Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

matraxx22

Evet merak ettiğim konular çok linux hakkında ama benim her zaman amacım bilgi edinmek öğrenmek olmuştur sizden bu konuda içinizden  geldiği gibi ve istediğiniz kadar yazmanızı istiyorum yazılanların tamamını okuyacağım ve ayrıca birçok arkadaşta merakla okuyacaktır eminim Bekliyorum!

Lock

Evet birçok dağıtım denedim.Önerebileceklerim Arch,Slackware ve Gentoo ' dur.Tabanları ve stilleri farklıdır.İçlerinden en kolayı arch ' tır.Slackware ve Gentoo için ileri düzey kullanıcı olmanız gerekir.

matraxx22

Alıntı yapılan: Lock - 16 Temmuz 2013 - 15:14:30
Evet birçok dağıtım denedim.Önerebileceklerim Arch,Slackware ve Gentoo ' dur.Tabanları ve stilleri farklıdır.İçlerinden en kolayı arch ' tır.Slackware ve Gentoo için ileri düzey kullanıcı olmanız gerekir.
Beni yanlış anlamayın yüklenecek dağıtım aramıyorum sadece merakımdan ötürü bilgi edinmek istiyorum

freeman

Aslında ben konuyu anlamadığımı söyliyim.
Linux hakında bilgi arıyorsanız, gerek bu forum ve gerekse de internet üzerindeki onlarca site bir sürü bilgi verir.

Tüm Linux dağıtımları temelde aynı yapıya sahiptir. Onları farklı kılan, olaylara farklı yaklaşımlarıdır. Ubuntu, Mint, Fedora gibi dağıtımların başka dağıtımlar üzerine kurulmuş dağıtımlardır. @Lock 'un o örnekleri verimesi, Slackware, Gentoo gibi dağıtımların sıfır kernel üzerine inşa edilmeleri. Yani bir dağıtım üzerine kurulmamışlardır.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Lock

Dağıtımı yüklemeden fazla bilgi edinmeniz pek mümkün değil.Linux dağıtımlarındaki yapıyı kendiniz denemeden anlasanız bile denediğiniz zamanki gibi olmaz.Bence deneyip görün.

Eludecraft

LFS denedim. Hoştu, Xorg kurabildim diye çok sevinmiştim. Ancak baş ağrıtır, kurulum iki saat değil iki gün sürer. Oturup günlük işlerinizi değil, geeklik işlerinizi halledersiniz. Daha sonra güneşi görüp sosyalleştikten sonra sisteminden silmiştim.

Ancak bu aralar Fedora'dan şaşmam. :)

Eludecraft

1- Öğülen bir dağıtımla karşılaşmadım. Eheh, ancak övülen çok dağıtım var. PCLinuxOS'u ben pek sevmem ancak takdir edilmesi gereken çok yanı var. Mesela pek çok dağıtıma tanıtamadığınız ekran kartını bu dağıtım hemen tanır. Fedora altında ağlayan bir bilgisayar PCLinuxOS altında depar atabilir. Ek olarak PCLinuxOS Lfs mantığındadır, geliştirip yeni bir dağıtım diye oraya sürebilirsiniz ancak Lfs kadar zahmetli değildir.
2- Yanlış. Orta seviye-İleri Seviye bir çok Linux kullanıcısı bu dağıtımı tercih eder ancak giriş seviyesine uzak bir dağıtımdır.
3- Kolay geliştirilebilinir olması, kullandığımız Linux komutlarından farklı komutlarının olması. Ek olarak Linux kernel bir kaç değişikliğe uğratılmıştır.

arpia

Bende bunca zamandır PCLinuxOS'u kullanıcı dostu bir dağıtım zannederdim.
Tarihini v.b isteklerini pek anlatacak kişi çıkmaz sanıyorum, bunları sizin araştırmanız çok daha mantıklı. Fakat kullanan arkadaşların yorumlarını almanız çok mantıklı.

Diğer arkadaşımızın aksine, kullanıcı dostu bir dağıtım olarak bilirim kendisini. Özellikle Windows'tan yeni geçenler için benzer sistem niteliği taşır.

