Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ata1

bir linuxsun yapıp diğerinin yapamadığı pek bir şey yoktur . kullanıcı windowsdan geçiş yapmışsa işleri daha çok ara yüz ile yapması için önerilen sistemler vardır.
mint yada ubuntu yada manjaro gibi aslında temelde linux var hepsi hemen hemen aynıdır . örnek bir arch  kurmak ve kullanmak daha zordur.
sebebi ise daha çok terminal,uç birim ile muhatap olmak gerek. başlıca komutları bilemek bazı linux temel işlemleri becermek gerekir . kısacası hepsi linux hepsi isteğine cevap verir.
önemli olan kullanıcı , kullanıcı ne kadar bilgili ise alacağı performans o kadar fazladır .özü bu

heartsmagic

Konuyu daha uygun bir başkasıyla birleştirelim. Bu bölüm yani "Öneri ve İstekler" bölümü forumumuzun veya genel anlamda platformumuzun işleyişiyle ilgili olan konular için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

@eral sana hak veriyorum ama gidip oyun oynamak için debian yada cent os kurmak mı, yoksa ubuntu yada arch tabanlı bir dağıtım kurmak mı daha mantıklı, yada daha az uğraştırır?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ata1

bilgin kadar uğraşırsın anlatmak istediğim o ben arch üzerinde uğraşmadan yaparım sen aynı sistemde uğraşarak arayarak yaparsın . anlatılmak istenen kullanıcı faktörü .
kullana kullana alışmış olur ve daha pratik çözümler üreretirsin . ben terminale bir şey koyarken (issue) kullanırım sen bash  dosyasını 2 kisede farklı işlem ama basit olarak 2 sinde de terminalde şekil çıkar sonuçta . anlatmak istediğim sadec linux bilgin kadar işlem yaparsın

seron

Konu o kadar dallanıp budaklanmış ve çok fazla yorum yapılmış ki aslen hepsini okumaya üşendim...

Mesele işletim sistemi değil!

Mesele "bilgisayar".

Bilgisayarınızda ne yapmak istiyorsunuz?

Bir bilgisayarın işletim sistemi aslında "makine kodu" dur. Linuxmuş, windowsmuş, bunun hiçbir önemi yoktur. Bilgisayarının işlemci yapısına ve makine kodu bilgisine hakim olan bir insan, o bilgisayarla istediği herşeyi yapabilir.

Bir bilgisayar, akla hayale gelen ve gelmeyen birçok işi yerine getirebilmektedir. Dolayısıyla bir bilgisayarda yapılabilecek bir çok iş vardır ve bilgisayar, kişiye ve amaca göre donatılır.

Belki bunu söylemem forum sorumlularının hoşuna gitmeyebilir; fakat gerçek şu ki, ne linux kullanmak zorundasınız, ne windows ne de OSX. Yukarıda belirttim: amaç ne? Amacınız profesyonel olarak, atıyorum, grafik işiyle uğraşmak ise ve bunu da "profesyonel" programlarla yapmak zorunda iseniz, mesele işletim sistemi (ya da açık kaynak - kapalı kaynak)tartışması olmaktan çıkar.

Şayet yapmayı istediğiniz işlevi yerine getirecek programın sadece windows sürümü var ise, windows kullanmalısınız(Bu, "linux kötüdür/yetersizdir" anlamına gelmiyor). Eğer MAC cephesinde ise MAC kullanmalısınız. Linux cephesinde ise linux kullanmalısınız.

Bugün linux sistemleri, birçok konuda yeterli sayıda ve -benim en çok hoşuma gideni- ücretsiz program desteği sunmaktadır(yani depodakiler yeterli sayılır) Fakat buna rağmen birçok kişi, linux tarafında bulunan programları kendine göre yeterli veya rahat kullanılabilir bulmayabilir; buna saygı duyarız.

Oyun...

Linux'da oyun oynanmaz diye birşey yok. Hatta wine üzerinden oynanabilen oyunlar var. Fakat gönüllüler tarafından geliştirilen ve gönüllülük esasına dayanan GNU-Linux felsefesi, para kazanmak isteyen oyun ve donanım firmalarına pek heyecan vermiyor. Depolarda birçok oyun bulunmasına rağmen ücretli satılan oyunların yerini pek tutmuyorlar. Dolayısıyla linux'a sadece oyun oynamak için geçiyorsanız, bir kez daha düşünün. Ola ki ileride daha iyi oyunlar sunulabilirse, işte o zaman daha fazla tercih edilen bir sistem olur linux.

