[Çözüldü]Ubuntu 11.10, Compiz Fusion'da masaüstü küpü düzlem şeklinde gözüküyor.

Başlatan yağmuradam, 20 Ekim 2011 - 12:59:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yağmuradam

Compiz fusion içinde, önceki sürümlerdeki gibi masaüstü kübü ayarlarını yaptığım halde, ''Ctrl+Alt+Farenin sol tuşu'' kombinasyonunu kullandığımda, küp yerine sadece iki taraflı bir düzlem hareket ediyor. ''Dashboard'' üzerinde en alttaki ikona tıkladığımda sadece bir adet masaüstü gözüküyor. Yardım ederseniz sevinirim.

BayboraKaan

Yardim cok basit ccsm'den genel ayarlardan masaüstü sayini 4'de cikar. Bildigin gibi küp kareden olusur ve karenin 4 kösesi vardir ;)

yağmuradam

BayboraKaan;
     Ben ccsm içinde değilde daha ziyade hep Ubuntu'nun ''pencere özellikleri'' ya da ''çalışma alanları'' gibi bölümlerinde aradım. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

BayboraKaan

Rbbt

What happens when I become main source of a pain!!!

Øguz

Ubuntu 11.10'da masaüstü sayısını 4 yaptım.  (Gnome Klasik) Fakat iki taraflı düzlem çıkmaya devam ediyor.  Ayrıca sallanan pencereler'de çalışmıyor. Compiz galiba 11.10'da çalışmıyor. Ubuntu 10.10 kullanmaya devam edeceğim.

decent

@Øguz, istediğimiz sürümü kullanmak kişisel tercihtir.
Fakat "compiz galiba 11.10' da çalışmıyor" demezden önce forumda küçük gezinti yeterlidir.
Çünkü kart unity destekliyorsa compiz özellikleri (aşağıdaki iletide görüleceği gibi) çalışıyor.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29701.0

BayboraKaan

Alıntı yapılan: Øguz - 30 Ekim 2011 - 21:10:25
Ubuntu 11.10'da masaüstü sayısını 4 yaptım.  (Gnome Klasik) Fakat iki taraflı düzlem çıkmaya devam ediyor.  Ayrıca sallanan pencereler'de çalışmıyor. Compiz galiba 11.10'da çalışmıyor. Ubuntu 10.10 kullanmaya devam edeceğim.

Masaüstünü 4 yaptim derken hangisini yaptin bir asagiya dogru 4 sütun olusturuyor, birde saga dogru 4 adet masaüstü yapiyor. Birde son secenek var 4 masaüstü diye. Compiz ayarlarinda ki ilk secenek 4 olacak, eger masaüstü düz bir sekilde cikiyorsa bil ki Compiz calisiyor ;)

Øguz

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 30 Ekim 2011 - 21:23:24
Alıntı yapılan: Øguz - 30 Ekim 2011 - 21:10:25

Masaüstünü 4 yaptim derken hangisini yaptin bir asagiya dogru 4 sütun olusturuyor, birde saga dogru 4 adet masaüstü yapiyor. Birde son secenek var 4 masaüstü diye. Compiz ayarlarinda ki ilk secenek 4 olacak, eger masaüstü düz bir sekilde cikiyorsa bil ki Compiz calisiyor ;)

Sağ alt çubukta Çıkan tercihlerden çalışma alan sayısını 4 yaptım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ekim 2011 - 21:30:17

Alıntı yapılan: decent - 30 Ekim 2011 - 21:15:49
@Øguz, istediğimiz sürümü kullanmak kişisel tercihtir.
Fakat "compiz galiba 11.10' da çalışmıyor" demezden önce forumda küçük gezinti yeterlidir.
Çünkü kart unity destekliyorsa compiz özellikleri (aşağıdaki iletide görüleceği gibi) çalışıyor.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29701.0

Ekran kartım Unity 3d'yi destekliyor.
tea@tea-ThinkPad-SL510:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   Tungsten Graphics, Inc
OpenGL renderer string: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.11

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
tea@tea-ThinkPad-SL510:~$

decent

BayboraKaan

Imlecle üzerinde durdugum ayarlara girecek ve uygulayacaksin ;)
Küp kullanmayi birakmistim ama an itibari ile 11.10'da olmuyor diyenler icin yeniden kullanmaya basladim.

