Ubuntu 11.10 da alttaki paneli kaldırmak mümkün mü?

Başlatan Rbbt, 21 Ekim 2011 - 23:29:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rbbt

Ubuntu 11.10 Gnome3 kullanıyorum ve alt tarafta gizli olan panel hiç hoşuma gitmedi (daha doğrusu o kısımla hiç ilgilenilmemiş rastgele yapılmış gibi duruyor diğer kısımlarla bir uyumu yok gibi), onu kaldırmanın bir yolu var mı acaba?
What happens when I become main source of a pain!!!

aan-han

selam,bir zaman bende kaybolmuştu bu.nasıl olduğunu hatırlamıyorum.o zaman biraz telaşlanmıştım galiba.ama nasıl yaptım hatırlamıyorum.gnomeye dönmem gerekir.acaba hatırlayabilir miyim bilmiyorum.

gufabe

Bağlantıdaki yolla mümkün. İmleç panelin üzerindeyken alt+ sağ tıkla paneli sil ve diğer seçenekler geliyor.

http://askubuntu.com/questions/58172/how-to-revert-to-gnome-classic

Rbbt

Alıntı yapılan: gufabe - 22 Ekim 2011 - 00:11:12
Bağlantıdaki yolla mümkün. İmleç panelin üzerindeyken alt+ sağ tıkla paneli sil ve diğer seçenekler geliyor.

http://askubuntu.com/questions/58172/how-to-revert-to-gnome-classic

Anlatımda gnome classic ile açmışlar sistemi, bende öyle açıp silersem sonra tekrar Gnome den giriş yaparsam bir daha çıkmaz değil mi?

gufabe

Cevabı bilmiyorum ama denemekten zarar gelmez.  :)

Rbbt

Classicle açıp sildim tekrar Gnome ile giriş yaptım hala aynı yerinde duruyor (:  çok şekilsiz bir şey yapmışlar biraz özelliştirme imkanı olsaydı bari (:

gufabe

Ben gnome klasikle özelleştirdim (şeffaf hale getirdim ve birkaç başlatıcı ekledim). Gnome oturumuyla giriş yaptım. Değişiklikler sistem tarafından geri alınmadı.

Rbbt

Alıntı yapılan: gufabe - 22 Ekim 2011 - 01:03:27
Ben gnome klasikle özelleştirdim (şeffaf hale getirdim ve birkaç başlatıcı ekledim). Gnome oturumuyla giriş yaptım. Değişiklikler sistem tarafından geri alınmadı.

Sağ alt köşeye fare ile gelince çıkıyor mu denediniz mi? Bu arada alt paneldeki şu uyarılarda can sıkıyor

alquirel

Alıntı yapılan: Rbbt - 22 Ekim 2011 - 11:44:19
Sağ alt köşeye fare ile gelince çıkıyor mu denediniz mi? Bu arada alt paneldeki şu uyarılarda can sıkıyor

Bu uyarılar ne zaman çıkıyor?
Benim tahminim ilki diski bağladığınızda, ikincisi de o alanın üzerine gidip tıkladığınızda çıkıyor olması lazım.
Eğer sadece taşınabilir disklerle ilgili bilginin orada görünmemesini istiyorsanız bi bakmak gerekir, ama o panelin tamamını istemiyorsanız iş değişir çünkü eskiden üst panelde olan "Notification Area" ve "System Tray" öğeleri oraya yerleştirilmiş. Bunları tekrar üst panele almanın da bir yolu vardır muhakkak ama ben henüz rastlamadım.

decent

Konu doğrudan Gnome 3 ile alakalı olduğu için uygun bölüme taşındı.

Rbbt

Ben tamamen kaldırmak istiyorum, çünkü notification kısmıda biraz garip duruyor o kısımda, görüntüleri sadece fikir versin diye ekledim.

gufabe

Sistem tepsisi değil de harici aygıtları gösteriyor sanırım. Zira hem bende o tip bir şey görünmüyor hem de tepside aktif diğer ikonlar, zaten yukarıdaki panelde duruyor.

Rbbt

Bende görmüyordum birden fare kaydı alt sağ köşeye gitti o panel çıktı normalde gizli (: halledemezsem unity veya kde kullanırım ne yapalım (:

alquirel

Arkadaşlar, Gnome Shell ile birlikte bazı ezberlerimiz bozulmuş durumda.

Yukarıda panelde olan simgelerin bulunduğu yerin adı "System Status Icons"
Hem fare ile sağ alt köşeye gittiğimizde, hem de etkinlikler menüsünde çıkan şeffaf alanın ortası "Notifications Area"
Sağ tarafı da "Message Tray"

Yani eskisi gibi tam manasıyla bir System Tray alanı yok. Ama mesela Pidgin ve Banshee gibi uygulamalarınız açıkken simgesi o Message Tray dediğimiz alanda beliriyor. Message Tray aynı zamanda kendini gösterip kaybolan bildirimlerinizin de tekrar bakabilmeniz için beklediği yer oluyor.

