FreeBSD ve Pc-BSD 9.0 RC1 çıktı

Başlatan bigbang, 25 Ekim 2011 - 01:51:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bigbang

Ubuntu'nun yanına kurarsak eğer herhangi bir sorun yaşarmıyız. Kurup denemek istiyorum da?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ekim 2011 - 01:56:07

Ayrıca beta aşamasında olan 9 sürümü hakkında bilginiz var mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ekim 2011 - 01:59:44

Neyse ki Live DVD varmış Bir deneyelim bakalım nasılmış. Güzele benziyor.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

Felâsife

FreeBSD ve PC-BSD 9.0 RC1 duyuruldu
Finale doğru gidiliyor bakalım, güzel sürüm olacak bu 9.0 serisi.
Bunun deneme sürüm olduğunu unutmayın ama denemek isterseniz Pc-BSD LiveDVD sini önerebilirim.

Alıntı YapChangelog
*Notable changes in this release: (In no particular order)
*Added support for installing to BootCamp partitions on Apple OSX systems
*Added checks for invalid characters in the username
*Added button to installer allowing toggle between US keyboard layout and currently selected
*Added improved portjail init scripts
*Life-Preserver now defaults to backing up to a remote directory set as the client hostname
*Add some sanity checks to pbi-manager when creating new repositories
*Fixed bugs setting the proxy server in pbi-manager / AppCafe (Uses the default config in networking GUI)
*Improved the default firewall ruleset
*Enable IPv6 support on all nic's by default
*Added options to pbi-manager which enables tmpfs memory building
*Improved pc-thinclient setup to use pre-built FreeBSD world instead of building from source
*Fix bug in pbi-manager when doing binary updates to ensure it is only attempted on the correct build
*Fix issues installing with mirrors / raidz on ZFS

Kaynak: http://blog.pcbsd.org/2011/10/pc-bsd-9-0rc1-available/
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Felâsife

Alıntı YapAyrıca beta aşamasında olan 9 sürümü hakkında bilginiz var mı?
Var :)
Beta1 den beri sabit kullanıyorum, sistemimde başka dağıtımda yok.

Alıntı YapUbuntu'nun yanına kurarsak eğer herhangi bir sorun yaşar mıyız. Kurup denemek istiyorum da?

Teknik olarak sorun yaşamazsınızda, tabii böyle bir garantide yok ama kullanıcı olarak ne yapabilirsiniz orasını bilmem, BSD dünyası zordur, komutlar farkldır.
UFS ve Etx4 birbirlerini görmez, formatlar farklıdır, BSD de grub bir gariptir, gerçi ben hiç soru yaşamadım ama o da farklıdır, disk adları bile farklıdır vs.
Yapa yalnız kalırsınız o bile bir farktır. :)

Deneyecekseniz önce Live'sini deneyin derim, 9.0 RC1 de çıkmış beta ama denenebilir.

bigbang

Çalışan DVD deneme fırsatım oldu biraz. KDE ile gelmesine rağmen çalışan DVD sevdim. Gerçi tam kurulumda Gnome tercihi de varmış. Çalışan DVD'de AppCafe uygulaması çalışmadı. Herhalde çalışan DVD olduğu içindir. Ama genel olarak beğendim. Bunu Win7 yüklü makineme kurabilirim. Çünkü Ubuntu'ya ait bölümü görmezken Win7'ye ait olan bölümü ve NTFS olarak biçimlendirilmiş olan harici belleğimi gördü. Güzel bir çalışma olmuş kesinlikle.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

Felâsife

Deneyin bakalım, denemekten zarar gelmez, umarım uzun süre kullanırsınız, gerçi şu an beta ama anca zamanla BSD'nin arkasında ki gücü görebilirsiniz.
Sistem 2,5 saattir açık, ortam Kde, opera açık ve arka planda 84 süreç var. :)
Finali çıktığında bu olayı 70'lere çekme amacım var, şimdi beta diye çok önemsemiyorum, kernel filan derlenecek uzun iş, beta için değmez ama final için değer :)

Rbbt

Bende finali bekliyorum denemek için (:
What happens when I become main source of a pain!!!