[Çözüldü] Ati 6650 sürücüsü yüklenmiyor

Başlatan Raven, 18 Ekim 2011 - 01:55:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Raven

İyi geceler. Henüz 11.10 yüklemiş bulunmaktayım. İlk iş ek sürücülerden ekran kartı sürücüsünü yüklemek olacaktıki hata verdi. Ek sürücüler ekranında iki seçenek var ben ilkini seçip yüklemeyi denedim, sürücüyü indirdi ancak yüklerken hata verip yükleyemediğini bildirdi. Bu sefer alttakini seçtim, sürücü yüklendi ve restart istedi. Restarttan sonra ekranın sağ alt köşesinde amd logosu ve desteklenmeyen donanım uyarısı çıktı. Daha önceki sürümlerde hiç böyle bir hatayla karşılaşmamıştım. Şimdi sürücü yüklü gözüküyor ama yüklü olmayabilir ve amd logosunu nasıl kaldırıcağımı bulamadım.

decent

@Raven,

lspci

sudo jockey-text --list

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

çıktılarını da aktarır mısın ?

Konuya baktınız sanırım ? >> http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29701.0

Raven

Hocam o konuyu görmemiştim şimdi bakıyorum. Çıktılar;

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b4)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc NI Whistler [AMD Radeon HD 6600M Series]
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc Device aa90
02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet (rev c0)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
05:00.0 USB Controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 04)

sudo jockey-text --list
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)

OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon 6600M and 6700M Series
OpenGL version string:  4.1.11005 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2011 - 02:18:20

Şimdi "sürüm sonrası güncellemeler" yazanda hata mı var anladığım kadarıyla? Birde amd logosunu nasıl kaldırıcam?  ???

decent

AMD logosonu üstteki sürücünün yarım kalan yüklemesi atmış olabilir mi?,
Başka bir sürücü yüklemeyi denediyseniz onu da bilmemiz gerek.

Mevcut sürücüleri kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatalım
sudo jockey-text -d xorg:fglrx_updates
sudo jockey-text -d xorg:fglrx

ve yeniden başladıktan sonra aldığımız son iki çıktıyı tekrar alalım:

sudo jockey-text --list

cihad861

ben de bugün kurdum 11.10 sürümünü
11.04 de sorun yoktu direk yükleniyordu fakat bu sürümde @Raven in karşılaştığı aynı hatayla karşılaştım.
ben yükleme listesindeki alttakini kurdum ilk olarak hata vermedi reset attım. açıldığında sağ aşağıda unsupported hardware ibaresi vardı. komut çıktılarında yüklü değil gözüküyor ama efektler yes diyor ve çalıştırıyor :)

xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

cihad@cihad-EasyNote:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p

http://askubuntu.com/questions/67065/system-doesnt-boot-after-amd-11-9-driver-install bu sayfada yazanları yapıcam şimdi. çözülür inş. sonucu yazarım.

----------------
denedim sonuç çok kötü :(
ordaki bağzı komutlar çalışırken hata verdi. haliyle yarım yamalak bir kurulum oldu. sistem başlamadı. kaldırmaya çalıştım onu da yemedi.
sıfırdan kuruyorum şimdi. mesa driver kurucam karışmıcam başka birşeye :) kesin çözüm çıkana kadar mesa driver götürür heralde  :D
şimdi yeniden kurulum yapıyorum.
if it ain't broke tweak it

Raven

Bugün format atıp yeniden kurulum yaptım. Sürüm sonrası güncellemeler yazana bulaşmadan altındakini seçip yükledim. Yine çıktının sonucu olumlu ancak unsupported hardware yazısı yine geldi sağ alt köşeye. Valla ne desem boş, o kadar övdüler 11.10'u şöyle güzeldir böyle güzeldir diye, tekrar bir hevesle yükledik ubuntuyu. Ama ubuntucuğum yakışmıyo böyle hatalar be   :-\

decent

@Raven,

sudo -i
aticonfig --uninstall

komutu ile mevcut sürücüyü kaldırın.

Aşağıdaki wiki kaynağında belirtilen yöntemleri deneyip sonucu görelim.

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Oneiric_Installation_Guide

Raven

Verdiğiniz komutu denedim ancak aticonfig --unistall komutundan sonra no apadters diye bir hata verdi bende ek sürücülerden kaldırıp yeniden başlattım. Şuan masaüstünde unity dock bar çalışmıyo ve panelde sadece sol tarafta dosya değiştir vs. yazıyor, diğer göstergeler yok. Firefoxu bile zor açtım.

decent

Sorun yok,
Avant pencere gezgini yükleyin ve başlangıca ekleyin veya klasik oturum açarak işlemleri oradan da yapabiliriz.

Raven

Bence sorun var  :) Anlatamadım sanırım. Şuanda resmen elim kolum bağlı durumda, inanın masaüstünde sağ tıkladığım zaman menü bile açılmıyor. Ubuntu sürücüyü kaldırırken birkaç şeyi daha uçurmuş sanırım. Açılışta recovery gibi bir seçenekte çıkmıyor. Her hatada format atmam lazım sanırım  ;D

decent

Sorun yok :)

Üstteki menüden herhangi bir klasörü açın.
Dosya sistemi> /usr/share/applications
yolunu izleyip istediğiniz uygulamaları çalıştırabilir, onarma/bakım yapabilirsiniz.

