Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alihanozturk

Pisilinux, pardus un asıl araçlarını taşıyan dağıtım. Pardus debiana geçtikten sonra Pardusu geliştiren arkadaşlar isim değişikliği yaparak Pisilinux'u geliştirmeye başladılar. Yani eski pardus ta ne biliyorsanız pisi, kaptan, çomar, yalı hepsi piside :) Kurup bir denemenizi tavsiye ederim herhangi bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. forumu verdim zaten sorununuz olursa orada çözersiniz :) ama sorun çıkmaz emin olun :) Tabi yine de beta sürümü olduğunu hatırlatayım :) En konforlu KDE Pisilinux KDE :) 
Özgürlük şimdi başladı...

http://www.pisilinux.org/

Lock

KDE=Arch,Slackware,Opensuse
Gnome=Fedora
derim.

matraxx22

Alıntı yapılan: Lock - 14 Temmuz 2013 - 17:39:05
KDE=Arch,Slackware,Opensuse
Gnome=Fedora
derim.
Gnome konusunda Fedora aklımdan geçiyor ama onu kurması bi eziyet kafa karıştırıcı yanlış bi şey yaparak herşeye baştan başlamak zorunda kalabilirm

Lock

Fedora ' nın yeni sürümünde kendi bölümlerini kendi oluşturabiliyor ama LVM olarak biçimlendirmeyin.Normal biçimlendirme sizin için daha iyi olur.

matraxx22

Alıntı yapılan: Lock - 14 Temmuz 2013 - 18:16:36
Fedora ' nın yeni sürümünde kendi bölümlerini kendi oluşturabiliyor ama LVM olarak biçimlendirmeyin.Normal biçimlendirme sizin için daha iyi olur.
İşte daha burada kafa karıştırıcı ben LVM nin ne demek olduğunu bilmiyorum kaldıki böyle bi şeye neden gerek oldu ki eklediler fedoranın 17 sürümünden sonra hiç hoşuma gitmedi disk bölümlendirme kısmı berbat ve gayet kafa karıştırıcı

furkankalkan

LVM genellikle büyük sunucular için kullanılır o yüzden eklenmiş olabilir.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

ercnynr

KDE için Mageia 3 öneririm. Hızlı ve kararlı bir sistem.

matraxx22

Formata başlamak üzereyim son yorumlarınızı bekliyorum liste tamm NASIL olmuş yada değiştirmem gerekenler varsa uyarın beni ?

xavier

KDE için Arch ya da PCBSD oldukça sağlamdır. Ama Arch için biraz Linux bilgisi gerekir. LVM'nin ne olduğunu bilmediğinizi belirtmişsiniz. O zaman sizi uğraştırmayacak, KDE için Kubuntu ya da LinuxMint KDE öneririm.
What would Gordon Freeman do?

matraxx22

Alıntı yapılan: xavier - 14 Temmuz 2013 - 22:30:37
KDE için Arch ya da PCBSD oldukça sağlamdır. Ama Arch için biraz Linux bilgisi gerekir. LVM'nin ne olduğunu bilmediğinizi belirtmişsiniz. O zaman sizi uğraştırmayacak, KDE için Kubuntu ya da LinuxMint KDE öneririm.
ilginiz için sağolun PCBSD yi daha önce denemiştim beğendim de ama opensuse KDE ile hoş oluyor sanki KDE için yapılmış ve sağlam sizce değiştirmem gerekmi onu

xavier

İşinizi zaten gören bir Linux dağıtımını, çok özel bir nedeniniz yoksa, değiştirmenize gerek yok. Mesela benim Kubuntu kullanmamın sebebi Steam. Steam ve oyunları ile en uyumlu dağıtım 32 bitlik Ubuntu ve Ubuntu tabanlı olanlar. Debian ana taban ama kütüphaneleri çok eski.
Kubuntu ya da Mint deb paket sistemini kullanırlar. rpm'den daha basit ve yaygın bir sistemdir. Ama Suse'den memnunsanız, değiştirmeye gerek yok.

Yine de KDE ile en uyumlu olarka kullandığım Pardus ve PCBSD. Ama BSD Linux değil. Linux'un ikili dosyalarını BSD'de çalıştıramazsınız.

matraxx22

LXDE konusunda kararsız kaldım PCLinuxOS-LXDE mi Fedora-LXDE mi ? ?

xavier

onuryorukoglu

Eğer Linux'u iyice öğreneceğim diyorsan Slackware öneririm.

kalkan1973

İleri düzeyde LİNUX ile haşırneşir olmak derlemeyi de seviyorsanız bir de benim gibi UÇBİRİM hastasıysanız ARCH...
Evde İşte her yerde Linux

furkankalkan

Alıntı yapılan: xavier - 14 Temmuz 2013 - 23:03:07
İşinizi zaten gören bir Linux dağıtımını, çok özel bir nedeniniz yoksa, değiştirmenize gerek yok. Mesela benim Kubuntu kullanmamın sebebi Steam. Steam ve oyunları ile en uyumlu dağıtım 32 bitlik Ubuntu ve Ubuntu tabanlı olanlar. Debian ana taban ama kütüphaneleri çok eski.
Kubuntu ya da Mint deb paket sistemini kullanırlar. rpm'den daha basit ve yaygın bir sistemdir. Ama Suse'den memnunsanız, değiştirmeye gerek yok.

