Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burk

@enbilulu belirttiğiniz donanım özelliği ile istediğiniz dağıtımı kurup rahatça çalıştırabilirsiniz.

imarah

Gentooda ve funtooda debian-sources, gentoo sources vs. var. Wikisinde

"If you are unfamiliar with how to manually configure your own kernel, or you simply want to get your system up and running quickly, you can emerge debian-sources with the binary USE flag set, which will automatically build the kernel and an initrd that will boot nearly all Funtoo Linux systems. This kernel is based on a linux-3.2 LTS official debian kernel package and is an easy way to get your system up and running relatively quickly. "

Kerneli manuel yapılandırmaya aşina değilseniz ve sadece sisteminizin hızlı açılmasını ve çalışmasını istiyorsanız debian-source derleyin diyor.
debian-sources ile derledim ama bazı anlatımlarda gentoo sources ile derliyor. Aralarında belirgin olarak ne fark var?

muradisdan

Alıntı yapılan: imarah - 05 Şubat 2013 - 15:41:55
Alıntı yapılan: muradisdan - 05 Şubat 2013 - 15:32:42
bir netbookum var markası - modeli acer aspire one zg5 (ancak orjinal değil bazı parçalarını değiştirdim.)
1.6 ghz intel atom işlemci
1.5 gb ram
256 mb onboard ekran kartı
160 gb hdd

torrent kullanıyorum
video indirip izliyorum (video player performansı benim için çok önemli)
pdf(evince), office(libreoffice), resim düzenleme(gimp) tarzı aynı işlevi gören veya aynısı bikaç gerekli program olsun
onun dışında işim sadece internetle.

bu netbooku sadece ev dışında kullanıyorum o yüzden kasmaması seri olması benim için çok önemli

bana önerebileceğiniz hafif, kullanması kolay bi dağıtım varmı ?

Fuduntuyu bi dene bana sorarsan.
Hakkında
Türkiye Sayfası

@imarah
Fuduntuyu kurdum tam denemeden cevap yazmak istememiştim. Bugüne kadar denemediğime pişman oldum gerçekten çok hafif ve güzel bi dağıtımmış. Tam benim netbookuma göre. Yardımınız için çok teşekkür ederim  :)

engin171

Merhabalar .
Benim aşağıda özelliklerini yazdığım bir makinam var.Bu makinayla internette dolaştığımda gezinmelerimde çok sıkıntı yaşıyorum, bilgisyar kasıyor.Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal 64 bit versiyonunu kurdum win 7 den daha  çok fazla kastı. Önerebileceğiniz bir ubuntu versiyonu veya başka bir çözüm öneriniz var mı? (not: Flash diskle kurulum yapmak zorundayım.)

System Manufacturer: FOXCONN
          System Model: RS690M2MA
                       BIOS: BIOS Date: 07/26/08 14:14:58 Ver: 08.00.14
               Pro cessor: AMD Athlon(tm) 64 Processor 4000+, ~2.6GHz
                  Memory: 512MB RAM
Available OS Memory: 512MB RAM

Display Devices
---------------
          Card name: Radeon X300/X550/X1050 Series (Microsoft Corporation - WDDM) 
       Manufacturer: ATI Technologies Inc.
          Chip type:
           DAC type: Internal DAC(400MHz)
         Device Key: Enum\PCI\VEN_1002&DEV_5B63&SUBSYS_30001002&REV_00
     Display Memory: 191 MB
   Dedicated Memory: 127 MB
      Shared Memory: 63 MB
       Current Mode: 1024 x 768 (32 bit) (85Hz)
       Monitor Name: Genel PnP Monitör
      Monitor Model: 710S
         Monitor Id: GSM4378
        Native Mode: 1024 x 768(p) (84.997Hz)
        Output Type: HD15
        Driver Name: atiumdag,atiumdva,atiumd64.dll,atiumd6a.cap,atitmm64

if

@engin171, Lubuntu, Bodhi, Puppy, Manjaro (Openbox), antiX kurabilirsiniz. Benzer başka dağıtımlar da var.

Tefoo

Evet arkadaşlar birçok sistem denedim ve bilgisayarıma uygun en güzel sistemi sonunda buldum.Donanımına uygun işletim sistemi arayan arkadaşlar fikir edinebilirler.