Hâlâ sorun var diyor musun ? :D

Raven

Evet bu şekilde uygulamalara ulaşabildim ancak unity nasıl geri gelecek?

decent

CCSM yüklü mü ?

Yüklü ise çalıştırıp Unity eklentisini etkinleştirin.

Şu komutları yürütün ve oturumu kapatıp açın:

sudo apt-get install dconf-tools
gconftool-2 --recursive-unset /apps/compiz

ALT+F2 ile compiz --replace

Raven

Son kez format attım. Bir dahaki formatımda başka bir dağıtım veya yüklemek istemediğim windowsu yükleyeceğim. Muhtemelen bu sorun, ubuntu tarafından ne zaman halledilir? Alternatif yöntemler deneyip yine hüsranla sonuçlanan bir sürücü yükleme deneyimi daha istemiyorum  >:(

heartsmagic

Raven, üstteki önerileri denedin mi? Denediysen ne oldu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Raven

Formattan sonra, decentin verdiği linkteki yazılanları denemedim. Tereddütte kaldım, ubuntu halledene kadar beklemeyi düşünüyorumda rapor edilmiş midir?

decent

Sadece aşağıdaki komutları yürütüp bilgisyarı yeniden başlatabilir miyiz?

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx
sudo reboot

Raven

Evet komutları yazıp yeniden başlattım ve yine sağ altta amd logosu çıktı unsupported hardware yazısı ile birlikte. Tamam pes ediyorum  :)

decent

sudo apt-get remove fglrx
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install ubuntu-desktop
sudo reboot

Ayrıca;
askubuntu.com sitesinden de gelişmeleri izleyebilirsiniz.
Örnek bağlantı: >> http://askubuntu.com/questions/67275/is-will-the-amd-radeon-hd-6650m-be-supported

Raven

Aslında sürücü yükleniyo ve sağlıklı şekilde çalışıyor, tek sorun sağ alttaki watermark. Onu kaldırmanın yolunu buldum ancak sisteme zarar gelsin istemiyorum. Ne tavsiye edersiniz?

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1676402&page=3

Linkteki komutlar;

nano fixwatermark.sh

#!/bin/sh
DRIVER=/usr/lib/fglrx/xorg/modules/drivers/fglrx_drv.so
for x in $(objdump -d $DRIVER|awk '/call/&&/EnableLogo/{print "\\x"$2"\\x"$3"\\x"$4"\\x"$5"\\x"$6}'); do
sed -i "s/$x/\x90\x90\x90\x90\x90/g" $DRIVER
done

chmod +x fixwatermark.sh

sudo sh fixwatermark.sh

decent

Sürücü çalışıyorsa fazladan işleme gerek yok diye düşünüyorum.

Raven

Alıntı yapılan: cihad861 - 18 Ekim 2011 - 17:42:15
ben de bugün kurdum 11.10 sürümünü
11.04 de sorun yoktu direk yükleniyordu fakat bu sürümde @Raven in karşılaştığı aynı hatayla karşılaştım.
ben yükleme listesindeki alttakini kurdum ilk olarak hata vermedi reset attım. açıldığında sağ aşağıda unsupported hardware ibaresi vardı. komut çıktılarında yüklü değil gözüküyor ama efektler yes diyor ve çalıştırıyor :)

xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

cihad@cihad-EasyNote:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p

http://askubuntu.com/questions/67065/system-doesnt-boot-after-amd-11-9-driver-install bu sayfada yazanları yapıcam şimdi. çözülür inş. sonucu yazarım.

----------------
denedim sonuç çok kötü :(
ordaki bağzı komutlar çalışırken hata verdi. haliyle yarım yamalak bir kurulum oldu. sistem başlamadı. kaldırmaya çalıştım onu da yemedi.
sıfırdan kuruyorum şimdi. mesa driver kurucam karışmıcam başka birşeye :) kesin çözüm çıkana kadar mesa driver götürür heralde  :D
şimdi yeniden kurulum yapıyorum.

Selam. Catalyst 11.10 driver çıktı, bu sorun düzelmiş midir denedin mi? Düzeldiyse tekrar ubuntuya geçicem.

Raven

Bugün tekrar ubuntu 11.10 kurdum ve o watermark hala sağ alta yerleşiyor sürücüyü  kurduktan sonra. Bunu ubuntu mu düzeltmeli yoksa ati mi?

heartsmagic

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1762329
Betik değişiklik gösterebiliyormuş:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1786971

Ne yapılacaksa bilinerek yapılsın lütfen, sürücüleri ne şekle sokuyor hiçbir fikrim yok cidden.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Raven

Şuanda ubuntu kullanmamaktayım ancak yüklemek istiyorum, harbiden bağımlılık yapıyor he  ;D Fakat sizin bile hakkında fikrinizin olmadığı bir komutu sisteme girmek istemem doğrusu. Biraz araştırma yaptım ama sorun düzelmiş midir bulamadım. Eğer sorunun güncellemesi çıktıysa yeniden ubuntu yüklemek istiyorum. cihad861'den de ses yok zaten 20 ekimden beri foruma giriş yapmamış. Yav bide kart çok eski olsa anlarım ama laptop daha yepyeni. Tekrar yüklediğimde o watermark'ın sağ altta belirmesini istemiyorum, bir yardım ediverin  :-\