Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burk

İletinizi birleştirdiğim bu konuyu inceleyin lütfen.

sipazilla

@emrahalbar lxde yi seçmenizin sebebi performanstan kaynaklanmıyorsa kubuntu yu inceleyebilirsiniz.

emre b.

Arch Linux'ta komut yazarak program kurmaya uğraşanlar için söyleyeyim. AUR'da pacmanxg (kendisi şurada https://aur.archlinux.org/packages/pacmanxg4-bin/ )diye bir uygulama var ve Ubuntu Tweak kadar kullanışlı. Boş vaktimin olduğu bir ara çevirisine katkı sunabilirim. Ama yine de keşke grafik arayüzü olan bir canlı cdsi olsaydı iyiydi. Bir de KDE'den korkmayın, artık eskisi kadar sistemi zorlamıyor. :)

monthy_python

emre b.

@monthy_python cumali'nin oraya yazdığı adres artık kullanılmıyor.
Pardon, ileriki sayfayı görmemişim.

cumali

Alıntı yapılan: emre b. - 04 Nisan 2013 - 11:39:30
@monthy_python cumali'nin oraya yazdığı adres artık kullanılmıyor.
Pardon, ileriki sayfayı görmemişim.

Archbox iso kalıbı geliştirici tarafından kaldırılmıştır. archbox-11.01.2013 sürümü farklı bir sunucuya yüklenmiştir. Şu an sadece 32-bit olanı indirilebilir. Konunun ilk mesajında indirme bağlantısı yeniden düzenlenmiştir. Bu iso kalıbı ile güncel Arch Linux kurulumu yapılabilmektedir.

emrahalbar

@sipazilla evet en mantıklısı kubuntu gibi gözüküyor. Teşekkür ederim

unerreichbar28

Selamun Aleykum Arkadaşlar ben linux geçeceğim ama hangi sürüm karar veremedim . normalde backtrack ve gelecek linux ilk version ları kullandım . şuan ubuntu , debian ve backtrack de kararsız kaldım yada başka bi sürüm de olabilir hangi sürüm  e geçmemi önerirsiniz ? ( zor olsada çözerim sürümleri )

unerreichbar28

Selamun Aleykum Arkadaşlar Linux Geçeceğim yeniden ama hangi dağıtım ı kursam kararsız kaldım . yardım edebilir misiniz ? debian , ubuntu , backtrack  hangi dağıtım daha iyidir ? yada önerdiğiniz bi dağıtım varmı ?

cagriemer

Ayni sorunuzu dagitim tavsiyeleri basligina tasimistim. Lutfen iletilerinizin nerede oldugunu kontrol edin. Birazdan buradaki baslik altindakini de oraya ekleyecegim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: unerreichbar28 - 10 Mayıs 2013 - 10:47:07
Selamun Aleykum Arkadaşlar ben linux geçeceğim ama hangi sürüm karar veremedim . normalde backtrack ve gelecek linux ilk version ları kullandım . şuan ubuntu , debian ve backtrack de kararsız kaldım yada başka bi sürüm de olabilir hangi sürüm  e geçmemi önerirsiniz ? ( zor olsada çözerim sürümleri )

Şöyle sorayım, meyve yemek istiyorum hangisini tavsiye edersin?

Net bir cevabı yok sorduğun sorunun. Amacın ne, ne yapmak istiyorsun, aradığın dağıtımdaki özellikler nelerdir, ne tür bir kullanıcısın vs. İletilerinin taşındığı bu başlığı lütfen gözden geçir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unerreichbar28

ben web yazılım la uğraşıyorum wine üzerinde Adobe Dreamweaver CS5 çalışıyormuş sanırım bunu kullanacağım genelde oyunla aram yoktur.  Adobe Fireworks CS5 , Adobe Photoshop CS5 , kısaca Adobe CS5  Master Collection çalıştırsın yeter bana . bunu çalıştıracak sıkıntısı olmayan bi dağıtım kurmak istiyorum . normalde windows 8 , 7 ve mac os x snowleopard kullanıyordum . şuan linux a geçmek istiyorum ubuntu mu debian mı yoksa backtrack mi kararsız kaldım . gönlüm ubuntu 12.10 dan yana ama birde size danışmak istedim . windows 7 yanına kursam bi sakıncası vs olurmu ?.
bilgisayarım lenovo g 570 . kısaca özellikleri .
i5 2.30 4 çekirdek.
4 gb ram .
500gb hdd.
1gb vga ati.

umutubuntu

@unerreichbar28 eğer Adobe ürünlerini kullanacaksan bilgisayarında Ubuntu ile birlikte Windows'ta olmasını tavsiye ederim zira Linux üzerinde çalışabilecek Adobe ürünlerinden performans açısından pek memnun kalmayabilirsin. Bu, Windows'tan Ubuntu'ya geçiş aşamasında olan ve Adobe ürünlerini alışkanlık edinmiş kişilere tavsiyemdir. Mesela grafik işlerinde bana Gimp, Inkscape yeterli geliyor ve web sitesi oluşturmada içerik yönetim sistemleri kullanıyorum.

unerreichbar28

sanal makina üzerinde windows nasıl çalışır performans açısından ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: unerreichbar28 - 11 Mayıs 2013 - 13:30:03
sanal makina üzerinde windows nasıl çalışır performans açısından ?

