3 Monitörümden ayrı ayrı görüntü alamıyorum

Başlatan Menow, 14 Ekim 2011 - 16:47:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Menow

Merhaba;

Aşağılarda Nvidia kart kullanan bir arkadaş'da sanırım benzer konudan muzdarip.

Ben Win7 de ATI HD6870 ekran kartımla 3 monitör kullanıyorum. Bu 3 monitörümü genişletme mantığı ile kullanıyorum yani her ekranda aynı görüntü yok. Bir nevi he ekranda ayrı masaüstüleri var diyebiliriz her ekrandımda başlat barı olmasa da.

Sorunum Nedir?
Ubuntu hastasıyım. Ama 3 monitörümde aynı görüntüyü görebiliyorum. ATI CCC 'de ne yazıkki win7 de bulunan menüler yok. Orda çoklu ekran menüleri vardı ama ubuntu sürücüsüne dahil edilmemiş. Ayrıca ubuntunun ekran kontrol panelinde yanlızca 1 ekran var görüyor. Tüm ekranları ayır dediğimde 3 tane ekrana ayırıyor göya ama ekranda hiç bir değişiklik yok. Pencereyi kapatıp ekran kontrol panelini tekrar açtığımda gene ayarların eskiye döndüğünü görüyorum.

Muhtemelen sorun sürücüsel veya hem sürücüsel hem yazılımsal.

3 ekranımda da ayrı masaüstünü görecek şekilde UBUNTU'mu kullanıp WIN7 nin suratına bakmak istemiyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

(Ubuntu 11.04 kullanıyorum)

if

@Menow, ATI CCC'de Xinerama'yı etkinleştirdiğinizde sonuç alıyor musunuz?

Menow

Tekrar merhaba;

Ubuntu 11.10 sürümünü yüklediğimde 3 ekranımıda ayrı ayrı kullanabildim.

Ancak ciddi bir sorunum var. Ati sürücüsü kurulduktan sonra PC sürekli donma yaparak ekranı kapatmaya başladı.

Sürücüyü kurmaz isem sorun olmuyor. Ancak 1-2 defa da sürücüyü kurmadığım zaman çoklu monitöre geçerken ekranda çizgiler oluştu ve gene monitör kapandı.

ATI sürücüsünü kurarsam muahkkak 2-3 dk sora makine donuyor ve ekran kapanıyor. Sürücüyü kaldırıyorum sorun düzelmiyor. Bu yüzden 3-4 kere format attım PC ye. ubuntu 11.10'u sil ve baştan kur seçeneği ile ubuntuyu kurunca eski hata devam ediyor buda ilginç bir konu. Eski sürücüden hala izler taşıyor olmalı ama nasıl :(

Şimdi gene takas alanını dahi silicem ve baştan alanlar oluşturucam. Sürücüyü kurmayacağım bakalım çoklu monitörde nasıl tepki vericek sistem.

ATI sürücüsünü kullanmak şart zira fan hızım tavan. Sesden durulmaz. Sürücü kurunca ses yok oluyor. Ancak stabilite yok. Nası çözüm üretebiliriz acaba???

if

@Menow, Ubuntu'yu silip baştan kurmanız hiçbir şeyi değiştirmez. EKran kartı için uygun sürücü kurulumuna bakmamız gerek. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29741.msg357377#msg357377 mesajımda yönlendirdiğim bağlantıda anlatılanları uygulayıp sonucu görelim.

Menow

Driver'i kaldırdım şimdide ubuntunun tüm start barı görüntü v.s. değişti ve solda olan bar yok oldu. Hiç bir şeye erişemiyorum. Üst sekmede yardım kısmında bir şekilde web sayfası açtırdımda size o şekilde mesaj yazabiliyorum.

1 driver kaldırdım Ubuntu mahfoldu...

Hem windows'dan nefret ediyorum ama ne yazıkki her ububntu kullanmam denemesinde pişman oluyorum.

