Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burk

Peki konuyu bölelim ancak şunu sorayım, şu an hangi işletim sisteminde klavye sorunu var?

aezeg187

Alıntı yapılan: burk - 10 Haziran 2013 - 13:15:02
Peki konuyu bölelim ancak şunu sorayım, şu an hangi işletim sisteminde klavye sorunu var?

ubuntu 13.04, 12.10, 12.04 debian 7 linux mint 14, xubuntu 13.04  asagi yukari hepsinde ayni sorun var malesef nedense ama ayni sorun windows da olmuyor
Zaman denilen cesmenin altinda insan oglu yikanirken, unutmamak gerek ALLAH yolunda neyi nasil yapilmasi gerek..

if

Konu iyice karışmış. Dağıtımlarla ilgili görüşlerin tartışıldığı konumuzu defalarca gösterdik. Soruyu orda sormanız gerekti. Yazım kurallarını da her seferinde tekrarlamamız gerekmesin lütfen.

aezeg187

Alıntı yapılan: if - 10 Haziran 2013 - 13:30:55
Konu iyice karışmış. Dağıtımlarla ilgili görüşlerin tartışıldığı konumuzu defalarca gösterdik. Soruyu orda sormanız gerekti. Yazım kurallarını da her seferinde tekrarlamamız gerekmesin lütfen.

konuyu yanlis yere actiysam afola ama iplik sökügü gibi oldu dogru sistem derken asil sorun yine hortladi oyuzden boyle birsey oldu bu sorunu halledemiyorum bir türlü o yüzden burada bilgili arkadaslarin tecrübelerinden yararlanmak istedim
Zaman denilen cesmenin altinda insan oglu yikanirken, unutmamak gerek ALLAH yolunda neyi nasil yapilmasi gerek..

Gabriel

Alıntı yapılan: aezeg187beyler netbook um icin en *kararlı isletim sistemi ariyorum bir türlü bulamadim ubuntu 12.10 yükledim istedigim performansi alamadim debian yükledim gene ayni en son ubuntu netbook 10.10 yükledim oda cok eski kalmis bir durumda malesef destek verilmiyormus beyler bana hangi linux u tavsiye edersiniz birde linki ni de verirseniz cok sevinirim
Netbook
intel atom n455 chipset
2gb ram
bendeki en buyuk sorun kalvye islem sirasinda ölüyor ve islem yapmiyor oyuzden duzgun bir isletim sistemi ariyorum simdiden tesekkürler
Acer Travelmate C110, Intel 1 GHz ULV işlemci 512 MB RAM. Sizdeki sistem kaynaklarının çok daha azına sahibim. Bu sisteme Lubuntu kurdum. Gayet güzel çalışıyor.
Arch Linux üzerine XFCE ve LXDE denedim. Hatta Arch Linux üzerine inşa edilmiş çatallamalar bile denedim. Fakat Lubuntu çok iyi optimize edilmiş olmalı ki daha iyi performans verdi.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

if

Bu konuyu dağıtım soruları konusuyla birleştireyim. Klavye için açmış olduğunuz konunun kilidini açıyorum, ordan klavye sorununa yanıt bulmaya çalışırız.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38696.0

if

@müşavir, uzak masaüstü sorunu için yeni konu açın. Kablosuz sorununu hâlâ yaşıyorsanız konunun kilidini açayım. Bu konuyu da dağıtım tavsiyeleri konusuyla birleştiriyorum.

müşavir.

@if, evet hala devam ediyor kablosuz sorunu. İlgili konuya verdiğiniz cevabı akşam eve gittiğimde deneyeceğim. Olumlu/olumsuz neticeyi ilgili konuya eklerim.

Teşekkürler.
Türkçe, yaşamdır.

heartsmagic

@müşavir., kullanım elbette kişiden kişiye göre değişir. Senin anlattıklarından çok özel uygulamalara bağımlı olmadığın görünüyor, bu durumda sorununu aşarsan Linux sana yetecek ve hatta ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacaktır esnekliğiyle. 

