benim itirazım zaten "kişisel" diyerek yapılan yorumlara. Ubuntu'nun düşüşe geçtiği yanlış bilgisi kişisel görüş olsa ne olacak, genel olsa ne olacak. Ortada yanlış bir bilgi var. Kişisel konusunda bir tek "Dash"e katılırım, fakat onu da "beğenmedim" demen gerekir. Tutup uçbirime yönlendiriyorlar yorumu yaparsan üstte yaptığım gibi yine itiraz ederim. Kaldı ki bir itiraz eden de ben değilim görüldüğü üzere.

experotux

İnsanlar ikiye ayrılır

decent

Alıntı yapılan: eribol - 27 Ekim 2011 - 23:54:20
Doğru diyorlar msn ile görüşme yapılamıyor. Sıradan ev kullanıcısına linux kurdur üstüne bir de msn de kamerayı çalıştır. Binbir türlü ıvır zıvırı ve tantanası. Ben de o işi yapsam ben de aynı şekilde dile getirirdim. Dırdırlarıyla uğraşamam.

Her ne kadar Linux dağıtımlarını kullanmak basit olsa da geçiş için her şekilde ufakta olsa bir azim gerektiriyor. Aksi halde birebir windows çakması bir linux ancak kurarlar ki bu durumda linux kullanmasalar da olur.

"Oturmadan yürüyen çocuk" varsa bu dediğin olur.
Bir kullanıcıya o kadar dağıtım gösterdim, içinden seçtiği dağıtım Windowsa en çok benzeyenlerden biri oldu. >>> Zorin OS 5 Yayınlandı. Unity sevmeyenlere tavsiye 3

Windows çakması ve Windows çakması olmayan dağıtımlar ayrımını yaparak ve kullanmasınlar diyerek nereye varmaya çalışıyoruz ?
Şunlar kullansın, şunlar kullanmasın gibi bir sınıflandırmayı neye dayanarak yapıyoruz ?
Ve sen kullanmasınlar dediğinde ne değişecek !?!

heartsmagic

Alıntı yapılan: experotux - 28 Ekim 2011 - 00:12:54
@heartsmagic

Mesaj alındı :)

Bu konularda biraz hararetli yazıyor, sonra da kendime kızıyorum. Gereksiz yere insanları kırıyor muyum diye de düşünüyorum ara ara. Fakat, aynı şeyi karşı taraftan da bekliyorum :) Şöyle ki, Ubuntu ciddi anlamda bazı şeylerin gayretini gösterirken, bir kalemde kendisinin silinmesi de sanırım haksızlık oluyor. Senin için söylemiyorum bunu, başka örnekleri var. Unity üzerinden "Vurun abalıya" yapan o kadar insan var ki.

Tercihlere, beğenilen/beğenilmeyen şeylere sonsuz saygım var. Yeter ki bu tercihler "Böyle olmuş ama ben beğenmedim, kullanmayacağım" şeklinde dile getirilsin. Farklı farklı şekillerde dile getirilirse ister istemez söyleyecek iki çift lafımız oluyor.

alquirel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Ekim 2011 - 00:19:51
Alıntı yapılan: experotux - 28 Ekim 2011 - 00:12:54
@heartsmagic

Mesaj alındı :)

Bu konularda biraz hararetli yazıyor, sonra da kendime kızıyorum. Gereksiz yere insanları kırıyor muyum diye de düşünüyorum ara ara. Fakat, aynı şeyi karşı taraftan da bekliyorum :) Şöyle ki, Ubuntu ciddi anlamda bazı şeylerin gayretini gösterirken, bir kalemde kendisinin silinmesi de sanırım haksızlık oluyor. Senin için söylemiyorum bunu, başka örnekleri var. Unity üzerinden "Vurun abalıya" yapan o kadar insan var ki.

Tercihlere, beğenilen/beğenilmeyen şeylere sonsuz saygım var. Yeter ki bu tercihler "Böyle olmuş ama ben beğenmedim, kullanmayacağım" şeklinde dile getirilsin. Farklı farklı şekillerde dile getirilirse ister istemez söyleyecek iki çift lafımız oluyor.

