Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilişim Profesörü

Linux mint mate i hafif kasma, lubuntuyu ise hiç kasmadan kullanabiliyorum. Teşekkürler hepinize ;)
#HergüngünlerdenLinuX

pars bilisim

Alıntı yapılan: burak öztürk - 29 Mayıs 2014 - 00:37:49
FX5500 kullanıyorum. Bu donanım ile Unity, Gnome Shell ve Cinnamon şansı hiç yok.
Çünkü bu yazılımları çalıştırabilmek için grafik işlemci frekansının 300Mhz üzerinde olması şart.
Malum Fx serisi tarih oldu ama üreticisi hala Linux için yeni sürücülerini yayınlıyor ancak sürücü ile iş bitmiyor, dediğim gibi
grafik işlemci frekansı en büyük engel(270Mhz)
Bunların yerine Xfce, Lxde veya Mate olabilir.
linux dağıtımları üzerinde ekran kartına overclock yapacak yazılım varmıdır bilmiyorum ama sınıra kadar gelmiş 60 mhz artsa dahi yeter.Fan alıp takın ısınmaması için diyeceğim ama fan parasına zaten 2.elde çok ekran kartı var

confickerbelasi

ne var? ikinci el pci-e kart 300watt ile çalışacak.

hhhhh55

selamun aleyküm bir sorum olacaktı. benim win 8 yüklü bilgisayarım vardı ona 64 bit Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr 2. işletim sistemi olarak yükledim. bir tane de evde baya eski bir masaüstü bilgisayar var xp yüklü özellikleri şöyle :

işlemci: ıntel(R) celeron(R) cpu 3.06GHz
bellek:510 mb ram
256 mb ekran kartı
yonga türü:radeon 9250 agp
toplam hdd ise : 70 gb

bu bilgisayara 2. işletim sistemi olarak ubuntuyu yükleyebilir miyim?
xp yüklü çok kasılıyor ubuntu hızlı diyor çoğu kişi o yüzden laptopa 2. işletim sistemi olarak yükledim. baya hızlı. masaüstünde de xp ye göre kedini belli eder mi hız olarak ?

if

Aleykümselam @hhhhh55. O bilgisayara Ubuntu kurulamaz. Ubuntu temelli en uygun dağıtım Lubuntu'dur, lâkin Lubuntu'da bir yerden sonra ağır olabilir. Özellikle tarayıcı olarak Firefox, Chromium gibi ağır abileri kullanırsanız. Bu tür bilgisayarlar için RAM kullanımını olabildiğince azaltacak uygulamalar kullanmak gerek. Lubuntu ile öntanımlı ne geliyor bilmiyorum. Kurduktan sonra araştırmak gerek. Tarayıcı için önerebileceğim Jumanji'dir. Gerek kullanıcı arayüzü olan (Firefox gibi) gerekse uçbirimden çalışan hemen hemen tüm tarayıcıları kurmuş ve denemişimdir. Ram kullanımı yeter düzeyde olup da iş görecek en iyi tarayıcı olarak Jumanji'yi gördüm. Olmazsa dwb var.

incubus44

Merhaba arkadaşlar,
Evde duran windows xp yüklü eski bilgisayarıma ubuntu yüklemek istiyorum. Daha önce ubuntu 9.04 ve ubuntu 10.04 yükledim fakat yazılım bulamama sorunu nedeni ile yükseltmek istediğimde sorunlarla karşılaştım.Internette baktığım bir kaç yerde Lubuntu ve Xubuntu yazmışlar fakat sizin görüşlerinizi almak istedim. Aşağıda bulunan sistem özelliklerine göre hangi versiyonu yüklemeliyim?
Not olarak, zaten düşük bir sistem olduğu için fazla yormayacağım yani ev kullanımı için olacak. Eğer yükleme imkanım olursa bazı astronomi ve fizik uygulamalarını yüklemeyi düşünüyorum.

İşlemci Cinsi Intel Centrino
İşlemci Hızı ( mhz) 1.86 Ghz/533MHz 2MB-750 sonoma
Ön Bellek 2 MB , Bellek (Mb) 512-MB DDR2 (533-MHZ)
Maksimum Bellek ( Mb) 2048-Mb Ddr2 Sdram 533MHz
Sabit Disk ( Gb) 100Gb 5400 rpm
Ekran Boyu ( Inch) 15.4 , Ekran Tipi TFT WXGA
Ekran Çözünürlüğü 1280 dpi x 800 dpi
Ekran Kartı Intel 915 GM MAX.128 MB DDR

gnukarabatak

Böyle bir makinaya normal ubuntuyu (14.04) bile yükleyebilirsin. Şayet işlemcin destekliyorsa 64 bit sürümünü yükle. Diyorsanki biraz uçsun Xubuntu 14.04 yükle. Çıldırmış gibi uçsun hızlı çalışsın diyorsan Lubuntu 14.04 yükle. :)

Benim Ubuntu 14.04 x64 yüklü bilgisayarımın özelliklerini veriyorum. Ubuntu gayet hoş çalışmakta, Ona göre sen değerlendir. :

T5300 1.73 çift çekirdek intel işlemci
2 GB DDR Ram
128 MB Ekran kartı - Nvidia
500 GB Sabit disk

Anlayacağın kıytırık bir CBox Dizüstü sistem. Bu sistemde iyi çalışıyorsa seninkinde de çok iyi çalışır. Dediğim gibi Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu karar sana kalmış.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

incubus44

Kıytırık ama benim ki daha kıytırık :)
işlemci büyük sorun çift çekirdek falan olsa kaldırır eminim. ubuntu 12 yükleyince fare bile hareket etmiyor neredeyse.
Lubuntuyu deneyeceğim şimdi cevap verecek diğer arkadaşların da yorumlarını bekliyorum.

