Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kostheback

Arkadaşlar intel i5 geforce 630m windows 8 laptopumdan gayet memnunum ama ubuntuya iyi dediler sizce geçmeli miyim? geçmek için neler yapmam gerekli yardımcı olcak arkadaşlara şimdiden teşekkürler (: bide benim pc nin bin tane driveri var realtek geforce intel synaptics falan onları nasıl yüklüycem? bide linuxda flash player yok dendi google chrome filanda mı yok içinde flash gömülü olarak

kalkan1973

UBUNTU veya başka LİNUX dağıtımlarının hepsinde FLASHPLAYER var. UBUNTU ya hemen geç bana kalırsa... İNTEL donanımları genelde otomatik tanıyıp yüklüyor UBUNTU...Sorun çıkacağını pek sanmam...
Evde İşte her yerde Linux

kostheback

şimdi nasıl kurcam ama ubuntuyu ve nerden indircem sıkıntı orda :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ocak 2013 - 14:16:51

bide ses kartı driverlarımı nvida driverlarımı nasıl yüklüycem

kalkan1973

kostheback

kardeşim driverlarım bunlar ben bunları ubuntu için nerden bulurum tek sıkıntım bu kaldı valla

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ocak 2013 - 14:30:12

kalkan1973

Ekran kartın NVİDİA.Onu da EK SÜRÜCÜLER kısmından yükleyebilirsin.

Ayrıca DRiver yüklemek için CD veya DVD ye ihtiyaç yok...

kostheback

tamam kardeşim intel nvidia realtek driverlarını rahatlıkla bulurum yani

kalkan1973

DEPOLARDAN BULUNUR İNDİRİLİR.

kostheback

maxwell

Windowsta USB installer isimli programı indir. Sonra ubuntu sitesinden indirdiğin .iso dosyasını bu program aracılığı ile usb ye yazdır. Sonra usb yi tak ve bilgisayarı usb den başlat. En kolay kurulum bence budur.

iceboy

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 12 Ocak 2013 - 09:20:24
AMD çoğu zaman GNU/Linux dağıtımı kullanıcıları için baş belası olmuştur maalesef. İstisnalar yok değil gerçi. Sizin için en kesin çözüm farklı bir donanıma geçmek gibi duruyor benim açımdan. Çünkü ne kadar dağıtım değiştirirseniz değiştirin tüm dağıtımlar aynı temele dayanıyor. Yani birinde çalışmayan şey hiçbirinde çalışmayacaktır.

Laptop değil de masaüstü olsaydı donanım değiştirme şansım vardı ... :(
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

burk

if

maxwell

ubuntu 12.10 da ara ara donmalar yaşadığımızı farzedelim. Hangi dağıtımı önerirsiniz. Bilgisayarımızdan daha hızlı bir performans istiyorsak?   

decent

Alıntı yapılan: maxwell - 12 Ocak 2013 - 19:53:03
ubuntu 12.10 da ara ara donmalar yaşadığımızı farzedelim. Hangi dağıtımı önerirsiniz. Bilgisayarımızdan daha hızlı bir performans istiyorsak?

LUBUNTU denemekte fayda var.

maxwell

Alıntı yapılan: decent - 12 Ocak 2013 - 20:59:08
Alıntı yapılan: maxwell - 12 Ocak 2013 - 19:53:03

LUBUNTU denemekte fayda var.

Teşekkürler, peki lubuntu nun hangi sürümünü tavsiye edersiniz? Ubuntu yazılım merkezindeki yazılımlar lubuntu için de geçerli mi? Codec bileşenleri vs aynı ubuntu da yükler gibi mi yüklüyoruz?

decent

heartsmagic

Sorunun cevabı "Sen nasıl mutluysan" aslında :)
Fakat iki tane Ubuntu tabanlı dağıtımda kablosuz meselesinin ayrışması biraz garip. Belki Lubuntu ile de sorunun çözülebilir, tabi uğraşmak gerekebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

Ayrıca birleştirilmiş olan bu başlık da fikir verecektir.

maxwell

evet lubuntu diğer dağıtımlara göre daha hızlı bir performans gösteriyor.

