11.10 İçin Bilinen Hatalar/Sorunlar/Çözümler, Deneyimleriniz...

Başlatan decent, 13 Ekim 2011 - 18:06:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

@ahmetk, sadece imleç mi kilitleniyor? İmleçsürer çalışıyor mu? Kısayollar çalışıyor mu? Ne kadar sıklıkla oluyor? Belirli bir uygulama çalıştığında mı oluyor?

ahmtk

Alıntı yapılan: if - 20 Kasım 2011 - 17:50:24
@ahmetk, sadece imleç mi kilitleniyor? İmleçsürer çalışıyor mu? Kısayollar çalışıyor mu? Ne kadar sıklıkla oluyor? Belirli bir uygulama çalıştığında mı oluyor?
Çalışmıyor, imleçe dair ne varsa inaktif oluyor ama sistem normal çalışmasını sürdürüyor. Böyle kitlenme olunca windows tuşu ile terminale ulaşıp reboot ediyorum.

if

@ahmetk, /var/log/Xorg.0.log, /var/log/dmesg.log belgelerinin içeriğini pastebin.co sitesine yükleyip buraya bağlantı geçiniz. Bunun dışında fare takılı değilken kullanınca sorunun tekrar edip etmediğini teyit edelim. Ayrıca lspci -vnn
lsmod
jockey-text --list
ne döndürüyor?

ahmtk

Alıntı yapılan: if - 20 Kasım 2011 - 18:10:08
@ahmetk, /var/log/Xorg.0.log, /var/log/dmesg.log belgelerinin içeriğini pastebin.co sitesine yükleyip buraya bağlantı geçiniz. Bunun dışında fare takılı değilken kullanınca sorunun tekrar edip etmediğini teyit edelim. Ayrıca lspci -vnn
lsmod
jockey-text --list
ne döndürüyor?
Akşam çıktıları koyarım. Ayrıca zaten touchpad kullanıyorum bu şekilde kitlenince mouse kullanmaya çalışıyorum o da fayda etmiyor.

if

ikisinde de kilitlenme yaşanıyorsa imleçsürer değil de udev, sürücü ya da X'den kaynaklanıyor olabilir.

heartsmagic

İmleçsürer kilitlenmesinden bu başlıkta bahsetmiştik. Kaldı ki güncelleme ile çözülmüş olması lazım o meselenin, çözülmediyse eğer geçici çözümü deneyebilirsin. Denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmtk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Kasım 2011 - 16:32:20
İmleçsürer kilitlenmesinden bu başlıkta bahsetmiştik. Kaldı ki güncelleme ile çözülmüş olması lazım o meselenin, çözülmediyse eğer geçici çözümü deneyebilirsin. Denedin mi?
Bütün güncellemeler yüklü ama düzelen bir şey olmadı, geçici çözümü ise bilmiyorum.

if

@ahmtk, bu başlık altında dile getirilmiş geçici çözüm.

heartsmagic

grayloop

Update komutunda aşağıdaki çıktıyı alıyorum. Yazılım kaynaklarında sözü geçen yerleri temizledim ama olmadı.

9sn'de 3.058 B alındı (327 B/s)                                                                 
Paket listeleri okunuyor... Bitti
N: Ignoring file 'sevenmachines-flash-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'wuala.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'oneiric-partner.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-talkplugin.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ferramroberto-java-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tiheum-equinox-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-earth.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'sevenmachines-flash-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'wuala.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'oneiric-partner.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-talkplugin.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ferramroberto-java-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tiheum-equinox-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-earth.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

Not: Bir de otomatik disk bağlamak için bir programcık vardı. Tekrar yüklediğim için bulamadım. Komutla kullanılan fstab değildi.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

alquirel

grayloop

Alıntı yapılan: alquirel - 03 Aralık 2011 - 16:39:43
@gridongu, lütfen önce arama yapalım.

[Nasıl] Apt-get kullanımında "Ignoring File ....." Uyarıları Çözümü

Teşekkür ederim, dün geceden bu yana (sistemi baştan kurduğum için) öyle çok arama yaptım ki, atladığımı hatta aynı sorunu daha önce aynı şekilde çözdüğümü de görmemişim.

Not olarak verdiğim otomatik disk bağlama programcığını hatırlayan olursa sevinirim. Pysdm, fstab gibi programları biliyorum ancak kullanışlı bir programcık daha vardı.
                                 H. Yavuz

Aequitas

furius iso mount diye bir program var, bir de gmount diye bir şey vardı sanırım. Yazılım merkezinde mount diye aratsan bir sürü şey çıkar kanımca.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

decent

grayloop

Alıntı yapılan: Aequitas - 03 Aralık 2011 - 18:00:46
furius iso mount diye bir program var bi de gmount diye bir şey vardı sanırım. Yazılım merkezinde mount diye aratsan bir sürü şey çıkar kanımca.

