Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Serhat Uğur ÖNER

Kurulum eksiklerime yardım edecek biri yok mu? Nereye ulaşabilirim

ata1

kurulum eksikleriniz için detaylı bilgi vererek yeni konu açarsanız yardımcı olur arkadaşlarımız.

Serhat Uğur ÖNER

ata1

seron

Uygun bir zamanda birimiz bir konu açalım ve format - kurulum'dan evvel dikkat edilmesi gerekenleri yazalım. ideal bir kurulum nasıl olmalıdır gibi konuları bu başlık altında anlatalım. yukarıda yazılanlara baktım, "bilgisayarım eski" diye vurgulanmasına rağmen, eski bilgisayarların birçoğunda USB ile başlatma desteğinin olmaması durumu tecrübeli kullanıcıların dahi aklına gelmemiş...

Bilgisayarına kurulum yapmak isteyen arkadaşlara sürüm tavsiyesi yapmazdan evvel:
-sistem özellikleri sorulsun.
-bilgisayarda neler yapacağı sorulsun.
-Windows kuracaksa, ki bu forum aslen yeri değil, RUFUS önerilsin.
-Linux kuracaksa, windows tarafında çalışan UUI veya linux tarafında çalışan uygun bir USB yazdırıcısı önerilsin.
-Eski bilgisayarlara (P4-LGA775 soket işlemcili, DDR 512MB-1GB RAMlı olanlar) WinXP ve Xubuntu'dan daha ağır sürümler önerilmesin.
-sabit diskin doğru yapılandırılması gerektiği anlatılsın...

Arkadaşımızın yukarıda yakındığı sorunun nedeni, imajın doğru(bootable-önyüklenebilir olarak) yazdırılmamış olmasıdır.

ata1

gidip kuralım da   ;D hazır yapmışken elimiz değmişken. bu söylediklerin konu açan kişinin vermesi gereken bilgilerdir. konuyu açan kişi detay verir ve bizlerde ona göre yönlendiririz. uzaktan yardım ediyoruz kişinin ekranını ve yaptığı işlemleri bilmek gibi bir şansımız yoktur.

codemaster

Arkadaşlar linux yüklemek istiyorum ama notebook'um dandik hangi dağıtımı tavsiye edersiniz?

mhmtkrktr

Dağıtım değil de, masaüstü tercihi üzerine bak istersen. Xubuntu, Lubuntu bu tarafda ki hafif masaüstü seçenekleri. Özellikle Xfce desteğiyle Manjaro'ya da bakabilirsin. Biraz görselde olsun istersen, zaman içinde Mint'in Mate masaüstünü de deneyebilirsin. Tabii bu cihazına ve istediğin performansa da bağlı bir durum. 

plazma

Biraz daha açarmısınız, marka model yada donanımsal özellikleri nasıl cihazın?

codemaster

2 gb ram
256 mb ekran kartı
intel Atom CPU N455  @1.66 GHz 1.67 GHz
32 bit
Windows 7

neynefes

Başlığı dağıtım tavsiyeleri başlığına alıyorum. Ayrıca lütfen daha uygun başlıklar seçin.

lnxdev

Alıntı yapılan: codemaster - 03 Ocak 2016 - 15:41:50
2 gb ram
256 mb ekran kartı
intel Atom CPU N455  @1.66 GHz 1.67 GHz
32 bit
Windows 7

Xfce yada Lxde ikiside düşük donanımlı bilgisayarlar için ideal masaüstü ortamları.

Nabi

Uzun süre desteği olan KDE 5  uyumlu ve son kullanıcıya hitap eden bir dağıtım tavsiyesi istiyorum.
   6 gb ram
   Intel HD Graphics 3000 -NVIDIA Ge Force GT 520 MX           
   İşlemci:intel core i5-2450M
Devler gibi eserler bırakmak için,karıncalar gibi çalışmak lazım.
-Necip Fazıl Kısakürek

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: glsbrs47Uzun süre desteği olan KDE 5  uyumlu ve son kullanıcıya hitap eden bir dağıtım tavsiyesi istiyorum.
   6 gb ram
   Intel HD Graphics 3000 -NVIDIA Ge Force GT 520 MX           
   İşlemci:intel core i5-2450M
Kubuntu, Manjaro-KDE, vs.. Zaten her dagitima KDE kurabilirsiniz..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

seron

Kubuntu'nun son sürümü kde5 tabanlı olması lazım şuradan araştırın:
http://www.kubuntu.org/feature-tour/

neynefes

Ek olarak Kubuntu'nun da lts sürümleri. Yuvarlanan sürümler uzun dönem destekli statüsünde mi bilmiyorum ama manjaro kde'de şahane. Ayrıca KDE kullanan başka dağıtım var mı bilmiyorum.

Nabi

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Bende Ubuntu alt yapısını kullanan Kubuntu  , popülerliği her geçen gün  artan Manjaro-KDE ve Pisi Linux  arasında kararsızdım.
   Kubuntu'nun son sürümü LTS mi bilmiyorum?
    Manjaro için
1. oki mb451 çok fonksiyonlu fotokobi için sürücüler uyumlu mu?   http://www.oki.com.tr/support/printer/printer-drivers/results.aspx?prodid=tcm:109-131643&search=1&OSId=Linux&languageId=&type=%7cDrivers
2. Son sürümü LTS' mi?

Pisi Linux için de Manjaro daki sorularım Pisi içinde geçerli ve  Intel+ Nvidia desteği var mı? Birde pisi 1.2 sürümü yüklersek 2.0 'a yükseltilebiliyor mu?
-Necip Fazıl Kısakürek

neynefes

Son sürüm LTS değil. 14.04 sürümünde KDE'nin hangi sürümü var bilmiyorum. Pisi konusunda da yeterli bilgiye sahip değilim ama Manjaro üzerinde Nvidia optimus desteği var. Yazıcı muhtemelen sorun çıkarmayacaktır.

Nabi

Alıntı yapılan: neynefes - 09 Ocak 2016 - 12:51:52
Son sürüm LTS değil. 14.04 sürümünde KDE'nin hangi sürümü var bilmiyorum. Pisi konusunda da yeterli bilgiye sahip değilim ama Manjaro üzerinde Nvidia optimus desteği var. Yazıcı muhtemelen sorun çıkarmayacaktır.
Teşekkurler.Anladığım kadarıyla Manjaro'nun son sürümü LTS
-Necip Fazıl Kısakürek

neynefes

Yanlış anlaşıldık. Manjaro arch tabanlı yuvarlanan sürümdür. Sürekli gunceldir yazılım yani.

Nabi

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Sizden önce cevap geldiği için gönlüm Manjaro-KDE'ye kaydı artık :-)
-Necip Fazıl Kısakürek

neynefes

İstediğiniz dağıtımı kullanabilirsiniz. Hepsi birer araç sonuçta. Kolaylıklar diliyorum o vakit size.

ahmet_matematikci

Format atmadan ubuntudan manjoraya gecebilir miyim?
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

plazma

Aynı anda ikisinide kurabilirsiniz diskte boş alan ayırarak, tamamiyle göç olacaksa ubuntuyu silerek geçebilirsiniz.

ademsahin

Arkadaşlar Exper marka bir laptop kullanıyorum. 4.nesil i7 işlemci, 2 gb paylaşımsız Nvidia Geforce 635M ekran kartı, 8 GB ram ve 128 GB SSD mevcut. Kullanım amacım internette gezinmek, müzik dinlemek, film izlemek, web sayfalarımı güncel tutmak, web tasarım ile uğraşmak, ara sıra grafik tasarım için ihtiyaç duyabileceğim programlar kullanmak. Özetle standart bir bilgisayar kullanıcısı sayılırım. Tek istediğim kurduğum dağıtım kullanıcı dostu olsun beni terminal ile pek yüz göz etmesin tam önemli bir iş yaparken yok çöktü yok sorun saptandı diye beni deli etmesin. Office çalışması yaptığım zaman başka bir bilgisayarda vay efendim sen bunu bende yapmadın git hangi Office uygulaması ile yaptıysan onda aç demesin. En önemlisi uzun vadeli kullanmak istediğim için format atmaya gerek kalmadan en az sorun ile üst versiyona geçiş yapsın. Arayüz farketmez ama çok da sade ve boş bir şey olmaması önemli. Bana hangi dağıtımı tavsiye edersiniz.