Paneli kurtarayım derken Gnome3 Gnome Classic'e döndü...

Başlatan ubuntupardus, 15 Ekim 2011 - 13:49:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntupardus

Herkese iyi günler. Bende 11.10 sürmüne gnome 3 yüklemiştim benimde Panelimde sorun çıkmıştı.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29741.0

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29736.0

Yukarıdaki sorunun aynısı idi. Bende orada önerilen çözüm önerisini yaptım.

Yani aşağıdaki sitedekilerin hepsini yaptım.
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=11326398&postcount=5

Fakat Açılışta artık GNOME seçsemde Gnome Classic arayüzü ile karşılaşıyorum.

Yani sol üste mouse'  getirdiğimizde arama penceresi uygulamalara erişim oluyordu. Gnome3 te ama artık Gnome Classic geliyor bana onlara erişemiyorum.
Umarım anlatabilmişimdir. Sorunumu Tekrar Gnome3 nasıl geri gelir. Teşekkürler...

decent

ALT+F2 ile veya uçbirimden
gnome-shell --replace

komutunu yürütün.

Bağlantıda yer alan işlemi uygulayın:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29697.msg356928#msg356928

ubuntupardus

Alıntı yapılan: decent - 15 Ekim 2011 - 13:56:21
ALT+F2 ile veya uçbirimden
gnome-shell --replace

komutunu yürütün.

Bağlantıda yer alan işlemi uygulayın:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29697.msg356928#msg356928

ALT-F2 çalışmadığından uç birimden yazdım komutu. Fakat şöyle bir hata ile karşılaşıyorum.

gnome-shell: error while loading shared libraries: libGL.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory

Diğer işlem için; O bölüm zaten kapalı durumda.

decent

Ekran kartı ayarlarından başlayıp eksikleri kontrol etmemiz gerekiyor.

sudo jockey-text --list

ubuntupardus

Alıntı yapılan: decent - 15 Ekim 2011 - 14:11:03
Ekran kartı ayarlarından başlayıp eksikleri kontrol etmemiz gerekiyor.

sudo jockey-text --list

xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

noktakom

Aynısı başıma geldiği için tecrübemi paylaşacağım yalnış olabilir.

Bahsettiğiniz durum sürücülerin kaldırılmasından sonra oluyor, zaten son verdiğiniz çıktıda da sürücülerin kullanımda olmadığı açıkça belirtilmiş.
Anladığım kadarıyla sürücüyü kaldırmayı başarmışsınız fakat yeni sürücü yükleme konusunda birşeyler ters gitmiş. Bunun ne olduğunu bilemeyeceğim ama anlatılanları dikkatli bir şekilde tekrar denerseniz çözüme ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

ubuntupardus

Alıntı yapılan: noktakom - 15 Ekim 2011 - 17:50:59
Aynısı başıma geldiği için tecrübemi paylaşacağım yalnış olabilir.

Bahsettiğiniz durum sürücülerin kaldırılmasından sonra oluyor, zaten son verdiğiniz çıktıda da sürücülerin kullanımda olmadığı açıkça belirtilmiş.
Anladığım kadarıyla sürücüyü kaldırmayı başarmışsınız fakat yeni sürücü yükleme konusunda birşeyler ters gitmiş. Bunun ne olduğunu bilemeyeceğim ama anlatılanları dikkatli bir şekilde tekrar denerseniz çözüme ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

evet aslında sürücü kurulumunda bazı şeylerin ters gittiğini bende anladım. O paneli düzeltmek için verilen kodları eksiksiz yazdım fakat bazı yerlerinde hata verdi olmadı bende hatayı bulamayıca devam ettim sonuda böyle oldu. Şimdi bir fglrx sürücüsünü yüleyeyim bakalım  ne olacak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ekim 2011 - 17:59:36

Evet fglrx i yükledim tekrar geldi.
Fakat panel yine bozuk

Tekrar o adımları  deniyim belki olur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ekim 2011 - 18:02:09

Zaten linkte verilen şu komut bende gerçekleşmiyr.
Komut şu;
sudo service lightdm stop

Bende şöyle bir hata ile karşılaşıyorumstop: Unknown instance:

noktakom

Nerede nasıl bir hata verdiğini hatırlayabilirseniz belki bir tavsiye veren olur.

Örneğin ben de  "sudo dpkg -i ati*.deb" bölümünde hata almıştım çünkü oluşan deb dosyalarının isimleri ati... diye başlamıyordu. Bunu farkedince kodu sudo dpkg -i *.deb şeklinde düzeltip devam etmiştim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ekim 2011 - 18:06:06

"Zaten linkte verilen şu komut bende gerçekleşmiyr.
Komut şu;
Kod: [Seç]

sudo service lightdm stop

Bende şöyle bir hata ile karşılaşıyorum
Kod: [Seç]

stop: Unknown instance: "

ctrl+alt+f1 ile komut satırına geçin öyle devam edin. bende de öyle oldu.

ubuntupardus

Peki kodları o zaman bir yeremi yazmam gerekecek?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ekim 2011 - 18:12:08

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 15 Ekim 2011 - 18:11:44
Peki kodları o zaman bir yeremi yazmam gerekecek?
Aklımda tutmamam hepsini de :D

Şimdi dediğiniz gibi ctrl alt F1 ile ilk kodu denedim yine aynı hata ile karşılaştım.

noktakom

ubuntupardus

Alıntı yapılan: noktakom - 15 Ekim 2011 - 18:33:57
Tabi ki :). ben kağıda yazmıştım :)
Ben de komut satırına geçtim
Ama ilk verdiğim komutla aynı hata devam ediyor

noktakom

O zaten masaüstünü kapatmak için sanırım. o yüzden artık atlayabilirsiniz, diğer komuta geçin.

3. maddeden devam...

ahmtk

Ben de bunları yaptıktan sonra sistemi reboot ettiğimde sistem bir daha açılmadı. 7. 8. baştan kurulumu yapacağım ve gına geldi artık.

ubuntupardus

teşekkürler deneyeceğim. yalnız ben

Komut satırına geçtiğimde bilgisayarımda açmış olduğm Müzik çalmaya devam ediyor sorun yok değilmi.

noktakom

Birşey olmaz diye tahmin ediyorum.

Bir de ben sürücü indirmeyi komutla değilde elle yaptım, Klasöre kopyaladım sonra geçtim komut satırına. Çünkü modele göre birçok sürücü var atinin sitesinde. orada verdiği link muhtemelen konudaki 6970 e aittir...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ekim 2011 - 19:22:10

Alıntı yapılan: ahmtk - 15 Ekim 2011 - 18:49:20
Ben de bunları yaptıktan sonra sistemi reboot ettiğimde sistem bir daha açılmadı. 7. 8. baştan kurulumu yapacağım ve gına geldi artık.

Valla bende 5-6 farklı sürücü denedim çalışanı bulabilmek için... bir de dediğim gibi sürücüyü elle indirmeyi deneyin, kodlardaki sürücü muhtemelen 6970 e aittir.

decent

Hiç acele etmeden 11.9 sürüm numaralı ATI sürücüsünün depoya eklenmesini bekliyorum.

ubuntupardus

Son yaptığımda sisteme bir şeyler oldu açılmadı. Şimdi tekrar yüklüyorum.
Bir dahada dokunursam  iki olsun :D

11.9 çıkınca bende o zaman yüklerm artık