Sistem sıcaklık sorunu

Başlatan zeusmaster, 22 Ekim 2011 - 13:51:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeusmaster

Arkadaşlar sistemim çok ısınmaya başladı.Fan deli gibi dönüyor sanki uçup gidecek laptop :D
11.04 kullanırken herhangi bir problem olmuyordu 11.10 yükledim.
Ekran kartını ek sürücülerden yüklemedim ekran kartım ati mobilty radeon hd 5470.Yüklediğim zaman makine açlımıyor bundan dolayı yüklemedim.Bundan kaynaklı olabilirmi.Sistem sıcaklığı normalde 50 c ama bir program açınca 70 c den aşağa inmiyor.
Up and Running...

heartsmagic

Evet, sorun sürücüler yüklenmediği için olabilir. ATI için olan açık kaynak sürücüler sanırım ısınma meselesini pek halledemiyordu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

noktakom

Sürücüleri nasıl yüklediniz de açılmadı? Linkteki anlatım benim işime yaramıştı, bir deneyin.

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=11326398&postcount=5

zeusmaster

Alıntı yapılan: noktakom - 02 Kasım 2011 - 20:20:37
Sürücüleri nasıl yüklediniz de açılmadı? Linkteki anlatım benim işime yaramıştı, bir deneyin.

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=11326398&postcount=5
Sürücüyü kendi sitesinden run dosyasını indirip yükledim.Her seferinde sorun yaşadım:D
Up and Running...

aurora

Sisteminizde Hybrid teknolojisi var sanırım. Buradaki acpi_call ya da  byo-switcheroo yöntemlerini denerseniz sorununuz çözülür diye düşünüyorum.

zeusmaster

Alıntı yapılan: aurora - 03 Kasım 2011 - 00:03:51
Sisteminizde Hybrid teknolojisi var sanırım. Buradaki acpi_call ya da  byo-switcheroo yöntemlerini denerseniz sorununuz çözülür diye düşünüyorum.

