11.10 İçin Bilinen Hatalar/Sorunlar/Çözümler, Deneyimleriniz...

Başlatan decent, 13 Ekim 2011 - 18:06:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alorak

Açılışta 120 snlik Waiting for network configuration hatası alan arkadaşlar için:

/etc/network/ içerisindeki "interfaces" isimli dosyayı herhangi bir metin düzenleyicisi(gedit) ile root olarak açın. içerisinde herhangi bir fazlalık bağlantı gözüküyorsa onu silin. (default olarak 2 satır olması gerekiyor sanırım)
özgürlük için

maxsimus07

Alıntı yapılan: if - 14 Ekim 2011 - 10:31:38
@alquirel, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29698.msg356985#msg356985
@maxsimus07, gerekli çıktılarla beraber yeni bir konu açarsanız orada irdeleyebiliriz sorunu.

nasıl bir çıktı alacağım ki? başlığı yanlış mı okudum?"11.10 İçin Bilinen Hatalar/Sorunlar/Çözümler, Deneyimleriniz..." yeni bir konu aç demişsiniz

if

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28764.0

Bu konu bütün sorunların çözüldüğü bir yer olsun diye açılmadı. Genel, ufak tefek sorunlar ve ipuçları için açıldı.

alorak

Ayrıca neden bilmiyorum ama bazen uykuya alma işlemi yaptıktan sonra bilgisayarı kapat ya da yeniden başlat çalışmıyor. bazen de banshee çalışmıyor, bazen herhangi bir programda simge durumuna küçült filan çalışmıyor. 4 sürümdür yeniden kurulum yerine güncelleme yapmaktayım belki çakışma vardır..

nautilus için eklenti yükleyenler (örneğin open terminal eklentisi) eklentilerini silmek zorundalar.. yoksa arada nautilus hata vermeden kapanıyor..
özgürlük için

maxsimus07

Alıntı yapılan: if - 14 Ekim 2011 - 11:21:41
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28764.0

Bu konu bütün sorunların çözüldüğü bir yer olsun diye açılmadı. Genel, ufak tefek sorunlar ve ipuçları için açıldı.
bilgilendirmen için teşekkürler  ;)

alquirel

Alıntı yapılan: alorak - 14 Ekim 2011 - 11:21:56
...
nautilus için eklenti yükleyenler (örneğin open terminal eklentisi) eklentilerini silmek zorundalar.. yoksa arada nautilus hata vermeden kapanıyor..

Teşekkürler ipucu için, ben de niye kapanıp duruyor bu diyordum.

@if, oradaki iletiyi görmemiştim, malum konular birbirine girdi nerdeyse :)
Otomatik giriş seçeneği açık olaraktan varsayılanı değiştirme seçeneğim yok mu acaba GDM'deki gibi?

if

Alıntı yapılan: maxsimus07 - 14 Ekim 2011 - 11:29:47
bilgilendirmen için teşekkürler  ;)
[/quote]

Rica ederim @maxsimus07.

Alıntı yapılan: alorak - 14 Ekim 2011 - 11:21:56
Ayrıca neden bilmiyorum ama bazen uykuya alma işlemi yaptıktan sonra bilgisayarı kapat ya da yeniden başlat çalışmıyor. bazen de banshee çalışmıyor, bazen herhangi bir programda simge durumuna küçült filan çalışmıyor. 4 sürümdür yeniden kurulum yerine güncelleme yapmaktayım belki çakışma vardır..

"nautilsu-open-terminal" paketi ben de yüklü ve çökme yaşamıyorum. Başka bir konuda konuşmuş ve çözüme kavuşturmuştuk[1]. Öntanımlı olarak gelen nautilus-share eklentisinde dolayı çökmeler yaşanıyordu. Yapmanız gereken sudo apt-get remove nautilus-share

@alquirel, rica ederim. Varsayılanı atama belki vardır ama şu an için bilmiyorum. LDM ile hiç uğraşmadım. Yalnız hep en son seçtiğin oturum seçili kalıyor.

[1]http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29549.0

alquirel

@if, yabancı forumlarda da bir hayli baktım ama hiç LDM'de öyle bir seçeneğin olduğundan bahsetmemiş, ama bir yolu olmalı ve bulmaya kararlıyım :)

Not: otomatik girişi kaldırınca son açılanı hatırlıyor ama otomatik girişte hep Unity açılıyor.
Unity'i kaldırsam mı ne :P

Rbbt

Arkadaşlar bir sorum olacak şu an 11.04 kullanıyorum ve 11.10 indirip sıfırdan bir kurulum yapıcam. Şimdi conky, compiz ayarları ve kullandığım temanın klasörlerini ikinci harddiskime kopyalayıp kurulumdan sonra ev dizinine atarsam her hangi bir sorun çıkar mı? Özellikle de tema.
What happens when I become main source of a pain!!!

lord87

gnome-shell i nasıl kaldırabilirm, kaldırıp tekrar yüklersem belki benim sorunum düzelir.

heartsmagic

Ben yine kendimi tekrar etmiş olacağım ancak arkadaşlar cidden sorunları burada çözmek için uğraşmayın. Tek başlık şişer şişer, size yardım etmek isteyenler görmez iletileri, cevap gelmiyor diye siz de kızarsınız, sinirlenirsiniz.