Sistem özelliklerim:
1.5Gb ram
İntel Celeron 2.60hz
Ge-force 6200 ekran kartı

Denediğim işletim sistemleri:
Windows7:feci yavaş (:
Vista tüm sürümler:yavaş çalışıyor,videolar,müzikler filan kesik kesik olabiliyor.
Xp3(perfect):iyi çalışıyordu
ubuntu 10.04:iyi çalışıyordu fakat sürüm eski
ubuntu 12.04:çok yavaş çalışıyordu.ayrıca masaüstü problemi oluyordu
mint 11 Katya:iyi çalışıyordu fakat eski sürüm
pardus 2013-32 bit:şu ana kadar en iyisi bu! (: şiddetle tavsiye olunur.

KemalALKIN

Sanırım sisteminizin zayıf kalmasından dolayı sıkıntı yaşıyorsunuz. Benim size tavsiyem şudur:

Lubuntu (LXDE masaüstü ortamını kullanır ve x64/64bit sistemde %1-%3 arası işlemci kullanır ve en az bellek/ram tüketimine sahiptir ve oranı 64 bit ortamda 100-150mb kadardır. Eğer ram/bellek oranınız 2gb ve üstü ise x64 sistem deneyebilirsiniz ancak az tüketsin derseniz ve 4 gb ram'den az bir bellek var ise 32 bit yani x86 sistem kullanın LXDE yani Lubuntu en az tüketim en hızlı sistem olarak size yeterde artar.)

Eğer Lubuntu/LXDE hoşunuza gitmez ise:

Xubuntu (XFCE masaüstü ortamını kullanır ve 64bit/x64 sistemde %3-%5 arası işlemci kullanır en az bellek/ram tüketimi açısından Lubuntu/LXDE'nin 2 katı kadardır ve bu oran 64 bit / x64 sistemde 300-350 mb kadardır. Xubuntu/XFCE sistemi Lubuntu/LXDE sisteminden 2 kat fazla bellek tüketir ancak biraz daha işlevsel ve görseldir (görsellik yakalanabilir ama tabi LXDE ilede görsel olabilirsiniz çabalar ile).)

Not: 32bit/x86 bir Lubuntu veya Xubuntu işletim sistemi kullanmanız tavsiyemdir. Veya şöyle söyleyeyim; LXDE yada XFCE kullanan bir işletim sistemi tavsiye ederim. Ancak Ubuntu ailesi Debian türevidir ve Debian tabanı sayesinde bir çok paket/program vb mevcuttur ve Ubuntu ailesi daha çok desteğe sahiptir her açıdan.

Ekleme: Diğer masaüstlerininde bilgilerini vereyim:
Kubuntu/KDE (KDE masaüstü ortamını kullanır, işlemci kullanım oranı görsel efektlere göre değişir ancak gnome+unity olan Ubuntu'dan daha az tüketir işlemci kaynaklarını. Ram/bellek tüketimi x64 bit sistem üzerinde 450-650 mb kadardır. Görünümü bir nevi Aero'ya benzer ve Windows Vista ile 7'deki gibi Aero benzeri efekti kapatma veya açma özelliği vardır açarsanız daha şeffaf efektler açmazsanız daha hızlı grafikler sunar ve tüketimi etkiler. En görsel masaüstü ortamıdır ve en gelişmiş birde kolaydır.)

Ubuntu/Gnome+Unity (Gnome masaüstü ortamını kullanır ancak bir farkı vardır ek olarak Unity kabuğunu / eklentisini kullanmaktadır. Görsellik ve işlevsellik katar ancak işlemci tüketimi ve bellek/ram tüketimi artmıştır. İşlemci kaynaklarını %30 gibi bir miktarda tüketir. Bellek oranı ise x64 bit sistemde 600mb ve üstü değerlere ulaşmaktadır. Eski ekran kartlarıyla uyum sorunu yaşatabilir. Ancak Unity kabuğununda KDE masaüstündeki gibi efekt kapatmaya benzeyen özelliği vardır. Şöyle ki giriş yaparken Unity 2D ile girince 2 boyutlu ve az kasıntı yapan bir masaüstü olur, biraz efektlerin ve şeffaflıkların giderilmiş halidir. Birde klasik olarak giriş yapabilirsiniz bunda ise Gnome2 gibi bir kullanım şekline kavuşursunuz. Bu dediğim seçenekler tüketimi azaltır.)

