Ubuntu 11.10 / 12.04 Resimli Kurulum Rehberi

Başlatan decent, 13 Ekim 2011 - 15:54:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

@dakdoganus, ctrl+alt+t tuşlarına basarak uçbirimi açınız ve sudo fdisk -l komutunu kopyala yapıştır yapınız, çıktısını buraya aktarınız.

dakdoganus

Alıntı yapılan: if - 18 Mart 2012 - 23:35:09
@dakdoganus, ctrl+alt+t tuşlarına basarak uçbirimi açınız ve sudo fdisk -l komutunu kopyala yapıştır yapınız, çıktısını buraya aktarınız.

sayın @if  bu işleme yarın devam etsek olurmu benim şimdi çıkmam gerekiyor... sanırım bu iş baya uzayacak.. benim vaktim kalmadı cafeyi kapatmam gerek... yarın ngün içinde uygun olurum sizde uygun olduğunuz saatte pm atarsanız kaldığımız yerden devam edebiliriz umarım... şimdilik iyi geceler...

if

Olur, yarın devam edilir, ben olmasamda. Özel mesaja gerek yok, o saat hangi arkadaşımız uygunsa yardımcı olur.

wegaserhan

Kurulum için hagisini seçmem uygun olur? Wubi ile mi yoksa cd'den kurarken yanına kur demek mi? Sanal olarak kurunca kullandığım program yüzünden donanımda sıkıntı yaşıyordum. Hep elle bölümlendirdim de bu seçenekleri de merak ettim. Wubi'nin kaldırılması kolaymş da diğerinde nasıl oluyor? Şimdiden teşekkürler.

Düzenleme Notu: Yazım kurallarına uyunuz.

if

@wegaserhan, bence dahili belleğe (disk) kurulum yapın. Ubuntu kurabileceğiniz bir bölüm oluşturun kurulama başlamadan önce. Bunlar wikimizde anlatılmakta.

wegaserhan

Alıntı yapılan: if - 26 Nisan 2012 - 11:51:47
@wegaserhan, bence dahili belleğe (disk) kurulum yapın. Ubuntu kurabileceğiniz bir bölüm oluşturun kurulama başlamadan önce. Bunlar wikimizde anlatılmakta.
sanırım doğru anlatamadım. kurulumu diske yapıcam. wubi ile kolay oluyor sanırım ama performans kaybı yaratıyormu? ben hep 10gb bölum oluşturup kurardım. elle gelişmiş seçeneğini kullanarak. diğer seçeneklerı merak ettım. yanına kur daha kolay bir seçenekmı? sorun olursa kaldırması kolaymı? wibuda program gibi oluyormuş ekle kaldırla kalkıyor.

heartsmagic

Wubi dediğimiz şey ile kurarsan Ubuntu kendisine Windows'a ait olan bölümlerden birinde yani NTFS bölüm üzerinde yer ayırır ve oraya kurulur. Gerçek kurulum değildir. Başarım olarak çok düşük sayılmaz fakat kendisi ile hata irdelemek daha zordur. Genel olarak normal kurulum öneriyoruz imkânı olanlara.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

wegaserhan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Nisan 2012 - 20:21:09
Wubi dediğimiz şey ile kurarsan Ubuntu kendisine Windows'a ait olan bölümlerden birinde yani NTFS bölüm üzerinde yer ayırır ve oraya kurulur. Gerçek kurulum değildir. Başarım olarak çok düşük sayılmaz fakat kendisi ile hata irdelemek daha zordur. Genel olarak normal kurulum öneriyoruz imkânı olanlara.
öneriniz için teşekkürler wubi uygun değil demek pek. peki cdden kurulum yaparken diğer sistemın yanına kur seçeneği ile devam etsem uygun olurmu. yoksa elle gelişmiş seçeneği ilemı devam etsem normal olur. ilk dediğimi yaparsam kendı otomatıkmı bir bölüm daha oluşturuyor. d sürücüme birşey yapmaz değilmi?

heartsmagic

Wubi çok uygun değil demeyelim de, biz gerçek kurulum yapabilenlere önermiyoruz diyelim. Aksi takdirde Wubi ile Ubuntu tanıştırdığım insanlar oldu benim.

Yanına kur dersen var olan sistemin yanına kendisi kurar. D bölümüne dokunacağını sanmıyorum. Fakat gelişmiş seçeneğinden kendin yapabiliyorsan en temizi odur zaten. Dilediğin gibi bölümleme yapabilirsin böylece.

ct

Disk bölümlerini daha kolay kontrol edebilmek için son seçenek daha iyi. Bende daha önceden Ubuntu kurulu olduğu halde elle hallettim. Yanına kur seçeneği yerine eski versiyonun üstüne kurma vardı.

noktakom

Bu disk bölümleme esnasında "New partition table" kısmının özelliği nedir ben hiç kullanmıyorum da...

heartsmagic

@noktakom, Bölüm Tablosu ile normal şartlar altında işimiz olmuyor bizim artık. Diskin bölüm yapısı ve boyutları gibi bilgileri barındırıyor.

ct

Alıntı yapılan: noktakom - 27 Nisan 2012 - 14:55:50
Bu disk bölümleme esnasında "New partition table" kısmının özelliği nedir ben hiç kullanmıyorum da...

Anladığım kadarıyla elimizde sıfır sabit disk varsa (veya bölümlenmemiş burayı netleştiremedim açıkçası) bu gerekebiliyor. Şurada bu bölüm tablosuyla ilgili detaylı bilgi var:

http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

noktakom

Hımm, teşekkürler. Sistemde table not found şeklinde birkaç hataya rastlamıştım da, bir de bu uyku problemi sanırım disk ilgili. Onunla bir bağlantısı olabilir mi diye merak etmiştim.

heartsmagic

Bölümleme tablosu silindiyse bir şekilde bölümler hiç görünmez. Onu düzeltmek için Testdisk kullanılıyor bizim tarafta rahatlıkla.

noktakom

Öyle bir sorun yok, teşekkürler.