"Windowstan linuxa geçeceğim, acemiyim, hangisini seçeyim?"

Önce linux'un ne olduğunu, tarihini, mantığını, felsefesini araştırıp öğrenin. Daha sonra da "windows'a benzesin mi, benzemesin mi?" onu belirleyin. Bunun ne önemi var? Önemi falan yok, ama en azından tanışılan bu yeni sisteme daha az yabancılık çekerek, daha hızlı alışmak için gerekli olabilir.

Son zamanlarda Debian-Ubuntu temelli işletim sistemleri hızlı bir şekilde diğerlerine göre baskınlık gösteriyor. Bu da gelecekte Ubuntu ve türevleri ile ilgili ciddi atılımlar, güzel gelişmeler olabilir demektir. Androidi düşünün...

O nedenle benim naçizane tavsiyem,

-Ubuntu
-Mint
-Zorin OS gibi sistemlerin başlangıçta denenmesidir. Sistemin mantığına alışınca da gitgide terminalle daha fazla haşır neşir olunabilir.

ata1

;D sen üşendin bize oku diyorsun koca bir sayfa yazıyı  ;D ;D ne güzel

seron

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: seronAlıntı yapılan: eral - Bugün, 21:13:56 sen üşendin bize oku diyorsun koca bir sayfa yazıyı  ne güzel
Roman olmuş...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

seron

Şaka bir yana, yeni başlayanlara ya da bilgisayarlarla ilgilenen acemi arkadaşlara umarım faydalı olur.

heartsmagic

Alıntı yapılan: seron

Belki bunu söylemem forum sorumlularının hoşuna gitmeyebilir; fakat gerçek şu ki, ne linux kullanmak zorundasınız, ne windows ne de OSX. Yukarıda belirttim: amaç ne? Amacınız profesyonel olarak, atıyorum, grafik işiyle uğraşmak ise ve bunu da "profesyonel" programlarla yapmak zorunda iseniz, mesele işletim sistemi (ya da açık kaynak - kapalı kaynak)tartışması olmaktan çıkar.

Şayet yapmayı istediğiniz işlevi yerine getirecek programın sadece windows sürümü var ise, windows kullanmalısınız(Bu, "linux kötüdür/yetersizdir" anlamına gelmiyor). Eğer MAC cephesinde ise MAC kullanmalısınız. Linux cephesinde ise linux kullanmalısınız.

Neden hoşumuza gitmesin ya da karşı çıkalım ki, ara ara bizler de söylüyoruz aynı şeyi. Windows birisine daha güzel geliyorsa, kullanımı daha rahatsa, isteklerini karşılıyorsa, sorunu yoksa neden geçsin Linux'a? Sebep ne yani? İlla geçsin demediğimiz gibi kim nasıl rahat ediyorsa onu kullansın diyoruz bizler.

Ne hoşumuza gitmiyor biliyor musunuz? Birisinin gelip buraya "Linux kurdum şöyle kötü böyle kötü, dönecem Windowsa" demesine kızıyoruz. Bize ne? Biz seni ya da kimseyi Linux'a geçmek için ikna etmek zorunda değiliz ki? Kim nerede mutluysa orada kalmalı, bunun ötesi yok yani.

seron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Kasım 2015 - 22:00:33

Neden hoşumuza gitmesin ya da karşı çıkalım ki, ara ara bizler de söylüyoruz aynı şeyi. Windows birisine daha güzel geliyorsa, kullanımı daha rahatsa, isteklerini karşılıyorsa, sorunu yoksa neden geçsin Linux'a? Sebep ne yani? İlla geçsin demediğimiz gibi kim nasıl rahat ediyorsa onu kullansın diyoruz bizler.

Ne hoşumuza gitmiyor biliyor musunuz? Birisinin gelip buraya "Linux kurdum şöyle kötü böyle kötü, dönecem Windowsa" demesine kızıyoruz. Bize ne? Biz seni ya da kimseyi Linux'a geçmek için ikna etmek zorunda değiliz ki? Kim nerede mutluysa orada kalmalı, bunun ötesi yok yani.