Øguz

Alıntı yapılan: decent - 30 Ekim 2011 - 21:33:22
Destekliyorsa bağlantıdaki yöntemi uygulayıp bakabilirsiniz.

Bağlantıdaki yöntemlerin hiç birisi olmadı.

Çalışmıyor. Ubuntu 10.10 sürümünde sorunsuz çalışan Compiz Fusion 11.10 sürümünde çalışmıyor. 6 ay önce Ubuntu 11.04 sürümünde de çalıştıramamıştım.

decent

Alıntı Yap6 ay önce Ubuntu 11.04 sürümünde de çalıştıramamıştım.
Bahsettiğimiz 11.10 sürümü, ki aynı yöntemle 11.04 sürümünde de çalışıyordu.

ALT+F2
compiz --replace

Ardından fare tekerine tıklayıp çevirmeyi deneyin..

experotux

Sebebi basit
Unity compiz masaüstü duvarı ile çalışıyor
Ayar olarakda compiz küp desteklemiyor
Aslında küp dışında her eklenti çalışıyor
Sadece küp sorun çıkarıyor
Ubuntu geliştiricileri compiz son sürümünü Unity için değiştirdikleri için oluyor bunlar
11.04 sürümünde compiz sürüm düşürme yöntemi ile sorunları çözüyorduk ancak gnome2 klasik masaüstü ile
Normalde unity ve compiz son sürüm birbirine bağımlı olduğu için compizi kaldırınca unity de kalkıyor
Ama illa unity kullanıcam diyorsan unity 2d eski sürüm compizle sorunsuz çalışıyor
11.10 sürümünde compiz sürüm düşürme olayı için herhangi bir ppa şu an için yok bildiğim kadarı ile
Ama yakında yayınlanır sanırım
Unity içinde küp çalışabiliyor ancak bunun için sistemi zorlamak gerekiyor çünkü masaüstü duvarını pasif yapınca unity sapıtıyor
Yinede vazgeçme Ubuntu son srümden elbet halledersin

Ekleme: Birinci resimdeki ayarlar sırası ile 4+1+1 olması gerek
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

Øguz

Alıntı yapılan: decent - 30 Ekim 2011 - 21:58:49
Alıntı Yap6 ay önce Ubuntu 11.04 sürümünde de çalıştıramamıştım.
Bahsettiğimiz 11.10 sürümü, ki aynı yöntemle 11.04 sürümünde de çalışıyordu.

ALT+F2
compiz --replace

Ardından fare tekerine tıklayıp çevirmeyi deneyin..

Evet Compiz çalıştı fakat Gnome ve Unity birlikte çalışıyor.
Ubuntu'da deneyimli değilim.
Komutu yazdıktan sonra uçbirimde bazı hata mesajları çıktı.

tea@tea-ThinkPad-SL510:~$ compiz --replace
Checking if settings need to be migrated ...no
Checking if internal files need to be migrated ...no
Backend     : gconf
Integration : true
Profile     : unity
Adding plugins
Skipping upgrade com.canonical.unity.unity.01.upgrade
Skipping upgrade com.canonical.unity.unity.02.upgrade
Initializing core options...done
Initializing bailer options...done
Initializing detection options...done
Initializing composite options...done
Initializing opengl options...done
Initializing decor options...done

(gtk-window-decorator:1986): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

(gtk-window-decorator:1986): Gtk-WARNING **: Tema aygıtı module_path "pixmap" içinde bulunamadı,

Initializing grid options...done
Initializing wobbly options...done
Initializing mousepoll options...done
Initializing place options...done
Initializing resize options...done
Initializing commands options...done
Initializing gnomecompat options...done
Initializing move options...done
Initializing session options...done
Initializing fade options...done
Initializing ezoom options...done
Initializing cube options...done
Initializing workarounds options...done
Initializing vpswitch options...done
Initializing scale options...done
Initializing rotate options...done

