Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rbbt

Arkadaşlar elimde hardiski yanmış bir laptop var. Acaba 4 gblik usb'ye bir dağıtım kurup kullanabilir miyim bilgisayarı? Eğer mümkünse hangi dağıtımı tavsiye edersiniz. (Sadece internette gezinmek için kullanmayı düşünüyorum) Aklımda browserlinux var ama 4 gblik bir alan yeterli olur mu acaba?
What happens when I become main source of a pain!!!

utdmr

Alıntı yapılan: Rbbt - 18 Eylül 2011 - 14:40:40
Arkadaşlar elimde hardiski yanmış bir laptop var. Acaba 4 gblik usb'ye bir dağıtım kurup kullanabilir miyim bilgisayarı? Eğer mümkünse hangi dağıtımı tavsiye edersiniz. (Sadece internette gezinmek için kullanmayı düşünüyorum) Aklımda browserlinux var ama 4 gblik bir alan yeterli olur mu acaba?
Sadece MB'lerce alanda çalışacak Linux dağıtımları bulabilirsiniz kolayca, ama 4GB yeterli bir alan bence Arch Linux için.

Ben de tam yeni kurulum yapıyordum, 3.9 GB şu an. Ama bunun içinde libreoffice, kde, 8-10 tane de büyük program var. Siz örneğin temel paketler, lxde veya openbox gibi bir sistem, bir de sevdiğiniz bir tarayıcı kurarsanız, 1.5-2 GB üstüne bile kalabilir :).
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

BayboraKaan

Sadece internette gezmek icinse yeter tabikide Ubuntu'yu canli CD olarak bile kullanabilirsin.

decent

Rbbt

Alıntı yapılan: utdmr - 18 Eylül 2011 - 15:01:31
Sadece MB'lerce alanda çalışacak Linux dağıtımları bulabilirsiniz kolayca, ama 4GB yeterli bir alan bence Arch Linux için.

Ben de tam yeni kurulum yapıyordum, 3.9 GB şu an. Ama bunun içinde libreoffice, kde, 8-10 tane de büyük program var. Siz örneğin temel paketler, lxde veya openbox gibi bir sistem, bir de sevdiğiniz bir tarayıcı kurarsanız, 1.5-2 GB üstüne bile kalabilir :).

Aslında elimde Archlinux var ve merak ettiğim bir dağıtım ama kurulumu yapabilir miyim emin değilim. (birkaç anlatım buldum denicem yapabilirsem ilk sırada Arch var)

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 18 Eylül 2011 - 15:02:03
Sadece internette gezmek icinse yeter tabikide Ubuntu'yu canli CD olarak bile kullanabilirsin.

Ubuntuyu CD den çalıştırıyorum ama çok geç açılıyor nedense (20 dakikadan fazla sürüyor açılması). Usb den denediğimde ise bir türlü boot ekranı gelmiyor o yüzden usb'ye kurup denemek istiyorum.

Alıntı yapılan: decent - 18 Eylül 2011 - 15:03:26
Browserlinux canlı çalışıyor. Başka bir dağıtıma bakmanızı öneririm.

Mesela http://ozgurilgin.wordpress.com/2010/02/27/slitaz-gnu-linux-cooking-20100221-dagitim-incelemesi/

Ona da bir göz atayım.

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum...

BayboraKaan

Bios'tan USB disk ile calistiri secmelisin.

Rbbt

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 18 Eylül 2011 - 15:36:04
Bios'tan USB disk ile calistiri secmelisin.

Seçiyorum ama gelmiyor işte; usb fdd, usb hdd ne varsa hepsini teker teker seçip denedim. Şimdi kurup denicem bakalım o zaman görecek mi.

aurora

Hard disk bilgisayarda hala takılı mı? Eğer öyleyse hard diski çıkarmalısın bence.

cerencalici

Alıntı yapılan: if - 18 Eylül 2011 - 02:34:07
@cerenimo83, kablosuz aygıt Intel PRO/Wireless 2200 B/G ise bağlanma sorunu büyük ihtimal ne aygıtın tanınmaması ne de sürücü sorunudur. Aynı kartı kullanıyoruz. 9.10 sürümünden beri kablosuz bağlantı için hiç bir müdahalede bulunmuyorum Ubuntu'da. En güncel sürümü-11.04- kurunuz. Kablosuz ağ şifresinin WPA2 ise WEP yapıp deneyiniz.
@if, bu iletiyi emektar Toshiba'mdan, üstelik Ubuntu 9.10 sürümünden bağlanarak yazıyorum. Sorun, ağ şifresini WEP yapınca ortadan kalktı. Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Eylül 2011 - 18:00:39

