Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdemakin09

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar bu değerli öneriler ve değerli yorumlarınız için. Fedora ve Arch listeme aldım. Sanal makinada ikisinide deneyerek birtanesine karar kılıcam. :)
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

heartsmagic

Senin burada yapacağın şey Linux'a yoğunlaşmak olmuyor ama dağıtıma yoğunlaşmak oluyor. Örneğin Gentoo yapacaksan eğer önce nasıl yapıldığına bakacaksın ki ha deyince atlanmaz o dünyaya. Sonra derleme seçeneklerini araştıracaksın biraz, o yönde bilgi katar bak sana. Sonra portage öğreneceksin, sonra da dağıtımın diğer bileşenlerini. Arada belki başka dağıtımlarda ellemek zorunda kalmayacağın dosyalara dokunacaksın, o yönde bir farklılık olacak. Archlinux da benzer bir yola sürükleyecek seni. Portage yerine pacman öğreneceksin. Dağıtımın politikasını benimseyeceksin. Yine diğer bazı dağıtımlarda dokunmak zorunda kalmayacağın dosyalara dokunacaksın belki.

Linux'a her dağıtımda yoğunlaşabilirsin. Tek fark, bazıları seni zorlamazken bazıları zorlar. Bazı dağıtımlar temel ayarları senin için yapar, diğerleri senin yapmanı bekler. Sanırım sen bu yönde bir arayış içindesin. Öyleyse Archlinux güzel olabilir bence de.

Fakat, ileride mesleki olarak düşünüyorsan bu işleri, sunucu tarafında Ubuntu veya Centos ile yola devam et. Küçük hedefler belirle kendine, bir bir yapmaya çalış. Dağıtımlar arası geçiştense emin ol öylese daha verimli olur. Bir süre sonra zaten temelleri de öğrenmiş olursun. Yarın bir gün farklı bir dağıtım gelince önüne çözmen fazla zamanını almaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erdemakin09

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Nisan 2016 - 15:19:01
Senin burada yapacağın şey Linux'a yoğunlaşmak olmuyor ama dağıtıma yoğunlaşmak oluyor. Örneğin Gentoo yapacaksan eğer önce nasıl yapıldığına bakacaksın ki ha deyince atlanmaz o dünyaya. Sonra derleme seçeneklerini araştıracaksın biraz, o yönde bilgi katar bak sana. Sonra portage öğreneceksin, sonra da dağıtımın diğer bileşenlerini. Arada belki başka dağıtımlarda ellemek zorunda kalmayacağın dosyalara dokunacaksın, o yönde bir farklılık olacak. Archlinux da benzer bir yola sürükleyecek seni. Portage yerine pacman öğreneceksin. Dağıtımın politikasını benimseyeceksin. Yine diğer bazı dağıtımlarda dokunmak zorunda kalmayacağın dosyalara dokunacaksın belki.

Linux'a her dağıtımda yoğunlaşabilirsin. Tek fark, bazıları seni zorlamazken bazıları zorlar. Bazı dağıtımlar temel ayarları senin için yapar, diğerleri senin yapmanı bekler. Sanırım sen bu yönde bir arayış içindesin. Öyleyse Archlinux güzel olabilir bence de.

Fakat, ileride mesleki olarak düşünüyorsan bu işleri, sunucu tarafında Ubuntu veya Centos ile yola devam et. Küçük hedefler belirle kendine, bir bir yapmaya çalış. Dağıtımlar arası geçiştense emin ol öylese daha verimli olur. Bir süre sonra zaten temelleri de öğrenmiş olursun. Yarın bir gün farklı bir dağıtım gelince önüne çözmen fazla zamanını almaz.

Değerli yorumunuz için teşekkürler :)
Bu başlığı açarken benim için böylesine bilgilendirici olacağını pek zannetmiyordum. Fakat şu an için gelen yorumlar gerek linux dağıtımı ararken gerek archlinux fedora gibi dağıtımları incelerken bile bir sürü bilgi öğrendim. Belki basit ve ufak şeyler ama yine de güzel.
Açıkcası Archlinux çok güzel geldi gözüme. Sanırım windowsu silip onu kurucam yerine. Şimdilik hedefim ise kullanıcı dostu olmayan bir linux dağıtımına bile denk gelsem işlerimi halledebilmek. Bu düzeye gelincede artık yeni hedeflerime geçerim :)
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

yazilimci_adam

Arkadaşlar zorluk bakımından soracağım.

Slackware ile gentoo ya da arch arasındaki farklar nelerdir?

Slackware kurulumunu kolaylıkla yapıyorum. Fakat bu arch ya da gentoo için aynı değil. Kurulumlar gerçekleşince ise Arch ya da Gentoo paket kurulumunu daha basite indirgemiş halde. Buradaki olaylar nedir?

Bu arada slackware sonrasında onun bi tık üstü zorlukta hangi dağıtımı önerebilirsiniz? Gentoo ya da arch kurarken ecel terleri dökmek istemediğim için soruyorum.

Ayrıca bu iş sonunda kendini geliştirmek var o işin en zevkli kısmı :)

eronis

LFS dene gerçek bir zorluk istiyorsan. Arch yada Gentoo'nun kurulumu o kadar karışık deği, hatta basit denilebilecek bir seviyede. İnsanlar arch için zor diyorlar ama ingilizcen olduğu sürece arch wiki kurulumdan günlük kullanıma kadar hemen hemen her sorunun cevabını barındırıyor. Ubuntu için bile arch wiki'den yararlanıyorum öyle deyim. Arch'ı zor olarak görüyorsan gentoo'ya hiç girme. LFS, gentoo'dan beter ona hiç girme. Arch "Wiki" nin sana "gerekli" şeyleri öğreteceğini düşünüyorum ve bu adrese girmek için işletim sistemini değiştirmene gerek yok. Çok fazla ingilizce gerekmiyor elbette. Temel ingilizce yeterli olacaktır arch wiki için.

LFS (Linux From Scratch)
http://www.linuxfromscratch.org/lfs/

Alıntı YapWhat is Linux From Scratch?

Linux From Scratch (LFS) is a project that provides you with step-by-step instructions for building your own customized Linux system entirely from source.

Why would I want an LFS system?

Many wonder why they should go through the hassle of building a Linux system from scratch when they could just download an existing Linux distribution. However, there are several benefits of building LFS. Consider the following:

LFS teaches people how a Linux system works internally
Building LFS teaches you about all that makes Linux tick, how things work together and depend on each other. And most importantly, how to customize it to your own tastes and needs.

Building LFS produces a very compact Linux system
When you install a regular distribution, you often end up installing a lot of programs that you would probably never use. They're just sitting there taking up (precious) disk space. It's not hard to get an LFS system installed under 100 MB. Does that still sound like a lot? A few of us have been working on creating a very small embedded LFS system. We installed a system that was just enough to run the Apache web server; total disk space usage was approximately 8 MB. With further stripping, that can be brought down to 5 MB or less. Try that with a regular distribution.

LFS is extremely flexible
Building LFS could be compared to a finished house. LFS will give you the skeleton of a house, but it's up to you to install plumbing, electrical outlets, kitchen, bath, wallpaper, etc. You have the ability to turn it into whatever type of system you need it to be, customized completely for you.

LFS offers you added security
You will compile the entire system from source, thus allowing you to audit everything, if you wish to do so, and apply all the security patches you want or need to apply. You don't have to wait for someone else to provide a new binary package that (hopefully) fixes a security hole. Often, you never truly know whether a security hole is fixed or not unless you do it yourself.

What can I do with my LFS system?

A by-the-book LFS system is fairly minimal, but is designed to provide a strong base on which you can add any packages you want. See the BLFS project for a selection of commonly used packages.

