11.10 İçin Bilinen Hatalar/Sorunlar/Çözümler, Deneyimleriniz...

Başlatan decent, 13 Ekim 2011 - 18:06:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@AguilaNegra, ev dizinindeyken:
ls -a dersen Compiz dizininin adını görebilirsin. Ancak, bence ilk etapta öyle deneme, CCSM kurduysan oradan bir bak.

@XRumer, ilk zamanlarda güncelleme de yoktu piyasada, o iletiden bir iki gün sonra aslında çözümü de vermiştik ancak güncelleme ile düzeldiyse geliştiriciler konuya eğilmişler demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

AguilaNegra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ekim 2011 - 15:56:30
@AguilaNegra, ev dizinindeyken:
ls -a dersen Compiz dizininin adını görebilirsin. Ancak, bence ilk etapta öyle deneme, CCSM kurduysan oradan bir bak.

CCSM 11.04 den  kurulu gelmişti zaten,oradaki tüm seçili özellikleri kaldırmalı mıyım?sadece ubuntu unity plug in tikini kaldırmak yeterli mi?
Ev dizini altında compiz dizini içindeki (bendekinin adı .compiz-1 miş)session dosyası içinde ismi bol rakamlı bir dosya var,sadece onu silsem olur mu?
Teşekkürler.

heartsmagic

Silmeden de deneyebiliriz:

mv ~/.compiz-1 ~/.compiz-1.yedek

Sonra oturumu yeniden başlatırsın.

AguilaNegra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ekim 2011 - 16:33:15

Bu şekilde yaptıktan sonra da ekran görüntüsü alma kısa yolu çalışmıyor,uygulamalar içinden açarsam çalışıyor.

superjax

kubuntu 11.10 için gnome tweak gibi bir uygulama var mı?

decent

@superjax,
Kubuntu için böyle bir araca ihtiyaç var mı?
Benim düşünceme göre yok.
Çünkü sistem ayarlarını açtığımızda kişiselleştirme için çok fazla seçenek sunuluyor.

Temalar, pencere ayarları, yazıtipi ayarları ne ararsak var..

superjax

evet kişileştirme için ayar çok aslında benim demek istediğim depoda olmayan ama deb paketi olan programların bir program ara yüzü ile yüklenebilmesi...bir iki uygulama adı aklıma gelmedi bunları yaptırıyordu ama çok kullanılan programları yapıyorlardı.mesela jdownloaderı kurabiliyorduk.

heartsmagic

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 20 Ekim 2011 - 16:54:12
Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ekim 2011 - 16:33:15

Bu şekilde yaptıktan sonra da ekran görüntüsü alma kısa yolu çalışmıyor,uygulamalar içinden açarsam çalışıyor.

Şu an bakamıyorum ancak klavye kısayollarının olduğu bir bölüm olmalı sistemde. Orada bu iş için bir ayarlama var mıdır acaba?

decent

Alıntı yapılan: superjax - 21 Ekim 2011 - 09:17:01
evet kişileştirme için ayar çok aslında benim demek istediğim depoda olmayan ama deb paketi olan programların bir program ara yüzü ile yüklenebilmesi...bir iki uygulama adı aklıma gelmedi bunları yaptırıyordu ama çok kullanılan programları yapıyorlardı.mesela jdownloaderı kurabiliyorduk.

sudo apt-get install gdebi-kde

superjax

[/quote]

şimdi deneyemiyorum ama bu komut tam olarak ne yaptırıyor?

AguilaNegra

Alıntı yapılan: heartsmagic

Şu an bakamıyorum ancak klavye kısayollarının olduğu bir bölüm olmalı sistemde. Orada bu iş için bir ayarlama var mıdır acaba?
Klavye kısa yolları var,sistem ayarları/klavye altında, oradan değişik tuşlar atadım ama sonuç alamadım.

heartsmagic

Bir şeyin tetiklemiş olması gerekiyor sanırım bunu, sıfır kurulum sonrası var mıydı?

decent

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 21 Ekim 2011 - 11:00:11
Klavye kısa yolları var,sistem ayarları/klavye altında, oradan değişik tuşlar atadım ama sonuç alamadım.

xmodmap -pke | grep -i print

çıktısı nedir ?

Alıntı yapılan: superjax - 21 Ekim 2011 - 10:46:39

şimdi deneyemiyorum ama bu komut tam olarak ne yaptırıyor?

KDE tarafında deb paketlerini elle yükleyebilmek için gerekli aracı yüklüyor. .
(Uçbirimden yükleyebiliriz, Yazılım Merkezi ile yükleyebiliriz vs.)

AguilaNegra

Alıntı yapılan: decent

xmodmap -pke | grep -i print

çıktısı nedir ?

sahaf@sahaf:~$ xmodmap -pke | grep -i print
keycode 107 = Print Sys_Req Print Sys_Req
keycode 218 = Print NoSymbol Print
sahaf@sahaf:~$

decent

Şu komuttan sonra oturumu kapatıp bakabilir misin ?

sudo sysctl -w kernel.sysrq=0

Ayrıca Alt+PrinScreen çalışıyor mu ?

AguilaNegra

Alıntı yapılan: decent - 21 Ekim 2011 - 11:50:34
Şu komuttan sonra oturumu kapatıp bakabilir misin ?

sudo sysctl -w kernel.sysrq=0

Ayrıca Alt+PrinScreen çalışıyor mu ?