Diğer başlıktan sorun için devam edilebilir, ancak eğer denemediysen önce bir 13.04 ile dene şansını. Uzak masaüstü sorunu için @if yönlendirme yapmış, yeni bir başlıkta veya daha önceki başlıklarda cevap arayabilirsin kendine. Linux'ta da uzak masaüstü elbette mümkün.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

müşavir.

@heartsmagic, şimdi bu cevabına sevinemedim ki ben  :o Çok güzel uygulamalara bağımlı olmadığımı söyleyince aklıma ilk gelen ''neleri kaçırıyorum ben ya'' oldu. :)

Akşam eve geçtiğimde ilk iş, harici diske arşiv yapacağım. Ardından laptoptaki hdd'ye tertemiz bir linux kurulumu yapacağım ama dediğin gibi 13.04'ü denerim akşam. Dediğim gibi, bu konuda bilgim kısıtlı olduğundan. Bir şeyleri öğrenene kadar her türlü sürüm tavsiyesini denerim. Uzak masaüstü sorununu da ilk olarak şu kablosuz sorununu aşayım. Arta kalan sorunları da zamanla gidermeye çalışacağım yardımınızla artık. :)

Teşekkürler cevap için.
Türkçe, yaşamdır.

freeman

Herkese merhabalar, hayırlı akşamlar;
Başta söyliyim, forumda bu tarz bir konu bulamadığım için açtım.

Slackware kullanma isteği her geçen gün artmakta bende. Tam aradığım sistem sanırım. Ubuntu 'yu yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. Bu süre zarfında "giriş, yeni kullanıcı"  gibi vasıflardan kurtulduğumu düşünüyorum. Yani Ubuntu ve Linux 'a ait birçok konu hakkında gerek çok gerek az bilgim var. Hangi konu olursa da, yolumu bulabilirim diye düşünüyorum. Bu yüzden daha zor ve öğretici bir sistem kurmayı istiyorum. Lİnux 'un temeline inmek güzel olurdu. :)

Kullanmış olanlardan tavsiyelerini, önerilerini bekliyorum. Tecrübelerini paylaşabilirler mi? İlk aşamada ne önerirler?
Özelikle @heartsmagics 'in eski ve sıkı bir Slackware kullanıcı olduğunu biliyorum. Özellikle zahmet olmazsa, kendisinin önerilerini bekliyorum ve neden Ubuntu 'ya döndüğünü merak etmekteyim.

Saygılarımla...
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

heartsmagic

Alıntı yapılan: müşavir. - 10 Haziran 2013 - 15:32:37
@heartsmagic, şimdi bu cevabına sevinemedim ki ben  :o Çok güzel uygulamalara bağımlı olmadığımı söyleyince aklıma ilk gelen ''neleri kaçırıyorum ben ya'' oldu. :)

Akşam eve geçtiğimde ilk iş, harici diske arşiv yapacağım. Ardından laptoptaki hdd'ye tertemiz bir linux kurulumu yapacağım ama dediğin gibi 13.04'ü denerim akşam. Dediğim gibi, bu konuda bilgim kısıtlı olduğundan. Bir şeyleri öğrenene kadar her türlü sürüm tavsiyesini denerim. Uzak masaüstü sorununu da ilk olarak şu kablosuz sorununu aşayım. Arta kalan sorunları da zamanla gidermeye çalışacağım yardımınızla artık. :)

Teşekkürler cevap için.

Çok "güzel" demedim, "çok" özel dedim :) Özelden kastım da bizim tarafta kurulumu doğrudan olmayan uygulamalar. Linux "portu" yoktur örneğin, ne bileyim Wine ile iyi çalışmıyordur vs. Bu gibi bazı uygulamalar elini ayağını bağlıyor bazı kullanıcıların. Muadili olmayanlar var, olanlar var. Olanları da beğenmeyebiliyorlar ki haklarıdır, her uygulamayı beğenmek zorunda değildir kullanıcılar. Fakat bu durum bizim de suçumuz olmuyor ne yazık ki :) Şirket, geliştiren kişi vs. her kimse bizim taraf için de yazmıyorsa uygulamayı en fazla muadil veya Wine ile kurulum önerebiliyoruz.

@KaanIsmail, eski bir Slackware kullanıcısı olduğum doğru fakat "sıkılığı" tartışılabilir :) Sıkı olanlar sanırım hâlâ bırakmamışlardır kendisini. Ben genelde işimi hangisi görüyorsa onu kullanma taraftarıyım, araç yani benim için işletim sistemleri ve özelinde dağıtımlar. İşimi görme konusu çokça tartışılır, örneğin açık kaynak/özgür yazılım olmaması belki işimi görmez, esnek olmaması belki görmez, hızlı/kararlı olmaması belki görmez. Neyse, konu dağılmasın ancak bu açıklamayı son sorun için yaptım :)

Slackware'in tam aradığın sistem olduğunu söylemişsin, aradıkların nelerdir örneğin? Ben kendi adıma bildiklerimi, edindiğim tecrübeleri kabaca aktarmaya çalışayım.

Slackware çok sade ve insanı büyük oranda sistemin kendisi ile baş başa bırakan bir dağıtımdır. En büyük artısı sadeliği ve bu sadelikle beraber gelen hız ve kararlılığıdır. Beraberinde getirdiği hemen hiçbir uygulamaya dokunmaz, sistem için ek araçlar, özelleştirmeler, iyileştirmeler barındırmaz. Fazlaca araç barındırmadığı için de kullanıcının işleri sürekli kendisinin yapması gerekir. Cidden çok az araç barındırır. Bu nedenle işin aslını öğrenmek isteyen birisi için "katalizör" görevini yerine getirebilir kendisi.

Eksileri var mıdır? Vardır elbette, eksi denmesinden çok belki eksik denebilir bunlar için. Zira herkes kabul etmeyebilir bu eksiklerin birer eksi olduğunu. Kendisi çok fazla özelleştirme ve iyileştirme ile beraber gelmediği için kullanıcı birçok şeyi kendisi yapmalıdır. Tanıdık geldi mi bir yerlerden :) Evet artısı olan şey bir başkası için eksi olabilir bu durumda. Ancak bu zamanı "değerli" olan birisi için bir süre sonra eksi/k haline gelebiliyor. Örneğin bir donanım mı çalışmadı, ki çekirdek vs. desteklemiyorsa çalışmayabilir, kendisi uğraşmalıdır. Gerçi bu Ubuntu tarafında da böyle değil mi? Öyle elbette fakat Ubuntu gibi dağıtımlar "balon" gibidir, hemen her şeyi barındırırlar. Slackware'de ise çoğunlukla kendi başına olur kullanıcı.

Kendisinin diğer dağıtımlarda olduğu kadar kesin bir depo ve güncelleme mantığı yok, en azından yoktu benim zamanımda :) Varsa da ben haberdar değildim. Zaten esas mantığı ters, derlenmiş paketleri sevmez sıkı dediğin Slackware'ciler, bu nedenle pek dert etmezler kendilerine. Elbette derlenmiş ve paketlenmiş uygulamaları dağıtan yerler vardı, hâlâ vardır hatta depolar da vardı galiba ancak dediğim gibi hep "yan sanayi" diyebileceğimiz şeyler bunlar. Sistemi kurduktan sonra harıl harıl bunu yapmaya çalışacaksan hiç kurma. Yok, ben derlerim paketleri vs. diyorsan kur kendisini. Böylece esas amacını da sanırım yerine getirmiş olursun, yani ellerini biraz kirletmek.

Burada tabi sistem tamamen sana baktığı için takibini de sen yapacaksın. Güncellenen uygulamalar vs. senin eline bakıyor. Güvenlik vs. konularını çok dert eden biriysen ve sistemin senin için çok değerliyse hassas olman gerekiyor bu konuda. Zira kendiliğinden güncellenen bir sistem olmayacak karşında. Yeni çekirdekleri denemek için kendin derleyeceksin örneğin. Uygulamalar da nasıl derlenir, bağımlılıklar nasıl hatalar verir, nasıl çözülür diye sen bakınacaksın başkası değil :) Bir uygulamayı kuracaksın, sonra bakacaksın ki bir dosyayı açamıyor. Önce aklına gelmeyecek fakat o uygulamayı sen derledin. Acaba varsayılan derleme yapılandırmasında x dosyasını açmak için destek var mı? Yoksa --configure-with=falanca şeklinde bir parametre mi gerekiyor? :) mplayer'ı derlemişsin bir bakmışsın x264 desteği yok :) Çok gözün korkmasın ama genelde varsayılan ayarlarda belli başlı şeyler hazır dağıtılıyor uygulamaların kaynak kodlarında. Ancak belli olmaz, dediğim gibi sistem tamamen senin eline bakıyor. Belirli bir uygulamayı belirli bir şey için derleyeceksen öncelikle derleme için yapılandırma ayarlarına göz gezdir.

Sıkı kullanıcılar genelde şöyle söylerler: "X dağıtımını kurarsan X dağıtımını, Slackware'i kurarsan Linux'u öğrenirsin". Ben tamamını doğru bulmuyorum fakat söylediğim gibi katalizör vazifesi gördüğü doğrudur. Eğer Linux üzerinde bir şey yapacakken "X dağıtımı üzerinde şu iş nasıl yapılır" diye arama yapmaya başlamışsak yukarıdaki ifade doğru. İşler biraz o noktaya doğru kayıyor günümüzde. Çünkü bir uygulamanın kurulumu, yapılandırması dağıtımdan dağıtıma bazı noktalarda değişebiliyor. Hatta tarif edenler bile örneğin "Debian/Ubuntu'da şöyle böyle Redhat/Centos'ta şöyle böyle" diyebiliyorlar. Fakat bu Linux'u öğrenen biri için aşılamayacak şeyler değil. Sadece etrafı biraz tanımak gerekiyor. Dosya yolları değişiyordur belki, başlatma işleri değişiyordur vs.

Niyetli olan her dağıtımda öğrenir Linux'u :) Zamanım var görmek, denemek istiyorum diyorsan kurarsın kullanırsın güzelce. Hiç kimsenin söyleyecekleri gerçek tecrübe ile kıyaslanamaz.

Ben neden Ubuntu'dayım konusunu yazmayı unutmuşum ama ara ara ip uçlarını verdim diye düşünüyorum. Tembellik, zaman sıkıntısı vs. Hazır gelsin istiyorum artık bazı şeyler, kullandığımız makineler "balon" dağıtımları rahatlıkla taşıyabilecek kadar güçlüler ne de olsa. Zaten doğrudan da Ubuntu'ya geçmedim arada iki ana akım dağıtım geçti elimden: Gentoo ve Archlinux. Hepsinin tadı ayrıydı. Son olarak Ubuntu'da demir attım.

freeman

Çok ama çok teşekkür ederim sayın @heartmagic yorumunuz için. Yeterli benim için.
Slackware 'i neden kullanmak istiyorum? Biraz garip gelebilir ama herşeyi elle yapmak benim için gerçekten sorun değil. Zaten böyle birşey istiyorum. Ubuntu ya da diğer dağııtmların çoğu şeyi kendileri yapmaları ya da ayrıyeten programlar kurarak yapmaları beni gerçekten rahatsız ediyor. Bir de, sistemin geneli hakkında kontrolün olmuyor gibi geliyor bana. Ama Slackware ya da Arch, "Keep it Simple, Stupid" felsefesi gereği, sistemi çok küçük tutuyorlar. Bu da hoşuma gitmiyor değil. Sadece gereken parçalar...

