Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meda

Windows alışkanlığı göz önünde bulundurulunca buna en yakın Mint-Cinnamon olacaktır. Cinnamon'u en iyi sunan dağıtım geliştirici takımı olan Mint. Neredeyse her şey pencerelerle çözülebiliyor ve sistem kaynağı tüketimi KDE'nin 2 katı olsa da KDE ayarlar karmaşası yok. Deepin'de bazı şeyler tam oturmamış kanaatimce 2 sene gibi zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Geçen seneye kadar Türkçe çevirileri bile yarım yamalaktı. Opensuse en iyi KDE ortamı ile çalıştığından baştan eledim. Fedora ise kafanızı duvara vurdurur kararlılık zayıf Türkçe kaynak az Wiki'si tırt. Wiki konusunda en anlaşılır Manjaro detay sevenler içinse Arch tabii ki Gentoo'ya selam olsun burdan.  :)

Ubuntu zaten 4 senedir olduğu yerde sayıyor en azından bir gelişme bir farklılıklar göremedik 18.04 Mir dedik Unity 8 falan da filan yalan ettiler hayalde kaldı.  ;D 18.10 sürümünün betasını denediğimde ise Suru temasını biraz düzenleyip Gnome-Shell teması giydirilmiş kendine has özelliği olmayan çok sıradan bir dağıtım olarak sunulacak. Gnome Shell ise onca desteğe rağmen Cinnamon ile başladığı yolda Cinnamon kadar evrilemediğini rahatlıkla söyleyebilir. Devamlı atlanan, sonraki sürüme bırakılan sorunlar kendi başına bir hikaye olur.  ;D

Mint-Cinnamon 6 ayda sürüm yenileyen hataları en aza indirgenmiş ince düşünülmüş güzel özellikler ile geliyor. Deepin'de benzer mantığı izliyor ama  tam oturmamış eksik kaldığını hissettiğiniz noktalar varken acaba diğeri daha mı iyi olurdu ciyetinden düşünürsünüz. Aklıma gelmişken Deepin'in bana göre diğer dağıtımlara göre en farklı yönü ise dokunmatik imleç sürer 3-4-5 parmak jestlerine doğal destek veren tek dağıtım. 
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

if

Alıntı yapılan: aderinkaya - 09 Ekim 2018 - 18:29:34
Bizim için en önemli faktör uyum ve sorunsuzluk. Rica etsem benimle bu dağıtımları kullandığınız sistem ile tecrubelerinizi paylaşır mısınız? Son kullanıcıya hitap etmesi gerekiyor sistemin ayrıca.

@aderinkaya, sahip olduğunuz donanımı bilmeden herhangi bir dağıtımla sorun yaşayıp yaşamayacağınızı söyleyemem. Bilgisayarın parçalarını forumda aratıp o donanımla ilgili konulara - varsa - ulaşabilir ya da herhangi bir arama motoruna donanım adı+ubuntu yazarak arama yapabilir ve neler yazılıp çizildiğini okuyabilirsiniz.

aderinkaya

[mention=642198]@meda[/mention] işte aradığım tecrube aktarımı bu :)

trailblazer

Hepinize selam arkadaşlar,
forumda ilk mesajım ve bir çaylak olarak tavsiyeye ihtiyacım var.Çoğunuz gibi ben de yıllarını Windows dağıtımlarına heba edenlerdenim sorasında da mac ile tanışıp hayran kalıp win ve macos kullanmaya devam ettim,geçenlerde bozuk hdd den veri kurtarmak amacıyla flash diske kalinux kurup verileri kurtardım ve sonrasında bu işletim sistemini boşta sapasağlam duran çok eski ir bilgisayarıma kurup kullanmak istedim.
Bilgisayarım: Lenovo IdeaPad
özellikeri:
Processor:                                                      Intel Pentium P6200 (2133.3 MHz)
Motherboard:                                                    LENOVO MoutCook (Intel HM55 (IbexPeak-M DH))
Ram :                                                           4gb
Hard Drive:                                                     TOSHIBA MK3265GSX (305,245 MBytes (320 GB))
Optical Drive:                                                  HL-DT-ST DVDRAM GT30N (DVD+R DL)
Display Adapter:                                                Intel Auburndale/Arrandale Processor - Integrated Graphics Controller [Lenovo]
                                                                nVidia GeForce 310M [Lenovo]
Audio Adapter:                                                  Intel 5 Series/34x0 Chipset PCH - High Definition Audio Controller [B2]
Network Adapter:                                                Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (L1c)
                                                                Broadcom 802.11n Wireless Network Adapter