Ubuntu 'yu yaklaşın 10 kere geçmek amacıyla kurdum. 10 kere de vazgeçtim.

Şimdi ben ubuntuya nasıl güveneyim. Bütün işimi ubuntuya aldığımı var sayalım ve 2. işletim sistemi yüklemediğimi var sayayım. Oldu ya ekran kartı sürücüsünü güncellemek için kaldırdım. Ve ubuntu çökmekten beter oldu. Şimdi baştan kurmam gerekiyor. Çünkü ubuntu klullananlar bana uç birimi açıp kodlar yazdıracaksınız.

Kod yazmadan ubuntuyu kullanmanın bir yolu yokmudur???

Windows gibi işlemleri menülerde halledemiyormuyuz? Hayır ben bir web programcısıyım ama Ubuntu'nun dilinden anlamak zorundamıyım???

Ati'nin sitesine girdim. .run uzantılı bir sürücü indi. Çift tıkladım yaklaşık 30 dk'dır kurulum yapıyor. Ve daha %20'si bitmiş.

Ben Ubuntudan gene hiç bi şey anlayamadım!

Bunlar nasıl yaygın kullanılmayı beklyior bir ton sorun ile...

Ben şimdi öncelikle bu sağ barı nasıl geri getiricem. Üstteki start barınında şekli şemali değişti. Yazı karakterleri mahfoldu ve rengi gri oldu.

Ayrıca 11.10'da pencere kontrol tuşlarını sağa alma şansımız yokmudur? 11.04'de arkaplan ayarları diyince yanındaki sekmede pencere ayarları vardı. 11.10 da bu yok.

if

ATI yeterli destek vermiyor ve düzgün sürücü çıkarmıyorsa suç kimde? Tek sorun yaşayan size değilsiniz. Bakın diğer arkadaşlar sabırla sorduğumuz sorulara cevap veriyor, karşılığında biz de elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Gerçi kod yazarak soru sormamızı cevap vermemizi istemiyorsanız yapacak bir şeyimiz pek kalmıyor. Her yaşadığınız sorunda yeniden kuruluma gitmek sizin yanlışınız.

decent

Alıntı yapılan: Menow - 17 Ekim 2011 - 00:54:18

Şimdi ben ubuntuya nasıl güveneyim. Bütün işimi ubuntuya aldığımı var sayalım ve 2. işletim sistemi yüklemediğimi var sayayım. Oldu ya ekran kartı sürücüsünü güncellemek için kaldırdım. Ve ubuntu çökmekten beter oldu. Şimdi baştan kurmam gerekiyor. Çünkü ubuntu klullananlar bana uç birimi açıp kodlar yazdıracaksınız.

Makinamda 5 ayrı sistem yüklü, (5 sistemden iki tanesi ayrı disklerde yer alan Oneiric meselâ)
Çok gerektiği için mi ?
-Hayır..

Sebep ne o halde?
- Kendi başımın çaresine bakabilmek için...

Forumda araştırırsanız çözümlerin çoğuna kolayca ulaşabilirsiniz.

Örnek olarak Avant Pencere Gezgini yükleyip main menu applet (ana menü ) eklemek, masaüstüne gerekli klasör ve kısayolları eklemek vs.

Buna "herşeyi devletten beklememek" denilir halk dilinde.

Ayrıca sadece sorun olduğunda araştırmak ve Ubuntu' ya ver-yansın etmek yerine, her zaman gelişmeleri, wiki ve diğer kaynakları, yenilikleri/ipuçlarını takip etmek gerekir.
Sorun olduğunda neler yapılabileceğini, internet olmadığı durumlarda bile sorun çözebilmeyi...

Menow

Arkadaşlar bırakın allah aşkına ben ne diyorum siz ne diyorsunuz!

Ben bir sorun ve problem için veya bir gelişme için hayatımı vermiş bir insanım. Eğer bir sorun çözülmesi gerekiyorsa onu 72 saat uymadan bile çözümünü arayıp takip edip işi bir şekilde halleden biriyim.

