Yalnızca Eğlenmek İçin/Linus Torvalds

Başlatan eldirr, 22 Ağustos 2008 - 22:52:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eldirr

Merhaba arkadaşlar, size Linux ile ilgili ilgi çekici bir kitabı tanıtmak istedim.

Linux'un başlangıçta sadece bir terminal programı olarak doğduğunu biliyor muydunuz? Bunların tümünün nasıl başladığını merak ediyorsanız bence okumalısınız.

"Kimi insanlar milyonlara önderlik etmek için doğar. Kimileri dünyaya, onu değiştiren yazılımlar yazmak için gelir. Tek bir insan bunların ikisini birden yaptı: Torvalds."    Time.

Arka kapak yazısı için;
http://www.ideefixe.com/kitap/tanim.asp?sid=FSU5014B1E0EWQF0FUUE

Mepis

Guzel bir kitaba benziyor. Ben ilk basta siz yazdiniz sanmistim ama belirtilen siteye bakinda yazari gordum :)

openyazilim

llinux sevenler kesinlikle bu kitabı okusun derim azmin gerçek gücü bence bu kitabın içinde yatıyor... :)

cihann

Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Canım sıkılınca iyi vakit geçirmemi sağlıyor bu kitap. :)
Bu arada yeni üye oldum. Herkese merhaba. :)

turabi

Fiyatı baya baya düştü hala okumayan varsa okumayan kalmasın.

pwl

bende bu kitabı satın alıp okumak istiyorum, kitabın orjinal dili ingilizce sanırım.

ingilizce tam adı nedir kitabın ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: pwl - 19 Ağustos 2009 - 22:46:31
ingilizce tam adı nedir kitabın ?

Just for Fun: The Story of an Accidental Revolutionary
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gotocan

Linus Torvalds'ın mizahi yeteneğine hayranım.
Kitapta da bu oldukça öne çıkıyor.
goto www.gotocan.com;
http://ubuntucounter.geekosophical.net//img/ubuntu-user.php?user=28544
Nam-ı diğer : macellan

pwl

teşekkür ederim cevap için.
bu kitabı audio book olarak buldum , eğer site yönetimince http içerikli link paylaşımı serbest ise bu kitabın linkini burada vermek isterim ki diğer arkadaşlarımda yararlansınlar.

garafatma

Kitabın lisansı paylaşılmak içni uygunsa olabilir, ancak para ile satılıyorsa paylaşılması kurallarımız gereği yasak.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

tasy

Bencede okuyun. Çokta abartılacak bi akışı yok kitabın ama ders almak adına güzel bir kitap. Akışı bozan türkçe çeviri olduğu için olabilir. Genellikle kitabın büyüsü gidiyor çevirilerde...

kaansef

Almayı düşünüyorum.Güzel bir kitaba benziyor.
# 28065

micro

işletim sistemi yazmak nasıl bir beynin ürünüdür arkadaşlar ya,şurada ubuntu'yu çözeceğim diye dilim bir karış dışarıda basıyorum klavyeye,adam sistemi baştan yazmış bi de kodları yayınlamış gerçekten çok takdire şayan bi hareket.Linus işi maddiyata döküp satsaydı sistemi acaba şimdi kaç paralık serveti olurdu bi tahminde bulunalım mı ;)

kaos_07

2 gün önce kitap aldım internetten keşke daha önce haberim olsaydı :(
neyse artık bir dahaki siparişe sepete ekledim kitabı
bilgilendirme için de ayrıca teşekkür ederim.

marjinal1st

Alıntı yapılan: micro - 22 Temmuz 2010 - 18:04:00
işletim sistemi yazmak nasıl bir beynin ürünüdür arkadaşlar ya,şurada ubuntu'yu çözeceğim diye dilim bir karış dışarıda basıyorum klavyeye,adam sistemi baştan yazmış bi de kodları yayınlamış gerçekten çok takdire şayan bi hareket.Linus işi maddiyata döküp satsaydı sistemi acaba şimdi kaç paralık serveti olurdu bi tahminde bulunalım mı ;)

Sanki gören bütün bu Ubuntu'nun, dağıtımların, özgür yazılımın vs. Torvalds'ın eseri olduğunu zannedecek.

Acaba kır sakallı Richard ağa, çok öncesinde özgür yazılımı ve GPL lisansını yaratmasaydı bu gün sadece bir çekirdek (işletim sistemi değil) geliştirip özgür yazılım dünyasının lideri diye gösterilen Torvalds ne durumda olurdu? Oluşturduğu çekideği neyle lisanslayıp nasıl dağıtırdı? Dahası bu kadar destek alabilir miydi? Şüphesiz ki hayır.