Buna göre hangi dağıtımı önerirsiniz?

Empat

[mention=644928]@trailblazer[/mention]
Dağıtım olarak;
Manjaro veya Ubuntu / Linux Mint öneriyorum.

Masaüstü ortamı olarak;
kişiselleştirilebilirlik ve stabiliteyi seviyorsanız KDE,
sadelik ve stabiliteyi seviyorsanız Gnome öneriyorum.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

trailblazer

[mention=644929]@Empat[/mention]
Cevap için teşekkür ederim.
bahsettiğiniz masaüstü ortamı mantığını yeni bir kullanıcı olarak pek anlayamadım ancak,
amacım bu laptop'ta kullanabilceğim en güncel ve stabil versiyon olması dışında gerek video editleme gerek ses kayıt prodüksiyon işlerinde ufak tefek projeleri iş görecek şekilde halledebilmek, belki diyeceksiniz bu laptopta böyle şeylerle uğraşmak mantık dışı git daha iyi bir sistem al diye ama zamanında eski bilgisayarımın windows 7 de göremediğim ağır çalışan ve hata veren işlemleri aynı cihaza hackintosh kurulumu sonrası rahatlıkla sıkıntısız yapabilmiştim.Bu konuda da linux'a daha çok güvenim var.
Sadelik olayına gelince evet sadeliği çok seviyorum ama illa sade olsun diye bazı detaylardan mahrum kalmak istemem,
bu durumda stabil,detaylı,hızlı bir dağıtım tavsiyeniz doğrultusuna göre daha işime gelecektir diye düşünüyorum siz ne dersiniz?:)

illedelinux

Alıntı yapılan: trailblazer - 17 Mart 2019 - 08:34:38
belki diyeceksiniz bu laptopta böyle şeylerle uğraşmak mantık dışı git daha iyi bir sistem al
GNU/Linux söz konusu olduğu zaman diğer işletim sistemlerini unutun.
Çünkü bahsettiğin bilgisayarla  kullanamayacağın ortam yoktur, hepsini rahat kullanabilirsin.
Bundan başla istersen.
https://xubuntu.org/download
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

trailblazer

Alıntı yapılan: illedelinux - 17 Mart 2019 - 10:10:41
Alıntı yapılan: trailblazer - 17 Mart 2019 - 08:34:38
belki diyeceksiniz bu laptopta böyle şeylerle uğraşmak mantık dışı git daha iyi bir sistem al
GNU/Linux söz konusu olduğu zaman diğer işletim sistemlerini unutun.
Çünkü bahsettiğin bilgisayarla  kullanamayacağın ortam yoktur, hepsini rahat kullanabilirsin.
Bundan başla istersen.
https://xubuntu.org/download

bagsettiğiniz gibi xubuntu kurulumu yaptım sistem güncelleştirmeleri vb şeyler tamam hatta kodlarla verilen güncelleştirmeleri de yaptım şimdiye kadar tek sıkıntım bilgisayarı kullanmadığım zaman uykuya geçince mouse veya herhangi bir tuşa dokunduğumda siyah ekran uyanmıyor ve power tuşuyla tekrar kapatıp açmak zorunda kalıyorum.benzer sorunun Mint dağıtımında olmadığını söylüyorlar çözmek için uğraşıyorum halen çözemedim.

donotdie

Merhaba arkadaşlar. Bu 3 dağıtım çok hoşuma gitti. Şimdiye kadar çoğu popüler Linux dağıtımını kullandım. Sizlere * bir şey sormak istiyorum;
POP!_OS nasıl bir işletim sistemidir? Kullanmaya değer mi?
RedHat almayı düşünüyorum aslında ama günlük kullanım için uygun mudur?
CentOS günlük kullanım için uygun mudur? Server işleri ile ilgilenmiyorum.