Log dosyalarında görmüştüm. Aşağıdaki benzer bir iki hata. İlgisi yokmuş.

hest table not found
erst table not found

Uyku sorununda da Pm device 3.00 failed to resume benzeri bir hata vardı. Diski işaret ediyor sanırım. O yüzden acaba diye düşünmüştüm. Neyse uzatmayayım.

gsspor

arkadaşlar ben boot kısmında kaldım bu kısmı nasıl geçebilirim tekrar tekrar yükledim win 7 mi ubuntu mu diye soruyor win7 seçersem sorun yok ama ubuntu seçince siyah ekranda kitleniyor güvenli mod kısmında açıncada
http://img641.imageshack.us/img641/8315/img0005xtd.jpg böyle bir hata alıyorum bunun çözümü için lütfen yardım  :-\

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Nisan 2012 - 18:09:31

Alıntı yapılan: ct - 27 Nisan 2012 - 16:27:42
Alıntı yapılan: noktakom - 27 Nisan 2012 - 14:55:50

Anladığım kadarıyla elimizde sıfır sabit disk varsa (veya bölümlenmemiş burayı netleştiremedim açıkçası) bu gerekebiliyor. Şurada bu bölüm tablosuyla ilgili detaylı bilgi var:

http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

dostum benim şu boot kısmıyla ilgili bir çözüm bulabilirmisin?
arkadaşlar ben boot kısmında kaldım bu kısmı nasıl geçebilirim tekrar tekrar yükledim win 7 mi ubuntu mu diye soruyor win7 seçersem sorun yok ama ubuntu seçince siyah ekranda kitleniyor güvenli mod kısmında açıncada
http://img641.imageshack.us/img641/8315/img0005xtd.jpg böyle bir hata alıyorum bunun çözümü için lütfen yardım 

cagriemer

@gsspor sorununuz http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33404 basliginda cozulmus. Bir bilgilendirme gecseydiniz hic olmazsa bu basliga iyi olurdu. Lutfen bundan sonra sorunlariniz tek baslik altinda dile getirin.

guopx

çok güzel bir açıklama olmuş teşekkür ederim. fakat aklıma bir şey takıldı. örnekte bir harici diske kurulum yapılmış fakat benim harici diskim yok sabit diske kurulum yapacağım önyükleyici kurulacak aygıt olarak ne seçmeliyim? resim şu:

http://imgim.com/screenshotfrom2012-05-2419:55:58.png

seçenekler de şunlar
/dev/sda ATA TOSHİBA (320 GB)
/dev/sda1
/dev/sda2
/dev/sda3
/dev/sda6
/dev/sdb

sda6 ubuntuyu kuracağım alan ve sdb ise şu an ubuntuyu live çalıştırdığım usb bellek
eğer sda6 ya yani sistemin kurulacağı bölüme önyükleyiciyi kurarsam windows ubuntuyu tanımadığından açamazmışım ve easyBCD diye bir program kullanmam gerekirmiş. başlatıcı olarak ubuntunun ilk çalışması için bu bölümlerden hangisini seçmeliyim?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

decent

@guopx,

Bölümlendirme mantığı olarak harici disk veya sabitdisk arasında fark yoktur.

Resimde gösterdiğin kadarı ile sda üzerinde dört fiziksel bölüm olduğu için beşinciyi açamayız.

Kurulumu kapatıp uçbirimden aşağıdaki çıktıları geçebilir misin ?

sudo blkid

sudo fdisk -l

guopx

ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim sabit diskimi çorbaya çevirmişim   :)

/dev/sda1: LABEL="Sistem AyrM-DM-1ldM-DM-1" UUID="564E6A3B4E6A13D1" TYPE="ntfs"
/dev/sda2: UUID="4E86722F867217A3" TYPE="ntfs"
/dev/sda3: LABEL="Yerel Disk" UUID="862AD7602AD74C35" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: UUID="d9802ee4-76e3-4394-86a2-e62fa3a41e96" TYPE="swap"
/dev/sda6: UUID="9532f8ba-4723-4426-9031-a066c76f1854" TYPE="ext4"
/dev/loop0: TYPE="squashfs"
/dev/sdb1: LABEL="PENDRIVE" UUID="1CE6-1C77" TYPE="vfat"
/dev/sr1: LABEL="Turkcell 3G VINN" TYPE="iso9660"

ve

Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders, total 625142448 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x1ff4b2e2

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   307701759   153747456    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       307701760   563697663   127997952    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4       563697664   625139711    30721024    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5       563699712   565747711     1024000   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda6       565749760   623091711    28670976   83  Linux

Disk /dev/sdb: 1010 MB, 1010826752 bytes
228 heads, 40 sectors/track, 216 cylinders, total 1974271 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x8c6fc510

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *          63     1974270      987104    c  W95 FAT32 (LBA)

if

@goupx, grub'u /dev/sda'ya kuracaksınız.

decent

guopx

@decent
sda6 ya ubuntuyu kurmak için ext4 ile biçimlendirdim 27,34 gb veri yok içinde fakat gparted da 611 mb used görünüyor

çok özür dilerim o resim eski sda6 ext4
sda5 swap
ekran görüntüsünü güncelledim gerçekten çok özür dilerim kafa kalmadı bugün
http://imgim.com/screenshotfrom2012-05-2419:55:58.png

decent

Resmi şimdi gördüm, uzatılmış bölüm oluşturduğun için sıkıntımız kalmadı.
sda6 üzerine yükleyebilirsin o halde.
Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra kuruluma geçmeni öneririm.