Ubuntu Server 8.04 File Server ve Active Directory Entegrasyonu

Başlatan pisagor, 22 Ağustos 2008 - 09:34:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pisagor

Active directory domain yapısını kullanan ve 90 kişiden oluşan bir networkte file server olarak Windows 2003 kullanılıyor. Dosya izinleri Active Directory ile düzenlenmiş. Folder yada file bazında uygulanan yetkilendirmeler var. Aynı zamanda oluşturulan yerel gruplar var ( muhasebe, satış vb ). Muhasebe grubu üyeleri file server üzerindeki muhasebe klasörüne full haklar ile girebiliyorlar. Aynı zamanda kullanıcıların kendi adlarına oluşturulmuş dizinleri de server üzerinde tutuluyor ve tek bir backup işlemi ile tüm dosyaların yedekleri alınabiliyor.

Bu işi Linux ile nasıl yapabiliriz diye araştırıyorum. Öncelikle Türkçe bir kaynak bulamadım. Terim olarak Samba kurmam gerektiğini biliyorum. Ubuntu 8.04 server kurdum. kurarken samba ve SSH seçtim.

Active directory'de bulunan objeleri linux ile nasıl ilişkilendireceğimi, linux üzerinde nasıl yeni klasörler açıp, domain kullanıcılarana yetkileri nasıl vereceğimi araştırıyorum.

Konu ile ilgili bilgisi / deneyimi olan arkadaşlar varsa, tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

Teşekkürler

heartsmagic

Bu işlerin cahiliyimdir ancak senin aradığın OpenLDAP olmasın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pisagor

selam heartsmagic, belki de odur bilemiyorum. Öğrenmeye çalışıyorum. Yapmaya çalıştığım şey, windows domainindeki gibi yetkileri aktarabileceğim bir file server yapısı oluşturabilmek. OpenLDAP a bakacağım. Belki benzer arayışı yaşamış arkadaşımız vardır diye düşünüp sormak istedim.

toxidas

Eğer kurulu bir Active Directory ile entegre bir ubuntu fileserver kullanacaksan samba  server/client ile winbind yüklemelisin bu şekilde  kullanıcıların ubuntu smb üzerindeki klasörlere erişim sağlarken Ad authentication yapmasını sağlayabilirsin, konfigürasyonu zor olabilir  kolaylaştırmak için webmin arayüzünden ayarlayabilirsin,

Eğer Ad yapısını ubuntuda kurmak istiyorsan arkadaşların dediği gibi openldap kurman gerekir bunun için openldap Pam cerberos vs kurup ayarlaman lazım 

MehmetCan

Bu siteye bakabilirsin. Tam olarak emin değilim ama belki işine yarayabilir.
http://www.likewisesoftware.com/solutions/active_directory_integration/index.php

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pisagor

Selam Heartsmagic,

Ubuntu'nun yanında FreeBSD ile de ilgilenmeye çalışıyorum ancak halen istediğime uygun bir çözüm bulamadım. Kavramların halen ne olduğunu tam olarak bilmiyorum belki de bu yüzden sorun oluyor.

Senin gönderdiğin link anladığım kadarı ile Linux kullanan kullanıcıları Active Directory ile bütünleştiriyor ancak benim istediğim tam tersi. Windows kullanıcısını Linux server'a nasıl bağlarımı arıyorum.

Mehmet Can'ın gönderdiği link de third party bir uygulama.

Network konusunda bunca yetenekleri olan Unix-Linux işletim sistemlerinde aradığım çözüm bir yerlerde ama henüz bulamadım.

Dediğim gibi henüz bilemiyorum. Ama bir çözüm bulursam paylaşacağım....

futureng

Radius server dediğimiz FreeRadius paketi var onuda araştır.
http://www.gimptr.com
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünümü..