Sun Java depoda yok

Başlatan canarian, 15 Ekim 2011 - 10:25:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Murat Erdemir

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ekim 2011 - 02:37:34
Dün geceki yapılacaklar için aldığım notlardan biri:
Alıntı Yap- Java kurulumunu düzenle (Wiki), forumda anlat, kendin de kur.

Java artık depolarda (muhtemelen) hiçbir zaman yerini al(a)mayacak. Sorunun kaynağı ise Oracle ve lisans meselesi. Bu nedenle ya PPA'lara güveneceğiz ya da tutup elle kuracağız Java'yı. Bu gece vakit bulamayabilirim fakat yarın veya hafta içi yukarıdaki notu hayata geçireceğim.
Valla harika olur gerçekten.Şimdiden teşekkürler.
Şunu da söylemeliyim ki birçok forumda araştırma yaptım verilen tüm talimatlara uydum ama hep bir noktada tıkanıp kalıyor bu Sun jdk kurulumu..deb ve .sh paketlerin kurulumu çok kolay.Ama tar.gz ve .rpm paketleri beni delirtti.Tam olarak kavrayabilirsem eğer hem arkadaşlarıma hem akrabalarıma hem de özellikle iş yerinde Ubuntu (linux) kullanımını  önerip aynı zamanda bunu sağlamaya çalışacağım.Çünkü işyerinde hep korsan olarak kullanılan işletim sistemleri ve office programları var.İşyerinde özellikle windostaki gibi küçük işyeri ağı kurma,ağdan yazıcı kullanımı ve dosya paylaşımı lazım.Bu dediğim seviyeye gelirsem herkese Ubuntu önereceğim.Tabi normal kullanıcıların oyun isteklerini de karşılayabilmek lazım.Umarım bunlar gerçekleşir.Teşekkürler.
Intel Core 2 Quad Q9300
Gigabyte EP45C-DS3R
Nvidia GeForce 9600 GT
Kingstone DDR2 6 GB
500 GB HDD

Felâsife

Geçmişte bende sun'un .bin uzantılı dosyasından java'yı derleyip, .deb paketi haline getirmiştim, 64-bit java konusunda sıkıntılı günlerdi o zamanlar.  :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

grayloop

Ben şu şekilde kurmuştum, daha önce forumda bununla ilgili konuşulmuştu, oradan derlemiştim.

sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin

ve jdk için

sudo apt-get install sun-java6-jdk
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

Murat Erdemir

Depolarda Sun-Java-Jdk yok ve PPA'lardan ise güncelleme sorunu yaşanıyormuş.O yüzden bu yöntemi kullanmadım.Ayrıca sun jdk kurulumunu öğrenirsek buna benzer diğer kurulumları da başarmış olacağız.O yüzden HeartsMagic'i bekleyeceğim.Yine de teşekkür ederim.
Intel Core 2 Quad Q9300
Gigabyte EP45C-DS3R
Nvidia GeForce 9600 GT
Kingstone DDR2 6 GB
500 GB HDD

heartsmagic

Alıntı yapılan: Murat Erdemir - 23 Ekim 2011 - 22:57:22
Depolarda Sun-Java-Jdk yok ve PPA'lardan ise güncelleme sorunu yaşanıyormuş.O yüzden bu yöntemi kullanmadım.Ayrıca sun jdk kurulumunu öğrenirsek buna benzer diğer kurulumları da başarmış olacağız.O yüzden HeartsMagic'i bekleyeceğim.Yine de teşekkür ederim.

Ufak bir not düşelim. Ben fırsat bulurda yazabilirsem zaten ya PPA'lardan yazarım ya da yeni sürüm için elle kurulum yazarım. İki türlü de senin istediğine gelmiyor gibi. PPA'lara güvenmiyor gibiyiz fakat şunu belirteyim artık Oracle Java için PPA'lardan başka seçeneğimiz yok, zira Oracle Java bir daha asla depolara girmeyecek, malum Oracle ve lisans meselesi. Kısacası PPA'lara güncellik konusunda güvenmek durumundayız, takibi yapılabilir bir şekilde. Bir ihtimal de Oracle'ın kendi PPA'sını sağlayacağı, fakat nedense pek ihtitmal vermiyorum buna.

Benim anlatacaklarım da forumda daha önce konuşulan, bu sayfada da @gridongu'nun yaptığı anlatımdır. Gerçi bir de elle 7 sürümünü anlatmayı planlıyordum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Murat Erdemir

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Ekim 2011 - 10:56:25
Benim anlatacaklarım da forumda daha önce konuşulan, bu sayfada da @gridongu'nun yaptığı anlatımdır. Gerçi bir de elle 7 sürümünü anlatmayı planlıyordum.
Benim de istediğim son sürümü yani sun-jdk-7 sürümünü elle kurmayı anlatmanız.Tabi yanında Java Home-Path ayarlarını da anlatırsan memnun oluruz.Teşekkür ederim.
Intel Core 2 Quad Q9300
Gigabyte EP45C-DS3R
Nvidia GeForce 9600 GT
Kingstone DDR2 6 GB
500 GB HDD

heartsmagic

Vakit bulabilirsem belki.

heartsmagic

BayboraKaan

Nasil belgesi hazirlanmis ve yönlendirmede verilmis bir kere daha burada @Heartsmagic arkadasima tesekkür ederim ve konuyu kilitlesek mahsuru olmaz herhalde :)