Alıntı yapılan: gufabe - 18 Eylül 2011 - 03:09:06
@cerenimo83, 256 mb ram için önerebileceğim güncel sürüm, xubuntu 11.04'dür. Kendisi xfce arayüzünü kullanan bir ubuntu türevidir.

http://www.xubuntu.org/get

Bir de linux mint 10 lxde var. Donanımın için fazlasıyla yeterli.

http://www.linoob.com/2011/03/linux-mint-10-lxde-a-lightweight-minty-desktop/
@gufabe sorunum çözüldü. İlginize teşekkürler. Ayrıca bir de bende Linux Mint 10 lxde merakı uyandırdınız. Hadi hayırlısı:) İyi çalışmalar
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

Rbbt

Alıntı yapılan: aurora - 18 Eylül 2011 - 16:46:39
Hard disk bilgisayarda hala takılı mı? Eğer öyleyse hard diski çıkarmalısın bence.

Her iki şekilde de denedim ama sonuç aynı. Bilgisayar açıldıktan 3-5 dk sonra ide error veriyor ondan sonra biosa geçiş yapabiliyorum, açılışta hemen biosa erişemiyorum :S

aurora

Bios'dan harddiski ide ise ahci, ahci ise ide yapmayı dener misin?

Rbbt

Alıntı yapılan: aurora - 18 Eylül 2011 - 20:19:15
Bios'dan harddiski ide ise ahci, ahci ise ide yapmayı dener misin?

Öyle bir seçenek yok bende :( laptop ve bios çok eski belki ondan usbyi görmüyordur, ayarlarda sadece FDD varmış bu arda, hoş ne seçersem seçeyim usbyi görmedi.

kacaksevgilim

Alıntı yapılan: iceboy - 14 Eylül 2011 - 14:45:30
@kacaksevgilim

sizin ekran kartınızla ilgili yabancı linux forumlarında paylaşılan sorunları okudum,inceledim..

Hepsinde ortak kanı şu olmuş ''nvidia ekran kartı al''

Hocam alayımda leptop ekran kartı upgrade özelliğini desteklemiyor.Neyse sağlık olsun linux kullanamamak kötü oldu.Eğer birgün düzelirse PM ile bildirim yaparsanız sevinirim.Ayrıca piyasa ATI akrtlı leptoplarda en az %25 oranında bu kartı kullanıyor.Araştırabilirsiniz

utdmr

@Felâsife, bir iki gün önce Gentoo kurayım dedim korka korka. İlk Gentoo kurulumum ve ilk kernel derlememdi, ama gariptir ki kurulumda sorun yaşamadım. Neyse temel sistemi kurdum, x'tir kullanıcılardır ayarladım, make.conf'a internette işlemcim için bulduğum flag'leri ekledim. Sonra da emerge kdebase-meta dedim ki, demez olaydım. Bir kaç saat bekledim, bitmedi, baktım GTK ile ilgili şeyler derliyor(sanırım benim ayarlamadığım USE flaglerinden dolayı), yok bu böyle olmayacak dedim, sildim, Arch kurdum tekrar :D. Gentoo kuramadım, bari biraz Arch'ta macera olsun diye de btrfs kurdum, daha bir şey olmadı, ama fsck yokmuş, hadi bakalım :D.

BSD dünyasına girmedim daha hiç, ama şöyle bir planım vardı: Gideceğim üniversite torrenti her zaman, dosya paylaşım sitelerini falan da gün içinde engellemiş, ama SSH hep açık. Bunun için kullanmadığım bir netbook'u evde bırakıp, içine deluge-webui veya rtorrent kurup ssh üzerinden dosyaları alacağım, Superonline Fiber'de 5mbps upload verdiği için de hızlı olacaktı yeterince. Şimdiye kadarki düşüncem Arch kurmaktı bunun için. Ama şimdi biraz alıştırma olsun diye, onu FreeBSD olarak kurayım diyorum. Hem masaüstü sistem kadar uğraştırmaz, hem de biraz aşina olurum BSD'ye.

Ama şöyle bir sorunum var bunun için, bu sistemi kurup eve bıraktığımda, eğer bir şekilde uzaktan internet bağlantısını veya ssh'ı bozarsam, sisteme hiç bir erişimim kalmayacak, ki bunu da istemiyorum hiç. BSD'nin stabil olduğunu biliyorum da, ben bir şeyler denerken bozabilirim :D. Eğer böyle bir şeyi yaşamazsın diyorsanız, bugün başlayayım kuruluma da gidene kadar hazır olsun.