Ne kadar yoğun kullanacağına, sisteminden ne kadar kaynak ayıracağına bağlı.

Wine için dağıtım tavsiyesi verilemez sanırım, zira orada mesele Wine ve onunla çalıştıracağın uygulamaya bakıyor. Kısacası dağıtımdan ziyade istediğin uygulama Wine ile nasıl çalışıyor diye araştırmalısın.

unerreichbar28

cs 5 wine üzerinde master collection tam olarak performans sağlamıyormuş . windows yanına kuracağım . ubuntu kuracağım ama 12.04 , 12.10, 13.04 sürüm farkları nelerdir hangisi daha iyi olur ?

heartsmagic

Yine net bir cevap veremeyiz. 12.04 uzun süreli dediğimiz LTS sürüm. Diğerleri daha güncel. Güncel olanı tercih edeceksen 13.04 deneyebilirsin. Uzun süreli destek arıyorsan 12.04 deneyebilirsin.

unerreichbar28

sizin öneriniz nedir uzun zamandır windows kullanıcısıyım linux a yeniden geçiş için hangi sürümü önerirsiniz ?

sipazilla

@unerreichbar28 önce kabaca sürümlerden bahsedeyim 12,04 lts dediğimiz uzun dönem desteği bulunan kararlı sürümdür programlar çoğunlukla diğer sürümlere göre daha geç güncellenir ama herhangibir sorun yaşaman daha olasılık dışıdır benim tavsiyem ilk denemeni 12.04 le yap. Dağıtım üzerinden gidersek ve karşılaştırma yapmak gerekirse mac os x alışkanlığın varsa ubuntuyu, win alışkanlığın varsa kubuntuyu deneyebilirsin.

EndoplazmikRetikulum

Herkese selamlar!

Sadece düşük ram ve işlemci kullanımı istediğimden (hız da dahil), Arch Linux + OpenBox kullanmayı düşünüyorum. OpenBox pencere yöneticisi ile kullanıldığında çok performans elde edilebiliyormuş. Ubuntu / LXDE ' den ayrılmam doğru mu yanlış mı?  Performans için doğru yolda mıyım?

agritux

EndoplazmikRetikulum arch kurmak zor bir işlemdir. Ubuntudaki çoğu kolaylığı arch da bulamazsınız. İşiniz düştüğünde ayarlara değil konsola ve kodlara ihtiyacınız olur. Buna bir de Openbox dahil olunca ki openbox ubuntuda bile terminal ile yapılandırma gerektirir, linux bilgisi üst düzey olması gerekir. Eğer üst düzey bir linux bilgisine sahipseniz arch+openbox kullanmanızı tavsiye etmem.
İlla openbox kullanacağım o hızlıymış diyorsanız, Crunchbang Linux openbox u debian ile gayet iyi tadabilirsiniz.

marjinal1st

Arch Linux'u kurmak ve yapılandırmak cidden zor. Ubuntu altındaki rahatlığı bulamazsınız (hem giriş seviyesi için hem de orta-üst seviye için).
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

nikbinliknet

Ben Ubuntu 13.04 ve Gnome'la bilgisayarımdaki en yüksek performansımı yakaladım. Bilgisayar bilgilerim imzamda zaten.
Bundan önceki sürümlerde hep sorun yaşıyordum. Özellikle ekran kartıyla ilgili ısınma ve kasma problemleri....
Arch Linux kullanmadım ama çok zor olduğunu bilmekteyim Linux'la yeni tanışan ve kullanmak isteyenler için.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

agritux

nikbinliknet çok zor değil. sadece tembellere göre değil. Bence orta seviye linux tecrübesi ve çaba üstesinden gelir. Herşeyi wikide tek tek yazıyor. okuyup uygularım, aynı zamanda öğrenirim diyorsanız denemelisiniz. Ha eğer kavrarsanız, ve sıkılmazsanız, hayallerinizdeki sistemi bulur ve zor bırakırsınız. Tam 2 sene hiç kaldırmadım bilgisayarımdan arch'ı. Kesinlikle tavsiye ederim. Bir de, felsefesine vs aykırı olsa da, forumu da var. Karşılaştığınız sorunları ilgiyle karşılayan arkadaşlar mevcut. IRC kanalı da her daim aktif. Daha ne olsun.

not: tembellere göre değil kısmını kimseye yönelik olarak söylemedim. kimse yanlış anlamasın.

heartsmagic

Bu konuları dağıtım tavsiyeleri başlığında konuşsak daha güzel olur. Konuları birleştiriyorum.

Not: Yorum @EndoplazmikRetikulum'un açtığı konu için. Daha sonradan araya haliyle yeni iletileri girmiş bu konuda.