Screen geometry changed:
   0x0x1366x768

unity-panel-service: hiçbir işlem bulunamadı
Initializing unityshell options...done
Initializing unitymtgrabhandles options...done
DEBUG 2011-10-30 22:00:40 glib <unknown>:0 Setting to primary screen rect: x=0 y=0 w=1366 h=768
Setting Update "command"
Setting Update "main_menu_key"
Setting Update "run_key"
WARN  2011-10-30 22:00:55 unity.glib.dbusproxy GLibDBusProxy.cpp:255 Cannot call method InfoRequest proxy /com/canonical/unity/lens/files does not exist
WARN  2011-10-30 22:00:55 unity.glib.dbusproxy GLibDBusProxy.cpp:255 Cannot call method SetActive proxy /com/canonical/unity/lens/files does not exist
WARN  2011-10-30 22:00:55 unity.glib.dbusproxy GLibDBusProxy.cpp:255 Cannot call method InfoRequest proxy /com/canonical/unity/lens/music does not exist
WARN  2011-10-30 22:00:55 unity.glib.dbusproxy GLibDBusProxy.cpp:255 Cannot call method SetActive proxy /com/canonical/unity/lens/music does not exist
WARN  2011-10-30 22:00:56 unity.glib.dbusproxy GLibDBusProxy.cpp:255 Cannot call method InfoRequest proxy /com/canonical/unity/lens/applications does not exist
WARN  2011-10-30 22:00:56 unity.glib.dbusproxy GLibDBusProxy.cpp:255 Cannot call method SetActive proxy /com/canonical/unity/lens/applications does not exist
WARN  2011-10-30 22:00:56 unity.glib.dbusproxy GLibDBusProxy.cpp:255 Cannot call method InfoRequest proxy /com/canonical/unity/lens/commands does not exist
WARN  2011-10-30 22:00:56 unity.glib.dbusproxy GLibDBusProxy.cpp:255 Cannot call method SetActive proxy /com/canonical/unity/lens/commands does not exist
WARN  2011-10-30 22:00:57 unity.iconloader IconLoader.cpp:509 Unable to load contents of file:///usr/share/icons/unity-icon-theme/places/svg/category-installed.svg: Dosya açılırken hata: Böyle bir dosya ya da dizin yok
WARN  2011-10-30 22:00:57 unity.iconloader IconLoader.cpp:509 Unable to load contents of file:///usr/share/icons/unity-icon-theme/places/svg/category-available.svg: Dosya açılırken hata: Böyle bir dosya ya da dizin yok
compiz (core) - Warn: unhandled ConfigureNotify on 0x400009c!
compiz (core) - Warn: this should never happen. you should probably file a bug about this.
WARN  2011-10-30 22:01:33 glib.glib-gobject <unknown>:0 instance with invalid (NULL) class pointer

BayboraKaan

Alıntı yapılan: experotux - 30 Ekim 2011 - 22:04:09
Sebebi basit

Ubuntu geliştiricileri compiz son sürümünü Unity için değiştirdikleri için oluyor bunlar
11.04 sürümünde compiz sürüm düşürme yöntemi ile sorunları çözüyorduk ancak gnome2 klasik masaüstü ile
Normalde unity ve compiz son sürüm birbirine bağımlı olduğu için compizi kaldırınca unity de kalkıyor
Ama illa unity kullanıcam diyorsan unity 2d eski sürüm compizle sorunsuz çalışıyor
11.10 sürümünde compiz sürüm düşürme olayı için herhangi bir ppa şu an için yok bildiğim kadarı ile
Unity içinde küp çalışabiliyor ancak bunun için sistemi zorlamak gerekiyor çünkü masaüstü duvarını pasif yapınca unity sapıtıyor

@ experotux nereye dayanarak bunlari söylüyorsun. Hic bir islem yapmadan 10 dakika önce küpü etkinlestirdim ve sorunsuz calisiyor. Unity ve küp arasinda sorun yok. Sadece Unity'de kara listede olan ekran kartlari ile sorun var.

decent

experotux

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 30 Ekim 2011 - 22:11:38
Sebebi basit

@ experotux nereye dayanarak bunlari söylüyorsun. Hic bir islem yapmadan 10 dakika önce küpü etkinlestirdim ve sorunsuz calisiyor. Unity ve küp arasinda sorun yok. Sadece Unity'de kara listede olan ekran kartlari ile sorun var.

