Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MdAliKvt

Bilgisayarım: Laptop
16GB DDR3 1600 MHz
Nvidia GTX765M (2GB)
1TB 7200RPM + 128GB SSD
1920 x 1080 15.6"
Intel Core i7 4700MQ 2.4 GHz 6 MB cache

İşletim Sistemi Bilgim: Orta
Alıntı YapWindows 3.1'den bu yanı Windows kullanıyorum.
3-4 yıl kadar sadece Linux dağıtımları kullandım. (2008 - 2012 yılları arasında)
Os X ile en fazla 3-4 saat geçirdim.

Daha önce kullandığım dağıtımlar:
Alıntı YapUbuntu: Süre olarak en fazla kullandığım dağıtım. VPS olarak da Ubuntu LTS kullanmaktayım.
LinuxMint: Unity'e ilk defa geçildiğinde kararsız bulmuştum. Bir süre sonra LinuxMint'a geçtim.
Archlinux: Minimal bir sistem kurmak ve öğrenme amaçlı kullanmıştım. Ubuntuda sonra en uzun süreli kullandığım dağıtım.

İstediklerim - Beklentilerim:
Alıntı YapSistem sorunları, düzenlemeler vs ile çok fazla vakit kaybetmek istemiyorum. Yani işletim sisteminin çekirdeğine inip her şeyi anlamak yerine işimi yapmayı tercih ediyorum.
En yeni teknolojileri kullanmayı isterim her zaman.
Gnome Shell çekici geliyor. Fakat Unity'nin geleceği daha sağlam gibi görünüyor. Bu kafamı karıştırıyor. (Mir desteği ve Ubuntu varsayılan ortamı olması bunu düşündürdü)
Uygulama desteğinin (resmi olan) fazla olması. (PPA ve AUR'u hesaba katmazsak)

Şu an için düşündüğüm:
1 - Ubuntu 16.04 Daily Build + (/etc/apt/sources.list dosyasında xenial geçen her yeri devel olarak değiştirmek)
Böylece tamamen güncel bir sürüm elde edeceğim. Devel olduğu için 16.04 çıksa bile diğer sürüme otomatik olarak geçmiş olacağım. Ayrıca Ubuntu'nun geniş deposuna da sahip olacağım.

2 - Ubuntu Server 16.04 Daily Build + Devel sistemi
Server sürümünü + Gnome-Shell + İstediğim paketler. Bununla hem Ubuntunun geniş deposuna erişeceğim. Hem en güncel paketlere sahip olacağım. Hemde sistemimde kullanmadığım, gereksiz bir uygulama bulunmayacak.

3 - Ubuntu Gnome 16.04 Daily Build + Devel sistemi
Çekici gelen Gnome-Shell arayüzünü kullanabileceğim. Mir gibi bir teknoloji yeterince olgunlaştığında artık tekrar kurulum yaparım.

4 - Archlinux
Zaten rolling-release bir dağıtım olduğu için en güncel paketler her zaman elimin altında olacak.
AUR paketlerini saymazsak program konusunda sıkıntılar olabilir. (En basitinden Chrome)
Tüm seçenekler arasında en güncel paketler (minor değerleri hesaplayarak) Arch'ta
UEFI, LVM, Wireless gibi şeyleri kurulumu epey zor. Hatta bazılarını şu an yapamayabilirim bile. LVM nasıl yapılabilir en ufak bir fikrim yok.

5 - Debian Testing / Unstable
Daha önce hiç Debian kullanmadım. Ve Evrensel İşletim sistemi sloganı ve logosu çok çekici geliyor bana.
Sayıca fazla paket ve güncel paket konusunda iyi.
Debian-gnome-desktop diye bir sürüm var. (Galiba Gnome-Shell sürümü)
Ekran kartı ve Wireless kapalı kaynak sürücüleri otomatik tanımıyor. Bunu eksi olarak yazdım.

Tüm bu seçenekler değerlendirildiğinde siz hangisini önerirsiniz?

ekremsenturk

Mayıs'ta Ubuntu 16.04 kararlı sürümü kurabilirsin. Debian ve Arch Linux daha çok kurcalamayı sevenler veya iyi seviyede kullanıcılara hitab ederler.

heartsmagic

Konuyu dağıtım tavsiyeleri başlığı ile birleştirelim. 
devel konusunu çok yanlış biliyorsun. 16.04 şu an kararlı değil, sen tut onu devel ile değiştir? devel dediğimiz şey "development" ifadesinin kısaltılmış hali, günlük sistemler için kullanılmaz o yöntem. İki güne patlar kısacası. Kaldı ki şu an devel dediğimiz şey 16.04'e işaret ediyordur muhtemelen, bir sonraki sürüm çalışmaları başlamamıştır.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MdAliKvt

Mayıs'a kadar 2 ay bilgisayarsız takılmak zor olacak.
Devel in geliştirme anlamında olduğunu biliyorum. Fakat kararlılık olarak çok sorun yaşayacağımı düşünmedim

heartsmagic

Düşün :)

Mayısa kadar bilgisayarsız takılmak derken ne demek istiyorsun bilmiyorum ama 15.10 kurup, ileride 16.04'e yükseltebilir, 14.04 kurup ileride yine 16.04'e yükseltebilir veya şu an 16.04 kurup yoluna devam edebilirsin. Çok can alıcı bir sıkıntısı olmadı bende, ufak tefek sorunları saymazsak günlük kullanım için sorun yapmıyor. Fakat yapmayacak anlamına gelmiyor bu.

Diğer yandan araştırdığın diğer dağıtımlara da göz gezdirebilirsin. Dağıtım seçimi zor iştir, karşı tarafa soru sorarak verilebilecek bir karar değil bu. Hangi dağıtım nasıl işliyor, politikası nasıl, topluluğu ne durumda, bana uyar mı uyamaz mı diye araştırıp sen seçmelisin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

Alıntı yapılan: MdAliKvtMayıs'a kadar 2 ay bilgisayarsız takılmak zor olacak.
Devel in geliştirme anlamında olduğunu biliyorum. Fakat kararlılık olarak çok sorun yaşayacağımı düşünmedim
Açıkçası her zaman en yeni sürümü kullanmak akıllıca olmayabiliyor. Ama ille de son paketleri kullanacağım ama arch kullanacak bilgi birikimim yok diyorsan manjaro xfce'ye bir bak derim. Linux'a ilk başlayanlar için arch'ı kullanıcı dostu bir hale getirdi manjaro takımı. Hazır ve ekran kartı driverları dahil kurulu gelen -dvd'yi ilk taktığında çıkan o açılış ekranında- "non-free" seçeneği bile var. Ayrıca arch wiki'yi incelersen sadece arch için değil, pek çok dağıtım için yardım alabilirsin. Ubuntu'da dahil.

https://wiki.archlinux.org/

http://manjaro-tr.org/indir/

https://manjaro.github.io/

http://distrowatch.com/table.php?distribution=manjaro

https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Main_Page

Söylemeden geçemeyeceğim, ne arch ne de manjaro'da destek konusunda hiçbir sıkıntı görmedim. Destek için ubuntu derler ama artık bu durum günümüzde geçerliliğini kaybetti. Bu forumda dahi diğer dağıtımlar bölümünden istediğin soruların cevabını buradan alabileceğine inanıyorsan sorabilirsin. Göz önünde bulundurmanı (6. sıraya koymanı) tavsiye ederim.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

plazma

Düzeltme yapalım destek için ubuntu derler ama geçerliliğini kaybetti ifade gerçeği yansıtmamaktadır. Sizin için öyle olabilir görüşe saygımız var ama gerçeğe dayalı olarak iddaları söyleyelim. Koşullu şartlandırma yapmayalım, her dağıtıma eşit bir forum burası x veya y dağıtımına göre harket edip dağıtımları yarıştırmıyoruz.

eronis

Alıntı yapılan: plazmaDüzeltme yapalım destek için ubuntu derler ama geçerliliğini kaybetti ifade gerçeği yansıtmamaktadır. Sizin için öyle olabilir görüşe saygımız var ama gerçeğe dayalı olarak iddaları söyleyelim. Koşullu şartlandırma yapmayalım, her dağıtıma eşit bir forum burası x veya y dağıtımına göre harket edip dağıtımları yarıştırmıyoruz.
Demek istediğim, bugün herhangi bir dağıtımda ihtiyacın olacak olacak olan desteği fazlasıyla görüyorsun. Ama ubuntu kullanmışın ama gentoo kullanmışın. İhtiyacın olan desteği bir yerden buluyorsun.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

caferkaandebana

@heartsmagic anladım hocam sağolasın zaten kurdum denedim bi sıkıntı yapmadı, bundan önce tek çekirdek 512mb ekran kartı 1gb ram'i olan bi bilgisayarda denediğimde kastığından dolayı sormuştum ama şimdi bir sıkıntı yok :)

Dorabeon

Merhabalar. Forumda yeniyim. Konudaki üç işletim sistemi arasında kaldım. Okuduklarım kalitenin Mint>Ubuntu>Elementary OS sırasında olduğunu gösterdi. Bu doğru mu? Elementary'nin arayüzü çok hoşuma gitti. Performans ve destek açısından bir eksiği var mı? Bir sürü konu ve makale var biliyorum ama Elementary kullanılır mı yani? Şİmdiden teşekkürler..

sayz

Allah Allah öyle bir kalite sıralaması mı varmış? Linux dünyasının en göreceli konusunda bu derece kesin sıralamalar hükümler vermek pek mantıklı değil. Okuduklarınızı da pek dert etmeyin. Hepsini alıp kurcalayın, deneyin ve kendiniz karar verin.

TopKek

Mint Ubuntu temelli olmasına rağmen nasıl Ubuntudan daha kaliteli oluyor anlamış değilim. Bu sizin görüşümüze bağlıdır. Evet Elemantary kullanılır. Elemantary de zaten Ubuntu tabanlı.
Arch Linux mu Gentoo mu?

sayz

Alıntı yapılan: Web_Monster - 05 Mart 2016 - 18:13:55
Mint Ubuntu temelli olmasına rağmen nasıl Ubuntudan daha kaliteli oluyor anlamış değilim. Bu sizin görüşümüze bağlıdır. Evet Elemantary kullanılır. Elemantary de zaten Ubuntu tabanlı.
Bu bakış açısı da bence yanlış. Ubuntu da debian tabanlı o zaman debian daha mı kaliteli?

Kalite ne oluyor ki ayrıca?  Pantolon mu bu canım kalitesinden bahsediyoruz? 

Dorabeon

Ubuntu değil de Mint ve Elementary arasında kaldım ama sanırım Mint kullanacağım. Teşekkür ederim.

TopKek

Alıntı yapılan: sayz - 05 Mart 2016 - 18:35:29
Alıntı yapılan: Web_Monster - 05 Mart 2016 - 18:13:55
Bu bakış açısı da bence yanlış. Ubuntu da debian tabanlı o zaman debian daha mı kaliteli?

Kalite ne oluyor ki ayrıca?  Pantolon mu bu canım kalitesinden bahsediyoruz?
Kalite kısmında ben de sıcak bakmıyorum. Yeni kullanıcılar için kullanıcı dostu daha çok uyuyor bence.
Arch Linux mu Gentoo mu?

Kaleihan

Ben şu ... tabanlı olma olayını anlamadım. Ubuntu, debian tabanlıysa ve elemantary ile mint, ubuntu tabanlıysa; dolayısıyla elemantary ile mint'te debian tabanlı olmuyor mu? Bu ... tabanlı olma olayı neye göre belirleniyor?

TopKek

Alıntı yapılan: Kaleihan - 05 Mart 2016 - 19:17:38
Ben şu ... tabanlı olma olayını anlamadım. Ubuntu, debian tabanlıysa ve elemantary ile mint, ubuntu tabanlıysa; dolayısıyla elemantary ile mint'te debian tabanlı olmuyor mu? Bu ... tabanlı olma olayı neye göre belirleniyor?
Ubuntu Debian'ın üstünde değişiklik yapılarak ortaya çıktığı için Debian tabanlıdır. Elemantary OS ve Mint ise Ubuntu üzerinde değişiklik yapılarak ortaya çıkarılmıştır.
Arch Linux mu Gentoo mu?