:)
Daha önce bir linux forumunda bu sebepten dolayı forum yöneticileri ile ciddi şekilde tartışmıştık, ve neticede o forumu kendi isteğimle terk etmiştim. Orada anlatmak istediğim, ne linux cephesiden windows tarafına ne de windows'tan linux tarafına eleştiri ve hatta aşağılamalara kadar giden saldırıların olmasının doğru olmadığı, linux'un kusursuz olmayıp kendi içinde sorunlarının olabildiği idi. Bir de ücretli paket programların yerine kullanılan programların, bu paket programların yerine kullanılabileceğini, tam olarak ihtiyacı karşılayacağını söylediklerinde iyice sinirler ayyuka çıkmıştı.

Bu nedenle yaptığınız açıklama ve anlayışınız için teşekkür ederim. Çünkü açıkçası ben bir windows kullanıcısıyım. Hiçbir zaman linux için kötü demem. Amaç neyse kullanıcı onu seçmekte özgür. Ama bazı linux kullanıcılarının windows için yaptığı asıllı asılsız yorumlar, karikatürler, hatta animasyon-videolar var. İşte bunlar bizlere yakışmıyor.

Konu çok uzuyor ama şunu da belirtmeden edemeyeceğim: Bir kişi ya da kurum, yapmış olduğu bir program ya da işletim sistemini ücretsiz dağıtmak zorunda değildir. O kadar emek, zaman, sağlık, sermaye harcadığı bir değeri para ile satmak istemesi kadar doğal birşey olamaz. Bu, eleştirilmemeli, firmalar emperyalistlik ile suçlanmamalıdır. Biz en çok bu konuda hata yapıyoruz. O firmada çalışan nice kişi, evine ekmek götürmeye çabalıyor.

Aynı şekilde bu firmalar, "oğlum bizim yaptığımız programların ücretsiz alternatiflerini neden yapıyorsunuz? biz taş mı yiyeceğiz?" diyemez. Ben bir şey yaptığımda, ister bunu parayla satarım, ister bedava dağıtırım. Asıl "özgür"lük budur.

Hiç kimse de buraya çıkıp "vay efendim linux kötüdür" veya "windows daha iyi, windowsun kılı olamaz(!)" dememelidir. Adamlar yıllarını verip sana ücretsiz ve güvenli bir işletim sistemi yapıyor, hatta bununla yetinmeyip işini iyi-kötü görecek bir sürü program yazıyor, hala karşılaştırma yapıyorsun >:( beğenmezsen beğenme zorla davet etmiyoruz. Neden kullanmıyorsun diye haraç kesen de yok, eee?

Bunlar hoş şeyler değil...

ata1

@heartsmagic   @serona bir dokun bin ahhhhhh işit  :)) bende sana katılıyorum seron hatta şunu da ekleyeyim söylediklerin ek olarak .
bir linux kullanıcısı bile aynı şeyi yapıyor efendim falanca sürüm harika hemen deneyin  ;D  yada bazı örnekleri var . forumda okursan hem güler hem de ne dediğimi anlarsın .

heartsmagic

Alıntı yapılan: seron
Daha önce bir linux forumunda bu sebepten dolayı forum yöneticileri ile ciddi şekilde tartışmıştık, ve neticede o forumu kendi isteğimle terk etmiştim. Orada anlatmak istediğim, ne linux cephesiden windows tarafına ne de windows'tan linux tarafına eleştiri ve hatta aşağılamalara kadar giden saldırıların olmasının doğru olmadığı, linux'un kusursuz olmayıp kendi içinde sorunlarının olabildiği idi. Bir de ücretli paket programların yerine kullanılan programların, bu paket programların yerine kullanılabileceğini, tam olarak ihtiyacı karşılayacağını söylediklerinde iyice sinirler ayyuka çıkmıştı.

Tartışılacak bir durum yok burada, haklısın kısacası kimse bir başka sistem için aşağılayıcı bir dille konuşmamalı. Beğenmeyebilir, sevmeyebilir, hatalarını ve sıkıntılarını aktarabilir ama aşağılamaya gerek yok.
Ücretli veya diğer uygyulamalar konusu ise tartışılabilir. Tüm ücretli uygulamaların muadilinin tam anlamıyla istenileni verebildiğini söylemekte doğru değildir, veremediğini söylemek de. Bu uygulamadan uygulamaya, kişiden kişiye değişir.

