Ekran kartını kuramıyorum.

Başlatan badboy55tr, 26 Ekim 2011 - 17:06:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

badboy55tr

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29973.0 deki sorun bende de var. Beceremedim bir türlü.

if

@badboy55tr, o dosyanın içerisindekileri buraya geçer misiniz?

badboy55tr

Alıntı yapılan: if - 26 Ekim 2011 - 18:16:39
@badboy55tr, o dosyanın içerisindekileri buraya geçer misiniz?

Daha önceden ./var/cache/apt klasörünü yedeklemiştim. Doğrudan *.deb paketlerine tıklayarak fglrx_2%3a8.881-0ubuntu4_amd64.deb ve fglrx-amdcccle_2%3a8.881-0ubuntu4_amd64.deb isimli sürücüleri yükledim. Üstelik terminalde lspci -nn | grep VGA komutunun karşılığı olarak 01:00.0 VGA compatible controller [0300]: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series] [1002:68e0] çıktısını alıyorum. Ancak diğer iki sürücünün *.deb dosyaları bende yok ve bu sürücüleri ek sürücüler penceresi üzerinden yükleyemiyorum. Şu anda, şükür ki ısınma sorunu gitti ama hâlâ kablosuz bağlantı yapamıyorum. Bu diğer iki sürücünün *.deb dosyalarını nerden bulabilirim? Ki; bu sürücülerin adları "Broadcom STA kablosuz ağ sürücüsü" ve "ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler)" şeklinde aşağıdaki resimde görülmektedir.

@if, jockey.log adlı günlük dosyasının içeriğini istemişsiniz. Ne yazık ki dosyanın metin içeriği çok uzun. Ben de dosyanın kendisini *.zip halinde dosya.tc'ye yükledim: http://www.dosya.tc/server6/JMiDh4/jockey.log.zip.html.

Ayrıca bilgisayarım hakkında şu bilgileri de vereyim:
DELL inspiron N5010 dizüstü bilgisayar
Kablosuz    : DW1501-N 
Kablolu       : Broadcom
Ekran Kartı : Ati Mobility Radeon 5470

if

@badboy55tr, şu an ekran kartını kurulu ama güncellemeler kurulu değil anladığım kadarıyla. Güncellemeler için: sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Ardından buraya jockey-text --list çıktısını aktarınız.

Kablosuz meselesini burada konuşmayalım. Bir başlıkta bir meseleyi halletmeye çalışıyoruz. Kablosuz bağlantısı için arama yapıp önerileri deneyiniz.

badboy55tr

Alıntı yapılan: if - 27 Ekim 2011 - 12:22:15
Ardından buraya jockey-text --list çıktısını aktarınız.
Güncelleme komutlarından sonra jockey-text --list çıktısı:
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:wl - Broadcom STA kablosuz ağ sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil) [auto-install]
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)

if

jockey-text -e xorg:fglrx_updates dediğinizde yüklüyor mu güncellemeleri?

badboy55tr

sdsinandursun@DELL-Inspiron-N5010:~$ jockey-text -e xorg:fglrx_updates
Ek Sürücüler
Kullanılabilir sürücüler aranıyor...

Üzgünüm, bu sürücünün kurulumu başarısız oldu.

Ayrıntılar için lütfen günlük dosyasına bakın: /var/log/jockey.log
sdsinandursun@DELL-Inspiron-N5010:~$

zeusmaster

Hocam aynı kart benimde elle yükleyince renkler kayıyor.Eğer güncelleme de yüklersen bu sefer makine açılmıyor.Bence zorlama biraz ısınıyor makine ama ekran kartı güncellemeden herhangi bir sorun yok :D
Up and Running...

badboy55tr

Alıntı yapılan: bahdem - 27 Ekim 2011 - 16:56:08
Hocam aynı kart benimde elle yükleyince renkler kayıyor.Eğer güncelleme de yüklersen bu sefer makine açılmıyor.Bence zorlama biraz ısınıyor makine ama ekran kartı güncellemeden herhangi bir sorun yok :D
Aynen hocam. Benim makine 11.04'te de biraz sıkıntılıydı. 11.10'da da dediğin gibi böyle yapıyor. Gnome Shell bizim bozuk Grundig marka dört renkli eski televizyon gibi :) Makinem en verimli 10.10'da çalıştı, onun da şurda 5 ay ömrü kaldı :) Olmazsa Linux Mint'i deneyeceğim. Bir de Fedora  vardı hiç denemedim ama 16'ıncı sürümü çıkınca bir de ona bakacağım.

zeusmaster

Alıntı yapılan: badboy55tr - 27 Ekim 2011 - 22:52:30
Alıntı yapılan: bahdem - 27 Ekim 2011 - 16:56:08
Aynen hocam. Benim makine 11.04'te de biraz sıkıntılıydı. 11.10'da da dediğin gibi böyle yapıyor. Gnome Shell bizim bozuk Grundig marka dört renkli eski televizyon gibi :) Makinem en verimli 10.10'da çalıştı, onun da şurda 5 ay ömrü kaldı :) Olmazsa Linux Mint'i deneyeceğim. Bir de Fedora  vardı hiç denemedim ama 16'ıncı sürümü çıkınca bir de ona bakacağım.

Hepsini denemiş biri olarak en iyisi bence ubuntu.Hem sistem olarak hemde forum olarak.Saolsun üstadlarımız okadar yardımcı oluyorlarki inanın sırf onlar yüzünden şuan herkezi ubuntuya geçirmeye çalışıyorum :D 6 kişi yi geçirdim bile :D
Up and Running...

badboy55tr

Alıntı yapılan: bahdem - 27 Ekim 2011 - 22:56:13
Hepsini denemiş biri olarak en iyisi bence ubuntu.Hem sistem olarak hemde forum olarak.Saolsun üstadlarımız okadar yardımcı oluyorlarki inanın sırf onlar yüzünden şuan herkezi ubuntuya geçirmeye çalışıyorum :D 6 kişi yi geçirdim bile :D

Hocam çok doğru söylüyorsun, üstadlarımızın hakkı ödenmez. Bu açtığım konu için if üstadımız da sağolsun bana çok yardımcı olmaya çalıştı. Diğer dağıtımlara gelince, dediğim gibi onları denerim ama Ubuntu'dan vazgeçmem.

zeusmaster

@badboy55tr eminimki hocam gnome güncelleme yayınlamasa bile ekran kartlarımız için üstadlar burada çözecekler durumu :D
Up and Running...

badboy55tr

Makineyi formatladım. Ubuntu'yu yeniden kurdum. Ati'nin sitesinden sürücüyü *.run dosyası halinde indirdim. Bu dosyayı özelliklerden çalıştırılabilir yaptım. Daha sonra dosyayı terminalde açtım. Windows'ta alıştığım o kurulum sihirbazı gibi bir ekran ile ileri ileri diyerek kurulumu tamamladım. Son olarak sistemi yeniden başlattım. Bu sefer ne Unity ne de Gnome çalışmıyor, hiçbir şey yok. Fan desen gene aynı, deli gibi dönüyor. Neyse ki terminal açılıyor. Şimdi bu Ati sürücüyü kaldırıp Mesa sürücüyü kurayım diyorum.

badboy55tr

Unity'yi zaten hiç beğenmemiştim. Ati kartlar için Gnome 3 güncelleme gelene kadar Gnome 2 kullanacağım. Bugün itibariyle Ubuntu 10.10'a dönüş yaptım ve paşalar gibi gayet kararlı bir sistemim var. Ancak ileride, 11.04 sürümünde tekrar başınızı ağrıtabilirim.  ;D