Dorabeon

Alıntı yapılan: Web_Monster - 05 Mart 2016 - 19:20:59
Alıntı yapılan: Kaleihan - 05 Mart 2016 - 19:17:38
Ubuntu Debian'ın üstünde değişiklik yapılarak ortaya çıktığı için Debian tabanlıdır. Elemantary OS ve Mint ise Ubuntu üzerinde değişiklik yapılarak ortaya çıkarılmıştır.
Hocam peki bu son ikisi üzerinden çıkan var mı? :D

seron

İŞLETİM SİSTEMİNİN KALİTESİZİ OLMAZ! >:(

işletim sistemlerinin kullanıcıya uygun olanı-olmayanı vardır. ;)

sorunuza yanıt:

Windows'a benzesin (bir yere kadar)                                 >>> Mint
Apple MAC OS'a benzesin (bir yere kadar :) )                     >>> Elementary
Özgün bir tasarıma sahip olsun, klasik temaları istemiyorum >>> Ubuntu Unity arayüzü.

Sormamız gereken:
Bilgisayarınızı ne yapmak için kullanıyorsunuz?

Dorabeon

Alıntı yapılan: seron - 05 Mart 2016 - 20:09:43
İŞLETİM SİSTEMİNİN KALİTESİZİ OLMAZ! >:(

işletim sistemlerinin kullanıcıya uygun olanı-olmayanı vardır. ;)

sorunuza yanıt:

Windows'a benzesin (bir yere kadar)                                 >>> Mint
Apple MAC OS'a benzesin (bir yere kadar :) )                     >>> Elementary
Özgün bir tasarıma sahip olsun, klasik temaları istemiyorum >>> Ubuntu Unity arayüzü.

Sormamız gereken:
Bilgisayarınızı ne yapmak için kullanıyorsunuz?
Son kullanıcı sayılabilirim. Sadece programlama öğreniyorum biraz. Windows'a yakın olması daha iyi sanırım.

seron

Alıntı yapılan: Dorabeon - 05 Mart 2016 - 20:14:09
Son kullanıcı sayılabilirim. Sadece programlama öğreniyorum biraz. Windows'a yakın olması daha iyi sanırım.
Mint kullanacaksınız. Müsait olunca bir ara ZORIN OS'a da bakın. O da ubuntu üzerinden gider. Kanadalı bir ekip tarafından geliştiriliyor.

kötükurt

Elementary'i yeni kullanıcıya önermem bazı durumlarda uğraştırabilir. Mint'i kullanmadım. Ubuntu'da bazen ufak tefek kafaya takılmayacak sorunlar olabiliyor ama uğraştıracak bir sorun çıkmaz, Unity de çok şık ve kullanışlı.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

dj_psk

Elementary'i denemedim fakat Ubuntu/Mint arasından tabiki Ubuntu derim. Mint Ubuntu'yu taban almakta bu sebeple Ubuntu'dan sonra güncellenmekte. Son sürümünde -bana göre- hala fan ve ısınma problemleri var. İntel ekran kartlarının bazı sürümleriyle pek iyi anlaşamıyor. Yüksek CPU v.b. problemler mevcut. İntel marka ekran kartına sahip değilsen, gözüne hoş geleni kur. Mantık olarak zaten fark yok. Masaüstü ortamı mı, hızlı yeni güncellemeler mi, stabilite mi senin için hangisi önemliyse öncelikliyse ona göre seçimini yaparsın.
İnadına değil daha iyi olduğu için Linux!

eronis

3'ü de ubuntu sonuçta. Mint unity arayüzünü beğenmeyenler için cinnamon ve mate'i sundu. Elementary yeni bir arayüz olan pantheon'u sundu. Kısaca aralarında arayüzden başka hiçbir fark yok. Hangi arayüzü seviyorsan kullan gtisin. Hepsi ubuntu sonuç olarak.

sayz

Mint'in Winsows'a benzediğini de ilk defa okumuş oldum. Farklı bir bakış açısı. 

Ayrıca Linux Mint'ten de bildiğin Ubuntu çakması gibi bahseden arkadaşlar var hayret doğrusu.