Cevaba cevaben bir yazı oldu aslında. Kullanan arkadaşlarımız yorum yapacaktır.

freeman

Açılır kapanırken çok fazla zaman geçen bir sistem.  Ubuntu bile PCLinuxOS 'dan daha ağır bir sistem olmasına rağmen daha hızlı açılıp kapanıyor.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Eludecraft

Alıntı yapılan: arpia - 16 Temmuz 2013 - 21:42:09
Bende bunca zamandır PCLinuxOS'u kullanıcı dostu bir dağıtım zannederdim.
Tarihini v.b isteklerini pek anlatacak kişi çıkmaz sanıyorum, bunları sizin araştırmanız çok daha mantıklı. Fakat kullanan arkadaşların yorumlarını almanız çok mantıklı.

Diğer arkadaşımızın aksine, kullanıcı dostu bir dağıtım olarak bilirim kendisini. Özellikle Windows'tan yeni geçenler için benzer sistem niteliği taşır.

Cevaba cevaben bir yazı oldu aslında. Kullanan arkadaşlarımız yorum yapacaktır.

Gentoo ile PCLinuxOS'u karıştırdım. Çok üzgünüm, bilmiyorum ancak iki dağıtım da bana çok benzer geliyor.

decent

@matraxx22,
* Dilimizi bu kadar kötü kullanmak, imlâ ve dilbilgisini yerle bir etmek nedendir ? Bildiğimiz halde uymuyorsak o zaten ayrı bir facia..
* Bu konu ucu açık ve ortaya karışık açılmış bir konudur. Lütfen tam bir konu ve hedef belirtiniz. Aksi halde konu kapatılacaktır.

SrdrKcmz

Tercih Sebebin Şundan olabilir.

1-) Tabiri caizse taş gibi bir sistemdir.
2-) İki tıkla tüm sistemi Türkçe yapabilir veya Libreceoffice'yi kurabilirsin.
3-) Yuvarlanan sürümdür. 1 kere kurman yeterli.
4-) Depolarında pek çok sistem de bulamadığın Jdownlander - Google Earth gibi programları bulabilirsin. 
5-) Yok depo değiştir yok bilmem ne deposunu ekle diye bir sorun yaşamazsın.
6-) Synaptic kullandığı için paket yöneticisi kullanmak çok kolaydır.

Çok uzun süredir kullanıyorum. Düşün netbook da bile PclinusOs'un KDE versiyonu kasmadan çalışabiliyor.

Heisenberg

Whonix-Gateway. son günlerde gizlenme veri güveni açısından bir çok seçenek var örneğin tor veya malum proxyler aslında bunların hiç biri işe yaramıyor siz bir *bağlantı tıklarsınız "ben çok gizliyim heyoo" modundasınızdır ama bir kaç script sizin macde dahil verilerinize ulaşır zaten gelişmiş sistemlerin gelişmiş güvenlik duvarları sizin ipnizi görür. Örneğin connected2me de torla onlarca defa denememe rağmen gerçek ip mi gördü keza fecabookta öyle, keza twitter ip lokasyonunu görerek sayfayı sizin lokasyona uygun dile döndürmesi ilginç sanırım. Brezilyadan bir proxye bağlanıp sonrada tor aracıyla nete çıkmak yani ; proxy--->tor--->net
bu şekilde bir bağlantı kurmak her ne kadar güvenli olsada bende çalışmıyor. Tüm bunları whonixin neden var olduğunu anlatmak adına yazdım bu gün çektim kurup deneyeceğiz. Bakalım neler olacak.
ALLES WAR DIE SEKTE !

WhiteScars

Alıntı yapılan: matraxx22 - 14 Temmuz 2013 - 18:22:47
Alıntı yapılan: Lock - 14 Temmuz 2013 - 18:16:36
Fedora ' nın yeni sürümünde kendi bölümlerini kendi oluşturabiliyor ama LVM olarak biçimlendirmeyin.Normal biçimlendirme sizin için daha iyi olur.
İşte daha burada kafa karıştırıcı ben LVM nin ne demek olduğunu bilmiyorum kaldıki böyle bi şeye neden gerek oldu ki eklediler fedoranın 17 sürümünden sonra hiç hoşuma gitmedi disk bölümlendirme kısmı berbat ve gayet kafa karıştırıcı

LVM - Logical Volume Management demektir. Aslında herkesin LVM üzerinde kurulum yapmasını tavsiye ederim. LVM şeklinde biçimlendirilmiş bir bölümde, partition boyutlarını sorunsuz bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Aslında kafa karıştırıcı değildir. LVM'in çalışması için bir partisyonu LVM yapacaksınız, sonra LVM içinde başka partitionlar tanımlayacaksınız.