Seçim sizin.... Pardus KDE masaüstü ortamıdır bu arada...
www.tckemal.ist

Rosenrot

Merhaba, daha Ubuntu ve dağıtımlarını kullanmadım. Doğrusu kullanamadım. Bilgisayarımın sistemi çok düşük olduğu için... 1.8Ghz işlemcim, 256 MB 128Bit ekran kartım (NVidia FX5500) 1 GB belleğim var. Çok araştırma yaptım bu sistemlere uygun hangi dağıtım olabilir diye ama bulamadım herhangi bir sonuç. Bana hangi versiyonu kurmamı önerirsiniz ? Yoksa hiçbirini kuramam mı ?  :-[ Yardımlarınızı bekliyorum.

if

@Rosenrot, Lubuntu ya da Bodhi Linux olabilir. Daha başkaları da var bu konunun içinde. Bu ikisi nispeten kullanımı kolay. Biraz da özelleştirmeyle daha da az RAM yiyecek hale getirilebilir.

enbilulu

Konsol uygulamaları ile çalışmak için en iyi dağıtım hangisidir? Veya hangisini önerirsiniz.

Aklımdaki sistem veya sistemler
dvtm gibi konsol çoğaltıcılardan birisi
Framebuffer + konsol uygulamaları
Dwm + konsol uygulamaları ve kullanışlılığı artıracak diğer uygulamalar (chrome gibi)

Neden böyle bir fantaziye giriştiğimi soracak olursanız. Hangi dağıtımı veya masaüstünü kurarsam kurim sürekli çökme, yavaşlık, aşırı cpu kullanımı, aşırı ısınma gibi sorunlarla karşılaşıyorum. Yaptığım iş programlama

ebubekirs

@enbilulu, Archlinux deneyebilirsiniz. Sadece çekirdek kurduğundan, geri kalan tüm eklemeleri size bırakır. Ne isterseniz onu yüklersiniz.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

NeroAquila

Telefondan yaziyorum hatam olursa mazur görün.Arkadasimin 6 yillik bilgisayari win xp de can cekisiyor bilgisayarla sadece internete giriyor.
Asil problem kendisi bilgisayardan pek anlamiyor bu sebeple önereceginiz dagitim.
-Turkce
-Problem cikartmayan kararli(terminalden uzak tutmak lazim)
-dusuk sistemde hizli calisacak
bir dagitim olmali

if

Konuları birleştirdim. @NeroAquila, bu konu içinde bir sürü öneri var, inceleyiniz.

serkanburda

@enbilulu, livarp diye bir dağıtım var, göz atmanızda fayda olabilir: http://arpinux.org/livarp/

meda

NeroAquila Manjaro Xfce 0.8.4 x86 XFCE deneyebilirsin.Arch tabanlı olup codecs,chromium,vlc vs yüklü geliyor.Son kullanıcı ideal bir dağıtım.Denemeni şiddetle tavsiye ederim.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

tarakbumba

NeroAquila, size önerim Mageia Linux veya Pardus Linux kullanmanız. Tatminkar bir hız yakalanabilir. Manjaro önermiyorum, işin içinde Arch Linux varsa mutlaka komut satırına uğramak gerekir kanaatindeyim.

imarah

Alıntı yapılan: tarakbumba - 12 Mart 2013 - 17:09:38
NeroAquila, size önerim Mageia Linux veya Pardus Linux kullanmanız. Tatminkar bir hız yakalanabilir. Manjaro önermiyorum, işin içinde Arch Linux varsa mutlaka komut satırına uğramak gerekir kanaatindeyim.

KDE sistemi zorlamaz mı hocam? Fuduntu, Linux Mint gibi sistemler daha iyi performans verir kanaatindeyim. Bi de ubuntu tabanlı tamamen özgür yazılım denen richard stallman'ın kullandığı bir dağıtım da vardı ismini hatırlayamıyorum şuan

burak öztürk

Merhaba,

İkinci bir GNU/Linux sistemini bilgisayarıma kurmak istiyorum. Farklı birşey olsun istedim ve Sabayon Linux ile karşılaştım. Gentoo çatallaması bir dağıtım olduğunu öğrendim ve Gentooyu araştırdım ve gerçekten de profesyonel işi. Buna rağmen Sabayon da çoğu yazılım kendiliğinden geliyor.