Varsa mevcut başlık onu kullanın forumda (sizin sorununuzla alakalı) yoksa yeni bir başlık açın ve mümkün mertebe tüm detayları aktarmaya çalışın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FıratikUS

RhythmBox eklentilerden Magnatune etkinleştirmeye çalıştığım da RhythmBox çöküyor.
Hata bildiriminde de bulunulmuş.
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

xnail

selamlar ben sürüm sonrası günceleme yazan atiyi yükleyemedim var/log/joykey di sanırım buraya bakın diye hata veriyor

eRenleR

Alıntı yapılan: xnail - 14 Ekim 2011 - 15:15:39
selamlar ben sürüm sonrası günceleme yazan atiyi yükleyemedim var/log/joykey di sanırım buraya bakın diye hata veriyor
Aynı sorun bende de mevcut. Altında aktif olan Ati sürücüsü var fakat üsttekini aktifleştiremiyorum

Aequitas

inanın artık sorunlarımı yazmaya korkar oldum, belki basit bişeydir, bilen biri tak diye çözer düşüncesiyle yazıyorum aslında her ne yazıyorsam.. eğer gerçekten de öyle ufak * bir şey ise de boşu boşuna yeni konu açmak da abes geliyor ama neyse..
bunu buraya çözüm aramak için yazmıyorum, bizlere çözümler üretmeye çabalayan değerli kardeşlerimize yük olmasın inşallah.. sadece benim ızdırabını çektiğim bir husus, tabi belki sadece benim bilgisayarımın bozukluğudur ama bilinsin diye paylaşıyorum, çözüm için değil..
64 bitlik 11.10 yükledim, yükleme esnasında güncellemeleri yap seçeneğini seçtim, yükleme bittiğinde sistem açıldı ve sorunsuzdu.. sonra compizi açıp duvarı kapadım, küpü açtım, küpü çevir i etkinleştirdim.. sonra biraz sapıttı, küp yerine sadece bir sayfayı önüne arkasına çeviriyordu.. yeniden başlattım belki düzelir diye, ama bir daha üstteki panel ve soldaki bar açılmadı hiç.. ubuntu 2D ile login olursam açılıyo ama yine de kararlı değil, donuyo bazen, bazen geri düzeliyo.. ben de az sonra 32 bit sürümü yükleyip ona bakıcam.. umarım onda bu sıkıntıları tekrar yaşamam.. 10.10 dan sonra bir daha compize dokunan ne olsun..

Düzenleme:
32bit sürümü kurdum fakat aynı problem devam ediyor.. yeni başlık şart oldu..

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

decent

Alıntı yapılan: eRenleR - 14 Ekim 2011 - 16:52:41
Alıntı yapılan: xnail - 14 Ekim 2011 - 15:15:39
Aynı sorun bende de mevcut. Altında aktif olan Ati sürücüsü var fakat üsttekini aktifleştiremiyorum

İlk iletide görüldüğü gibi ben de üstteki sürücüyü yükleyemedim, fakat alttaki sürücü sorunsuz çalışıyor.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: maxsimus07 - 14 Ekim 2011 - 10:28:59
ubuntu yazılım merkezinden * bir şey yüklerken sürekli internet bağlantım kopuyor. bu sorunu 11.04 de değişik bir şekilde yaşadım bağlantı var fakat bazılarını indiremedim. nedendir bilemiyorum ,kablosuz  modem kullanıyorum.jdownloader'le indirme yaptığımda da yaptı windows da böyle sorunlar yok. sistem ubuntu 11.10 x64 omeric şimdi snapytic den de avant-window navigator yüklerken yaptı diyeceksinki neden tweak dan yüklemedin yüklemek istedim güncelleme başarısız mesajı çıkıyor, bağlantı muhakkak kopuyor sorun nedir anlamadım. bunu nerdeyse her yüklemede yapar oldu

bende de benzeri bir sorun vardı wicd kurunca sorunum çözüldü.kablosuz bağdaştırıcı ile uyumsuzluktan kaynaklanıyor sanırım

if

Alıntı yapılan: Aequitas - 14 Ekim 2011 - 17:04:41
inanın artık sorunlarımı yazmaya korkar oldum, belki basit bişeydir, bilen biri tak diye çözer düşüncesiyle yazıyorum aslında her ne yazıyorsam.. eğer gerçekten de öyle ufak * bir şey ise de boşu boşuna yeni konu açmak da abes geliyor ama neyse..
bunu buraya çözüm aramak için yazmıyorum, bizlere çözümler üretmeye çabalayan değerli kardeşlerimize yük olmasın inşallah.. sadece benim ızdırabını çektiğim bir husus, tabi belki sadece benim bilgisayarımın bozukluğudur ama bilinsin diye paylaşıyorum, çözüm için değil..
64 bitlik 11.10 yükledim, yükleme esnasında güncellemeleri yap seçeneğini seçtim, yükleme bittiğinde sistem açıldı ve sorunsuzdu.. sonra compizi açıp duvarı kapadım, küpü açtım, küpü çevir i etkinleştirdim.. sonra biraz sapıttı, küp yerine sadece bir sayfayı önüne arkasına çeviriyordu.. yeniden başlattım belki düzelir diye, ama bir daha üstteki panel ve soldaki bar açılmadı hiç.. ubuntu 2D ile login olursam açılıyo ama yine de kararlı değil, donuyo bazen, bazen geri düzeliyo.. ben de az sonra 32 bit sürümü yükleyip ona bakıcam.. umarım onda bu sıkıntıları tekrar yaşamam.. 10.10 dan sonra bir daha compize dokunan ne olsun..

Düzenleme:
32bit sürümü kurdum fakat aynı problem devam ediyor.. yeni başlık şart oldu..

Compiz ayarlarını sıfırlayalım: rm -r ~/.compiz
rm -r ~/.compiz-1

if

11.10 ile beraber kullanıcı grupları yönetimini öntanımlı olarak arayüzden yapamıyoruz. Tekrardan arayüzden yapmak isteyenler sudo apt-get install gnome-system-tools paketini kurabilir. Kurduktan sonra users-admin komutuyla başlatabilirsiniz.

ahmtk

Daha önce başına gelen oldu mu bilmiyorum ama bütün yaptığım kurulumlarda imleç kitlenmesi sorununu yaşadım. İmleç bir anda kitleniyor ve katiyen çalışmıyor, terminalden sistemi baştan başlattığımda düzelmiş oluyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ahmtk - 15 Ekim 2011 - 02:00:47
Daha önce başına gelen oldu mu bilmiyorum ama bütün yaptığım kurulumlarda imleç kitlenmesi sorununu yaşadım. İmleç bir anda kitleniyor ve katiyen çalışmıyor, terminalden sistemi baştan başlattığımda düzelmiş oluyor.

Bende de mevcut bu durum, henüz üzerine eğilemedim. Her zaman olmuyor gerçi, başıma iki veya üç defa geldi. Fare kullanmıyorum, imleçsürer ile oluyor bu sorun. VAkit bulup da bakamadım durma da henüz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeusmaster

arkadaşlar bende gnome 3 kurulu gözüküyor ama böle birşey yok

neden kaynaklanıyor?
Up and Running...

if

zeusmaster

Alıntı yapılan: if - 15 Ekim 2011 - 13:03:09
@bahdem, o Gnome-Shell çünkü.

ama bende

gnome-shell -v komutu ile verisyon 3.2 yazıyor..

ayrıca gnome shell yüklemek için komut verdiğimde
root@bahdem:/home/bahdem# sudo apt-get install gnome-shell
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
gnome-shell zaten en yeni sürümde.
Sıralanan paketler otomatik olarak kurulmuştu artık gerekli değiller:
  asymptote-doc libsoundtouch0 libts-0.0-0 libzbar0 libflite1 libslv2-9
  libdirectfb-1.2-9 libgme0 freepats libwildmidi1 libcdaudio1 libmimic0
  libsigsegv2 tsconf libmusicbrainz4c2a libgc1c2 libcelt0-0 freeglut3 libmms0
Kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.

Up and Running...

hesin

ubuntu 11.10 kullanıyorum.grafik kartım intel.sistem bilgisinde grafik bilinmeyen şeklinde yazıyor.grafik kartım yüklenmemiş olabilirmi?Eğer yüklenmemişse komut çıktısında neden yüklenmiş görünüyor.
izala@izala:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   Tungsten Graphics, Inc
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) G41 x86/MMX/SSE2
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.11

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
izala@izala:~$ glxinfo | grep -i render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
izala@izala:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 4 Series Chipset DRAM Controller (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 01)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 1 (rev 01)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 3 (rev 01)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 01)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 01)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 01)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 01)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB2 EHCI Controller (rev 01)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev e1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GB/GR (ICH7 Family) LPC Interface Bridge (rev 01)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 01)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation N10/ICH7 Family SATA IDE Controller (rev 01)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation N10/ICH 7 Family SMBus Controller (rev 01)
02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications AR8132 Fast Ethernet (rev c0)