Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilksumat

Merhabalar, ubuntu beni 16.04 geçebilirsin diye ilk uyarısını yaptı. Aşağıdaki bilgiler ise sanırım 16.04 yerine daha hafif sürüm gerektirir.

Memory 989 MiB
Processor Intel Atom CPU N455 @1.66GHz x2
Graphics Intel 1GD x86/MMX/SSEZ
OS type 32-bit
Disk 49.1 GB

Netbouk kullanıyorum yeni ve daha iyisini almam zaman alacak. Ekranın solunda yukardan aşağı çizgi falan var, yani eskimekte. Kolaydan banada bir açıklamalı çözüm açıklanırsa çok makbule geçecek. Misal ne kadarlık usb almam lazım, gibi bilgilerle birlikte. Mesela swap alanı şu kadar olsun denmiş, bunlarıda nerden bakacağımı söylerse, şöyle birebir liderlik yani.

Teşekkürler peşinen.

Sarp34

Merhaba istediğim linux dağıtımı sorunsuz olsun olabildiğince internette kaynak olsun program desteği olsun ve hatalar hiç olmasın.
Sistem özelliklerim:
6 Gb DDR3 Ram
İntel i5 3317-U
İntel HD 4000
Maddi sıkıntılardan dolayı çok severek aldığım Acer Predetoru satmak zorunda kaldım daha iyileri sizin olsun ;D ;D ;D
Küçük başlayım, büyük düşünün.

illedelinux

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

825GuRkaN825

Elementary OS veya Ubuntu 17.04  :P

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Sarp34

Küçük başlayım, büyük düşünün.

Kaleihan

decent

Bipolar_Disorder

[mention=623072]@Sarp34[/mention]
Valla sorunsuz dağıtım diye bir kavram yok, kendin kurup pc de deneme yanılma yöntemi ile biraz kurcalaman gerekiyor.
Benim bilgisayarda mesela ubuntu arada sırada böyle bir çökme hatası alıyordum.
Arch Linux'e geçiş yaptım, ubuntuda yaşadıgım sorunların hiçbirini yaşamıyorum.

Bilgisayarımda Arch Linux, Ubuntu'ya göre daha kararlı calısıyor.
Mesela Debian kurmustum, bir süre sonra sistem donmaya başlıyordu araştırdığımda, Kerneli versiyonunu 3 küsüre düşürünce düzeldiğini ögrendim.
Yani simdi benim bilgisayarımda Debian kararsız calısıyor diye, Debian kötü bir dağıtım olmuyor :)

Barlow

Alıntı yapılan: Sarp34 - 16 Nisan 2017 - 15:56:44
Merhaba istediğim linux dağıtımı sorunsuz olsun olabildiğince internette kaynak olsun program desteği olsun ve hatalar hiç olmasın.
Sistem özelliklerim:
6 Gb DDR3 Ram
İntel i5 3317-U
İntel HD 4000
Maddi sıkıntılardan dolayı çok severek aldığım Acer Predetoru satmak zorunda kaldım daha iyileri sizin olsun ;D ;D ;D

Manjaro Linux'u deneyebilirsin. Arch Linux tabanlıdır, kurulumu kolay ve kullanışlı bir sistemdir. Zorlanacağınızı düşünmüyorum.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

lubuntu

Ubuntu, Ubuntu türevleri ve Ubuntu tabanlı dağıtımlar. Gerisinin son kullanıcıyı düşündüğü yok. İtiraz eden varsa, versin bu konularda tecrübesiz birine farkı görsün. Kişisel düşüncem ama aynı zamanda gerçekte bu! ;) ;)

eronis

Alıntı yapılan: lubuntu - 22 Nisan 2017 - 12:42:36
Ubuntu, Ubuntu türevleri ve Ubuntu tabanlı dağıtımlar. Gerisinin son kullanıcıyı düşündüğü yok. İtiraz eden varsa, versin bu konularda tecrübesiz birine farkı görsün. Kişisel düşüncem ama aynı zamanda gerçekte bu! ;) ;)
Manjaro son derece son kullanıcıyı düşünen ve onu hedef alan bir dağıtım. 16.04'ten beri diyorum neden hala Ubuntu depolarında Tuxguitar 1.2 var, 1.4 GPX formatını da açıyor ve ona ihtiyacım var. 17.04 geldi hala 1.2 versiyonu. Youtube-dl neden eski versiyon, eski versiyon çalışmıyor, güncel versiyon lazım ona sürekli. Depolarda ismi var, yeter. 16.04'te GNOME 3.18 kullandılar ama nautilus 3.14 kullandılar. Mantıklı bir sebep bulamıyorum buna ben ? Çoğu linux dağıtımında bir hoşgeldiniz yazan karşılama ekranı var, Ubuntu tabanlı çoğu dağıtımda da var ama Ubuntu'nun kendisinde hala yok. Bu hoşgeldiniz ekranında genelde ek depolar, güncellemeler, sürücüler, sistemin ve programların tanıtımı ile kullanım açıklamaları vs yer alıyor. Ubuntu'da hala yok bu ekran.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Serpent Lord

Merhaba. ubuntu veya debian tabanlı olmayan bir dağıtım arıyorum. masaüstü olarak xfce yada mate kuracağım. manjaroyu daha önce denedim fakat son sürümlerinde içinde bilgi toplayan bir araç yüklemişler bende gizlilik endişelerimden dolayı kullanmayı düşünmüyorum. aklımda opensuse,fedora veya bunları taban alan dağıtımlar var. sizin önerileriniz nelerdir?

sistemim:

3 gb ram
nvidia 9800 gt ekran kartı
intel core dual e6550 2.33 ghz
250 gb hdd

ptergrand

bende bir türlü tbs 6903 tv card tanıtamadım başım belada ne yapacağını bile bilmiyorum

eronis

Alıntı yapılan: Serpent Lord - 27 Mayıs 2017 - 21:41:59
Merhaba. ubuntu veya debian tabanlı olmayan bir dağıtım arıyorum. masaüstü olarak xfce yada mate kuracağım. manjaroyu daha önce denedim fakat son sürümlerinde içinde bilgi toplayan bir araç yüklemişler bende gizlilik endişelerimden dolayı kullanmayı düşünmüyorum. aklımda opensuse,fedora veya bunları taban alan dağıtımlar var. sizin önerileriniz nelerdir?

sistemim:

3 gb ram
nvidia 9800 gt ekran kartı
intel core dual e6550 2.33 ghz
250 gb hdd
Ubuntu/Debian tabanına iyi 2 alternatif var.
1- Arch tabanı = Manjaro (Xfce)
2- Fedora tabanı = Korora (Xfce)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Mayıs 2017 - 23:08:06

Eğer ilgilenirsen Fux linux iyi bir alternatif olabilir.

http://fuxproject.org/index.php?sayfa=Fux-Xfce-v1.3
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

eXcitinG

arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve proje için windows 7 olan 24 saat çalışan bir sistemimiz var.
amd althon x2 
4 gb ram ddr3
120gb ssd sistemimiz bu şekilde.
buna bu yazılımı kurmamız gerekiyor.
https://ucrm.ubnt.com/ büyük ihtimallle virtualbox kurarak yapmamız lazım sistemin önerdiği ubuntu ama server olanı mı yoksa desktop versiyonu mu kurmalıyız.
windows içine sallaştırma kurarak bu yazılım dahil sistem sizce kaldırır mı ? X4 işlemci yemi geçmemiz gerek.
ekran kartı kullanmıyoruz. 
bu konuda kurulum vb konularında yardımcı olabilir misiniz ?
bu konu hakkında nereye yeni konu açmam daha doğru olabilir bilemedim doğrusu.
hayırlı günler dilerim.

lnxdev

[mention=630649]@eXcitinG[/mention], siz en iyisi yeni bir konu açın daha iyi olur.

eXcitinG

@Inxdev yeni konu açtım teşekkür ederim.

askurto

Merhaba arkadaşlar, ben daha önce linux tabanlı Pardus'u kullanmıştım
ancak şimdi Ubuntu'yu da biraz araştırdım ve ikisi arasında kaldım.
Siz hangisini kullanmamı tavsiye edersiniz?
Ve ben son kurduğum Pardus sürümünden hiç memnun kalmadım, çünkü tüm çabama rağmen, Windows ve harddiskimi komple sildi ve kendini kurdu. Şimdi değerli fikirlerinizi bekliyorum. Şimdide teşekkür ederim.

ethernity

Öncelikle, bundan haberiniz var mı bilmiyorum. Pardus'un yeni sürümü yayınlanmış.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=58618.0

Bütün çabanıza rağmen dediniz ama yine de bir yerde yanlışlık olmuş diye her şey silinmiştir bence. Pardus yüzünden olması ihtimal dışı. Bu yüzden memnun kalmamanız haksızlık olur bana göre.

Kaldı ki, hangisini önermeğe, ben Ubuntu kulanıyorum ve gayet de memnunum. Ama bu Pardusu seçmeyin demek değil tabii. Siz yine de araştırıp size hangisi hitap ediyorsa, onu denersiniz.

VoSToK

Herkes için linux deneyimi değişkenlik gösterir. Kimisi sorunlarla uğraşmayı sever, kimisi ben hiç birşeye karışmayayım herşey kurulu gelsin der, kimis tasarımına göre seçiyor. Hangi dağıtımı seçeceğine sen karar vermelisin. Ben son kullanıcıyım ufak tefek sıkıntılar olursa çözerim dersen Ubuntu, mint, pardus, antergos vb. gibi son kullanıcıya odaklı dağıtımları tercih edebilirsin.

.py

Ubuntu kurulumu ile ilgili anlatımı aşağıda veriyorum kurulum aşamalarını okuyunuz.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_Linux_kurulum_rehberi

Pardus bütün hardidiski sildi cümlesi yanlış bir cümle kurulum yaparken seçeneği seçmeden önce onu anlamaya çalışın yanlış bir seçeneği seçerek harddiskinizdeki dosyalarınızdan olabilirsiniz yeni bir kullanıcı olduğunuz aşikar o yüzden önemli gördüğünüz dosyaları yedeklemede fayda var. İyi günler.

if

Alıntı Yap
Ubuntu Türkiye ile ilgili öneriler, istekler ve sorular

Ubuntu Türkiye, site ve forumla ilgili öneri, istek ve şikayetlerinizi yazabileceğiniz forum alanı. Lütfen bu bölümde sisteminizle alakalı sorular sormayınız.

Daha kaç defa tekrarlamam gerek bu işlemi...

Bu alt forumda soru sormayın lütfen, sorulan sorulara da yanıt vermeyin.

Konuyu taşıyorum.

aderinkaya

İş yerine bir cihaz daha gelecek bir iki gün içinde o cihazada linux kurmak istiyorum ubuntu, debian, pardus, mint kurulu cihazlar var. OpenSuSe Deepin ve Fedora düşünüyorum yeni gelecek cihaza. Cihazlar hep orta donanım gücüne sahipler. Bizim için en önemli faktör uyum ve sorunsuzluk. Rica etsem benimle bu dağıtımları kullandığınız sistem ile tecrubelerinizi paylaşır mısınız? Son kullanıcıya hitap etmesi gerekiyor sistemin ayrıca.