Yalnızca Eğlenmek İçin/Linus Torvalds

Başlatan eldirr, 22 Ağustos 2008 - 22:52:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: hitokiri - 04 Ağustos 2010 - 20:41:20
Alıntı Yapİkisi de çok önemli insanlar, ayrım yapmak zor ama ben Linus Torvalds tarafında olurdum sanırım :)
ben dayıdan yanayım sakalına kurban :D
bash komutlarının belgelendirmelerini okurken de dikkatimi çeker hep zaten yazan "Richard  Stallman" diye mesela rm :)
:))
Dayı bazen işin dozunu kaçırıyor, yoksa ben de çok severim dayıyı :)

hitokiri

ikisininde yeri ayrı tabii Gnu\Linux :))
ben biraz sulandırdım eğlenceyi görünce :)

ırmak

Alıntı yapılan: hitokiri - 04 Ağustos 2010 - 20:41:20
Alıntı Yapİkisi de çok önemli insanlar, ayrım yapmak zor ama ben Linus Torvalds tarafında olurdum sanırım :)
ben dayıdan yanayım sakalına kurban :D
bash komutlarının belgelendirmelerini okurken de dikkatimi çeker hep zaten yazan "Richard  Stallman" diye mesela rm :)
:))

Dünya ortadan 2'ye ayrılsa rms'in olduğu tarafta kalmaya çalışırım sanırım.
St IGNUcius!! ;)

micro

marjinal1st

Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: pisahmet - 04 Ağustos 2010 - 19:00:53
Doğrudur, Hurd dediğimiz şey o zamanlar çileydi. Linux çekirdeği olmasa özgür yazılım dünyası bu noktalara gelemezdi. Ama hangisi daha önemli? Özgür yazılımın kendisi mi yoksa özgür yazılımlar için özgür bir platform oluşturan bir çekirdek mi?

Ben de bunu belirtmek istemiştim bir önceki iletimde. Böyle bir şeyi neden GNU fanatikleri öne sürüp dururlar ki? Burada cümle arasında belirtmek isterim, fanatik derken kötü bir niteleme olarak kullanmıyorum bunu. GNU  konusuna diğerlerinden "daha fazla" önem verenleri kastediyorum. Mesela ben fanatiği değilimdir, GNU destekçisiyimdir. GNU/Linux felsefe olarak hayatımın merkezinde değildir. Böyle olanlara da saygı duyarım. Soruma döneyim, neden? Kim Linus daha önemlidir diyor ki?

Sanırım bu konu meseleyi net bilmeyen, daha çok "bilinçsiz" kullanıcıların yorumları, düşünceleri nedeniyle ortaya çıkıyor. "Linux olmasaydı ne olurdu özgür yazılımın hali" yorumu ne kadar yanlışsa, ne kadar bilinçsizse, "GNU/GPL ile yazılan özgür yazılım uygulamaları neden parayla satılıyor, hani özgürlük" diye soran "bilinçsiz" GNU/GPL severlerin yorumları da bir o kadar yanlıştır.

GNU elbette bu işin çatısıdır, o olmsaydı muhtemelen Linux bu kadar güçlü olmayacak, bu kadar yaygınlaşamayacaktı. Fakat Linux'un GNU'ya kattığı değer de yadsınamayacak kadar büyütür ve ikisi arasında "hangisi daha önemlidir" tarzında bir soru ne yazık ki pratikte cevabı olmayan bir sorudur. Teoride sanırım herkes GNU diyecektir. Nitekim Linux sadece bir yazılım ve çekirdek. Fakat bunlar farklı meseleler. Benim için ikisi de bir araç ve ikisinin de fanatiği değilim. Tabii ki herkesin kendisine yakın olduğu bir isim olabilir, buna taraf olmak da denebilir. Forumda zaman zaman dile getiririm. Ben Linus tarafındayım. Fakat taraf olmak diğer tarafı sevmemek değildir. Hayata bakış tarzı ile alakalıdır.

Konu biraz dağılmıştı, ardından daha fazla dağılmış. Sanırım bir süre sonra bölsek iyi olacak :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

micro

peki cahilliğimden soruyorum RMS ile Linus'un bi alıp veremediği mi var?Benim konuya bakış açım bir insan bir program yaptığı zaman bunu kapalı kod yapıp satıp para kazanabilir buna kimsenin söyleyeceği birşey yoktur ama açık kod yapıp dağıtırsa o da ayrı bir fazilet ve takdir sebebidir.

heartsmagic

Düşman olmasalar da araları çok iyi değildir :) RMS bazı konularda diretir, kendince haklıdır. Linus buna katılmaz, öylece devam eder söylemlerine mesela. Ufak tefek şeyler diyelim, kimse üzülmesin :)

micro

;) sanırım aralarındaki anlaşmazlık açık kaynak yazılımlarla ilgili Bill Gates'i ellerine verseler Lİnus Tokatlar,RMS boğazını keser gibi bi durum mu var ;)

marjinal1st

@ heartsmagic

Tamam tamam, dürüstçe söylüyorum. Aslında ikisinin de aynı öneme sahip olduğunu düşünüyorum, hatta GNU mu Linux mu tartışmasını anlamsız buluyorum. Tek istediğim ufak bir tetikleme ile kimler ne düşünüyormuş öğrenmek idi  :D
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

heartsmagic

Tetiklemeden diğer arkadaşlar da nasibini almışlardır umarım :) Zira ara ara gündeme gelen konulardan biridir bu.

micro

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Ağustos 2010 - 16:27:22
Tetiklemeden diğer arkadaşlar da nasibini almışlardır umarım :) Zira ara ara gündeme gelen konulardan biridir bu.

evet ve RMS'cilerin Lİnus'culara vatan haini muamelesi yapıp kaçtıkları oluyor ;)

XRumer

Linus Torvalds mı daha önemli Richard Stalman mı tartışmalarını önemsiz buluyorum. İkisi de çok büyük katkılar yaptılar. Stallman, özgür yazılım kavramını ve onun felsefesini ve lisansını yarattı. Torvalds ise Linux çekirdeğini, teknik kısmını yarattı.
Bugün Torvalds'ın Stallman'ından daha önemli olduğunu söyleyemeyiz. Stallman, GPL'yi yarattı, hayatımızı özgür yazılım kavramını ve felsefesini soktu, tekellere meydan okudu.
Stallman'ın da Torvalds'dan önemli olduğunu söyleyemeyiz. O, Linux çekirdeğini yarattı, hepsinden de önemlisi GPL ile lisanslamak zorunda olmadığı halde GPL ile lisansladı, insanlıkla paylaşmayı tercih etti. "Linux çekirdeği olmasa da olur du başka özgür çekirdekler de var (BSD, Hurd vs.)" diyebilirsiniz ama Stallman, neden onlardan çok Linux'a kucak açtı diye sorarım size? Çünkü uygun olan oydu.
Stallman ile Torvalds'ın özgür yazılıma ve Linux'a bakışları birbirinden farklı olabilir, işin farklı yanlarını üstlenmiş olabilir ama bence biri diğerini tamamlıyor. Daha önce pek çok yerde belirtildiği gibi Torvalds'ın özgür bir lisansa ihtiyacı vardı, Stallman'ın ise bir işletim sistemi çekirdeğine ve her ikisi de istediğini aldı, kazanan insanlık oldu.

ecarpar

Alıntı yapılan: micro - 04 Ağustos 2010 - 14:35:28
Alıntı Yap
Sanki gören bütün bu Ubuntu'nun, dağıtımların, özgür yazılımın vs. Torvalds'ın eseri olduğunu zannedecek.
Acaba kır sakallı Richard ağa, çok öncesinde özgür yazılımı ve GPL lisansını yaratmasaydı bu gün sadece bir çekirdek (işletim sistemi değil) geliştirip özgür yazılım dünyasının lideri diye gösterilen Torvalds ne durumda olurdu? Oluşturduğu çekideği neyle lisanslayıp nasıl dağıtırdı? Dahası bu kadar destek alabilir miydi? Şüphesiz ki hayır.
Ve ayrıca Linus Torvalds bu çekirdeği nasıl satabilir?. Zira uzun yıllardır birçok gönüllü yazılımcı ve firma destek veriyor. Ve yanlış hatırlamıyorsam Torvalds şu an için çekirdeğin sadece %5'ini kendisi yazdı. Diğer hepsi aldığı desteklerdir. Ve yine yanlış hatırlamıyorsam en büyük oranla RedHat firması bu çekirdeğin %11'ini yazdı.

ben işin teknik kısmını pek bilmiyorum ama sanmıyorum ki Windows'u da Bill Gates'in oturup satır satır yazdığını yanında belki binlerce insan çalışıyo ofisi yazan ayrı işletim sistemini yazanlar ayrı ama sorunca Bill Gates diyoruz ve parayı da o indiriyo yani.Linus'un katkısı %0,01 de olabilir çok da önemli değil önemli olan fikirlerdir ve geriye doğru gidersek Richard ağadan da söz edemeyiz ilk bilgisayarı icad eden adamdan başka kimseden söz edemeyiz aslında...
Tamam konu oldukça eski fakat bunu okuyunca dayanamadım ne yapayım.

Billgates hayatı boyunca İşletim sistemi yazmış değil. Hatta ileri götürüp Microsoft firması asla bir işletim sistemi yazmadı bile diyebiliriz..

Microsoft'un olduğu düşünülen ve yanlış hatırlamıyorsan IBM' e ilk sattığı DOS'u satın aldı, hatta IBM'e satarken dos kendsinin bile değildi, satışı yaptıktan sonra gidip satın aldılar.
Bilinen ilk mouse ve onu kullanan işletim sistemini Zerox'a bağlı bir firma yazdı fakat Zerox da ki ler bunu beğenmediler ve Apple satın aldı,
Microsoft kendi yazdığını ileri sürdüğü ilk işletim sistemini Apple' dan çaldı...

Kaynak olarak sizlere hemde büyük bir keyif alarak izleye bileceğiniz Pirates of Silicon Valley "Silikon vadisi korsanları"'i öneririm.

Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

freeman

Bu kitabı almak isteyenler idefix 'ten alabilirler. Satışa sunulmuş.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.