Lenovo Y570 Batarya süresi + Nvidia ekran kartı

Başlatan Chantre, 25 Ekim 2011 - 11:19:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Chantre

When you play the game of thrones, you win or you die!

heartsmagic

@Chantre, oradaki son cevap veren kullanıcı pil meselesini hallettiğini söylemiş ancak yaptıkları arasında bilhassa BIOS değişiklikleri var ki iki kere düşünmek gerekiyor. Riski göze alabilirim diyorsan anlatılanları deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aurora

Şimdi aklıma geldi, yeri gelmişken de sormuş olurum hem, Pardus'un son sürümünü indirip denemiştim nasıl diye, kesinlikle ekran kartıyla ilgili problem yaşamadım diyebilirim. İlginçtir ki hem İntel, hem de Nvidia kartımı öntanımlı olarak görüyordu ve pil süresi de hiçbir yapılandırma yapmadan Mint 11'deki gibi gittiğini farkettim. Sanırım çakışma Pardus'da ya çözülmüş ya da çakışma yaşanmıyor. Gerçi çekirdekle de alakalı bir durum olabilir. Siz de Pardus'un son sürümünü canlı cd olarak deneyebilir misiniz? Pil süreniz nasıl gidecek acaba? Hem gözlemlerinizi de aktarmış olursunuz farklı bir dağıtımdan.
Bu arada kusura bakmayın teknik olarak yardımcı olamıyorum.

Sorum ise şu, kenara eklediğim sürücüleri gösteren uygulamada hem İntel hem de Nvidia ekran kartımı gösteriyordu. Bu sürücülerin yüklü olduğu anlamına mı geliyor?

Chantre

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Kasım 2011 - 00:01:09
@Chantre, oradaki son cevap veren kullanıcı pil meselesini hallettiğini söylemiş ancak yaptıkları arasında bilhassa BIOS değişiklikleri var ki iki kere düşünmek gerekiyor. Riski göze alabilirim diyorsan anlatılanları deneyebilirsin.
O bios update'ini yapacak kadar cesaretli değilim malesef. Bu arada bu bilgisayarların biosları çok kötü. Hiç bir şeyi ayarlayamıyorsunuz. Aklınızda bulunsun.

@aurora bayramdan sonra dener buraya yazarım. ama sadece sizin için, pardusu malesef tercih etmiyorum.
When you play the game of thrones, you win or you die!

Xenophobia

Bende de Z570 var ve aynı sorundan muzdaribim. Nvidia kapalı olduğunda ve açık olduğunda tüketimde çok büyük farklar oluşmuyor. Aşağı yukarı 5-10 dk. kadar oynuyor. Bilgisayarın bataryası Windows üzerinde 3 saate koşarken, Ubuntu ile nedense 1 saatin üzerini zor görüyorum. Bunun BIOS'dan ziyade başka bir çözümü muhakkak olmalı. Windows da aynı BIOS'u kullanıyor neticede. Belki çekirdek ile ilgili bir yapılandırma sorunu çözebilir ama hiç denemedim.

if

@Xenophobia, iki işletim sistemi aynı BIOS'u kullanıyor olsalarda ACPI Windows için yazılmışsa GNU/Linux dağıtımları bu BIOS'tan Windows kadar faydalanamazlar ki hemen hemen her bilgisayarda bu durum geçerli maalesef.

Son aramamda şuna[1] denk geldim. O da buna[2] yönlendirdi. 3.9-rc1 ile çözüldüğü söyleniyor Bugzilla'daki son iletide. İlk bağlantıya sadece göz gezdirdim, o yüzden sizin sorununuzun geçek müsebbibi olup olmadığından emin değilim, siz dikkatlice bir okuyun.

[1] https://github.com/Bumblebee-Project/bbswitch/issues/2#issuecomment-3797568
[2] https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=42696

Xenophobia

Yeniden kurulum yaptım ve lspci çıktısında Optimus'un çalıştığını görüyorum. Kullanmadığım zamanlarda pasif duruma geçmiş. Olağan işlemler sırasında dahili kartı kullanıyor. Yalnız manuel kontrol ışığı sürekli aktif konumda. Buna rağmen donanımsal olarak aktif/pasif süreci doğru işliyor. Bakalım batarya ile ilgili bir sonuç alabilecek miyim?

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF119M [GeForce GT 520M] (rev ff)

heartsmagic

Optimus'un çalışıp çalışmadığı lspci çıktısından anlaşılmaz ama. O çıktı ne olursa olsun aynı şeyi basacaktır.

Xenophobia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Temmuz 2013 - 02:47:19
Optimus'un çalışıp çalışmadığı lspci çıktısından anlaşılmaz ama. O çıktı ne olursa olsun aynı şeyi basacaktır.

erdal@erdal-Ideapad-Z570:~$ glxgears
Running synchronized to the vertical refresh.  The framerate should be
approximately the same as the monitor refresh rate.
307 frames in 5.0 seconds = 61.276 FPS
282 frames in 5.0 seconds = 56.323 FPS
XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0"
      after 1895 requests (1895 known processed) with 0 events remaining.

erdal@erdal-Ideapad-Z570:~$ optirun glxgears
3858 frames in 5.0 seconds = 771.586 FPS
5947 frames in 5.0 seconds = 1189.370 FPS
[VGL] ERROR: in readback--
[VGL]    246: Window has been deleted by window manager
erdal@erdal-Ideapad-Z570:~$

Çalıştığını yukarıdaki şekilde anladım ama kastettiğimi anlatamamışım sanırım. lspci çıktısındaki (rev ff) kısmı, donanımın sistemde aktif ama an itibariyle kapalı olduğu bilgisini veriyor.

heartsmagic

Evet "rev ff" bilgisi kapalı veya sorun olması durumunda görünüyormuş, teşekkürler bilgi için.
Şu durumda optirun iş görüyor gibi ama glxgears çıktısındaki XIO durumu normal mi bilemiyorum.

Xenophobia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Temmuz 2013 - 14:49:12
Evet "rev ff" bilgisi kapalı veya sorun olması durumunda görünüyormuş, teşekkürler bilgi için.
Şu durumda optirun iş görüyor gibi ama glxgears çıktısındaki XIO durumu normal mi bilemiyorum.

O hata da benim glxgears çalışırken esc ile değil de direkt pencerenin kapatma butonu ile kapatıyor olmamdan kaynaklı. Yoksa herhangi bir sorun yok. Ayrıca batarya da 2 saatin üzerine çıktı. Şimdilik işler tıkırında gözüküyor.  ;)

erdal@erdal-Ideapad-Z570:~$ glxgears
Running synchronized to the vertical refresh.  The framerate should be
approximately the same as the monitor refresh rate.
308 frames in 5.0 seconds = 61.570 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.919 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.917 FPS
erdal@erdal-Ideapad-Z570:~$

heartsmagic