Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meda

Her üst sürümde biraz daha donanım gerektiriyor.Bu Unity,Cinnamon,Gnome Shell farketmeksizin.Belirtmeliyim Mint ile Ubuntu aynı zaman diliminde sürüm duyurusu olmaz.İlk önce Ubuntu,1-2 ay sonra da Mint sürüm duyurusunu yapar.Bilgisayarınız belki Ubuntu ile iyi anlaşacak Mint ile anlaşamayacak en kesin bilgiye kullanmak istediğiniz dağıtımı bilgisayarınızda deneyerek ulaşırsınız.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

plazma

Alıntı yapılan: shadow. - 09 Nisan 2014 - 14:25:58
Her üst sürümde biraz daha donanım gerektiriyor.Bu Unity,Cinnamon,Gnome Shell farketmeksizin.Belirtmeliyim Mint ile Ubuntu aynı zaman diliminde sürüm duyurusu olmaz.İlk önce Ubuntu,1-2 ay sonra da Mint sürüm duyurusunu yapar.Bilgisayarınız belki Ubuntu ile iyi anlaşacak Mint ile anlaşamayacak en kesin bilgiye kullanmak istediğiniz dağıtımı bilgisayarınızda deneyerek ulaşırsınız.

Ben zaten kendim ubuntuya daha sıcak bakıyorum ilk olarak onu denerim büyük ihtimalle ama işle ilgil kısmı sıkıntılı kullanılan programalr ve formatlarda sorun var inkspacete bile tasarlansa sonucata baskı için gönderilen işletmelerde corel draw var bunu aşabilirsek sıkıntı kalmaz.

Nizamettin

Merhaba arkadaşlar. Amd Sempron 2300 islemcili 512mb ddr ramli ve fx5500 ekran kartlı bir pc var. Buna ne kuralım?  Amacımız internette rahat dolaşmak.

onurrsln

lxde ya da xfce masaüstü ortamına sahip bir sistem işinizi görür hocam.

meda

Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Nizamettin

Caner06

Windows 7 yi kasmadan açıyor laptopum acaba ubuntunun 14 versiyonunu kasmadan çalıştırırmı laptopum?

Intel Core 2 T5600 1.80GHZ,1.83GHZ
2,00GB Ram
Nvidia GeForce GO 7300

Atamertes

Kurabilirsin sistem 32 bit ubuntu için yeterli görünüyor

dorukduruberk

windows 7 den daha hızlı çalışması lazım ama eğer kasarsa, xubuntu yükleyebilirsin ;)

meda

Açılışta çalışan bazı uygulamaları falan kapatıp bir kaç da ufak ayarlar ile bilgisayar çalışırken cenneti yaşar :) Şarj falan eski sürümlere göre daha iyi optimize edilmiş.Yani şarjının Win. 7 uzun gitmesi de olası bir durum.

Caner06

64 Bİt kurdum ancak kasma var hemde aşırı. ekran kartı driverini yükleyebildim sadece ama hala aynı 32 bit kursam düzelirmiki

meda

Ekran kartınız doğru yüklenmiş mi kontrolü sağlayın http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ekran_kartlar%C4%B1 Ardından bazı başlangıç ugulamalarını kapattıktan sonra yeniden başlatarak performans farkı oluyor mu ? Olmazsa 32 Bit geçişi yaparsınız.

Uç birimde komutu uygulayarak başlangıç uygulamalarını görünür yapabilirsiniz.
sudo sed -i 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop

Dosyalar
Ekran Klavyesi
Ekran Koruyucu
GPG Parola Aracı
Güncelleştirme Bildiricisi
Gösterge Uygulaması
Kullanıcı dosyalarının güncelleştirilmesi
Masaüstü paylaşımı
Disk Bağlama Yardımcısı "Mount Helper"
PulseAudio
SSH Anahtar Aracı
Ubuntu One
Yedekleme İzleyicisi
Seçimleri kaldırıp yeniden başlatın.

onurrsln

64 bitlik sistemde yavaş çalışır. Bir an önce 32 bitlik 14.04 ü kurmanızı tavsiye ederim.

Caner06

Alıntı yapılan: onurrsln - 20 Mayıs 2014 - 07:16:37
64 bitlik sistemde yavaş çalışır. Bir an önce 32 bitlik 14.04 ü kurmanızı tavsiye ederim.

Şuanda 32 Bİti indiriyorum indirme bitince usb belleğimden kuracağım.
Alıntı yapılan: shadow. - 20 Mayıs 2014 - 07:01:23
Ekran kartınız doğru yüklenmiş mi kontrolü sağlayın http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ekran_kartlar%C4%B1.Ardından bazı başlangıç ugulamalarını kapattıktan sonra yeniden başlatarak performans farkı oluyor mu ? Olmazsa 32 Bit geçişi yaparsınız.

