Acer 5720G Bluetooth sorunu

Başlatan ckuymulu, 20 Ekim 2011 - 15:45:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ckuymulu

Merhaba, Acer 5720G laptop kullanıyorum. Ubuntu 11.04 sürümünde tamamiyle sorunsuzdu. Sıfırdan 11.10 sürümü kurdum. Bundan sonra sistem her açılışında Bluetooth kendiliğinden aktif olmaya başladı. Her seferinde kendim kapamak zorunda kalıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Sanırım yeni bir güncelleme beklemem gerekecek.

heartsmagic

Makinedeki Bluetooth'un tamamen mi kapanmasını istiyorsun, yoksa başlangıçta devreye girmemesini mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ckuymulu

Başlangıçta devreye girmemesini istiyorum.

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29701.msg357060#msg357060

Bu iletide anlatılanı uyguladıktan sonra Başlangıç Uygulamaları'ndan devre dışı bırakabilirsin kendisini. Sanırım orada yer alıyordu Bluetooth.

ckuymulu

Teşekkür ederim. Yolladığınız link' teki başlık altında geçen komut satırını uyguladım ve başlangıç uygulamalarından bluetooth appleti kaldırdım. Ancak sorun donanımsal. Bluetooth modülü sistem açılışında kullanıcı/password ekranı gelmeden çok önce devreye giriyor.

if

@ckuymulu, sudo apt-get install sysv-rc-conf
paketini kurup sudo sysv-rc-conf komutu ile uygulamayı başlatın. Aşağı ok tuşuyla 'bluetooth' üzerine gelip sağ ok tuşuyla "X" işaretlerini üzerine gelip boşluk tuşuna basın. İşlem bitince "q" ile çıkarsınız. O ekranda sakın bilmediğiniz bir şeyi değiştirmeyin:)

heartsmagic

Servis olarak giriyordur muhtemelen. bum isimli uygulamayı kurup, servislerden kapatmayı dene. Başka yolları da olabilir, elle servislerden kapatmayı deneyebiliriz, kara listeye ekleyebiliriz vs.

Not: Benden önce bir başka yolunu da @if göstermiş :)

ckuymulu

Alıntı yapılan: if - 23 Ekim 2011 - 14:27:56
@ckuymulu, sudo apt-get install sysv-rc-conf
paketini kurup sudo sysv-rc-conf komutu ile uygulamayı başlatın. Aşağı ok tuşuyla 'bluetooth' üzerine gelip sağ ok tuşuyla "X" işaretlerini üzerine gelip boşluk tuşuna basın. İşlem bitince "q" ile çıkarsınız. O ekranda sakın bilmediğiniz bir şeyi değiştirmeyin:)

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Ancak yukarıdaki yöntem de hiçbirşeyi değiştirmedi. Arkadaşımın HP ile de denedik durum aynı. Bluetooth açılışta muhakkak otomatik olarak çalışıyor. Ben durumun diğer bilgisayarlar için de aynı olduğunu düşünmeye başladım.

if

@ckuymulu, cd /etc/xdg/autosart
ls
komutlarından sonra başlangıçta açılan 'deamon'lar listelenecek. İçinden bluetoothla ilgili olanı bulup sudo mv bloetooth_ismi bluetooth_ismi.bak komutunu verin.

rfkill list ne döndürüyor?

ckuymulu

Alıntı yapılan: if - 29 Ekim 2011 - 03:38:28
@ckuymulu, cd /etc/xdg/autosart
ls
komutlarından sonra başlangıçta açılan 'deamon'lar listelenecek. İçinden bluetoothla ilgili olanı bulup sudo mv bloetooth_ismi bluetooth_ismi.bak komutunu verin.

rfkill list ne döndürüyor?

acer-bluetooth: Bluetooth

Soft blocked: yes
hard blocked: no

noktakom

heartsmagic

@ckuymulu, yazılmsal olarak kapanması lazım donanımsal olarak durum çok uzun yerlere gider sanırım. Şu aşamada her şeyi denemene rağen Bluetooth açılışta servis olarak açık mı oluyor?

ckuymulu

Aynen öyle donanımsal olarak açık kalmaya devam ediyor. Yazılımsal olarak açıp kapatmada zaten problem yok. Ben her ne kadar kendi bilgisayarımın modelini başlıkta kullanmış olsam da birçok bilgisayarda da aynı sıkıntı olduğunu gördüm. Belki ilk gelecek Kernel güncellemesi ile bu sorun çözülür. Yardım eden herkese teşekkürler.