Yazılım mekezine baktım, sözünü ettiğiniz programlar kalıp bağlamak için kullanılıyor. Ancak daha önce kullandığım program orada olmadığı için sormuştum. @decent in gönderdiği bağlantıdaki gibi ya da terminalden kurulan bir programdı.

@decent, teşekkür ederim.
                                 H. Yavuz

Btuna

Merhaba. An itibariyle temiz 11.10 kurulumu yaptım. Ancak açılışta sanal klavye ve evrensel erişim tercihleri otomatik olarak çalışıyor. İlk defa başıma geldi, bunların açılışta çalışmasını nasıl engellerim.

Saygılar.

heartsmagic

12.04'ün çıkmasına çok kısa bir süre kaldı, eğer yapabilirsen onu bekle bence.

Fakat çözümün irdelenmesi adına Başlangıç Uygulamaları'nda neler var diye bakabilirsin. Klavye ayarlarında bu uygulamalar için bir bölüm var mı diye de bakabilirsin.

Yiğit

yiqit@ubuntu:~$ sudo apt-get install wine
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Bunları düzeltmek için 'apt-get -f install' komutunu çalıştırmanız gerekebilir:
Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
libqt4-dbus:i386 : Bağımlılıklar: libqtcore4:i386 (= 4:4.7.4-0ubuntu8.1) ama kurulmayacak
libqt4-network:i386 : Bağımlılıklar: libqtcore4:i386 (= 4:4.7.4-0ubuntu8.1) ama kurulmayacak
libqt4-opengl:i386 : Bağımlılıklar: libqtcore4:i386 (= 4:4.7.4-0ubuntu8.1) ama kurulmayacak
                      Bağımlılıklar: libqtgui4:i386 (= 4:4.7.4-0ubuntu8.1) ama kurulmayacak
libqt4-sql:i386 : Bağımlılıklar: libqtcore4:i386 (= 4:4.7.4-0ubuntu8.1) ama kurulmayacak
                   Önerilenler: libqt4-sql-mysql:i386 ama kurulmayacak ya da
                                 libqt4-sql-odbc:i386 ama kurulmayacak ya da
                                 libqt4-sql-psql:i386 ama kurulmayacak ya da
                                 libqt4-sql-sqlite:i386 ama kurulmayacak
libqt4-xml:i386 : Bağımlılıklar: libqtcore4:i386 (= 4:4.7.4-0ubuntu8.1) ama kurulmayacak
wine : Bağımlılıklar: wine1.3 ama kurulmayacak
        Bağımlılıklar: ia32-libs (>= 1.6) ama kurulmayacak
        Bağımlılıklar: lib32nss-mdns (>= 0.10-3) ama kurulmayacak
E: Karşılanmamış bağımlılıklar. 'apt-get -f install' komutunu paket seçeneği vermeden deneyin (veya bir çözüm belirterek).
yiqit@ubuntu:~$ apt-get -f install
E: /var/lib/dpkg/lock dosyası kilitli açılamıyor - open (13: Erişim engellendi)
E: (/var/lib/dpkg/) yönetim dizinini kilitlenemiyor, yönetici misin?

..
Yardımcı olurmusunuz Lütfen?

Düzenleme Notu:http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.0

if

Yiğit

if

Alıntı yapılan: Yiğit - 11 Nisan 2012 - 20:29:13
yani  ne yapmalıyım ?

Sağ üst köşedeki arama kutusuna "E: /var/lib/dpkg/lock" yazarak arama yapmalısınız.

Karahan Sarıoğlu

Ubuntu işletim sistemi diye google'de arattığımda, çok farklı, çok güzel temalı Ubuntular görüyorum. O temaları ubuntu'da nasıl yapıyorlar acaba? Açıkası öğrenmek istiyorum.

heartsmagic

Ekran görüntülerini paylaştığımız başlıkta örnekleri mevcut. Arkadaşlarımız neler kullandıklarını yazıyorlar. Google üzerinde bulduğun örnekleri de araştırabilirsin, olmadı forumdakilerle karşılaştırabilirsin.

Btuna

Merhabalar. Bazen bilgisayarı açtığımda, kullanıcı giriş ekranı ilk geldiğinde ekranın üst tarafında yanıp sönen noktacıklar oluyor. Şifremi girip girişe bastığımda ise, yeniden giriş ekranına dönüp şifremi tekrar girmek zorunda kalıyorum. Sizce bu sorunun nedeni nedir?

Şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Tahmini güç bir durum bu. Hangi aşamadan sonra olduğunu hatırlıyor musun?