Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

imarah

Merhaba

Backtrackte ağ yazılımları kısmında bi program vardı, bağlanılan sunucuları ve portu grafik olarak gösteriyordu. ismini hatırlayamadım neydi o?

pars bilisim

Pear OS hoşuma gitti ama hakkında pek fazla bilgi bulamadım.Türkçeleştirme veya bir sorunla karşılaştıgım zaman (özellikle 9800 GTX Ekran Kartı) destek bulabilir miyim? kararlımıdır?

meda

Pear 7,Ubuntu 12.10 tabanlı.Ubuntu ile yaptığın neredeyse hepsini onunla da yaparsın.Gnome shell üzerine yapılandırılmış kendine has bir kaç uygulaması mevcut var Türkçe konusunda çok az eksiklik olabilir.Kararlılık konusunda senin sistemden beklentilerin ve nasıl kullandığın önemli.Yani karalılık kişiden kişiye değişebilir.Mesela Debian kararsız sürümleri bir çok kararlı diye sunulan sisteme ğöre daha kararlı olabilir.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

pars bilisim

Kararlılktan kastım yani akıcılık / donma vs olmaması Bu kadar yaygın olmayınca benim gibi yeni linux kullanıcılarını korkutuyor açıkcası.Beni en çok düşündüren Ekran kartı ... Nvidia 173 sürücüsü ile çalışıyor bu kart ama 40 takla attırıyor. Mint ile 2 ay kadar kullandım makinamda linux.Bunda da inşallah sıkıntı çıkmaz.
Ekleme: Live CD ile şöyle bir göz attım internete bağlanamadı(kablolu kullanıyorum).Ubuntu da yada Mintte internet bağlantı sorunu olmamıştı kurmaktan vazgeçtim :)

emre b.

Kablo takılıyken terminalden dhcpcd komutu veya dhcpcd -d komutu işe yarayabilir.

meda

pars bilisim ben de ekran çözünürlüğü ile problem yaşamıştım xorg.conf dosyasını kurcalıyınca anca masaüstünü görebilmiştim.Eğer Mac OS görünümlü bir sistem düşünüyorsanız.Elementary OS tavsiye edebilirim.Beta 2 sürümü 12.04 LTS üzerine yapılandırılmış.Kullanan geneli Elementary Beta 2  memnun.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

pars bilisim

Elementary OS ilgimi çekiyor ama beta olması beni biraz ürkütüyor" armut" hoş ama internet olayı kötü oldu.Android Programlama eğitimlerine başlıayacagım duydugum kadarıyla android geliştici kitleri linux üzerinden daha performanslı çalışıyormus. verilen kodlarla pear birkez daha deneyeyim...

verdiği hata bu arada " wired network disconnected" ubuntuda , mintte,hatta pardus ta çalışan internetin bunda çalışmaması biraz garip  :)

aezeg187

beyler netbook um icin en stabil isletim sistemi ariyorum bir türlü bulamadim ubuntu 12.10 yükledim istedigim performansi alamadim debian yükledim gene ayni en son ubuntu netbook 10.10 yükledim oda cok eski kalmis bir durumda malesef destek verilmiyormus beyler bana hangi linux u tavsiye edersiniz birde linki ni de verirseniz cok sevinirim
Netbook
intel atom n455 chipset
2gb ram
bendeki en buyuk sorun kalvye islem sirasinda ölüyor ve islem yapmiyor oyuzden duzgun bir isletim sistemi ariyorum simdiden tesekkürler
Zaman denilen cesmenin altinda insan oglu yikanirken, unutmamak gerek ALLAH yolunda neyi nasil yapilmasi gerek..

ayberkalan

Dostum bende netbook kullaniyorum sana XUbuntuyu kurmani oneririm gayet iyi calisiyor bilgisayarimin ozellikleriyle kendi bilgisayarini karsilastir istersen

İşlemci=Intel® ATOM™ Processor N450 (1,66 GHz, 667 MHz, 512 KB)
Sistem Belleği=2 GB (DDR2 / 2 GB x 1)
Görüntü İşlemci=Intel GMA3150 250MB(Tümleşik)

aezeg187

Alıntı yapılan: ayberkalan - 08 Haziran 2013 - 11:26:40
Dostum bende netbook kullaniyorum sana XUbuntuyu kurmani oneririm gayet iyi calisiyor bilgisayarimin ozellikleriyle kendi bilgisayarini karsilastir istersen

İşlemci=Intel® ATOM™ Processor N450 (1,66 GHz, 667 MHz, 512 KB)
Sistem Belleği=2 GB (DDR2 / 2 GB x 1)
Görüntü İşlemci=Intel GMA3150 250MB(Tümleşik)

dostum ozelliklerimiz asagi yukari ayni bendeki en buyuk problem kalvyenin bir anda etkisizlesmesi uni de iken yada biseyler yazarken bir anda klavye ölüyor zor tuttum kendimi kirmamak icin deneyecem xubuntu yu bugun umarim görünümüde ubuntu kadar iyidir :D 13.04 calissa cok güzel olurdu ama sormak istedigim linux lar icin artik netbook versiyonlar yazilmiyormu ?
Zaman denilen cesmenin altinda insan oglu yikanirken, unutmamak gerek ALLAH yolunda neyi nasil yapilmasi gerek..

müşavir.

