ATI RADEON HD4850 Ekran Çözünürlük Problemi Hk.

Başlatan LEGEND, 23 Ağustos 2008 - 10:16:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LEGEND

Merhaba,
Ubuntu 8.04.1 LTS Desktop Edition - Hardy Heron kullanıcısıyım. Bilgisayarımda ZOTAC NVIDIA GeFORCE 8800GTS 512MB 256BIT GDDR3 (DirectX 10) PCI-E x16 Ekran Kartı ve SAMSUNG SYNCMASTER 2232BW 22" 2ms DVI WIDE SCREEN LCD Monitör kullanıyordum çözünürlük 1680 x 1050 Ölçülerinde gayet güzeldi Compiz Ekran Efeklerinide kullanıyordum. Ekranım yine aynı POWERCOLOR ATI RADEON HD4850 512MB 256BIT GDDR3 (DirectX 10.1) PCI-E x16 Ekran Kartı satın aldım ve kullanmak istedim. Fakat Çözünürlüğü 1280 x 720 ölçülerinden yukarı çıkaramıyorum. Compiz ekran efekleride kullanılmıyor.Ekranda renkler düzenli değil.
Tecrübesi olan arkadaşların bilgisine sunuyor ve yardımlarını talep ediyorum.
İyi Çalışmalar Dilerim.
Hakan CEYLAN
Science And Technology Society

izzetguntalaz

O ekran kartı Linux dünyası için çok yeni.

Driver ının oturması için biraz zaman geçmeli.

atomkarinca

Burada nasıl çözüleceği anlatılmış. Kısaca çevireyim:

Terminal açıp şunları sırasıyla yap:

sudo apt-get update
sudo apt-get install linux-restricted-modules-generic restricted-manager
sudo apt-get install xorg-driver-fglrx
sudo depmod -a

Daha sonra xorg.conf dosyasını aç:

gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf

ve "device" bölümüne -eğer yoksa-

Driver "fglrx"

satırını ekle. ATI'nin bu dosyayı tanımasını sağla:

sudo aticonfig --initial -f

Bilgisayarını yeniden başlattığında çalışacaktır, test etmek için

fglrxinfo

komutunu kullanabilirsin.

LEGEND

Gönderdiğiniz linki inceledim, tariflere göre işlemleri sırasıyla gerçekleştirdim. Fakat verdiğiniz linkte "sudo gedit /etc/X11/xorg.conf"
yazıyor, bana yaptığınız çeviride ise "gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf" yazıyor. Dahası Komutundan sonra cannot open .... uyarısı verdi. İki kez yeniden kurdum hem 32 bit Ubuntu da hemde 64 bit ubuntu da sonuç alamadım. Sorun nerede?
Hakan CEYLAN
Science And Technology Society

eren

O ekran kartı daha yeni çıktı sayılır, bu sebeple Linux altında %100 performans almanız şimdilik zor. 1-2 ay sonra işler rayına oturur.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.