Ubuntu 11.10 masaüstü sorunu

Başlatan ICS, 15 Ekim 2011 - 02:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ICS

Merhabalar;

Bugün varolan sistemin üzerine güncelleştirme yaptım ve 11.10 sürümüne geçtim. Unity ile gelmesi beni pek memnun etmedi çünkü unity i bir türlü sevmedim / sevemedim. Dedim ki gnome3 kurayım kurdum ama üst menü berbat bir şekle girdi. Masmavi oldu ve bir türlü değiştiremedim. Sonra avn'yi kurdum alt tarafa dock ekledim ama onuda istediğim şekilde kullanamadım. Kısayolları falan ekleyemedim. Şuanda masaüstünde sağ tuşum çalışmıyor. Ayrıca giriş ekranında gnome classic seçtiğimde üst ve alt panel geliyor anca ne yerlerini değiştirebiliyorum ne yönetebiliyorum.

Kısaca sizden istediğim şu. İlk kurulduğu ana geri dönmek için ne yapmam gerekli. Dosyalarıma bir zarar gelmeden, unity vb. masaüstü uygulamalarının tamamını kurulum sonrası varsayılan hale getirmek ve mümkünse unityi komple kaldırıp gnome3 yada gnome2 kullanmak istiyorum. Lütfen yardımcı olun tüm işlerim aksadı, kafam bunda olduğu için rahat rahat hiç bir şey yapamıyorum.

decent

Bağlantıdaki gibi bir geri dönüş mü istiyorsunuz ?

http://www.webupd8.org/2011/08/installing-using-classic-gnome-desktop.html

sudo apt-get install gnome-session-fallback
komutunu yürütttükten sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve Ubuntu Klasik oturumu açın.

ICS

Bu işlemi yaptığımda ubuntu 11.04 sürümündeki gibi o panelleri yönetebilecek miyim?

decent

@ICS, işlemi ben uygulamadım, kaynak vererek aktardım.
Şu anda istesem de deneyemem, onun için kusura bakmayın.

if

@ICS, ayrıca bir de lspci | grep VGA çıktısına bakabilir miyiz?

ICS

Alıntı yapılan: if - 15 Ekim 2011 - 02:48:53
@ICS, ayrıca bir de lspci | grep VGA çıktısına bakabilir miyiz?

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M92 [Mobility Radeon HD 4500/5100 Series]

Bu çıktıyı verdi hocam

if

Aynı sorunu yaşayan biri daha: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1858542 ama çözüm yok. Başka da bir şey bulamadım.

ICS

Alıntı yapılan: if - 15 Ekim 2011 - 03:14:10
Aynı sorunu yaşan biri daha: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1858542 ama çözüm yok. Başka da bir şey bulamadım.

Böyle istediğim şeyi yapamayınca deli oluyorum arkadaş :) hele ki linux ortamında.

grayiron

Selamlar,
Ben de 11.10 64 bit kurulum sonrası bilgisayarımda kilitlenme yaşıyorum, ne masa üstü ne de unity açılmıyor. Şu şekilde bir görüntü ile karşılaşıyorum.
Yukarıda yazılanla benzer bir sorun mudur bilemiyorum ama yeni başlık açmayayım diye düşünerek sorunumu buraya yazayım dedim. Bu güne kadar çok defalar ubuntu (32, 64 bit), pardus, jolios kurdum, kullandım.

Buraya yazmadan önce neler yaptım:
1- Kurulum öncesi md5 değerlerini kontrol ettim sorun yok.
2- Unity ekran kartı desteklememe vs. gibi bir sorundur diyerek lspci | grep VGA kontrolü yaptım çıktısı şu şekildeydi:
lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G72M [GeForce Go 7200] (rev a1)

3- Sonra nomodest seçeneğiyle açarak nvidia güncel sürücüsünü (173) yükledim, değişen birşey olmadı.
4- Unity desteklemiyor galiba diye bilgisayarı acpi=off seçeneğiyle açarak test ettim, ekran çıktısı böyle geldi:

grayiron@AtomAnt:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   Mesa Project
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.11

Not software rendered:    no
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  no
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       no

5- acpi=off seçeneğiyle başlattığımda ise internete bağlanamadım ve bir güncelleme veya değişiklik yapamadım.
6- Bundan sonra 11.10 ve 10.04 LTS 32 bit versiyonlarını yüklemeyi deniyor olacağım.

Yorum, öneri ve katkılarınızı merakla bekliyorum.
Sevgiler,
Erkin.

brooqs

Aynı problemlerle ben de karşılaştım bayağı bir uğraştım sonra yedeklerimi alıp 10.10 kurdum halen de 10.10 kullanıyorum. lts olduğu içinde daha kullanılabilir bence en stabil sürüm bu ubuntu unity'den vazgeçmeli ya da daha iyisini yapmalı yoksa kan kaybediyor bence :(
Linux is an adventure!!!

grayiron

Alıntı yapılan: decent - 06 Şubat 2012 - 13:24:39
Hoşgeldin @grayiron,
[Nasıl] Kara listedeki ekran kartları ile Unity çalıştırma
konusuna baktın mı ?
hoşbulduk, önerdiğin konuya bakacağım ancak merak ettiğim ben ne masaüstüne ne de unity'e hiç erişemiyorum yukarıda da resmini koyduğum şekilde bir ekran karşılıyor beni. Ancak kurulumdan sonra acpi=off seçeneği ile bu konudaki önerileri uygulayabilirim, teşekkürler.

Alıntı yapılan: brooqs - 06 Şubat 2012 - 15:30:51
Aynı problemlerle ben de karşılaştım bayağı bir uğraştım sonra yedeklerimi alıp 10.10 kurdum halen de 10.10 kullanıyorum. lts olduğu içinde daha kullanılabilir bence en stabil sürüm bu ubuntu unity'den vazgeçmeli ya da daha iyisini yapmalı yoksa kan kaybediyor bence :(
şimdi 10.10 kurdum haklısın en stabil sürüm bu gibi şu an sorun yok, ancak unity'i ben sevmiştim. Bu sorun için forumu gezerken Awn keşfettim şimdi bunu kurcalama fırsatım da oldu.

heartsmagic

@brooqs, 10.10 LTS sürüm değildir.
@grayiron, nomodeset denemiş miydin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

grayiron

nomodeset denedim, nvidia kartı tanıtmaya (nvidia current driver) çalıştım ama yine de değişen bir şey olmadı.
Bilmediğimden soruyorum, 10.10 LTS sürüm değilse nedir, bilgilendirirseniz sevinirim.

decent

@grayiron,
https://wiki.ubuntu.com/LTS

LTS daha uzun süre desteklenen sürümler için kullanılır.

brooqs

Sağol üstat bende sonradan farkettim :)

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Şubat 2012 - 15:23:56
@brooqs, 10.10 LTS sürüm değildir.
@grayiron, nomodeset denemiş miydin?
Linux is an adventure!!!