Hocam yardımın için saol ama aldığım hatalar
root@bahdem:/home/bahdem# sudo apt-get install git
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Sıralanan paketler otomatik olarak kurulmuştu artık gerekli değiller:
  libosmesa6
Kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın
Aşağıdaki ek paketler de yüklenecek:
  git-man liberror-perl
Önerilen paketler:
  git-doc git-el git-arch git-cvs git-svn git-email git-daemon-run git-gui
  gitk gitweb
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  git git-man liberror-perl
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 3, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 25.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 5.347 kB
Bu işlemden sonra 12,6 MB ek disk alanı kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]? e
Alınıyor:1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ oneiric/main liberror-perl all 0.17-1 [23,8 kB]
Alınıyor:2 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ oneiric/main git-man all 1:1.7.5.4-1 [571 kB]
Alınıyor:3 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ oneiric/main git amd64 1:1.7.5.4-1 [4.752 kB]
10sn'de 5.347 kB alındı (533 kB/s)                                             
Önceden seçilmeyen liberror-perl paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor... 195473 files and directories currently installed.)
Unpacking liberror-perl (from .../liberror-perl_0.17-1_all.deb) ...
Önceden seçilmeyen git-man paketi seçiliyor.
Unpacking git-man (from .../git-man_1%3a1.7.5.4-1_all.deb) ...
Önceden seçilmeyen git paketi seçiliyor.
Unpacking git (from .../git_1%3a1.7.5.4-1_amd64.deb) ...
Processing triggers for man-db ...
liberror-perl (0.17-1) kuruluyor...
git-man (1:1.7.5.4-1) kuruluyor...
git (1:1.7.5.4-1) kuruluyor...
N: Ignoring file 'oneiric-partner.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tiheum-equinox-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ubuntu-x-swat-x-updates-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'oneiric-partner.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tiheum-equinox-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ubuntu-x-swat-x-updates-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
root@bahdem:/home/bahdem# git clone https://github.com/mkottman/acpi_call.git
Cloning into acpi_call...
remote: Counting objects: 200, done.
remote: Compressing objects: 100% (132/132), done.
remote: Total 200 (delta 109), reused 148 (delta 66)
Receiving objects: 100% (200/200), 32.30 KiB, done.
Resolving deltas: 100% (109/109), done.
root@bahdem:/home/bahdem# cd acpi_call/
root@bahdem:/home/bahdem/acpi_call# make
make -C /lib/modules/3.0.0-12-generic/build M=/home/bahdem/acpi_call modules
make[1]:`/usr/src/linux-headers-3.0.0-12-generic' dizinine giriliyor
/usr/src/linux-headers-3.0.0-12-generic/arch/x86/Makefile:81: stack protector enabled but no compiler support
  CC [M]  /home/bahdem/acpi_call/acpi_call.o
gcc: error trying to exec 'cc1': execvp: Böyle bir dosya ya da dizin yok
make[2]: *** [/home/bahdem/acpi_call/acpi_call.o] Hata 1
make[1]: *** [_module_/home/bahdem/acpi_call] Hata 2
make[1]: `/usr/src/linux-headers-3.0.0-12-generic' dizininden çıkılıyor
make: *** [default] Hata 2
root@bahdem:/home/bahdem/acpi_call# git clone https://github.com/awilliam/asus-switcheroo.git
Cloning into asus-switcheroo...
remote: Counting objects: 104, done.
remote: Compressing objects: 100% (53/53), done.
remote: Total 104 (delta 54), reused 99 (delta 49)
Receiving objects: 100% (104/104), 35.70 KiB, done.
Resolving deltas: 100% (54/54), done.
root@bahdem:/home/bahdem/acpi_call# cd asus-switcheroo/
root@bahdem:/home/bahdem/acpi_call/asus-switcheroo# cd ..
root@bahdem:/home/bahdem/acpi_call# cd ..
root@bahdem:/home/bahdem# cd ..
root@bahdem:/home# git clone https://github.com/awilliam/asus-switcheroo.git
Cloning into asus-switcheroo...
remote: Counting objects: 104, done.
remote: Compressing objects: 100% (53/53), done.
remote: Total 104 (delta 54), reused 99 (delta 49)
Receiving objects: 100% (104/104), 35.70 KiB, done.
Resolving deltas: 100% (54/54), done.
root@bahdem:/home# cd asus-switcheroo/
root@bahdem:/home/asus-switcheroo# make
make -C /lib/modules/3.0.0-12-generic/build M=/home/asus-switcheroo modules
make[1]:`/usr/src/linux-headers-3.0.0-12-generic' dizinine giriliyor
/usr/src/linux-headers-3.0.0-12-generic/arch/x86/Makefile:81: stack protector enabled but no compiler support
  CC [M]  /home/asus-switcheroo/asus-switcheroo.o
gcc: error trying to exec 'cc1': execvp: Böyle bir dosya ya da dizin yok
make[2]: *** [/home/asus-switcheroo/asus-switcheroo.o] Hata 1
make[1]: *** [_module_/home/asus-switcheroo] Hata 2
make[1]: `/usr/src/linux-headers-3.0.0-12-generic' dizininden çıkılıyor
make: *** [default] Hata 2
root@bahdem:/home/asus-switcheroo#
Up and Running...

aurora

2 hata da ortak nedene dayanıyor sanırım ama ne olduğunu anlayamadım. Üstadlar bir yorum yapacaktır bununla ilgili. Bu arada bilgisayar modeliniz nedir?

zeusmaster

@aurora hocam makinem packardbell
modeli:tk85-j0-001tk
Up and Running...

heartsmagic

@bahdem, çift kart konsunda cahil olsam da derleme konusu için bir şeyler sormak istiyorum. Sisteminde cpp-4.6 kurulu değilse kurup tekrar dene.

aurora

Bilgisayarınızdaki işlemci Sandy Bridge olarak görünmüyor. İlk nesil İ5-460M işlemciniz var. Bu da demektir ki (tam emin değilim) bilgisayarınızda Hybrid teknolojisi yok. Buradan da şu sonuç çıkıyor ki, söylediğim acpi_call ya da  byo-switcheroo yöntemlerini kullanmayıp forumda belirtilen yöntemlerle ATI kart sürücüsünü yükleyip sorununuzu çözebilirsiniz. (Teoride) Fakat şu dikkatimi çekti, PackerdBell'in sitesinde TK serisi altında Linux yüklü cihazlar var. İşlemciniz aynı fakat ekran kartı Nvidia marka. Buradan da şu sonuç çıkar ki, sorununuz çift ekran kartı ile ilgili olmayıp ATI sürücüleri ile ilgili diye düşünüyorum.