Alıntı Yap
Konu çok uzuyor ama şunu da belirtmeden edemeyeceğim: Bir kişi ya da kurum, yapmış olduğu bir program ya da işletim sistemini ücretsiz dağıtmak zorunda değildir. O kadar emek, zaman, sağlık, sermaye harcadığı bir değeri para ile satmak istemesi kadar doğal * bir şey olamaz. Bu, eleştirilmemeli, firmalar emperyalistlik ile suçlanmamalıdır. Biz en çok bu konuda hata yapıyoruz. O firmada çalışan nice kişi, evine ekmek götürmeye çabalıyor.

Aynı şekilde bu firmalar, "oğlum bizim yaptığımız programların ücretsiz alternatiflerini neden yapıyorsunuz? biz taş mı yiyeceğiz?" diyemez. Ben bir şey yaptığımda, ister bunu parayla satarım, ister bedava dağıtırım. Asıl "özgür"lük budur.

Zaman zaman yine forumda "özgür yazılım parayla mı satılırmış" sözlerini düzelttiğimiz oluyor. Zira özgürlük bir yazılımın bedava olması demek değildir. Söylediğin gibi kişi veya kurum bu konuda tercihe sahiptir, hangi yönde kullanacağı da kendisini bağlar. Ücret konusunda özgürdür elbette. Bizim taraftaki "özgürlük" ise bildiğin üzere para ile alakalı değil, bir yazılımın özgür olabilmesi için gerekenleri lisanslar açıkça belirtiyor. Orada paranın veya ücretin adı geçmez.

Serhat Uğur ÖNER

Merhaba. Doğru yere yazdığıma emin değilim. Bir saattir forumda başlık okumaktan başım ağrıdı. Lütfen yardım edin.

Benim notebook çok düşük donanıma sahip. Ubuntuyu çok fazla kasıyor. Çok hafif bir linux kullanmak istiyorum. Ne önerirsiniz? Bu işi usb ile yapmadan terminalden yapmam mümkün mü?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Aralık 2015 - 17:27:06

Çok hafif bir sürüm olsun. İnternet ve ofis programları haricinde hiçbir şey yapmayacağım zaten

ata1

Sh4oTT

Serhat Uğur ÖNER

Bu işi terminalden yapmam mümkün mü? Usb ile sorun yaşıyorum. Bios ayarlarını yapmama rağmen açılışta usbden kurulum başlatmıyor. Bir çok kere denedim boot etme ile ilgili sorun değil

-DıLgEş-

En hafifleri Lubuntu ve Xubuntu'dur ancak illa ubuntu olmayacaksa manjaro LXDE ve JWM de var..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ata1

Alıntı yapılan: Serhat Uğur ÖNER - 29 Aralık 2015 - 17:33:45
Bu işi terminalden yapmam mümkün mü? Usb ile sorun yaşıyorum. Bios ayarlarını yapmama rağmen açılışta usbden kurulum başlatmıyor. Bir çok kere denedim boot etme ile ilgili sorun değil

bunu yapabilmeniz için üst düzey de linux kullanıcısı olmanız gerek bence .oldukça zahmetlidir

Serhat Uğur ÖNER

Yapamaz mıyım yani. Peki başka ne önerirsiniz. Bu aşırı kasmadan kurtulmam için terminalden müdahale mümkün değil mi

KemalALKIN

Alıntı yapılan: Serhat Uğur ÖNER - 29 Aralık 2015 - 17:38:24
Yapamaz mıyım yani. Peki başka ne önerirsiniz. Bu aşırı kasmadan kurtulmam için terminalden müdahale mümkün değil mi

Ubuntu Mate veya Manjaro Mate 32 bit olarak deneyebilirsin kardeşim yani x86 :). Ben 512 ram olan eski laptopa böyle yaptım.
www.tckemal.ist

Serhat Uğur ÖNER

Ya aslında ben de Slitaz yüklemeye çalışmıştım. Ama sürekli hata veriyor. Bios ayarlarını da yaptım ama yükleyemiyorum

ata1

Alıntı yapılan: Serhat Uğur ÖNER - 29 Aralık 2015 - 17:38:24
kullandığınız masa üstünü değiştirmeyi denediniz mi faydası olabilir. unty fazla kasabilir .lxde masa üstü kurup deneyebilirsiniz

Serhat Uğur ÖNER

Evet denedim. Bir miktar azalsa da kasma hala rahatsız edici ölçüde. Tıklama ile açılma arası 15 sn.

ata1