Arch'ın forumlarında biraz BSD'ye baktım(https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=28986), görüşlerin hepsi iyi neredeyse, kanım ısındı BSD'ye :D. KDE'nin modüler olarak kurulması güzel bir şey, yoksa bütün o getirdiği paketler katlanılır gibi değil. Ama şu 4.6.5 olayı ve güncellemenin zahmetli olması çok hoşuma gitmedi. Hani benim bilgisayarı açtığımda ilk yaptığım şey pacman -Syuu, FreeBSD'de bunu yapamayacağım, yaptığımda da saatler alacak ve belki de çalıştıramayacağım, hoşuma gitmiyor bu. Bir de ilk kurulumumda defalarca baştan başlamıştım, BSD'de bunlar çok zaman alacak.

Baktım da, çok uzun ve sıkıcı bir ileti olmuş, bitireyim artık :D. Şu netbook'a kuracak gibiyim ama BSD.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

ferat_tes

Alıntı yapılan: utdmr - 21 Eylül 2011 - 17:33:02
...
BSD dünyasına girmedim daha hiç, ama şöyle bir planım vardı: Gideceğim üniversite torrenti her zaman, dosya paylaşım sitelerini falan da gün içinde engellemiş, ama SSH hep açık. Bunun için kullanmadığım bir netbook'u evde bırakıp, içine deluge-webui veya rtorrent kurup ssh üzerinden dosyaları alacağım, Superonline Fiber'de 5mbps upload verdiği için de hızlı olacaktı yeterince. Şimdiye kadarki düşüncem Arch kurmaktı bunun için. Ama şimdi biraz alıştırma olsun diye, onu FreeBSD olarak kurayım diyorum. Hem masaüstü sistem kadar uğraştırmaz, hem de biraz aşina olurum BSD'ye.

Ama şöyle bir sorunum var bunun için, bu sistemi kurup eve bıraktığımda, eğer bir şekilde uzaktan internet bağlantısını veya ssh'ı bozarsam, sisteme hiç bir erişimim kalmayacak, ki bunu da istemiyorum hiç. BSD'nin stabil olduğunu biliyorum da, ben bir şeyler denerken bozabilirim :D. Eğer böyle bir şeyi yaşamazsın diyorsanız, bugün başlayayım kuruluma da gidene kadar hazır olsun.

Arch'ın forumlarında biraz BSD'ye baktım(https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=28986), görüşlerin hepsi iyi neredeyse, kanım ısındı BSD'ye :D. KDE'nin modüler olarak kurulması güzel bir şey, yoksa bütün o getirdiği paketler katlanılır gibi değil. Ama şu 4.6.5 olayı ve güncellemenin zahmetli olması çok hoşuma gitmedi. Hani benim bilgisayarı açtığımda ilk yaptığım şey pacman -Syuu, FreeBSD'de bunu yapamayacağım, yaptığımda da saatler alacak ve belki de çalıştıramayacağım, hoşuma gitmiyor bu. Bir de ilk kurulumumda defalarca baştan başlamıştım, BSD'de bunlar çok zaman alacak.

Baktım da, çok uzun ve sıkıcı bir ileti olmuş, bitireyim artık :D. Şu netbook'a kuracak gibiyim ama BSD.

Bende BSD hakkında internette birçok olumlu yorumla karşılaşıyorum. Düşünüyorumda Linuxtan daha öte bir işletim sistemi çekirdeği geliştirilebiliyormu? Anladığım kadarıyla BSDnin bazı alanlarda çok başarılı olması için üzerinde duruluyor...

aurora

O değil de, bu ara bilgisayarıma özel bir sistem oluşturmayı düşünmekteyim. Hani şu Apple'ın donanım-yazılım bütünlüğünde yaptığı gibi bir şey düşünüyorum. Güzel bir çekirdeği alıp, içindeki gereksiz olacak(hiç kullanmayacağımı düşündüğüm) bütün her şeyi çıkarıp, üstüne Arch kurup, yine gereksiz olacak bütün her şeyden kaçınıp sadece kararlı ve performans odaklı bir sistem yapma gibi bir düşünce var niyeyse. Ha, şimdi ki sistemimden daha iyi olur mu bilemem. Sonuçta optimusdur, atkdir, imleçsürerdir bir süre sıkıntı da yok değil.
Napsam bilemedim ki? Gerçekten de Linux dünyası hem merak ettiriyor, hem de üşendirmeden -çoğunlukla- uğraştırıyor. :)

Felâsife

@utdmr
Artık yazılacak bir şey kalmamış bundan sonrası dene ve gör, ya devam ya da vaz geç olayı olduğu için size başarılar diliyorum :)

SSH olaylarından hiç bilgim olmadığı için onu es geçiyorum, ama sisteme giriş konusunda örn. HDD'ye  Linux live CD'leri ile UFS'den dolayı giremezsiniz, UFS LiveCD bulmakta zor, bildiğim Pcbsd 8.2 kurulum DVD sinde var.
Ayrıca konsoldan "single user mod" ile girilebilir konsol işleri için.