Değişen bir şey olmadı,her iki kombinasyon veya yerlerine atanacak başka tuşlar çalışmıyor.
İlgili komuttan sonra oturumu kapatıp açtım olmadı,yeniden başlattım olmadı.

decent

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 21 Ekim 2011 - 11:56:04
Değişen bir şey olmadı,her iki kombinasyon veya yerlerine atanacak başka tuşlar çalışmıyor.

Resimdeki düğmeye tıkladıktan sonra oturumu kapatabilir miyiz ?

AguilaNegra

Alıntı yapılan: decent - 21 Ekim 2011 - 12:05:10
Alıntı yapılan: AguilaNegra - 21 Ekim 2011 - 11:56:04

Resimdeki düğmeye tıkladıktan sonra oturumu kapatabilir miyiz ?

Bu işlemden sonra unity açılmadı ama print screen çalıştı resim aldım,gnome ile açıp bu mesajı yazıyorum.
ccsm den baktım da unity plugin artık seçili değil,elle mi ayarlamalıyım?ön tanımlı ayarlar da seçili olması gerekmez mi?

decent

Öntanımlı ayarların tam olarak ne olduğunu kestirmek zor, geliştiricilerin ayarladığı şekli veya kurulum sonrası sistem tarafından ayarlanan vs vs..
Unity Plugin' i etkinleştirin, çakışma uyrarısı verirse onaylayın lütfen.

AguilaNegra

Çakışmaları görmezden gel seçtim,oturumu kapatıp unity ile açacağım.
Unity açıldı,print screen çalıştı sadece ayarlarımdan icon size bozulmuş.
Teşekkürler.

celalturk

Alıntı yapılan: choppers - 19 Ekim 2011 - 18:01:35
Gnome alışkınlığı sigara kokusu gibi üzerime sinmişken Unity kullanmak çok zor geliyor arkadaşlar. Firefox açıyorum,tam ekran yapıyorum, altında kalan pencereye ulaşmak için firefoxu kapatmak zorunda kalıyorum.Gnome de ekran altında ki bar dan simgesine tıklamak yetiyordu altta kalan pencereye ulaşmak için. Unity de yan panel ne kadar ihtiyaçlara cevap veriyor sizin için bilemiyorum. Hoşuma gitmedi, ihtiyaçlarıma cevap vermedi.Ekranda fazladan yer kaplıyor. Göz yoruyor. Güncellemelerle belkide iyileştirilecek.

Çok da bilgim yok açıkçası öntanımlı gelen şekli bozayım istediğimi kurayım. Sizler sağolun ,takıldığımız noktalarda yardım eli uzatıyorsunuz ama ikna edin ekran kullanılırlığı son çıkan 11.04 ve 11.10 da ne kadar kullanıcı yanlısı, ne kadar pratik. Dün aktarım yapıyordum diskler arasında ve pc dondu kaldı. Kurduğum hiçbir ubuntuda yaptığım bir işlem hiç ama hiç yarım kalmamıştı.Ağır atıyordu fakat takılmıyordu. Daha ilk Windows'dan Ubuntu'ya geçtiğim günlerde bile bu kadar zorlanmadım.11.04 ,11.10 bu böyle giderse ne kullanırım bilmiyorum.Öneriniz varmı acaba?

Aynı fikirdeyim. Tüm masaüstü yöneticilerini sildim. Lxde'yi yükledim. Otomatik lxde ye düşünce birden kendimi ferahlamış, rahatlamış hissettim. Sanırım Gnome ve Ubuntu bizi test ediyor. :)

decent

Alıntı yapılan: celalturk - 23 Ekim 2011 - 00:47:21
Aynı fikirdeyim. Tüm masaüstü yöneticilerini sildim. Lxde'yi yükledim. Otomatik lxde ye düşünce birden kendimi ferahlamış, rahatlamış hissettim. Sanırım Gnome ve Ubuntu bizi test ediyor. :)

XFCE masaüstü de tavsiyedir.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5.msg359546#msg359546

choppers

Xfce yada lxde kurmayı düşünüyorum da arkadaşlar siz hangisini önerirsiniz acaba. Kurarken herhangi bir problem yaşarmıyım. Ubuntu 11.10 DVD versiyonu indirmiştim. Bu masaüstlerini yükleme şansım varmı DVD'den. Yoksa Xfce ve lxde amd64 cd versiyonlarını indirip cd'ye yakıp direk kurayım diyorum.Umarım problem çıkmaz.Hem ayrı ayrı denemiş olurum ve yoluma onunla devam ederim artık.Xfce hafif olan masaüstü ortamlarında en çok tercih edilenmiş gibi bir algı oluştu bende yanılıyor da olabilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ekim 2011 - 19:21:46

Arkadaslar xubuntu 64 bit indirdim ve cd ye yaktim.kuruluma geciyorum.sorunsuz kurulum sinirsiz tatmin  :) bakalim ne olacak?

AguilaNegra

Bu başlıkla tam olarak ilgilimi bilemedim ama yaşanmış bir olay aktarayım;
HP deskjet 420 tipinde bir yazıcım var ve önceki sürümde tanıtımını yapmakta zorlansam da kullanabiliyordum,yeni sürümde kullanamadım,çıktı alamıyor,test sayfası basamıyordum.
Bu gün yapılan güncellemelerde printer yazılımı da vardı ve bu gün yazıcım tekrar kullanılır duruma geldi.