Sizin anlamadığınız şey her Ubuntu kullanıcısının işi UBUNTU olmak zorunda değil! Ubuntuyu kullanmak resmen ubuntuyu meslek edinmekten geçiyor.

Çıkın dışarıya bir bakın bakalım Wİndows kullananların kaçı windowsun özelliklerii adam gibi kullanıyor ve neresinbde ne var biliyor. Denetim masasının bile ne olduğunu bilmeden kullanıyor bu insanlar.

Ubuntuya gelince UÇ birimsiz kullanan kaç insan var acaba? Varsada oranlama kıyasını bir yapınız.

Ben UBUNTU'yu seviyorum. Amacınada hayranım. Her yerde yüceltiyorum. Ama kızıyorum böyle olmamalı! Ben her arkadaşımın veya eşimin dostumun PC'sine ubuntu kurup "bunla yapabiliyorsan işini bununla halled windowsu boşver" demiş bir adamım.

Ama UBUNTU'nun bu sorunlarına ve kullanım zorluğuna karşıyım! Nolur bana Ubuntu fan'lığı yapmayın!

Sürücü sorunluysa Ubuntu ne yapsın diyorsunuzda sürücüyü kaldırınca neden komple masaüstü ve start bar saçma sapan bir hal aldı. Budamı sürücü sorunu? Şu anda bu mesajı windows 7 den yazıyorum.

Ubuntuda şu anda firefox nasıl açılıyor biliyormusunuz. Yardım bölümünden çevrim içi yardım araya basıp yalandan firefox açabiliyorum. Bütün barlar kaybolduğu için bunları nasıl geri getireceğime dair bir ip ucu bile yazmıyor ekranda. Neyi nerden bulacağıma bakmak için oturup bir kütüphane büyüklüğünde döküman okumam gerekiyor.

KOLAY OLMALI! Bu güzel işletim sistemi HERKESİN KULLANACAĞI KADAR KOLAY OLMALI! Ben milyon tane işim arasında Ubuntu'nun bu garip hatalarıyla uğraşamam hemde herşeyimi elimden alabilecek hatalarıyla! Kimsede uğraşamaz. Uğraşmıyolarda zaten kullanıcı sayısı belli.

Ubuntu çok daha yükseklere gelmeyi hak eden bir işletim sistemi. Ama belkide zor olan yapılmış basit olan yapılamamış dedirtiyor. Hiç kimse bana aksini söylemesin arkadaşlar UBUNTUYU KULLANMAK KOLAY DEĞİL! Bir sorun olduğundan vay halinize.

Ama eğer bir laptobunuz varsa, ilk kurduğunuzda herşeyi tanımışsa, o şekilde hiç bişeyine bulaşmadan kullan ki basit kullanıcı kitlesinden bir nebzede olsa insanlar bu şekilde kullanıyor.

Ama 9.04 mü neydi kurdum. mp3 çalmıyordu. yazılım merkezinden bir program kur dedi ve kurulumu otomatik gerçekleştirdi. Paket kurulu olmasına rağmen ne mp3 nede divx nede avi oynatmıyordu. Her defasında paketi kur diyip durdu. Kurulu olan paketi her defasında kaldırıp gene kurdu ama ne mp3 nede divx nede avi izleyebildik.

Şimdi normal bir kullanıcı bunu nasıl çözsün??? Kodun ne olduğunu bilmeyen bir kitle ne anlasın UÖ birimden anlamak zorundamı??? DEĞİL! Adam geliştiricimi? Değil? Adam belkide ahçı. Adam belkide pastaneci. Boşversenize. Ben codek olayını o zaman çözdüm ama abim asla çzömezdi. PC kaldırıp kafama atar al şuan windows XP kur derdi o zaman.

Sorunlar belki basit, ama çözümleri zor arkadaşlar siz alışmışsınız. İnsanların bam başka kendileriyle alakaları olmayan konulara vakit ayırmalarını istiyorsunuz. Adamın buna vakti yok. Veya buna birde beynini yormak zorunda değil!