Yine de KDE ile en uyumlu olarka kullandığım Pardus ve PCBSD. Ama BSD Linux değil. Linux'un ikili dosyalarını BSD'de çalıştıramazsınız.

Hayır kurulum sırasında FreeBSD de Linux çalıştırılabileni uyumluluk desteği olsun mu diye soruyor. Aynı şey rc.conf ile PCBSD'de de olabilir. 

Arch Linux (Daha kolay kurulum ve kullanım için Manjaro Linux) üzerinde bütün ortamlar çok hızlı çalışıyor. En yakın zamanda denemenizi öneririm. 
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

xavier

Alıntı yapılan: dewilman - 15 Temmuz 2013 - 15:59:08

...Hayır kurulum sırasında FreeBSD de Linux çalıştırılabileni uyumluluk desteği olsun mu diye soruyor. Aynı şey rc.conf ile PCBSD'de de olabilir. ...

Ne yazık ki o biraz evdeki hesapla çarşının hikayesi. Kaynak koduna sahip uygulamalar için sorun çıkmıyor ama derlenmiş ikili uygulamaların çalışma ihtimali kadar çalışmama ihtimali de mevcut. Yukarıda Kubuntu'yu Steam için kullandığımı söylemiştim. Özellikle oyunlar çok sorun çıkartıyor. Başka platforma ait bir uygulamayı, farklı platformda açmak zaten hiç hoşlanmadığım bir şeydir.

Eludecraft

Çok fazla spesifike gitmeyin efendim, bir Windows 7 + Hoş bir Gnome veya KDE dağıtımı veya sisteminiz iyi ise PcBSD işe yarar. Mate, Xfce, OpenBox falan neymiş? Sabit diskinizi çöpe çeviriyorsunuz gibime geliyor bana. :)

matraxx22

PC-BCD yi denedim ve onun grub menusu yok bu açıdan diğer linuxlarla bağlama biraz zor olabilir disk seçimide tam profesyonelce gelmedi bana ama genelinde gayet iyi bir işletim sistemi çoğu açıdan

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2013 - 03:06:45

Alıntı yapılan: Eludecraft - 16 Temmuz 2013 - 01:27:23
Çok fazla spesifike gitmeyin efendim, bir Windows 7 + Hoş bir Gnome veya KDE dağıtımı veya sisteminiz iyi ise PcBSD işe yarar. Mate, Xfce, OpenBox falan neymiş? Sabit diskinizi çöpe çeviriyorsunuz gibime geliyor bana. :)
Şu an kullandığım PC biraz eskidi açıkçası benim için pekte önemi yok yeni PC toplayana kadar bu PC yi sınırlarına kdar zorlıycam işlemci yük altında 10 dakka kalınca 85 derece oluyor ana kart foxcorn o da 45 derece işlemci intel core 2 duo 1.8 mhrz

Felâsife

İstenirse grub2'e eklenebiliyor PCBSD
http://bsd-tr.org/discussion/37/grub2e-pcbsd-eklemek
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

burk

Esasında bu iş için genel bir başlığımız var, bu başlık gereksiz yere bu kadar uzayıp gitmiş, lütfen bağlantıdaki başlığı inceleyin;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29810.475

Lock

Bilgisayar eski ise openbox kullanan bir dağıtım kullanmanızı öneririm.

matraxx22

Alıntı yapılan: Lock - 16 Temmuz 2013 - 11:33:05
yok o kadar çok eski değil şu an kullandığım PC 2007 teknelojisine sahip yani çok eski değil

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2013 - 14:26:20

Alıntı yapılan: burk - 16 Temmuz 2013 - 10:20:58
Esasında bu iş için genel bir başlığımız var, bu başlık gereksiz yere bu kadar uzayıp gitmiş, lütfen bağlantıdaki başlığı inceleyin;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29810.475
yok bence bilgi edinmek öğrenmek bu şekilde sınırlandırılmamalı bu konun ne kadar uzayacağınada zaman ve yazan kişiler karar vermeli

Eludecraft

Alıntı yapılan: matraxx22 - 16 Temmuz 2013 - 14:24:30
Alıntı yapılan: Lock - 16 Temmuz 2013 - 11:33:05
yok o kadar çok eski değil şu an kullandığım PC 2007 teknelojisine sahip yani çok eski değil
O zaman Kubuntu önerimdir. Eğer daha değişik bir şey ararsanız Arch'ta olabilir; zor gelirse hazır önünüze kurulan Arch'ın çakma Chakra'sı var. :)

matraxx22

orada burada yazan bilgileri değil de ilk sizin vereceğiniz özgün bilgileri okumak isterim  sonrasında internet sayfalarındaki bilgileri de okuyacağım ama ilk olarak siz lütfen

Bana ön önemli özelliklerini karakteristiğini tarihini ve gelişim süreceini anlatmanızı istiyorum

Bu dağıtımı çok övüyorlar neden ?
Bu dağıtımı çok kullanıyorlar neden ?
Bu dağıtımı diğerlerinden ayıran kısımlar neleridir ?
ve buna benzer bir sürü soru ...