enbilulu

Dağıtım önerisi istemeden önce kendi bilgi ve tecrübem ve aradığım özelliklerden bahsetmek istiyorum biraz. Ubuntu, Fedora, Archlinux, Debian, Linux Mint gibi dağıtımlar kullandım. Bu saydığım dağıtımları en az 1 ay olmak üzeri kullandım. Toplamda 2 seneye yakın bir süre Linux dağıtımlarını kullandım. Windows 3.1'den Windows 8'e kadar bütün windows dağıtımlarını aktif  bir şekilde kullandım. Windows 8'i bir süre kullandıktan sonra birden neden Linux camiasına geri dönmüyorum dedim ve buradayım. Konu altında neden windows'tan vazgeçtin gibi sorular sormayın lütfen zira belli bir nedeni yok. Tamamen Linux'a olan sevgimin kabarması diyebilirim.

Gelelim bir dağıtımdan aradıklarıma:
- Öncelikle ilk kurulum süreci benim için hiç önemli değil. Yani bir işletim sisteminin sadece kurulumu için 3-4 gün, ayarlar için 1-2 ay ayırabilirim. Elbette bunun karşılığını alacaksam.
- Yükseltme ve taşıma işlemi benim için çok önemli. Bir ayarı 2 defa yapmaktan nefret eden biriyim. Atıyorum her yükseltme işleminden sonra felanca dosyadan 1 satır kod düzeltmem gerekiyorsa bu benim canımı sıkar. Aynı şekilde donanım değişikliği yüzünden yeniden kurulum yapmak.
- Dağıtım üzerinde söz sahibi kişilerin son kullanıcının lafını ve önerilerini önemsemesini isterim. Örneğin kullanıcı grubunun %60'ı varsayılan olarak yeşil renk bir tema olsun diyorsa. yeşili tercih etmelerini isterim.
- Dokümantasyon çok önemli. Kullanıcı sayısı, forum gibi şeyleri önemsemiyorum açıkcası. Bir sorunla kaşılaştığımda yapacağım işlem dağıtımın wiki, docs gibi kısımlarına bakmak, googlelamak gibi işlemlerdir.

Yukarıdaki genel ifadeler olmakla beraber önerilerinizde şu dağıtımı öneririm ama şu istediğini karşılamaz gibisinden de önerebilirsiniz

decent

@enbilulu,

Eğer denemediysen Manjaro Linux önerebilirim.

http://wiki.manjaro.org/index.php/Manjaro_Hakkında

Yeni geliştirilen uygulamalar, donanım tanıma aracı vb. yenilikler ile yuvarlanan dağıtım olması ilgini çekebilir.

Alıntı Yap- Dağıtım üzerinde söz sahibi kişilerin son kullanıcının lafını ve önerilerini önemsemesini isterim.
Hem blog üzerinden hem de forum üzerinden geliştiricilerle karşı karşıyasınız.. Genç bir ekip var gücü ile topluluğun isteklerine odaklanmış durumda..

enbilulu

Açıkcası popüler dağıtımlar arasında seçim yapmayı düşünüyorum. En azına daha önce ismini duyduğum bir dağıtımda

monthy_python

Alıntı yapılan: enbilulu - 19 Ocak 2013 - 23:29:48
- Dağıtım üzerinde söz sahibi kişilerin son kullanıcının lafını ve önerilerini önemsemesini isterim. Örneğin kullanıcı grubunun %60'ı varsayılan olarak yeşil renk bir tema olsun diyorsa. yeşili tercih etmelerini isterim.

Mint tamamen kullanıcılarının tercihlerine göre şekillenen bir dağıtım diye biliyorum.
13. sürümü maya, precise pangolin üzerine kurulu, uzun dönem destek sağlayacak olan (nisan 2017'ye kadar) bir dağıtım. bu tarihe kadar sıfırdan kurulum yapmanız, dolayısıyla ayar dosyalarını değiştirmeniz gerekmeyecektir.

TahaKaradeniz

@enbilulu

Manjaro Arch tabanlı bir dağıtım. Yeni olduğuna bakmayın gerçekten iyi bir çalışmanın ürünü. Kartınız optimus ise kesinlikle deneyin.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !