Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burakbs

Yaşama odaklan, ölüme razı ol..

jaschar

15.x bile buglı idi en son baktığımda. 14.x kullaniyorum ben.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

projectdisco - state of art android distribution .

Kaleihan

Kişisel bir sorundur. Bende hiçbir sorun yoktu. Konuya gelirsek bence 16.04ü kur gitsin. Şuan kullanıyorum gayet güzel.

yenilikciadam

15.10 kursam sonra yükseltme yapsam olmaz mı?
Hayatta değişmeyen tek şey değişimdir.
Ama ben değişimin beni zorla değiştirmesini beklemem.
Hiç beklemeden değiştiririm.

yenilikciadam

Ve Windows tan feci derecede bıktım.

Reverser

update etmekle uğraşma, 16.04 çıksın kurarsın ben kendi adıma 16.04 versiyonunun çıkmasını bekliyorum mesela.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

yazilimci_adam

Çok çok büyük yenilikler getirecek mi Ubuntu?

grayloop

Alıntı yapılan: yazilimci_adam - 13 Nisan 2016 - 23:39:51

Çok büyükten kastınız nedir biilmiyorum ama sürüm değişiklikleri burada açıklanmış:
https://wiki.ubuntu.com/XenialXerus/ReleaseNotes
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

yenilikciadam

Ama çok sabırsızım ve 16.04 çıktığında daha çok yeni olan sorunları çözmek daha güç olmaz mı?

yazilimci_adam

Alıntı yapılan: grayloop - 13 Nisan 2016 - 23:53:39
Alıntı yapılan: yazilimci_adam - 13 Nisan 2016 - 23:39:51

Çok büyükten kastınız nedir biilmiyorum ama sürüm değişiklikleri burada açıklanmış:
https://wiki.ubuntu.com/XenialXerus/ReleaseNotes

Üstad onlara baktım ben de özellikle farklı olarak gelen bir yenilik yok değil mi? gnome yerine unity ile varsayılan olarak gelmesi gibi devrim yaratacak bir şey mesela.

Qeox

bende 16.04 kullanıyorum şuan hiç hata ile karşılaşmadım. şimdiden yüklersen bir sorun olacağını sanmıyorum zaten 1 hafta sonra yeni sürüm çıkıyor..

ayrıca 16.04 yenilikleri bunlar

Beş yıl destekli LTS (Uzun Süreli Destek) Kernel sürüm 4.4
Ubuntu Yazılım Merkezi yerine GNOME Yazılım Yöneticisi
Snappy paket desteği
Brasero ve Empathy çıkarıldı, Cheese ve Gnome Takvim eklendi
Başlatıcı çubuğu sol kenardan alt kenara taşıyabilme (Dconf-editor veya unity tweak tool kullanarak.) alt resimde göründüğü gibi..

Geçmişim, olamadığım her şeydir..

yenilikciadam

Şuanda Ubuntu nun sitesinde yok 16.04 sürümü.
Nasıl indirebilirim?

yenilikciadam

yenilikciadam

gnome yazılım yöneticisinin farkı ne?

freeman

16.04 kullanıyorum. Herhangi bir hata, problem ile karşılaşmadım. Öneririm.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

neynefes

Bu başlık altında konuşalım. 16.04 şu haliyle bile gayet sorunsuz. Beklemeyim, sorun olduğunda kendim halledebilirim derseniz direk 16.04 kurulumu yapın. Yok derseniz eli kulağında zaten çok az kaldı dağıtımın kararlı halinin yayınlanmasına. 15.10 kurup boşuna birde güncelleme çekmeye uğraşmayın.

Ayrıca ara sürümler  kararsızdır, bolca hata mevcuttur demekte doğru değil.

yenilikciadam

21 nisan da sitesinde bulabilir miyim?
16.04 ü

neynefes

Tam tarihine bakmadim ama gününde indirme bağlantısı koyarlar.

ademsahin

Herkese merhaba ,

Exper marka bir laptobum var. Daha önce de birkaç kez dağıtım tavsiyesi istemiştim. Ancak o zamanlar çift sistem kullandığım için diğer Windows işletim sistemi ile birlikte kullanıyordum. Bu yüzden alışkanlık mı desem kolayıma geldiği için mi desem pek Linux sistemini kullanmıyordum. Artık tamamen Linux kullanmaya karar verdim. Bilgisayarımın özellikleri i7 4.nesil işlemci , 128 GB SSD ve 1 TB HDD, 2 GB Nvidia Geforce 635M paylaşımsız ekran kartı ve 8 GB ram. Bilgisayarımda Nvidia ve Intel olmak üzere çift ekran kartı var. Bu bilgisayar için hızlı çalışan ve bakıldığı zaman vay be ne güzelmiş diyeceğim görsellikte Linux dağıtım önerilerinizi bekliyorum.

Kullanım amacım genelde günlük kullanıma yöneliktir.Web sayfalarıma içerik girmek , müzik dinlemek , film izlemek, arada sırada photoshop kullanıyorum ama onun yerine Gimp ile idare ederim.Zaten ayda yılda bir ihtiyacım oluyor.Bunun için kafamda KDE var ama bir yandan da Gnome sevenler var.Unity çoğunlukla beğenilmese de beğenenler de çok savunuyor.Kısacası kafam çok karıştı.Aradığım dağıtımın en önemli özelliği son kullanıcıya uygun olsun ve bir sorun çıktığı zaman çözebileceğim sağlam bir türkçe kaynak  sitesi olsun.

Son olarak sadece Mint veya Ubuntu olarak kısıtlamayın lütfen kullandığınız diğer dağıtımlarında artısı eksisini yazarsanız memnun olurum. Bir de bilgisayarı aktif olarak kullandığım için sürekli deneme yanılma ile dağıtım bulma şansım yok.Yorumlarınızı ona göre yaparsanız memnun olurum.

illedelinux

Alıntı YapBu bilgisayar için hızlı çalışan ve bakıldığı zaman vay be ne güzelmiş diyeceğim görsellikte Linux dağıtım önerilerinizi bekliyorum.
Alıntı YapBir de bilgisayarı aktif olarak kullandığım için sürekli deneme yanılma ile dağıtım bulma şansım yok

Bu iki cümle için size en iyi uyacak olan Kubuntu veya Linux mint Cinnamon.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Mr_YAMYAM

Resimdeki görselliği beğeniyorsan tavsiyem UBUNTU STUDIO'dur.
Özellikle ses, video gibi multimedia uygulamaları için tasarlanmış olup yıllardır kullanmakta olduğum bir sürümdür.

ademsahin

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Nisan 2016 - 23:02:06
Resimdeki görselliği beğeniyorsan tavsiyem UBUNTU STUDIO'dur.
Özellikle ses, video gibi multimedia uygulamaları için tasarlanmış olup yıllardır kullanmakta olduğum bir sürümdür.

Hocam güzele benziyor peki bu dağıtımın varsayılan hali mi yoksa sizin yaptığınız değişimler vs var mıdır ??? Bir de siz bir sıkıntı yaşadığınız zaman bu forumdan mı destek alıyorsunuz yoksa kendi destek forumu mevcut mu ???

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ademsahin - 17 Nisan 2016 - 23:13:26

Hocam güzele benziyor peki bu dağıtımın varsayılan hali mi yoksa sizin yaptığınız değişimler vs var mıdır ??? Bir de siz bir sıkıntı yaşadığınız zaman bu forumdan mı destek alıyorsunuz yoksa kendi destek forumu mevcut mu ???
Çoğu linux sürümleri kendilerine özgü arayüzle gelmektedir. Net üzerinden ubuntu studio görsellerine ulaşabilirsin.
Kullanıcı isterlerse diledikleri gibi görsellikleri veya sistemi değiştirebilmektedir. Zaten tüm linuxların özellikleri budur.
Benim resimde görülen tek özellik, altta görülen GÖREV çubuğudur.
AWN (Avant Window Navigator) adlı bu görev çubuğunu yükleyip üzerindeki başlatıcıları veya uygulamaları istediğim gibi yükleyip kaldırabiliyorum. AWN nin ayarlarından bu olay kolayca yapılabilmektedir.
Kullanıcı isterse daha başka görev çubuğu yükleyip dilediği gibi kullanabilir. Bunlardan bir diğeri ise çok beğeni toplamış olan CAIRO dur.
Ben sade bir masaüstü tercih ederim ve herhangi bir uygulamaya kolayca ulaşmak isterim. Sol altta görülen Ana menüye (UBUNTU SİMGESİ) tıklamakla tüm uygulamalara rahatlıkla ulaşabilmekteyim.
UBUNTU STUDIO'yu tercih etmemdeki ikinci önemli sebep ise P4 zamanından beri P4 gibi düşük konfigürasyonlu sistemlerde bile sorunsuz çalışabilmesidir. Keza şimdiki sistemimde 64 bit sürümünü kullanmaktayım ve oldukça stabildir.
Yıllardır linux forumlarına katılmıyordum. Önceleri özgürlükiçin (PARDUS) resmi sitesinde takılırdım. Bu foruma bir arkadaşımın daveti üzerine geldim.

ademsahin

İlginize teşekkür ederim. Açıkçası hem ubuntu studio hem Kubuntu hem de Linux Mint cinnamon hoşuma gitti.Şu an üçünü de indiriyorum.Yarın akşama kadar biraz daha araştırma yapıp karar vereceğim.

Mr_YAMYAM

Herhangi bir aksaklıkla karşılaşırsan tüm linux forumlarındaki kullanıcılar yardım edeceklerdir.
UBUNTU STUDIO kurarsan da ben buradan elimden gelen yardımı yaparım.