Bu tarz metro görünümlü işletim  sistemlerini seviyorum. Hoşuma gidiyor. Önerebileceğiniz başka dağıtım var mı? Python ve Android programlama ile ilgileniyorum. Forum sitelerinde geziyorum. Bunun dışında bilgisayar ile pek bir işim yok.

Teşekkür ederim :)

Empat

Alıntı YapCentOS günlük kullanım için uygun mudur?
Kısmen uygundur. Depoları bir Ubuntu kadar değil. Bu yüzden problemler yaşayabilirsiniz.

Örneğin; CentOS'ta yüklenen Opera tarayıcısının videoları oynatması için -Opera'nın h264 codec sorunundan dolayı- opera-ffmpeg-codecs gibi bir paket gerekiyor.

Bu paket repolarda yok. Sorunu çözmenin başka yolu da yok.

Bu konu Opera Forum'da eski konularda çok tartışılmıştı. Ben o konuların güncel olmayacağı dolayısıyla yeni konu açtım ve hala sorunun devam ettiğini öğrendim.

Ben Arch Linux'u öneririm. POP!_OS hakkında yeterince bilgim yok. Arch Linux'u istemezseniz Fedora'yı öneririm.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

donotdie

Alıntı yapılan: Empat - 03 Nisan 2019 - 20:21:10

Alıntı YapCentOS günlük kullanım için uygun mudur?
Kısmen uygundur. Depoları bir Ubuntu kadar değil. Bu yüzden problemler yaşayabilirsiniz.

Örneğin; CentOS'ta yüklenen Opera tarayıcısının videoları oynatması için -Opera'nın h264 codec sorunundan dolayı- opera-ffmpeg-codecs gibi bir paket gerekiyor.

Bu paket repolarda yok. Sorunu çözmenin başka yolu da yok.

Bu konu Opera Forum'da eski konularda çok tartışılmıştı. Ben o konuların güncel olmayacağı dolayısıyla yeni konu açtım ve hala sorunun devam ettiğini öğrendim.

Ben Arch Linux'u öneririm. POP!_OS hakkında yeterince bilgim yok. Arch Linux'u istemezseniz Fedora'yı öneririm.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Arch' ı kullandım uzun bir süre. Peki Red Hat hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Empat

CentOS yönetimi hakkında temel seviye bilgim var. Pek Redhat dağıtımları kullanmışlığım yok.

donotdie

Alıntı yapılan: Empat - 03 Nisan 2019 - 21:29:51
CentOS yönetimi hakkında temel seviye bilgim var. Pek Redhat dağıtımları kullanmışlığım yok.

Solus diye bir dağıtım buldum onu indirdim şimdi. Güzel gözüküyor :)

Empat

Eksilerinden birisi daha: CentOS ve Fedora hariç diğer RedHat dağıtımlarında ücretsiz destek bulma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

illedelinux

RPM tabanlı dağıtımların deposu zayıf, ancak Alt linux RPM ve DEB her ikisini kullandığı için depo sorununu çözmüş. Alt linux'a kendi deposu dışında Debian, Ubuntu, Mint, Fedora depolarından paket kurulabiliyor. Alt  Linux'un bir de ilginç tarafı, kendisi RPM tabanlı olmasına rağmen DEB komutları kullanılıyor, üstelik Gui paket yöneticisi Synaptic.

extremebrutal

Anladığım kadarı ile RPM tabanlı dağıtımları seviyorsunuz. Server işleri ile ilgilenmediğinize göre Red Hat / CentOS yerine Fedora denemenizi öneririm. Ayrıca yine RPM tabanlı Mandriva forku olan ROSA Linux'u da denemenizi öneririm.

illedelinux

Alıntı yapılan: extremebrutal - 05 Nisan 2019 - 20:40:02
Ayrıca yine RPM tabanlı Mandriva forku olan ROSA Linux'u da denemenizi öneririm.