Dediğim gibi, 1 yıldır falanda Ubuntu kullanıyorum. Debian, Mint ve Fedora 'yı da kurup baktım. Artık pek "kesmiyorlar" beni diyebilirm. :D
Verilerimi buluta depoluyorum, bittiğinde Slackware 'i kurucam inşallah...
Çok teşekkür ederim.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

heartsmagic

Rica ederim @KaganIsmail, sayın demene gerek yok elbette :)

ahmetakcay97

Evet arkadaşlar pardus 2011.2 nin son bulması üzerine başka bir dağıtım kurmak istiyorum ancak ubuntu 13.04 ü vbox a kurduğumda bazı yerleri türkçe değil mesela ubuntuyu kapa derken ingilizce goodbye ..... falan fesen bişiler diyor unity merceklerine sağ tıklarken ingilizce bir takım seçenekler geliyor anlayamadım ama birde launcpad türkçe çeviri çalışmalarına  bakim dedim orada da bu belirttiğim yerlerin türkçe çevirisi yapılmış (unity full türkçe çevirisi yapılmış) ama ubuntu da ingilizce yerler var. :-\ bu yüzden arkadaşlar %100 türkçe dil desteği olan bir dağıtım arıyorum sizin bana önerdiğiniz dağıtımlar varmı? :-\ :-\ :-\ :-\

matrax_41

language-pack-tr ve language-pack-gnome-tr paketlerini yükledin mi ?

Xenophobia

Çalışan cd ile temiz bir kurulum yap, zaten her şey Türkçe olarak karşına çıkar.

ahmetakcay97

arkadaşlar ubuntu çalışan cd ile türkçeyi seçip temiz kurulum yapıyorum ve language-pack-tr ve language-pack-gnome-tr de yüklüyorum ama ubuntu 13.04 tamamen türkçe olmuyor ha bide türkçe olmayan yerleri not ettim launcpad çeviri sayfasına baktım ama çevirisi yapılmış görünüyor https://translations.launchpad.net/ubuntu/raring/+lang/tr
https://translations.launchpad.net/ubuntu/raring/+source/unity/+pots/unity/tr/+translate (unity çevirileri %100 görünüyor ama benim unity arayüzü tam türkçe değil eksik)
sayfalarındada görüldüğü gibi

ercnynr

Pisi linux kurabilirsin. Bende denemedim ama %100 türkçe olduğunu söylüyorlar. | http://www.pisilinux.org/

matrax_41

language-pack-gnome-tr paketi unity çevirilerini içeriyor. Paketleri kurduktan sonra sistemi yeniden başlattın mı ?

ahmetakcay97

Alıntı yapılan: matrax_41 - 01 Temmuz 2013 - 18:52:22
language-pack-gnome-tr paketi unity çevirilerini içeriyor. Paketleri kurduktan sonra sistemi yeniden başlattın mı ?
evet yükleyip yeniden başlattım Ama ben bişi daha soruyorum Sizin kullandığınız ubuntu 13.04 sürümleri türkçemi mesela ben bilgisayarı kapat diyorum bana good bye ahmet the evalation ........ diyor sizdede diyormu? ama bunun çevirisi gayet güzel yapılmış
https://translations.launchpad.net/ubuntu/raring/+source/unity/+pots/unity/tr/+translate?batch=10&show=all&search=kapat
237 ve 238. çeviriye bakın mesela bende olmadı ama ??? :-\ :-\

sedat1661

Zorin OS  7 deneyebilirsin. Türkçe desteği mükemmel. Kendisi de mükemmel ;)
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

speakerXXL

Yapılandırma dosyalarınızda sorun olabilir, aşağıdaki kodların çıktılarını paylaşır mısınız?

locale
cat /etc/default/locale
cat /etc/environment
cat ~/.pam_environment

empax

Arkadaşlar dağıtım tavsiyesi çözüme ulaşılamadığında en son yapılması gereken bir şey kanımca, ayrıca konu çözülmeyecek bir sorun gibi değil.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

decent

Konular birleştirildi.
Lütfen konu açmadan önce arama yapınız ve ilgili bölümlerde açılmış konuları inceleyiniz.