Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linuxcu06

Netbook muydu pardon notebook diye okumuşum özür dilerim

ademsahin

Merhaba arkadaşlar ,

Bilgisayarımı format atacağım şu an da Windows 8.1 var.Aşağıya özelliklerini yazıyorum.

Sizce bunda en iyi verimi Windows'ta mı alırım yoksa Linux kurmak daha mı mantıklı ?

Linux ise hangisi kurulmalı ? (Lütfen burası Ubuntu diye direk Ubuntu demek yerine neden Ubuntu sorusunun cevabını yazın)

Bilgisayarda genelde yaptığım işler basit web tasarım işlemleri , kendime ve müşterilere ait web sitelerinin güncellenmesi , internette gezinmek , müzik dinlemek  ve film izlemek vs. (Yani illa Windows gerektirecek bir program kullanmıyorum)

Bilgisayarımın Özellikleri

1 TB HDD
İntel i7 4.Nesil İşlemci
2 GB Paylaşımsız Ekran Kartı (Nvidia GeForce GT 635M) + Dahili İntel Ekran Kartı
8 GB Ram

Oyunla işim olmaz buna göre cevaplarınızı verirseniz sevinirim.

Bir de aklıma gelmişken Linux'ta İE 11 kullanmanın bir yolu var mıdır ? Ciddi manada hız evrimi yaşamış çok hoşuma gitti de :)

neynefes

Her dağıtımın kendine has güzellikleri var. Masaüstü yöneticileri, dağıtıma has uygulamalar.. vs herbiri kendi içerisinde avantaj ve dezavantajlara sahip.

Sisteminize hangi dağıtımı yüklerseniz yükleyin rahatlıkla çalıştırıp sizi memnun edecek düzeyde performans verir. Sistem özellikleriniz düşük olsa daha hafif dağıtımlar denemeniz konusunda öneride bulunurduk sadece. Şimdi sizin istekleriniz doğrultusunda bir sürü dağıtım işinizi görebilecek düzeyde. Burda seçim size kalıyor. Şu dağıtım daha iyidir demek bana pek doğru gelmiyor. Öneri olarak Topluluğu büyük olan dağıtımları tercih edin diyebilirim. Dağıtıma karar verirken en önemli kısmı burası. İstediğiniz özellikteki uygulamalar hemen hemen her dağıtımda var. Dağıtım seçmeden önce sisteminize sanal makinayı kurup burada popüler dağıtımları deneyin. Masaüstü yöneticisi, tasarımı, Size göre kullanım kolaylığı gördüğünüz dağıtımı kurun sisteminize.

Ilk defa Linux kullanacaksanız Son kullanıcı için olan dağıtımları deneyin yoksa geliştirici bakış açısına sahip dağıtımlarda terminalde boğulursunuz.

ademsahin

Haklısınız istediğim görünümü çok kötü olmasın ancak ilk önceliği tabiki stabilite.

Linux dağıtımları arasında Ubuntu ile Linux Mint 17 Cinnamon masaüstü arasında kaldım.

Sanki Cinnamon bana daha yakın gibi geldi

Quaoar

Alıntı yapılan: ademsahin - 08 Ağustos 2014 - 20:17:31
Haklısınız istediğim görünümü çok kötü olmasın ancak ilk önceliği * tabi ki stabilite.

Linux dağıtımları arasında Ubuntu ile Linux Mint 17 Cinnamon masaüstü arasında kaldım.

Sanki Cinnamon bana daha yakın gibi geldi
Zaten Linux Mint Ubuntu tabanlı eğer yanılmıyorsam sonra isterseniz Cinnamon'un yanına Unity de kurabilirsiniz.

neynefes

Deneyip sizin karar vermeniz lazım. Bende unity'i çok kullanışlı ve hoş buluyorum mesela. Büyük ve popüler dağıtımlar genel itibariyle stabil çalışacaktır.

Secret++

Ubuntu 12.04 ile başladım 14.04 ile devam ediyorum çokta memnunum hiçbir sorun yok heleki sistemim seninkinden düşük genede hızlı bir çok programda yüklü sistemime.
Eğer nette dahil kaynak sıkıntısı çekmek istemiyorsanız ubuntu sürümlerini deneyebilirsiniz.
Genede en sağlıklısı sanal makineye kurup test etmek sisteme şöyle bir göz süzmek olurdu yani ben olsam öyle yapardım.

MTNT

kullandığım dağıtım lubuntu 14.4 kullandığım netbook grundıg nb1010 1.6 ghz atom işlemcisi var.
Lubuntu kullanmama rağmen sistem kasıyor önerebileceğiniz netbook için kasmayan masaüstü dağıtımı varmı var ise nasıl kurulacağınıda anlatırsanız sevinirim.