Doğru bir öneri, bir kaç ay önce denemek amacıyla kurmuştum, kendisine hayran kalmıştım. Rosa Linux çok hızlı gelişiyor ve son derece kararlı, kullanışlı bir dağıtım haline geldi.

Altaylardan_Gelen_Atlı

"Solus diye bir dağıtım buldum onu indirdim şimdi. Güzel gözüküyor :) "

Ben en son kullanıcıyım ;

Solus'u bir süre kullandım lakin projenin kurucusu ayrılınca bir süre toparlanamadılar https://www.reddit.com/r/SolusProject/comments/9fklcs/wheres_ikey/ sanırım tekrar toparlamışlar.

Şu an bende Mageia 7 beta ve PCLinux os  yüklü. Bu ikili Redhat sayılır Mandriva sonrası isterseniz bunlara göz atın bende sorunsuz kullanıyorum. ( yakın zamanda Mageia 7 yayınlanır )

https://www.youtube.com/watch?v=LMphlUUzy6w Mageia

https://www.youtube.com/watch?v=jrRUWGoNTcw PCLos

'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

serkan_91

Aşağıdaki kritlerle göre hangi dağıtımı önerirsiniz:

- oyun kesinlikle oynamıyorum
- GPU ile hiçbir işim yok.
- evdeki laptopumda kullanacağım.
- en azından birçok shell scripti yazacak durumda bilgiye sahibim
- stabilite çok önemli
- açık kaynaklı paketlerin yüklü gelmesi çok önemli
- gnome masaüstü kullanmam şart

Redhat ticari bir kurum ve birçok hizmetinin temeli linux daıtımı üzerine kurulu. stabil bir işletim sistemleri var. riske giremiyorlar diye görüyorum. Redhat linux'un ismini değiştirip, özgür bir community ile dağıtan CentOS çok mantıklı geliyor. şu ana dek gittiğim birçok yazılım firmasında sunucularda sürekli bunu tercih ediyorlar (eğer lisansa para verilmemişse, yada önceden fakrlı bir sistemle zaten iş yürümüyorsa).

yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

teşekkürler

illedelinux

Alıntı yapılan: serkan_91 - 14 Eylül 2019 - 19:55:53
Aşağıdaki kritlerle göre hangi dağıtımı önerirsiniz:

- oyun kesinlikle oynamıyorum
- GPU ile hiçbir işim yok.
- evdeki laptopumda kullanacağım.
- en azından birçok shell scripti yazacak durumda bilgiye sahibim
- stabilite çok önemli
- açık kaynaklı paketlerin yüklü gelmesi çok önemli
- gnome masaüstü kullanmam şart

Redhat ticari bir kurum ve birçok hizmetinin temeli linux daıtımı üzerine kurulu. *kararlı bir işletim sistemleri var. riske giremiyorlar diye görüyorum. Redhat linux'un ismini değiştirip, özgür bir community ile dağıtan CentOS çok mantıklı geliyor. şu ana dek gittiğim birçok yazılım firmasında sunucularda sürekli bunu tercih ediyorlar (eğer lisansa para verilmemişse, yada önceden fakrlı bir sistemle zaten iş yürümüyorsa).

yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

teşekkürler

Kararlı olsun dersen Debian Stable Gnome.
Paketlerin son sürümleri olsun dersen Fedora Gnome.
Kendi sistemimi kendim yapmalıyım dersen Arch Gnome.
Arch gibi olsun ama hazır olsun dersen Manjaro Gnome.
Her türlü yardım alabileyim, gerekli paketleri bulabileyim ve sistemle pek uğraşmayım dersen Ubuntu Gnome.
Çok gelişmiş olsun, kullanıcıya bütün imkanları ve bütün kolaylıkları sağlasın dersen Gnome'den çatallanan Linux Mint Cinnamon.
Gnome olsun ama özelleştirme imkanı da kolay olsun ve Gnome kadar da sistem kullanmasın dersen yine Gnome'den çatallanan Ubuntu Budgie.
Sistemdeki GUİ arayüzler tamamen kendine ait olsun aynı zamanda Gnome'nin sunduğu imkanları da versin dersen Deepin.
Paketlere varana kadar herşeyiyle bilgisayarıma göre kendim oluşturmalıyım dersen Gentoo.
Gentoo gibi olsun ama herşeyi de kendisi yapsın dersen Sabayon Gnome.

aderinkaya

[mention=649179]@serkan_91[/mention] Centos'u pek tavsiye etmiyorum özellikle stabilite konusunda. Tariflerinize uyan Debian, Ubuntu, Deepin dağıtımları var.

serkan_91

Alıntı yapılan: aderinkaya - 25 Eylül 2019 - 19:24:30
[mention=649179]@serkan_91[/mention] Centos'u pek tavsiye etmiyorum özellikle stabilite konusunda. Tariflerinize uyan Debian, Ubuntu, Deepin dağıtımları var.

CentOs redhat'ın apaynısı. sadece birkaç paket silip logları vs değiştiriyorlar.. Redhat birçok ticari uygulamanın sunucusunda tercih ediliyor. Oracle'ın ticari linux'u da redhat'ın türevi olarak dağıtılıyor.

bu sebeplerden "stabil olmaması" çok ilginç bir durum geldi bana.

aderinkaya

[mention=649430]@serkan_91[/mention] teorikte çok doğru ama pratikte niyeyse öyle olmuyor :) Daha önce centos sunucu kullanıyorduk forum sitemizde çok fazla sorun yaşadık. Ortağıma dağıtım değişelim dedim ubuntu 16 ya geçti ubuntuda arada içsel hatalarla karşılaştı sunucu dondu en son debian 8 e geçtik geçtiğimizden beri datacenterda çıkan yangın haricinde hiç kesinti yaşamadık :) tabi bu bahsettiğim şeyler server sürümleri içindi.

sdkgirgin

Herkese selamlar,
Yaklaşık 3 aydan bu yana elementary os kullanmaya başladım. belkide standart bir internet kullanıcısı olduğum için bütün işimi görüyor ve hızlı olması nedeniyle bir türlü vazgeçemez oldum :)

Fakat şöyle bir baktığımda kullanıcılarının bir topluluğu yok, destek ve dayanışma sıfır. Tabiki bir ubuntu kadar çok kullanıcısı olması beklenmese de benim gibi düşünen kimse var mı acaba belki bir topluluk oluşturmak için adımı biz atarız :)

Aaron

Alıntı yapılan: sdkgirgin - 25 Ocak 2020 - 14:48:01
Herkese selamlar,
Yaklaşık 3 aydan bu yana elementary os kullanmaya başladım. belkide standart bir internet kullanıcısı olduğum için bütün işimi görüyor ve hızlı olması nedeniyle bir türlü vazgeçemez oldum :)

Fakat şöyle bir baktığımda kullanıcılarının bir topluluğu yok, destek ve dayanışma sıfır. * tabi ki bir ubuntu kadar çok kullanıcısı olması beklenmese de benim gibi düşünen kimse var mı acaba belki bir topluluk oluşturmak için adımı biz atarız :)

Ben de yeni elementary OS'a gectim. Henuz cok yogun bir sekilde kullanmiyorum fakat tatil donusu cok fazla kullanma sansim olacak ve o zaman artilarini ve eksilerini gorme sansim olacak.

Bunun disinda elementary OS ile yasayacaginiz sorunlarin bir cogunu Ubuntu forumlarinda arayarak da cozebilirsiniz diye dusunuyorum zira elementary OS, Ubuntu temelli bir dagitim.