Who's who:

Project Leader: Gerard Beekmans
Project Co-leader: Matthew Burgess
Project Co-leader: Bruce Dubbs
Plus numerous people who contribute to the book and its side projects.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

mancar

Manjaro Linux'de iyidir. Arch Linux tabanlı.
Yeni  başlayanlar için ideal Ubuntu gibi.
Türkçe forum sitesi de mevcut.
Dağıtım farketmez hepside Linux.

futureng

Merhaba eski bir notebook bilgisayarım var. Özellikleri şöyle:
-İntel Centrino işlemci 1,73 Ghz (32bit)
-RAM 1,5 GB

Bilgisayarımda linuxu hem kullanmak ilerletmek ve de ARDUINO programlama için kullanmaya karar verdim. Standart Ubuntu 14.04 LTS kurdum ama çok çok yavaş (Win7 daha seri idi) Gerek mozilla gerekse sistemdeki diğer uygulamaları açarken çok kasıyor. Bu durumda bu sistemi kaldıracak Ubuntunun hangi versiyonu kurmalıyım? Veyahut bu versiyonda ne tarz kırpmalar yapmalıyım?

NOT: Archlinux un hızlı olduğunu duymuştum. ama ubuntu depoları zengin olduğu için ubuntu kullanmak istiyorum.
http://www.gimptr.com
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünümü..

grayloop

Mint kullanabilirsiniz, bu şekilde eski bir bilgisayara kurmuştum, gayet güzel çalışıyor. Forumdakiler de bilgilendirir, MATE sürümünün daha hafif olduğu söyleniyor.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

yazilimci_adam

Mint konusunda en sevmediğim nokta hangi bilgisayarda denersem deneyeyim ağı görmüyor. Benim kablolu bağlantı sağlama gibi bir şansım yok. Neredeki kabloyu bağlayıp da ağ kartını indireyim bilemiyorum. Kuramamak ( aslında üşenmek ) benim problemim olabilir belki ama diğer dağıtımlarda herhangi bir problem yaşamıyorken bu dağıtımda yaşıyor olmam üzücü @grayloop. Neden bu başlık altında serzenişte bulundum bilemiyorum :/

heartsmagic

Konuyu burayla birleştirelim. @futureng, biraz incelersen farklı önerileri görebilirsin.
@yazilimci_adam, bireysel sorunlardır bunlar. Aynı şey Ubuntu kullanan bir başkasına da olabilir ki forumda onlarca örneği var. 

futureng

Alıntı yapılan: grayloop - 08 Nisan 2016 - 17:38:15
Mint kullanabilirsiniz, bu şekilde eski bir bilgisayara kurmuştum, gayet güzel çalışıyor. Forumdakiler de bilgilendirir, MATE sürümünün daha hafif olduğu söyleniyor.
Teşekkür ederim mint i de deneyeceğim. Başka bir formül olursa açıklarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Nisan 2016 - 20:26:39

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Nisan 2016 - 20:17:51
Konuyu burayla birleştirelim. @futureng, biraz incelersen farklı önerileri görebilirsin.
@yazilimci_adam, bireysel sorunlardır bunlar. Aynı şey Ubuntu kullanan bir başkasına da olabilir ki forumda onlarca örneği var.
Teşekkürler. Yalnız düşük donanımlı bilgisayarlarda ubuntu için, ayrı bir başlık açmak güzel olacaktır.

heartsmagic

@futureng, hemen hemen aynı kapıya çıkıyor. Burada da gördüysen eğer hafif olarak verilebilecek neredeyse iki dağıtım var: Lubuntu veya Xubuntu. Bunlar da olmuyorsa diğer dağıtımlara yöneliyor kullanıcılar. Hepsi bu başlıkta derli topluca görülebiliyor, ayrı başlık olmasın diyoruz bizler.

crazyf3

MERHABA ARKADAŞLAR WNDOWSUN DONMALARINDAN KASMANLARINDAN Virüslerinden....laptopum 2 gb ram 2 gb erkan kartı 1.6 ghz en yüksek perfonmans alacagım linüx önerirmisnz

yazilimci_adam

Xubuntu ya da Lubuntu olabilir. Değişiyor bu önerilerim.