İçinizde SabayonLinux tecrübesi olan arkadaşlar neler söyleyebilirler?

DoGuKaN

Tavsiye etiğim dağıtımlar listesinde başlarda gelmez Sabayon. Onun yerine ya Gentoo'nun kendisini ya da Arch Linux'u tavsiye ederim ben. Size çok daha fazla şey katacaktır bu ikisi.

DoGuKaN

Alıntı yapılan: imarah - 13 Mart 2013 - 21:10:44
KDE sistemi zorlamaz mı hocam? Fuduntu, Linux Mint gibi sistemler daha iyi performans verir kanaatindeyim. Bi de ubuntu tabanlı tamamen özgür yazılım denen richard stallman'ın kullandığı bir dağıtım da vardı ismini hatırlayamıyorum şuan

Stallman'ın ne kullandığını hatırlamıyorum fakat gNewSense vardı FSF (Free software foundation) tarafından desteklenen. Şimdi durumu nedir bilmiyorum bakmak lazım.

heartsmagic

@burak öztürk, forumda Sabayon için bir arama yapıp yazılanlara bakabilirsin bu arada. Doğrudan tecrübesi olan arkadaşlar da yazacaklardır bir şeyler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burak öztürk

@DoGuKaN teşekkür ederim,
Şimdiye kadar .deb ve .rpm kullandım dolayısıyla  Arch ve Gentoo hiç denemedim.  Gelişim adına iyi şeyler katabileceğine eminim ama bu sistemler için yeterli olduğumu düşünmüyorum  yani bana büyük gelir :)

Ama Sabayon yeni kullanıcıları hedeflediğini söylüyor. Buralarda kullanıcısı yok galiba ki sitesi kapanmış.
Tecrübesi olan arkadaşlardan fikirlerini bekliyorum.

sipazilla

@burak öztürk Arch Linux etrafta anlatıldığı gibi zor bir dağıtım değil. Hatta abartmak gibi olmasın ubuntudan farkı (bence) grafik arayüzlü kurulumu yok ve program kurarken bazen modulleri elle ayarlaman gerekiyor, oda istisna. Ben normal kurulumdan önce sanal bilgisayara kurulum yaptım sonra sisteme kurulum yaptım. Son kullanıcı sınıfında olunca standar programlar kullanınca aradaki fark şöyle.
ubuntu sudo apt-get install vlc
arc sudo pacman -S vlc

yani işin özü linux dağıtımlarını kurmanın zor olduğuna riayet etmek doğru değil, bir kaç kurulum belgesi okumak sanalda deneme yapmak yeterli.

imarah

Arch hakkında dediklerinize katılmıyorum, elinize bi kağıt alıp oradaki komutları yazmanın dışında ekstra bir şey yapmanıza gerek yok :) Ben bile kurdum :D
Gentooya bulaşmayın derim, herşeyi tek tek derlediği için kurulum çok uzun sürüyor. Çok uzun dediğim, 6-7 saat değil en az 1-2 gün masaüstüne düşmek :)  Benim saçım fazla yolarım sorun olmaz diyorsanız onu siz bilirsiniz  ;D
Flag olayını kullanmayacaksınız, stage 3 derleyecekseniz arch ile çok bi hız farkının olacağını düşünmüyorum ayrıca.
Ayrıca pacman -S vlc veya apt-get install vlc aynı gibi duruyor olabilir ama ubuntunun yeri sürümü çıktığında indirip onu kurarsınız. Archta pacman -Syu yazdığınızda sistem günceldir, 2 yıl önce kurduğunuz sistemde arch linuxtur, bugün kurduğunuz da. Sürüm olayı yok yani, rolling release dedikleri şey. :)

emrahalbar

Merhaba arkadaşlar ben Ubuntu 12.04.1 LTS Precise Pangolin kullanıyorum unity hoşuma gitmedi gnome kurdum lxde kullanıyorum bu iyi ama ben başlat menüsünde arama satırı olmasını istiyorum. Bunun için kullanabileceğim masaüstü önerileriniz nelerdir ?
Şu anki kullandığım masaüstü