Kendi tecrübeme dayanarak söylüyorum
Unity üzerinde Ati kartlar sorunlu keza Gnome Shell üzerinde de
Doğal olarak Compiz konusunda da sorun çıkarabiliyor
İnsanlar ikiye ayrılır

BayboraKaan

Kendin söylüyorsun ATI ile olan bir skintiyi kalkip Unity'e mal ediyorsun. Kaldi ki benim ATI 4850 olan ekran kartim yine sorunsuzca calisiyor ve küp o ekran karti ile de denenmistir. Bir geneleme yapmak dogru degildir, sizede yasanan bir skinti baskasinda da olacak demek degildir. Ve hatirladigim siz bu geneleme konusunda bir kere daha uyari almisdiniz.

experotux

Bu da uyarı ise bunuda aldım sayalım
Ayrıca herkes sizin gibi pahalı ekran kartları kullanmıyor
Ve Ati nin sorunlu ekran kartları genelde düşük olan kartlar özellikle 3xx serisi
Ben kendimde olan olayları söyledim genelleme yapmadım
Kendi tecrübeme dayanarak söylediğimi tekrar ediyorum
İnsanlar ikiye ayrılır

BayboraKaan

Sebebi basit

Bu sefer farkli farkli renklendirdim ki kendi tecrübenden daha cok geneleme yapman ve pembe ile renklendirdigim ise kesin konusmaktir, sanki Ubuntu gelistiricileri özelikler Compiz destegini kaldirmis gibi kesin bir anlam tasiyor. Ve benim kullandigim pahali ekran karti degil ;) Bu baslik altinda ki resimler Netbook'tur, degeri 250 Euro'dur. Alamnya'da alabilecegim en ucuz makinedir ;)

ATI ekran kartim ise 2 seneliktir, Leptop'un bugünkü degeri yok bile cünkü kimse yüzüne bakmiyor ;) Yine diyorum sizin yaptiginiz kendi tecrübelerinizden daha cok bir geneleme ''destek yok, bitti, artik Ubuntu Compizi terk ediyor'' gibi bir mana cikiyor ve forumda bir cok kullanici bu gibi skintilari olmadigi halde siz kalkip renklendirdigim sözleri sarf ediyorsunuz.

experotux

İnsanlar ikiye ayrılır

loteku

Bende de aynı sorun vardı baya bi uğraştırdı ama çözümü burda yazıyo

http://askubuntu.com/questions/86977/how-to-correctly-enable-desktop-cube-in-unity-3d

Compiz Config Ayar Yöneticisinden Tercihlere giriyorsunuz

Ordan Eklenti Listesi sekmesindeki Otomatik Eklenti Sıralaması onayını kaldırın

Otomatik eklenti sıralamasını pasifleştirmek istediğinizden emin misiniz?
Bu aynı zamanda çakışmaların kontrol edilmesini de engelleyecektir.
Bunu sadece ne yaptığınızı biliyorsanız yapın.

diye bi onay kutusu çıkcak Evet diyoruz

Sonra pasif kısımdaki cube ve rotate yi aktif hale getiriyoruz ve işlem tamamdır

Baya bi uğraştırdı ama şimdi sorun yok. Daha çok acemiyim ama umarım faydalı olur

Resim ekleyemedim verdiğim linkte görsel şekilde uygulayabilirsiniz saygılar :)

yağmuradam

BayboraKaan;
  Sorun çözüldü. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.