Siz ya beni yanlış abnlıyorsunuz, yada bildiğiniz Ubuntu Fan'lığı yapıyorsunuz. Sanki ben Ubuntu'yu sevmiyorum...

UBUNTUYU KULLANAN HERKESİN İŞİ UBUNTU OLMAK ZORUNDA DEĞİL!

Ayrıca yardımcı olan arkadaşlarada çok teşekkürler... Şimdi bakıyorum sürücü olayına...

heartsmagic

@Menow, senin şu an istediğin sorun çözmek mi yoksa veryansın etmek mi? Öğrenebilirsek sevineceğim, yoksa zaman kaybetmek istemiyorum. Veryansın edeceksen, çok zor diyeceksen bunu bizim dinlememiz gerekmiyor. Zira Ubuntu'yu geliştirenler bizler değiliz, senin zor olarak gördüğün şeyleri kolaylaştıracak olanlar da bizler değiliz. Bizler elimizden geldiğince, dilimiz döndüğünce yardım etmek istiyoruz insanlara. Nokta.

Şimdi, lütfen amacını açıkla da, bu anlamsız başlık daha fazla uzamasın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Menow

Çözüm ararken Ubuntu'yu sevdiğinden dayanamayıp ver yansın eden bir kullanıcıyım hocam. Düşüncelerimi de bir nebze olsun dışa vurmak istedim, insanız, her eşy içerde durmuyor kusuruma bakmayınız.

Amacım çözüm aramak.

Daha sürücümü güncellemedim. Şu anda formatladım. Sebep ubuntu hiç açılmamaya başladı. İlginç hatalar almaya başladım. Format atmak birde buna çözüm aramaktan daha kolay geldi.

Formatladıktan sonra ne ilginçtir ki PC gene açılmamaya başladı (ara ara açılıyor ara ara açılmıyor) ve bu sadece Ubuntu'da oluyor. 3 ekranımın 2 tabesini kapattım. Şu anda açılıyor ne ilginçtir ki. Oysa ne sürücü yükledim nede bir ayar yaptım kurulum olur olmaz makine açılmadı 3 ekran çalışırken. Genişlet te demedim 3 ekrana ???

Neyse

Yeni bir konu açmamak için Penceelerin sol üstünde duran çarpı ve alta alma gibi ikonların sağ köşeye taşımak istiyorum ama menülerden artık bu ayarı bulamıyorum. Yukarda bir arkadaş birşeyler demiş bununla ilgilimi anlayamadım. Ayrıca şu anda sürücü olayına girişiyorum yukarda linki verilen.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ekim 2011 - 15:56:22

Hocam deli olmamak elde değil. Şu anda laptobuma geçtim ordan yazıyorum.

Ubuntu formatlamam rağmen sürücüyü yüklesem de yüklemesemde sorun çıkartıyor. Makine açılıyor 2-3 dk sora kitleniyor. EKran kararıyor. Daha sora reset attığımda ubuntu siyah ekranda kalıyor. Ubuntu içersinde ne sürücü yükleyebiliyorum nede başka bişey yapabiliyorum, Şu anda ubuntunun içersinde herhangi bir müdahale yapamıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Çünkü sürekli donuyor ve ekran kapanıyor.

Windows da böyle bir sorun yok yani donanımsal bir sorunum yok 1 yıldır windowsda kullandığım makinede bu sorunları yaşıyorum.

Ubuntuyu açamadan nasıl içersine girip sorunlara çözüm üretebilirim. Yol gösterirseniz sevinirim. FOrumda bir konu var ubuntu siyah ekranda kalıyor diye orayı bir inceliycem. Eklemek istedikleriniz olursa lütfen buraya yazınız.

if

@Menow, http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=11326398&postcount=5 burada anlatılanları dneyip sonuçları görelim. Komutları sanal terminalde vereceksin. Ubuntu'yu aç, siyah ekran gelsede CTRL+ALT+F1 yaparak sanal terminale düşebilirsin.