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

MTNT

derdim işletim sistemi değil su an ben lubuntu kurdum lxde masaustu ortamını değiştirmekı istiyorum mesela openbox kursam hızlanırmı yada diğer masaüstü ortamlarından önerebileceğiniz bir ortam varmıdır ?

plazma

openbox, xfce, mate deneyebilrsiniz masaüstü olarak ama atom işlemcide nasıl bir performans artısı sağlar o konuda yorum yapamıyorum denemedim kullanmadım malesef. Yada ubuntu 12.04 olan sürümde LTS dir onun Lubuntu 12.04 ü denyebilirsiniz yada xubuntu 12.04, 14.04 te olabilir.

meda

Openbox deneyin ama sistem değiştirmeden pek bir performans değişmesi olmayacaktır. Ayrıca önerdiğim sistemde son kullanıcı için neredeyse gerekli her şeyi kendisi yapıyor. 10-15 dakika gibi zaman içerisinde yüklenip internete çıkabiliyorsunuz. Yine de karar sizin.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

MTNT

peki şunu ogrenmek istiyorum wi fi yi otomatik kendi buluyormu ubuntunun 12.04 sürümünden önceki sürümleri kurduğumda wifi mi bulmadığı için sistemi silmek zorunda kalmıştım netbook wifi markası ralink.

heartsmagic

Konuyu burayla birleştirelim zira o yöne doğru kayıyor gittikçe.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pars bilisim

bana önerebileceğini görsel dağıtım nelerdir sistem güçlü bu arada Ultimate Edition gibi yada cylonlinux tarzı şeyler

meda

Alıntı yapılan: MTNT - 07 Eylül 2014 - 23:03:16
peki şunu ogrenmek istiyorum wi fi yi otomatik kendi buluyormu ubuntunun 12.04 sürümünden önceki sürümleri kurduğumda wifi mi bulmadığı için sistemi silmek zorunda kalmıştım netbook wifi markası ralink.
Bunu ayı donanımı kullanan ya da Manjaro forumlarında araştırman gerek. Öğrenmesi basit Kurulum USB Manjaro ile canlı deneme yaparsın. Denerken wifi tanımış ise kurulumdan sonrada tanıyacaktır. Ubuntu ve Ubuntu sürümlerinden aynı masaüstü ortamında Manjaro daha hızlı çalışır. Deneme yaparken bu farkı hissedersin.

Alıntı yapılan: pars bilisim - 12 Eylül 2014 - 12:33:16
bana önerebileceğini görsel dağıtım nelerdir sistem güçlü bu arada Ultimate Edition gibi yada cylonlinux tarzı şeyler
Masaüstü ortamı ayırt etmediğini düşünerek Mageia ve Opensuse deneyebilirsin ama büyük değişikliklerde bekleme. Ama paket ve taban yapısı olarak BSD dağıtımlarına bakabilirsin. Mesela PC BSD gibi.

if

Alıntı yapılan: pars bilisim - 12 Eylül 2014 - 12:33:16
http://kaosx.us/

pars bilisim

birkaç arkadaş daha önerdi kas linux onu deneyeceğim benim aradığım görsellik :)
KDE 5 bua rada Linux mint üzerinde denedim güzel ama daha gelişmesi lazım ve ayrıacada tamamen Türkçe olmadı

Quaoar

Ubuntu/Mint üzerindeki KDE 5 ppa'sı çok kararsız. Arch linux'da aur'dan derleyince neredeyse KDE4 kadar kararlıydı.

meda

Alıntı yapılan: pars bilisim - 14 Eylül 2014 - 10:35:06
birkaç arkadaş daha önerdi kas linux onu deneyeceğim benim aradığım görsellik :)
KDE 5 bua rada Linux mint üzerinde denedim güzel ama daha gelişmesi lazım ve ayrıacada tamamen Türkçe olmadı
Yanlış bilmiyorsam Manjaro geliştiricileri ortak çalışma falan yapıyorlardı. Yani Manjaro öncesi test sürümü gibi bir şeydi. Onun için bende önermekten kaçınmıştım.

Alıntı yapılan: Quaoar - 14 Eylül 2014 - 17:14:31
Ubuntu/Mint üzerindeki KDE 5 ppa'sı çok kararsız. Arch linux'da aur'dan derleyince neredeyse KDE4 kadar kararlıydı.
Umarım KDE 5 ile modern bir arayüz kararlı bir sistem ortaya koyarlar zira OSX Yosemite taklitinden öteye gidemeyecek.

ahmetozcan

merhabalar arkadaşlar aranıza yeni katılmış bulunmaktayım. daha önce ubuntu kurulumları gerçekleştirdim ancak gerekse stabillik gerekse driver problemleri ile ilgili sorunlardan dolayı tekrar windows a donmek  zorunda kaldım. sistem bilgilerim aşağıdaki gibidir stabil çalıştırabilirmiyim bu sistemde ubuntuyu? hangi sürümü kullanmalıyım?

işlemci: AMD A10-4600M
ekran kartı: 2GB ATI RADEON HD7660+HD7670 Dual Graphics
ram: 8GB
wireless: Broadcom bcm4313

yardımlarınız için şimdiden teşekürler

tlg

ahmetozcan

tlg

Ubuntu, Manajro veya herhangi bir dağıtım önermesi yapmadım, sadece bu konuya dair ana bir başlık var oraya yönlendirdim. Ayrıca yöneticiler taşıyacaktır büyük ihtimal. Oradaki mesajlara da bakıp daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz kanısındayım.

ahmetozcan

Alıntı yapılan: tlg - 23 Eylül 2014 - 12:20:25
Ubuntu, Manajro veya herhangi bir dağıtım önermesi yapmadım, sadece bu konuya dair ana bir başlık var oraya yönlendirdim. Ayrıca yöneticiler taşıyacaktır büyük ihtimal. Oradaki mesajlara da bakıp daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz kanısındayım.

kusura bakmayın yanlış anlaşılma olmuş :D verdiğiniz link konu başı değildi. bir kaç yanıtı gösteriyordu orada da manajro öneriliyordu o yuzden oyle algıladım ılgınız ıcın tesekkur ederım :D