Ve ayrıca Linus Torvalds bu çekirdeği nasıl satabilir?. Zira uzun yıllardır birçok gönüllü yazılımcı ve firma destek veriyor. Ve yanlış hatırlamıyorsam Torvalds şu an için çekirdeğin sadece %5'ini kendisi yazdı. Diğer hepsi aldığı desteklerdir. Ve yine yanlış hatırlamıyorsam en büyük oranla RedHat firması bu çekirdeğin %11'ini yazdı.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

micro

Alıntı Yap
Sanki gören bütün bu Ubuntu'nun, dağıtımların, özgür yazılımın vs. Torvalds'ın eseri olduğunu zannedecek.
Acaba kır sakallı Richard ağa, çok öncesinde özgür yazılımı ve GPL lisansını yaratmasaydı bu gün sadece bir çekirdek (işletim sistemi değil) geliştirip özgür yazılım dünyasının lideri diye gösterilen Torvalds ne durumda olurdu? Oluşturduğu çekideği neyle lisanslayıp nasıl dağıtırdı? Dahası bu kadar destek alabilir miydi? Şüphesiz ki hayır.
Ve ayrıca Linus Torvalds bu çekirdeği nasıl satabilir?. Zira uzun yıllardır birçok gönüllü yazılımcı ve firma destek veriyor. Ve yanlış hatırlamıyorsam Torvalds şu an için çekirdeğin sadece %5'ini kendisi yazdı. Diğer hepsi aldığı desteklerdir. Ve yine yanlış hatırlamıyorsam en büyük oranla RedHat firması bu çekirdeğin %11'ini yazdı.

ben işin teknik kısmını pek bilmiyorum ama sanmıyorum ki Windows'u da Bill Gates'in oturup satır satır yazdığını yanında belki binlerce insan çalışıyo ofisi yazan ayrı işletim sistemini yazanlar ayrı ama sorunca Bill Gates diyoruz ve parayı da o indiriyo yani.Linus'un katkısı %0,01 de olabilir çok da önemli değil önemli olan fikirlerdir ve geriye doğru gidersek Richard ağadan da söz edemeyiz ilk bilgisayarı icad eden adamdan başka kimseden söz edemeyiz aslında...

heartsmagic

@pisahmet, @micro'dan yaptığın altıntıda özgür yazılım adına bir şey göremiyorum ben. Gördüğüm, Linux için olan bir yorumdur ki sonuna kadar doğrudur. Eğer aradaki Ubuntu sözüne binaen yaptıysan yorumu, @micro normal bir dağıtımı bile kullanırken yaşadığı sorunla bir çekirdek kodlamanın arasındaki farkı kıyaslamak istemiş. Haklıdır da bence, zira cidden zor bir iştir bu, saygı duymak lazım. Büyük, kocaman kocaman uygulamaları yazan herkese saygı duyulması gerektiği gibi.

Linus, isteseydi satabilirdi çekirdeği. İlk zamanlardan bahsediliyor haliyle burada, şu an değil. Üzerine biraz daha eğilir ve satışa çıkarırdı. Milyon dolarlar kazanmayabilirdi belki ama satılabilirdi. Şüphesiz Linux asla bugünkü kadar güçlü olmayacaktı.

Ayrıca madalyonun diğer tarafına değinmemişsin @pisahmet. Linux olmasaydı HURD HURD diye yana yakıla çekirdek bekleyen özgür yazılım sevdalıları sence daha ne kadar beklerdi? Richard ağa! sence onları daha ne kadar avutabilirdi?

Bu iş iki yönlü. GNU, Linux'a ne kattıysa, Linux da GNU'ya bir şeyler katmıştır. Böyle Stallman'ı göklere çıkartırken Linus'un aşağılara çekilmesine, daha doğrusu çekilmeye çalışılmasına anlam veremiyorum ben. Stallman dahil, bence özgür yazılım "fanatik"lerinin çoğunluğu bence bu aşağılık kompleksinden kurtulmalıdır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

marjinal1st

Doğrudur, Hurd dediğimiz şey o zamanlar çileydi. Linux çekirdeği olmasa özgür yazılım dünyası bu noktalara gelemezdi. Ama hangisi daha önemli? Özgür yazılımın kendisi mi yoksa özgür yazılımlar için özgür bir platform oluşturan bir çekirdek mi?

Revolution OS adlı belgeseli kesinlike izlemişsinizdir. Bir yerinde RMS'ye Linus Torvalds ödülü veriliyor. Doğal olarak da RMS bunun saçma olduğunu düşünüp abidik-gubidik bir benzetme yapıyor (Tam olarak hatırlamıyorum) İşi özgür yazılım siyasetine dönüştürmek istemiyorum zira saçmalamaktan öte olmaz ama ben şahsen özgür yazılım diyince akla gelmesi gereken ilk ismin kır sakallı Richard ağa olması gerektiğini düşünüyorum.

micro

Alıntı yapılan: pisahmet - 04 Ağustos 2010 - 19:00:53
Doğrudur, Hurd dediğimiz şey o zamanlar çileydi. Linux çekirdeği olmasa özgür yazılım dünyası bu noktalara gelemezdi. Ama hangisi daha önemli? Özgür yazılımın kendisi mi yoksa özgür yazılımlar için özgür bir platform oluşturan bir çekirdek mi?

Revolution OS adlı belgeseli kesinlike izlemişsinizdir. Bir yerinde RMS'ye Linus Torvalds ödülü veriliyor. Doğal olarak da RMS bunun saçma olduğunu düşünüp abidik-gubidik bir benzetme yapıyor (Tam olarak hatırlamıyorum) İşi özgür yazılım siyasetine dönüştürmek istemiyorum zira saçmalamaktan öte olmaz ama ben şahsen özgür yazılım diyince akla gelmesi gereken ilk ismin kır sakallı Richard ağa olması gerektiğini düşünüyorum.

sözlerinde haklı olabilirsin ama ben konuyu linux olarak ele aldım ki zaten konu başlığı da linux.Bu RMS Linus olayını da anlamadım gitti ;) işin felsefesinden ayrılıp fanatiklik yapmamak gerekir bence bilgi özgür olmalıdır özgürdür de zaten kimse c# öğrenmek isteyeni engellemiyor yani bilgi özgür ama o bilgi ile yapılanların özgür olması ayrı bişeydir ki ben mesela doktora gittiğim zaman 200 tl'yi bayılıyorum muayene için şimdi cerraha "hoca bilgi özgür olmalıdır ama sen doktorluk bilgisini bana satıyorsun" dersem ya gülerler bana ya da tekme tokat dışarı atarlar (ki haklıdırlar) ayrımı iyi yapmak lazım bence ;)

marjinal1st

Alıntı yapılan: micro - 04 Ağustos 2010 - 19:10:36
Bu RMS Linus olayını da anlamadım gitti ;)

RMS, 80'lerde özgür yazılımı tanımlayan bir lisans oluşturur. GPL lisansıdır. Ardından GPL lisansıyla özgür yazılımlar üretmeye başlarlar. Amaç GNU denen komple özgür işletim sistemi projesini yapabilmektir. GNU projesinde ilerlerler fakat son aşama olan çekirdek berbat durumdadır. @heartsmagic'in söylediği Hurd adlı özgür işletim sistemi çekirdeği ihtiyaçları karşılamamaktadır. Öte yandan da Linus Torvalds bir işletim sistemi yapmaktadır. Bunun için GNU araçlarını kullanır ve Linux çekirdeğini GPL ile lisanslar. Ardından Linux çekirdeği GNU'da kullanılır. Ve özgür yazılım dünyası ciddi bir ivme yakalar. Uzun yıllardır tartışılan mevzulardan biri de budur. RMS mi Linus Torvalds mı? Ben şahsen RMS diyorum  :D

micro

bence şunu düşünmek lazımdır Linus olmasaydı ne olurdu RMS olmasaydı ne olurdu ;)

marjinal1st

İkisi de muhtemelen birşey olamazdı diyelim  :P

micro

Alıntı yapılan: pisahmet - 04 Ağustos 2010 - 20:03:58
İkisi de muhtemelen * bir şey olamazdı diyelim  :P

;) işte  bunu unutmamak lazım bence

Yiğit Ateş

İkisi de çok önemli insanlar, ayrım yapmak zor ama ben Linus Torvalds tarafında olurdum sanırım :)

hitokiri

Alıntı Yapİkisi de çok önemli insanlar, ayrım yapmak zor ama ben Linus Torvalds tarafında olurdum sanırım :)
ben dayıdan yanayım sakalına kurban :D
bash komutlarının belgelendirmelerini okurken de dikkatimi çeker hep zaten yazan "Richard  Stallman" diye mesela rm :)
:))