Uç birimde komutu uygulayarak başlangıç uygulamalarını görünür yapabilirsiniz.
sudo sed -i 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop

Dosyalar
Ekran Klavyesi
Ekran Koruyucu
GPG Parola Aracı
Güncelleştirme Bildiricisi
Gösterge Uygulaması
Kullanıcı dosyalarının güncelleştirilmesi
Masaüstü paylaşımı
Disk Bağlama Yardımcısı "Mount Helper"
PulseAudio
SSH Anahtar Aracı
Ubuntu One
Yedekleme İzleyicisi
Seçimleri kaldırıp yeniden başlatın.

Verdiğiniz link çalışmıyor 32 bit yükleyince kasmaya devam ederse dediklerinizi yapacağım.

meda

Aslında bağlantıda problem yok.Ancak sorun "." işareti sorun olmuş düzelttim. :)

heartsmagic

Bağlantı: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ekran_kartları

Fakat, sorunları lütfen bu başlıkta konuşmayalım. Eğer sorun olursa önce forumda arama yapar, çözemezsen yeni bir başlık açarsın uygun bölümde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bilişim Profesörü

Abilerim linux a geçmek istiyorum sizce sistemime en uygun Linux dağıtımı nedir sizce ? Konu yanlış yerdeyse kusura bakmayın, daha yeniyim.
           Sistem:
Amd athlon 64 1.81 ghz işlemci
1.5 gb kingston ram
nvidia geforce fx 5200 ekran kartı (256 MB VRAM e sahip)

Daha önce linx mint 16 cinnamon 32 bit kurdum ve sistem dondu kaldı, açılıyor ama hiçbir şey yapamıyorum, fena halde kasıyor. Aşağıda disk yönetimine girmeyi denedim bakın ekran görüntüsüne hiçbir şey okunmuyor:

(Resim kötü, kusura bakmayın...)
#HergüngünlerdenLinuX

dorukduruberk

Atamertes

Mint istiyorsan cinnamon yerine mate sürümünü denemelisin

Bilişim Profesörü

Yanıtlarınız için teşekkürler :) Mint istiyorum ama eğer olmazsa diğerlerine de bakacağım. Mate sürümünü yarın kurmayı deneyeceğim o zaman şu an linux cinnamon var direkt usb den boot edersem kurulum ekranı gelir değil mi ? Peki sizce kasar mı sistem mate ile ? Eğer kasmazsa yarın yükleyeceğim. (Aslında resimden de gördüğünüz gibi cinnamon bende sadece kasma yapıyor bir de yazılar gözüküyor. Gerçi o da sistemin düşüklüğünden herhalde) Eğer bu da kasarsa lubuntuyu deneyeceğim.
#HergüngünlerdenLinuX

alorak

Alıntı yapılan: Bilişim Profesörü - 28 Mayıs 2014 - 01:02:41
Yanıtlarınız için teşekkürler :) Mint istiyorum ama eğer olmazsa diğerlerine de bakacağım. Mate sürümünü yarın kurmayı deneyeceğim o zaman şu an linux cinnamon var direkt usb den boot edersem kurulum ekranı gelir değil mi ? Peki sizce kasar mı sistem mate ile ? Eğer kasmazsa yarın yükleyeceğim. (Aslında resimden de gördüğünüz gibi cinnamon bende sadece kasma yapıyor bir de yazılar gözüküyor. Gerçi o da sistemin düşüklüğünden herhalde) Eğer bu da kasarsa lubuntuyu deneyeceğim.

Mate masaüstü ortamı işinizi oldukça iyi bir biçimde görecektir. Mate'in kasması durumunda xfce veya lxde alternatiflerine de yönelebilirsiniz. ama bende de sizinkisine benzer bir masaüstü var ve işlemci yoğun çalıştığı durumlar (özellikle 1-2 sn firefox'ta yeni tab açma vs) dışında normal kullanımda gözle görülür bir kitlenme sorunu olmuyor.
özgürlük için

ekremsenturk

Linux, Windows gibi kademeli sürümlü ve de farklı ücretli değil. istediğini kurabilirsin. Hepsi de çalışır ve de bedavadır. Windows alışkanlıklarını unut.

kalkan1973

Hafif masaüstü ortamı kurarsa mesela LXDE MATE UNİTY kasmadan çalışabilir...Yani hangi dağıtımı kurarsan kur LXDE XFCE MATE veya UNİTY masaüstü kur.
Evde İşte her yerde Linux

onurrsln

Unity de kasılır hocam. Minik fare kur.

burak öztürk

FX5500 kullanıyorum. Bu donanım ile Unity, Gnome Shell ve Cinnamon şansı hiç yok.
Çünkü bu yazılımları çalıştırabilmek için grafik işlemci frekansının 300Mhz üzerinde olması şart.
Malum Fx serisi tarih oldu ama üreticisi hala Linux için yeni sürücülerini yayınlıyor ancak sürücü ile iş bitmiyor, dediğim gibi
grafik işlemci frekansı en büyük engel(270Mhz)
Bunların yerine Xfce, Lxde veya Mate olabilir.