Yani o alan Shell'in ana parçalarından biri. Kaldırılabileceğini bilmiyorum ama belki tamamen gizlemenin bir yolu vardır.

gufabe

@alquirel gözden kaçmış olması yüksek ihtimal olduğu için belirtiyorum. Yorumlar üçüncü iletideki bağlantıda anlatılan yöntem ile geçilen gnome klasik ortamına dair.

alquirel

Alıntı yapılan: Rbbt - 22 Ekim 2011 - 00:53:48
Classicle açıp sildim tekrar Gnome ile giriş yaptım hala aynı yerinde duruyor (:  çok şekilsiz bir şey yapmışlar biraz özelliştirme imkanı olsaydı bari (:

Bu kısmı referans alarak konunun Shell ile alakalı olduğu sonucuna vardım.
Ve klasik ile girip klasiğin alt panelinde ayarladığınız şeylerin Shell'de o alttaki (panel olmayan) yere etki edeceğini zannetmiyorum.

Düzenleme : Üçüncü iletide anlatılan yolda Gnome Classic oturumunu kapatıp Gnome oturumuyla açmaktan bahsetmiyor.
Aynen @Rbbt'nin de dediği gibi :
Alıntı yapılan: Rbbt - 22 Ekim 2011 - 00:22:31
Anlatımda gnome classic ile açmışlar sistemi, bende öyle açıp silersem sonra tekrar Gnome den giriş yaparsam bir daha çıkmaz değil mi?

gufabe

@alquirel,

Belki de konu bir yerde grafik kartlarının shell uygulamasını kısıtlı kullanması üzerinden çatallanıyor. Örneğin bendeki grafik kartının (SİS) opengl  desteği yok. Sanırım o yüzden, bendeki Gnome shell,  izlediğim ilgili görseller ve vidyolarda gördüklerime hiç benzemiyor . :)

Resim anlatmamı kolaylaştıracaktır.. Panelleri seffaflaştırarak ve çalıştırıcılar ekleyerek özelleştirdim. Tüm bu işlemleri bağlantıdaki yönergelerle  (haliyle gnome shell yüklemek bunlara dahil)  yapmak mümkün oldu. Gnome klasik ortamında yapılan bu özelleştirmeler, Gnome ortamında da son halinde sabit kaldı. Yani shell'de alt bölümde duran şey (senin ifadenle panel olmayan yer) bende resimdeki hale getirilmiş oldu. Üstteki panelde de sistem tepsisine ekle kutusunu işaretlediğim screenlets simgesi (desenli siyah dörtgen) var mesela.

Eğer sen de bağlantıdaki yöntemi dener ve ekran görüntüsü koyarsan meseleyi daha iyi irdeleyebiliriz diye düşünüyorum.

alquirel

@gufabe,
Gnome Classic ile oturumu açtım, senin ekran görüntüdeki ile (senin yaptığın bazı özelleştirmeler hariç) birebir bir masaüstü karşıladı beni.
Daha sonra alttaki paneli sildim.
Tekrar normal Gnome oturumunu açtım ve Shell'im bıraktığım gibi duruyordu.

Senin de dediğin gibi sanırım sen Unity-Unity2D benzeri bir muamele görmüşsün Shell tarafından.

gufabe

Paneli kaldırarak o alana dock ekledim. Başlıkdaki sorunun yanıtı bendeki donanım için ''evet, mümkün''.

Rbbt

qgufabe masaüstü Gnome mi yoksa gnome kalsik mi ?

Rbbt

heartsmagic

Ufak bir yorum da ben yapmak istiyorum.

Arkadaşlar, malum Unity de, Gnome3 de artık alışık olduğumuz kabuklar değil. Forumda gerek Unity için olsun, gerek Gnom3 için olsun sürekli bir geriye döndürme ihtiyacı, zorlaması hissediliyor. Bence vazgeçin. Yeni sistemleri kullanacaksanız, sistemleri kendinize değil, kedinizi sistemlere uyarlamaya çalışırsınız. Aksi takdirde ne yeni sistemlerin bir anlamı kalır, ne de değişimin.

Şu an için hem Gnome hem de Canonical değişikliğe gitti. Eğer kolay yoldan bazı şeyler yapılabiliyorsa ne âlâ, fakat bu başlıktaki alttaki paneli kaldırma isteği bana zorlama gibi geliyor :) Koskoca Gnome ekibi düşündüyse bu paneli, bir bildikleri vardır değil mi? :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gufabe

Ben de Gnome Shell örneğinde olduğu gibi, yenilikleri heyecan ve keşfetme isteğiyle karşılıyorum ama donanımım benim kadar istekli değil maalesef. :P

Rbbt

Bir bildikleri var evet ama özensiz yapılmış bir şey gibi duruyor. Üst panel gibi olsa sesimi çıkarmıcam zaten. Örneğin bir ileti geliyor alt taraftaki paneldeki görüntü hoşuma gitmiyor (ileti yazan kişinin resmi enlemesine genişlemiş oluyor). Bütün sistem güzel ama orası ortaya bir çıkıyor tamamen sistemden ayrı gibi. Boyutunu dahi ayarlayamıyorum, bu kadar da kısıtlama olmamalı. Hadi kaldıramıyoruz bari özelliştirebilelim değil mi.
İlk başta yükleyip beğenmedim diye LinuxMint kurmuştum ama şimdi tekrar Ubuntuyu kurdum yoluma devam ediyorum. Gnome olmazsa unity kullanırım ki zaten unity ile kullanıyorum.

Ama gnome deki panelde biraz değişiklik yapabilirsem onu kullanmak isterim.