Virtual Box üzerinde denemeler yapıp nasıl çalıştığını görebilirsiniz.
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

xavier

En kralı BeOS, Hauki ya da AmigaOS.

Bağımsız olaraksa Gentoo kurabilirsiniz.
What would Gordon Freeman do?

arpia

Alıntı yapılan: Eludecraft - 17 Temmuz 2013 - 00:25:12
Gentoo ile PCLinuxOS'u karıştırdım. Çok üzgünüm, bilmiyorum ancak iki dağıtım da bana çok benzer geliyor.

Estağfurullah, rica ederim. Linux Dünya'sı kalabalık, bazen hatlar karışıyor :)

burk

Alıntı yapılan: matraxx22 - 16 Temmuz 2013 - 14:24:30
yok bence bilgi edinmek öğrenmek bu şekilde sınırlandırılmamalı bu konun ne kadar uzayacağınada zaman ve yazan kişiler karar vermeli
Hali hazırda konuşulmuş şeyler dururken yeni konu açılırsa forum bu sebeple kirlenmiş olur, dolayısıyla bilgi edinmek zorlaşır. Konuları birleştiriyorum.

if

@matraxx22, "Diğerlerinden Farklı Mimariye Yapya ve Bambaşka Stile sahip linux Deneymldnzm..?" başlıklı konuyu bununla birleştirdim.

Neden aynı amaca hizmet eden bir konumuz varken başkasını açıyorsunuz? Daha önce de aynı davranışı göstermişsiniz ki yine birleştirmişim.

burk

Üstelik bu tür birleştirmelere gitmek zorunda kaldığımız için ana konu şişiyor (bu konu 26 sayfa olmuş) ve kullanıcının aradığı bilgiyi bulma verimini etkiliyor. Yani mevcut bir konu varken aynı amaçla açılan her konu üyelerin ve yöneticilerin işini güçleştiriyor.

Caner0623

Arkadaşlar 12.04 LTS mi daha iyi 13.04 MÜ ?

iskenderoguz

daha kararlı bir sistem istiyorsan, hatalarla çok fazla uğraşmak istemiyorsan 12.04,
daha yeni paketler, yazılımlar istiyorsan 13.04.

heartsmagic

Başlık seçiminde lütfen daha açıklayıcı olalım. Ayrıca bu bir yazılım sorunu sorusu değil, bölüm seçimlerinde de özen gösterelim.

Bu sorunun net bir cevabı yok, iyi kötü bazında yani. 12.04 LTS yani uzun dönem desteğine sahip bir sürümdür. 2017'e kadar destek almaya devam edecek, diğer yeni sürümler ise 2014 gibi son bulacak. En büyük farklardan biri bu, diğeri de @iskenderoguz'un belirttiği noktadır. Gerçi 13.04 kurmak hatalarla uğraşmak demek değildir herkes için, çok güzel bir şekilde kurup kullananlar da mevcut.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ercnynr

Ben bilgisayarımı internet, film, müzik ve ofis için kullanıyorum. Çok az da gimpte işim oluyor. Çoğu dağıtımda ısınma sorunları var. Film izlerken bilgisayar alev topuna dönüyor. Lubuntu bile ısınıyor bilgisayarda. Puppy linux 170 mb'lık boyutu ile güzel bir dağıtıma benziyor. Günlük işlerimi yapmam için yeterli gelir mi?
Bu dağıtımı kullanan var mı aranızda?

(Not: Diğer linux veya konu dışı bölümünü bulamadığım için buraya açtım.)

Lock

Puppy eski bilgisayarlar için.Bilgisayarınız eski ise deneyin derim.

alihanozturk

Peki 2017 ye kadar desteği olan sürümde güncel her şey olmayacak mı? Örneğin; firefox, kernel, chromium, flash vs. gibi. Diğeri için güncel bir şeyler istiyorsan kur demişler. 2017 ye kadar desteği olan ilk çıktığı hali ile mi kalıyor? :)
Özgürlük şimdi başladı...

http://www.pisilinux.org/