Isı değerleri hakkında

Başlatan altintasi, 25 Ekim 2011 - 12:32:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altintasi

Arkadaşlar merhaba.

Isı değerleriye ilgili paylaşılanları okudum. Bir iki konuda aklıma takılanlar var.

11.10 kurulumunun ardından ekran kartımın tanınmadığını gördüm. (Mobile Intel® 945GM) Ekran bağdaştırıcı yazıyordu sanırım, karşısında tanınmıyor yazıyor.(Varsayılan programlar ekranında) Bir de sıcaklık değerlerine baktım. Sanki laprop biraz daha fazla ısınıyor gibi geldi. Sıcaklık değerlerine baktığımda işlemci sıcaklığının boşta ya da Chrome'da bir sekme açık halde 57-59 derecelerde seyrettiğini gördüm. (İşlemci Intel Centrino Duo T2060) Ekran kartı sıcaklığını ölçemedim. Dizüstü fazla ısınınca mecburen Windows 7 kurdum. Sizce bu sıcaklık değerleri normal mi? http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1501.0 linkindekileri denememi önerir misniz? Sürüm farkı nedeniyle teredddüt ettim. Hissettiğim ısınma ekran kartından olabilir mi?
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

noktakom

Ekran kartı sürücüsünü kurmadıysanız ısınma normaldir. Öncelikle Ek sürücüler/additional drivers bölümünden önerilen sürücüleri aktive edin ve sistemi yeniden başlatın. sonrasında ise durumu tekrar değerlendirirsiniz.

altintasi

Ek sürücülerde bulunmuyor malesef.. Bu zamana kadarki hiç bir ubuntu versiyonunda ekran kartıma yönelik bir sürücü yoktu. Sadece yazılımsal modem bulunuyor.
http://downloadcenter.intel.com/SearchResult.aspx?lang=eng&ProductFamily=Graphics&ProductLine=Laptop+graphics+controllers&ProductProduct=Mobile+Intel%C2%AE+945GM+Express+Chipset+Family&ProdId=2301&LineId=1101&FamilyId=39 adresindeki linux sürücüsünü yüklemeyi deneyeceğim akşama..

Başka ne yapılabilir?

if

@altintasi, lspci | grep VGA
sudo lshw -c display
sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep render

Sanırım o kart açık kaynak sürücü kullanıyordur ki bu durumda biraz ısınması normak. Hatta o sıcaklık normal bir değer. Misal benim bilgisayarın değerleri: acpi -t
Thermal 0: ok, 64.0 degrees C
Thermal 1: ok, 70.0 degrees C

altintasi

@if cevabın için teşekkür ederim. Korkum, ekran kartının fazla fazla ısınması. Verdiğin değerler işlemci sıcaklık değerleri mi acaba?

if

@altintasi, evet işlemci sıcaklık değerleri.

altintasi

Ubuntu üzerinde ısınma sorununu çözemedim. Ekran kartını tanıttım. Fakat ısı değerlerinde hissedilebilir bir değişiklik olmadı. Acaba Kubuntu 11.10 kursam bu sorundan kurtulma şansım olur mu sizce?  :o Ubuntu 11.04'e de dönmek istemiyorum, çok sorunluydu.

if

@altintasi, denenebilir Kubuntu ama kimse kesin cevap veremez. Ancak aynı ekran kartına sahip olup da Kubuntu kullanan bir üyemiz varsa doğru cevabı alabilirsiniz.

altintasi

Kubuntu'dan önce Fedora 16 kurdum. Ekran kartını direk tanıdı. Fakat bilgisayar yine de ısınıyor. Bir de Kubuntu deneyeceğim şimdi..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Aralık 2011 - 10:25:51

Kubuntu'da da Mint'de de ısınma oldukça fazla. En az ısınan Fedora idi. Sanırım bu ısınma problemi çözülene kadar Fedora ile yola devam edeceğim..

aysberg313

Merhabalar bu durumla ilgili yeni bir konu açmak istemedim, ekran kartı sıcaklığı beni de endişelendiriyor. Zaman zaman xsensors ve sensors ile ekran kartı sıcaklığına bakıyorum 55-60 derece civarı seyrediyor Windows'da bu kadar yükselmiyordu sanki. Bu değerler normal midir? Ek sürücülerde, açık kaynak kodlu önerilen sürücü seçili durumda bunun haricinde iki tane de sahipli sürücü var. Ne önerirsiniz, sahipli sürücüler performansı arttırır mı?
Sevmezdim kabuklu yemiş, Linux çekirdeği tadıncaya dek !..

heartsmagic

Elbette. Zaten mümkünse sahipli sürücüleri kullan. Ne yazık ki açık kaynaklı sürücüler istenilen kıvama gelene kadar, özellikle sorunumuz yoksa sahipli sürücülere yönlendiriyoruz kullanıcıları.
Fakat, sistemde çift kart vs. varsa durum değişir. Bizlere ayrıntı vermen lazım. Bunun için de bence yeni bir konu aç ilgili markanın bölümünde ve şu çıktıları geç:

ekrankomut
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.