Xubuntu aynı özelliklere sahip 2 bilgisayarda farklı çalıştı bende çünkü.

Daha da hafif dağıtımlar istiyorsan BunsenLabs Linux önerimdir. Ram için 256 MB minimum. Önerilen ise 1 GB. 2007 yılında kullanmayı bıraktığım PC'de bile taş gibi çalışan bir sistem.

Bu linkten indirebilirsin (https://www.bunsenlabs.org/installation.html) eğer istersen kurulum videosu da atabilirim Türkçe şekilde. Ama daha önce debian kurduysan kurulumda zorluk çekmezsin çünkü aynı yapı. Onu taban almış. Openbox pencere yöneticisi ile geliyor.

Mr_YAMYAM

UBUNTU STUDIO
12:04 veya eski sürümleri önerilir. Yeni sürümlerde test etmedim.
Kurulumdan sonra firefox güncellemeleri ve Java flash gibi eklentilerini de doğru yüklerseniz sistem oldukça performanslı çalışmaktadır.
Benzer bir dizüstü PC'yi yıllardır kullanmaktayım.
İşlemci T5450 1.7GHz
RAM 2GB DDR2
Display sürücüsü onboard İNTEL

crazyf3

kardşm linux ilkkez bugün kurdum linux mint mate internette gezerken kasıyor....xubuntu indirdirdim nu kurbayı düşünüyorum

plazma

12.04 olabilir güncelleme alıyor ama daha eski sürümler olmaz. Yukarıda xubuntu ve lubuntu önerileri var zaten, biraz daha hafif masaüstü manjaro jwm olabilir diğer ikisine alternatif olarak, bu arada atom işlemci mi?

crazyf3

plazma

crazyf3

plazma

Xubuntuyu rahat çalıştırır sisteminiz.

heartsmagic

Mesele sürüm değil dağıtımın hafifliği burada. Olacaksa yeni sürüm ve hafif bir masaüstü olur.

Bu işler için özel bir dağıtım olan Ubuntu Studio tavsiye etmek de pek makul değil. Ayrıca neden düz 12.04 değil de Studio örneğin? Cevap beklediğim bir soru değil.
12.04 hâlâ destekleniyor, onu önermek için bir sebep vardır ve bu açıklanır, bunu rahatlıkla anlarım.

crazyf3

İlginiz İÇİN TŞKLER LAPTOP DAHA BİR HAFTALIK SADECE İNTERNETTE KULLANIYORUM WİNDOWSTA KASMA DONMA VARDI HP ARADIM SORUN YOK DEDİLER BENDE LİNUX GEÇME KARARI ALDIM LİNUX MİNT MATE ÖNERDİLER ONDADA İNTERNETTE GEZİNİRKEN VİDEO İZLERKEN KASMA DONMA VAR UMARIM XUBUNTUDA OLMAZ....TEKRARADAN TŞK EDERM

futureng

Alıntı yapılan: crazyf3 - 13 Nisan 2016 - 00:46:09
İlginiz İÇİN TŞKLER LAPTOP DAHA BİR HAFTALIK SADECE İNTERNETTE KULLANIYORUM WİNDOWSTA KASMA DONMA VARDI HP ARADIM SORUN YOK DEDİLER BENDE LİNUX GEÇME KARARI ALDIM LİNUX MİNT MATE ÖNERDİLER ONDADA İNTERNETTE GEZİNİRKEN VİDEO İZLERKEN KASMA DONMA VAR UMARIM XUBUNTUDA OLMAZ....TEKRARADAN TŞK EDERM
Bende de "Centrino" işlemcili eski notebook vardı. Normal ubuntuda kasıyordu. Lubuntu kurdum şu an daha iyi.

yenilikciadam

Arkadaşlar forumda yeniyim ve sorum kısa : Ubuntuyu şimdi kurayım mı yoksa 16.04 çıkınca mı kurayım?
Hayatta değişmeyen tek şey değişimdir.
Ama ben değişimin beni zorla değiştirmesini beklemem.
Hiç beklemeden değiştiririm.