Aşırı özgürlük şımartıyor bizi galiba :P
Bak Microsoft'a, var mı ben Win7'nin şurasını beğenmedim diyen. XP'yi demiyorum bile, yıllarca aynı şeyi kullandırdılar kimsenin gıkı çıkmadı. :D

eribol

Alıntı YapBir kullanıcıya o kadar dağıtım gösterdim, içinden seçtiği dağıtım Windowsa en çok benzeyenlerden biri oldu.
Bunun benim söylediklerimle alakası nedir? Burada zaten o bilgiyi almaya hazır birinden bahsediyorsunuz. Benim kastettiğim böyle biri değil.

Farzedelim ki bir yere varmaya çalışıyorum bu neyi değiştirecek? Benim fikirlerim hep bu yöndedir ve sadece beni bağlar. Belki özellikle "bence" kısmını eklemeliydim ama sanırım yeterince bana ait bir düşünce olduğu belli. 2 gün linux kullanıp 3. gün dönüp her tarafta kötüleyeceğine kurmamasını yeğlerim.

Alıntı YapHer ne kadar Linux dağıtımlarını kullanmak basit olsa da geçiş için her şekilde ufakta olsa bir azim gerektiriyor.
Burayı da kırmızıyla kaplamanızı beklerdim. Özellikle o "ufak" kelimesini.

decent

@eribol, yanlış anlamayı ve anlaşılmayı ben de istemem;
Bahsettiğim kullanıcıya tanıtımı ben yaptım ve Ubuntu yu gösterdim en baştan.
Fakat şunlar şunlar da var diyerek seçenekleri sundum.
Şimdi ben istesem de onu kullanmaktan vazgeçiremem, çünkü kolayca geçiş yaptı ve kolaylığı gördü.

Peki biz kullanıcı sayısının artmasını istiyor muyuz, istemiyor muyuz ?

eribol

Ben her tarafta linux konusunda dır dır ederim @decent ama gözünde ışık görmediğime asla adım atmam. Bunu yaşamış olduğum tecrübelerle yapıyorum. Zira sonrasında bir kullanıcıdan fazlasını kaybetmekte mümkün. Sinir stresinde yanıma kalması cabası. Neyse konuyu fazla dağıtmayayım.

experotux

Valla ben çalıştığım firmada herkesin başının etini yiyorum linux diye diye ;D
Hatta patronun oğlunun bile
Artık beni ne zaman işten atarlar bilemiyorum ;D
İnsanlar ikiye ayrılır

XRumer

Bu çağda Msn kullanan mı kaldı? Msn hızlı bir düşüşte. Msn ve görüntülü görüşmesi Linux'da çalışsın diye harcanan emeklerin hepsi boşa gidecek. İşte geleceğe yönelik çalışmak yerine günü kurtarmaya yönelik çabaların sonucu budur. Ama Ubuntu geliştiricileri geleceği planlıyor.

Ben 200 milyon konusunu kafa saymak olarak görmüyorum. Bunun getirileri olacaktır. Donanım ve oyun üreticilerini tavırlarını değiştirmek zorunda kalacaklardır. Teknik servislerde "sakın ha, Linux kullanmayın" diyenler çenelerini kapatmak zorunda kalacaklardır. Zaten bu niye kafa saymak olsun, daha fazla insan özgür yazılım kullansa kötü mü olur?

Ubuntu bir düşüşte değil, evet 11.04 sürümüne tepki çok oldu ama şimdi anlıyorum ki o sadece bir geçiş sürümüydü. 11.10 çok güzel. Bizim meselemiz de bu, biz önümüzdeki sürümü eleştiriyoruz ve ileriye hiç bakmıyoruz ama Canonical sürekli ileriye bakıyor. Eğer bu şirket yol haritasını çizdiyse ve bu amaca yönelik sıkı çalışıyorsa gerçekten de 4 yılda gerçekleşmesi zor görünen bu hedef başarılabilir.

Biz gönüllülerin katkısı hiç şüphesiz önemli ama Canonical gibi bir şirket desteği ve onun geleceğe yönelik planlanmış politikaları olmadığı sürece hala yerimizde saymaya devam ederiz. Çünkü biz ne kadar çevremizdeki insanlara Linux kullandırmaya çalışsak da donanım ve yazılım üreticilerinin Linux'a değer vermesini sağlayacak altyapıyı oluşturamayız ve çabamızın bir değeri olmaz. Ama Canonical bu altyapıyı oluşturuyor.

decent

Sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. >> Linuxcon: BMW might use Linux in future cars

Yazıda geçen bir cümle aynen budur:
Alıntı YapPoschl said, "We are doing business critical stuff with Linux. Linux is high quality, high performance, flexible."