Arkadaşlar, 12.04 LTS sürümünü yüklemiştim pc'ye, wi-fi bağlanıyordu ancak internete girmiyordu. Sorunu çözmeye çalıştık ama işletim sistemini kaldırıp biraz araştırmaya gireyim dedim. 1-2 haftaya komple linux'a geçmeyi düşünüyorum da... Önce harici bir disk alıp arşivimi tutayım sonra da sıfırdan linux'a geçiş yapacağım.

Her neyse, konu adında yazdığım gibi bir şey var mı ? Daha doğrusu donanımı daha iyi tanıyan bir sürüm var mıdır? Pek bilgim olmadığı için öğreneyim dedim.
Türkçe, yaşamdır.

aezeg187

hocam xubuntu da ayni problem geldi malesef :( anlamadim gitti netbook dami sorun var yoksa yazilimlar mi uyusmuyor makina ile netbook da ayni zamanda Windows 7 de yüklü hicbir sorunu yok gayet güzel calisiyor ama linux da su klavye bir anda etkisizlesmesi sonucu butun sistem etkileniyor ve is görmüyor

netbook sürümlerini yüklersek böyle birsey olurmu acaba ??

freeman

Slax 'ı önerebilirim ben. USB dışında hiç kullanmadım, performansı nasıl olur bilmiyorum ama..
http://www.slax.org

Bu arada en kararlı sistem, Debian 'dır ama programlar falan eski olabilir biraz.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

aezeg187

Alıntı yapılan: KaganIsmail - 10 Haziran 2013 - 00:23:50
Slax 'ı önerebilirim ben. USB dışında hiç kullanmadım, performansı nasıl olur bilmiyorum ama..
http://www.slax.org

Bu arada en kararlı sistem, Debian 'dır ama programlar falan eski olabilir biraz.

evet debian güzel onuda denedim ama ayni problem ondada oluyor du ama tek avantaji oturum acip kapattimmi duzeliyordu diger linuxlarda boyle bir ozellik  yoktur malesef :( slax ilk defa duydum link atabilme sansin varsa cok sevinirim :)

empax

Sorunu sistem değiştirerek değil de asıl soruya cevap aramakla çözsek daha iyi olur.
Klavye neden devre dışı kalıyor?

Bilgisayar marka/model nedir?
Fn kısa yoluna atanmış klavyeyi devre dışı bırakacak bir tuş kombinasyonu var mı?
Güç tüketimini azaltmak için klavyeyi otomatik devre dışı bırakma gibi bir özellik var mı? Acaba bunu yaptıktan sonra tekrar aktifleştirmiyor mu?

Bunun gibi detayları da eklerseniz daha iyi olur.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

freeman

Bİr üst mesajımda adresi var. Oradan "download" kısmına girip indirebilirsiniz. Slax çok hafif ve hızlı bir sistemdir.Zaten RAM 'e yüklendiğinde uçuyor. :D   Bir deneyin belki memnun kalırsınız. USB 'den de deneyebilirsiniz.
Ben hiç klavye sorununa denk gelmedim. O yüzden o konuda birşey diyemem.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

aezeg187

Alıntı yapılan: empax - 10 Haziran 2013 - 01:29:02
Sorunu sistem değiştirerek değil de asıl soruya cevap aramakla çözsek daha iyi olur.
Klavye neden devre dışı kalıyor?

Bilgisayar marka/model nedir?
Fn kısa yoluna atanmış klavyeyi devre dışı bırakacak bir tuş kombinasyonu var mı?
Güç tüketimini azaltmak için klavyeyi otomatik devre dışı bırakma gibi bir özellik var mı? Acaba bunu yaptıktan sonra tekrar aktifleştirmiyor mu?