gokhan09

Xubuntu 14.04 dene,512 mb ram da bile iyi çalışıyor.gorsellik ve verimlilik lubuntudan daha iyi.

unpredict

Merhaba benim laptop özellikleri şunlar:

samsung r540-jt02tr
intel core i3 cpu m380 2.53GHz,3gb ram,1gb ekran ati radeon mobilty hd 5400
benim için hangi dağıtımı önerirsiniz? 1 den fazla dağıtım söylerseniz bende incelemeye alırım ona göre iyi forumlar

mehmet3582

Alıntı YapMerhaba benim laptop özellikleri şunlar:

samsung r540-jt02tr
intel core i3 cpu m380 2.53GHz,3gb ram,1gb ekran ati radeon mobilty hd 5400
benim için hangi dağıtımı önerirsiniz? 1 den fazla dağıtım söylerseniz bende incelemeye alırım ona göre iyi forumlar
Sistem iyi istediğini kulllan.

unpredict

Ben cevap beklerken bunu kastetmedim demek istediğim hani hangi sisteme alışmalıyım bir kaç dağıtım denedim ama bir sürü dağıtım var burda çok fazla dağıtım deneyen arkadaşlar var onların denememi tavsiye ettikleri dağıtımları sormuştum

meda

Elementary OS, Ubuntu 14.04, Mint 17 ... yazdığım sürümlerin 64 Bit olanlarını dene.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

unpredict

ubuntuyu sürekli kullanıyordum zaten mintten hoşlanmıyorum elementary os iniyor buunun dışında mutluka denenmesi gereken dağıtım öneriniz varmı varsa söylerseniz sevinirim

heartsmagic

Alıntı yapılan: unpredict - 16 Haziran 2014 - 15:20:27
ubuntuyu sürekli kullanıyordum zaten mintten hoşlanmıyorum elementary os iniyor buunun dışında mutluka denenmesi gereken dağıtım öneriniz varmı varsa söylerseniz sevinirim

LFS desem deneyecek misin ya da Gentoo :)
Dağıtım önerisi, zevki tamamen kişilere bağlı. "Hangi dağıtımı öğrenmeliyim sorusu" göreceli cevaplar almana neden olur. Bence soruyu yanlış soruyorsun.

"Şu bu nedenlerle, üzerinde şu bu olmasını düşündüğüm, kullanımının böyle, paketleme sisteminin şöyle olmasını arzu ettiğim bir dağıtım önerisi verebilir misiniz?" şeklindeki soru senin daha isabetli cevaplar almanı sağlar. Öteki türlü bu başlıktaki iletinden sonra, yani sistemini gördükten sonra ben de "Ne istersen onu kullanabilirsin" diyecektim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

imarah

Alıntı yapılan: unpredict - 16 Haziran 2014 - 15:20:27

Kubuntudan çok memnunum ben. Arch kurmaya üşendiğimden kurdum eylül gibi, mutlu mutlu kullanıyorum hala :)

Caner06

Intel Core i3 2100 CPU 3.10GHZ 3MB CACHE

AMD HD 6570 1GB 128 BIT

4GB RAM

1TB HDD

Yeni sistemim ile Ubuntuyu sorunsuzca kullanabilirmiyim? veya En iyi dağıtım nedir bu sistem için?

meda

Linux tabanzlı sistemleri avantajlarından birisi de biliyorsun ki canlı USB deneme imkaına sahipsin. Eğer USB ile makinede kasma falan olmuyorsa normal formattan sonra da kasma olmaz. Hatta kurulumdan ekran kartı sürücülerini kurduğunuzda sistem daha akıcı bir şekilde çalışır. Daha önceki iletilerde bende dahil arkadaşlarda bazı dağıtım tavsiyelerini deneyebilirsiniz.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Alıntı yapılan: Caner06 - 28 Haziran 2014 - 19:55:24
Intel Core i3 2100 CPU 3.10GHZ 3MB CACHE

AMD HD 6570 1GB 128 BIT

4GB RAM

1TB HDD

Yeni sistemim ile Ubuntuyu sorunsuzca kullanabilirmiyim? veya En iyi dağıtım nedir bu sistem için?

En iyi dağıtımdır sorusu doğru bir soru olmayabilir, haliyle cevap veremem ancak sistemin Ubuntu için "gayet" uygun. Özel bir soruna denk gelmezsen rahat rahat kullanırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

osric

Merhaba arkadaşlar,

Aranıza daha yeni katıldım. İlk kez hayatımda linux a geçmeye karar verdim ve hiçbir tecrübem yok. İlk olarak linux ubuntu kurmamı tavsiye ettiler. Bende elimdeki netbook a kurmaya karar verdim. Sizce hangi sürümden başlamalıyım ve netbook umda hangi sürüm daha performanslı çalışır fikirlerinizi almak istedim.

Netbook özellikleri;
İşlemci : Intel Atom N2600
RAM    : 2 Gb
HDD    : 320 GB

Ayrıca netbookum msi markalı. Driver bulma konusunda sıkıntı yaşar mıyım ? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

burak öztürk

Xubuntu veya Lubuntu'yu tavsiye ederim. Daha az sistem kaynağı ile hızlı şekilde çalışır.

Deadpool

Ubuntudan farklı olarak Linux Mint'e de bakabilirsiniz.

meda

linuxcu06

Ubuntu 12.04.4 kur kolay,hızlı,hafif,rahat ekran kartının modeli ne bu arada???

neynefes

Netbooklarda ekran kartı koyuyorlar mı?