zeusmaster

@heartsmagic hocam cpp-4.6 yüklü.Ben sürücüyü kendi sitesinden indirip yükleyince masaüstü klasik görünüme dönüyor ve pencere kenarlıkları gidiyor.Açtığım sekmelerde kapanmıyor.
@aurora hocam işlemcim 2. nesil turboboost a sahip şurdan biliyorum windows kullanırken gaget i vardı ordan işlemcini frekansının çıktığını görüyordum. Bencede ati ile alakalı diye düşünüyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Kasım 2011 - 23:03:06

bahdem@bahdem:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series]
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc Manhattan HDMI Audio [Mobility Radeon HD 5000 Series]
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM57780 Gigabit Ethernet PCIe (rev 01)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
ff:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
ff:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

Makinemde 2 ekran kartımı var acaba?
Up and Running...

heartsmagic

Çift kart yok sistemde, bu nedenle hiç uğraşma :)
Ancak ben senin derleyemediğin şey derledim ve eksik olan şeyi cpp'nin sağlıyor olması lazım aslında.

ViolenTornado

İşlemcisinde hyper teknoloji bulunmakta. Genellikle tüm i5 ve i7'lerde mevcut. Sadece i3'lerde olmaması lazım. Ama i5 460M serisinde bu özellik mevcut.
Hatta özellikleri lazım ise http://ark.intel.com/products/50179 linkinde bakabilirsiniz.
Her neyse Sıcaklık konusu geçen gün benimde başıma gelmişti indirip kurduğumuz ATI Driver'lar yüzünden olmakta. Bende kurunca fark ettim ve cpu çok fazla arttırıyor aşırı derecede yormaya başlıyor. Ben bu yüzden kaldırmıştım. Ama ek sürücülerden olan sürücüyü kullanmanı tavsiye ederim.

morf

Fanın çalışma hızını değiştirmeyi denediniz mi?

zeusmaster

Alıntı yapılan: morf - 08 Kasım 2011 - 16:42:18
Fanın çalışma hızını değiştirmeyi denediniz mi?
Hocam kullandığım makinede bios kilitili hiçbir şekilde müdahale edemiyorum .
Up and Running...

stratovarius

Ati açık kaynak ekran kartı sürücülerinde güç yönetimi için ; Tıklayınız

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Kasım 2011 - 20:46:05

Konunuzdan devam edelim, konuya başka yerde devam etmek konu bütünlüğünü bozacaktır. Şu çıktıları alabilir miyim ;

glxinfo|grep render
cat /sys/class/drm/card0/device/power_method
cat /sys/class/drm/card0/device/power_profile

zeusmaster

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD CEDAR
    GL_NV_conditional_render, GL_AMD_draw_buffers_blend,
bahdem@bahdem:~$ cat /sys/class/drm/card0/device/power_method
profile
bahdem@bahdem:~$ cat /sys/class/drm/card0/device/power_profile

Up and Running...

morf

aticonfig --od-gettemperature

nedir sonuç?

zeusmaster

Alıntı yapılan: morf - 08 Kasım 2011 - 20:53:46
aticonfig --od-gettemperature

bahdem@bahdem:~$ aticonfig --od-gettemperature
aticonfig: komut bulunamadı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Kasım 2011 - 20:57:15

Makinemde Ati ile ilgili yüklü olan herşeyin resmi synpticten baktım
Up and Running...

stratovarius

Güç yönetimi yaptığınızı belirtmiştiniz halen default güç yönetimi kullanıyorsunuz. Uç birimden şu komutu veriniz ve takip ediniz ;

sudo echo auto > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

10 dakika kadar bu şekilde kullanınız ve ortalama sıcaklık değerlerini not ediniz. Sonra;

sudo echo mid > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

Komutunu veriniz sıcaklık ve performansı 10 dakika kadar takip ediniz ve burada belirtiniz iki komutun sistem üzerine etkisini.

zeusmaster

root@bahdem:/home/bahdem# sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +86.0°C  (high = +95.0°C, crit = +105.0°C)
Core 2:       +86.0°C  (high = +95.0°C, crit = +105.0°C)

ayrıca sistemim 4 çekirdek neden 2 gözüküyor burda?
Up and Running...