Bunun gibi detayları da eklerseniz daha iyi olur.  :)

hocam Makina Packard bell
intel atom n455 islemcili
2 gb ram mevcut

fn tus kombinasoynunda tuslari deaktiv yapma bulunmuyor klavye ayarlarindada oyle bir ayar söz konusu deil hertarafi kurcaladim ama bir türlü bulamadim bir anda yazi yazarken klavye özelligini kaybediyor ardindan da maus la hicbirsey secemez hale geliyorum sadece maus hareket ediyor baska bisey yok nedense

ama dikkatimi ceken bisey var oda sistemi ilk olarak yükledigimde test etmek istedim yaklasik 5 dk yazi yazdim hicbirsey olmadi ama nedense güncelleme yaptiktan sonra 1 dk sürekli yazmaya kalktigimda sorun yeniden basliyor ??? hala cozemedim bu isi ben belki derman sizdedir :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Haziran 2013 - 01:55:10

Alıntı yapılan: KaganIsmail - 10 Haziran 2013 - 01:32:13
Bİr üst mesajımda adresi var. Oradan "download" kısmına girip indirebilirsiniz. Slax çok hafif ve hızlı bir sistemdir.Zaten RAM 'e yüklendiğinde uçuyor. :D   Bir deneyin belki memnun kalırsınız. USB 'den de deneyebilirsiniz.
Ben hiç klavye sorununa denk gelmedim. O yüzden o konuda * bir şey diyemem.

onuda bir deneyelim hocam tesekkürler

ama zannedersem bir yerlerde donanim uyusmazligi cikiyor o yuzden boyle bir hata alip duruyorum yoksa öyle birsey olacagini zannetmiyorum cunku diger Laptop a hersey yükledim oyle birsey yok

Ha bu arada sunu soylemeyi de unuttum bu bahsettigim sorun harici bir klavye kullnadigimda olmuyor nedense garip bir durum 
???

empax

Acaba BIOS'da klavyenin güç tasarrufu için otomatik devre dışı kalmasına yarayan bir seçenek var mı(?)

Bu arada daha önce şöyle bir şey başıma gelmişti; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=19499.msg237076#msg237076

Alttaki komutun çıktısını da buraya geçerseniz işimize yarayabilir.
dmesg | grep keyboard
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

aezeg187

[    1.096333] input: AT Translated Set 2 keyboard as /devices/platform/i8042/serio0/input/input3

ciktisi bu sekilde geliyor  hocam

heartsmagic

Daha iyi tanıyan bir sürüm kavramı yok. Mesele biraz donanımın ne olduğuna bağlı. Kurarsın hiç sorun yaşamazsın bir sürümle, başka bir sürümde bir şeyler değişmiştir sorun yaşarsın. Bunun tam tersi de olabilir. 12.04 ile sorun yaşıyordun fakat forumda konusu var mıydı kablosuz meselesinin?

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

Bu kanıya nereden vardınız?

Ayrıca lütfen işletim sistemi önerisi için şu başlığı kullanın; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29810.525

müşavir.

Doğrudur, linux benim için çok yeni ve karışık bir dünya. Doğruya doğru, bir çok insan gibi ben de windows u crackli kullanıyorum. Bu yüzden komple geçiş yapmak istiyorum.

Wireless sorunuyla ilgili konu açtım fakat konu şu an kilitli. Sebebi ise bugün harici disk alıp arşivleme yapacağım ardından da linux sürümü yükleyip tamamen linux kullanacağım.

Kullanıma göre şekilleniyordur ama linux değil mi? Mesela ben windowsta oyun oynamam. Bir tek film izlerim, haberleri takip ederim. LibreOffice'i aktif olarak kullanırım. Yani tek işim internetten surf, e-alışveriş vs... Bu doğrultuda bütün ihtiyaçlarımı karşılayacağını düşünüyorum Linux'un. Bir de genel olarak, güvenilir olduğu söylenmesi de beni daha çok linux'a çeken bir etken oluyor. Başlangıç olarak biraz zorlanacağım gibi görünsede, zamanla düzeliriz inşallah kullanımda ve stabilitede. :)

Ayrıca daha önceki konum da şudur : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39442.0

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Haziran 2013 - 12:37:28

Bir de unutmadan aktarayım bir sorumu daha, Windows'ta uzak masaüstü diye tabir edilen bir şey var. Çalıştığım şirketin server'ine bağlanmak için kullanıyorum. Bu olayı linuxta da yapabilir miyim?
Türkçe, yaşamdır.

aezeg187

Alıntı yapılan: burk - 10 Haziran 2013 - 12:15:10
Bu kanıya nereden vardınız?

Ayrıca lütfen işletim sistemi önerisi için şu başlığı kullanın; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29810.525

hocam debian isi zevk isi dir arkadas oyle düsünmüs olabilir :)

verdigin link cok yararli ama benim icin yinede cevap niteliginde degil ben netbook icin duzgun birtane ariyorum ve asagi yukari butun linux sürümlerini biliyorum sorun hala nedenini anlamadigim klavye sorunu onu da cözmeye calisiyoruz burada :)

burk

Sorun-başlık ve konunun önceki iletileri klavye sorununa dair görünmüyor ama.

aezeg187

ozaman kousu da acilmisken onuda ekleyelim bir sekilde Mod arkadaslar yardimci olurlarsa cok sevinirim :)