Gentoo kabusunuz FreeBSD de devam edebilir  ;D o yüzden madem bu işe daldınız sabır edin, sonunu getirin derim, zira sabır yoksa bilginizde sizi terk edebilir.  :)

@ferat_tes
BSD'yi daha yeni yeni tanımaya çalışan biri olarak, bu tarafta çok değişik şeyler var diyebilirim, ama tabii bunlar ileri düzeylerde şeyler,  mesela hiç OpenBSD denemedim, onun notları arasında
"..Solaris, FreeBSD, GNU/Linux, BSD/OS, SunOS ve HP-UX.." ikili dosyalarını çalıştırabilir diyor ki OBSD bu anlamda görünen o ki bayağı esneyeyebiliyor(muş)
FreeBSD de benzeri şeyler var, Linux yapılanması sayesinde java, flash gibi olayları aşmışlar, yoksa flashplugin desteği BSD de direk yok mesela.

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

decent

erdaltaskesen

Dağıtımlar arasındaki fark:
NOT: İlk paragraf benim linux dünyasına girişimi anlatıyor, boşuna vakit harcamak istemiyorsanız geçebilirsiniz.

Ben linux dünyası ile bir bilgisayar dergisindeki Mandriva dağıtımı ile tanıştım. Live CD olarak başlatıp biraz denemiştim. Onda hatırladığım tek şey içinde gelen oyunların Windows'tan daha iyi olması ve bütün programların hazır olmasıydı. Aradan epey zaman geçtikten sonra 8.04 sürümü ile Ubuntu kullandım. Daha sonra diğer dağıtımları araştırmaya başladım. Bu dağıtımlar arasında hemen hemen hepsini 24 saatten kısa bir süre içinde sildim. Sadece Archlinux'ta uzun süre kaldım. Yani adam gibi kullandığım 2 dağıtım var. Toplamda 2 yıla yakın bir süre kullandım.

Şöyle bir şey fark ettim. Hangi dağıtımı kullanıyor olursanız olun, gerekli düzenlemeleri yaptığınız zaman aynı şeyleri elde edebiliyorsunuz. İlk öncelikle bu fikre katılıyor musunuz? Linux konusunda fazla deneyimli olmadığım için sizin fikirlerinizi de almak istiyorum.
Bu düşünceden dolayı Arch yerine Ubuntu kurarak gereksiz ögeleri temizleme fikri üzerinde durmayı düşünüyorum. Ubuntuyu tercih etmemin tek nedeni ise kullanıcı sayısının fazla olması.

if

Alıntı yapılan: erdaltaskesen - 23 Eylül 2011 - 22:07:52
Şöyle bir şey fark ettim. Hangi dağıtımı kullanıyor olursanız olun, gerekli düzenlemeleri yaptığınız zaman aynı şeyleri elde edebiliyorsunuz. İlk öncelikle bu fikre katılıyor musunuz?

Uzun süredir yeni bir dağıtım denemememin veya deneyecek olduğumda beni vaz geçiren sebep sizinle aynı fikirde olmamız; yalnız cümleyi ben yazsa idim "...hemen hemen aynı..." şeklinde yazardım.

erdaltaskesen

Benim için çok önemli olmayan şeyler değiştiği için sorun etmiyorum. Mesela paket yöneticisi.

BayboraKaan

Ben herkese Ubuntu tavsiye ediyorum. Hem acemi dosttu hemde bizim gibi ihtiyar dostu :D :P

EcU

İntel 945 gma ekran kartım var 256 mb yalnız yeterince verimli bulamadım 11.04 dışında stabil kullanabileceğim bir ubuntu veya linux türevi tavsiye edebilirmisiniz ?

heartsmagic

Verimli bulmadığın şey Ubuntu'nun kendisi mi, yoksa Unity masaüstü ortamı mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

EcU

aslında internet ortamındaki hızı paket bağlantıları genel kullanım hızı fena değil ama masaüstü sanırm masaüstünde sanki ekran kartım kurulu değilmiş gibi geliyor yalnız ekran kartı taramamda intel ekran kardım opengl renderer diyor o kadar su anda 10.04 kurdum.