Ubuntu 11.10 / 12.04 Resimli Kurulum Rehberi

Başlatan decent, 13 Ekim 2011 - 15:54:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Carpe Modo

selam. ubuntu 11.10 kurmaya başladım, ama kurulum türünde  takıldım. Yardımcı olursanız sevinirim.  kurulum türünde "Başka bir şey" bölümünü seçip devam et yapıyorum.
/dev/sda
/dev/sda1 ntfs  boyut:104MB Kullanılan 35MB
/dev/sda2 ntfs  boyut:52323MB  Kullanılan 27240 MB
/dev/sda3         boyut:447670 Kullanılan:bilinmeyen

sizce ne yapmalıyım???
ha birde Azeriyim, daha kolay bir şekilde anlatırsanız sevinirim :)
bir bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olun :\

matrax_41

Ubuntu kurulumu için hazırladığın bölümü seçip değiştire tıkla. Bağlama noktası bölümünde "/" işaretini seç. Daha tamam deyip kuruluma devam edebilirsin.

Carpe Modo

Merhabalar. Ubuntu 11.10 kurdum yalnız D diskine erişemiyorum.  D diskinde önemli fayllar felan var. 1 de 419 Gb sanki uçtu gitti  >:(

heartsmagic

@Carpe Modo, umarım Ubuntu için diskin tamamını kullanmamışsındır ve yine umarım Ubuntu'yu kurmak için yanlış bölümü silmemişsindir. Ubuntu üzerinde uçbirimi açıp lütfen şu çıktıları buraya aktar:

sudo fdisk -l
mount
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Carpe Modo

ben galiba diskin tamamını kullandım.
bu arada Ubuntu'yu Rusça yükledim, dili Türkçeye değiştirme imkânım var mı?

heartsmagic

Diskin tamamına yüklediysen ve kurtarılacak dosyaların varsa Ubuntu'yu kullanmayı bırakmalı ve kurtarma konularına göz gezdirmelisin. Kurtarmak istemiyorum diyorsan dili Türkçe yapman elbette mümkün, sistem ayarlarındaki dil bölümünden Türkçe paketleri kurabilirsin.

Carpe Modo

o zaman ben faylları kurtarayım.
ubuntuyu ilk yüklemeğe başladığımda, vazgeçtim ve geri döndüm. zaten ondan sonra D diskine erişemediğimin farkına vardım. ve daha sonra notebook tamamen bağlandı. açılmadı. bende yeniden ubuntuyu kurdum. anladığım kadarıyla ben kurulumda diskin tamamını kullanmakla hata yaptım. şimdi ben windows yükleyerek D diskine erişebilirmiyim??? Bana yardımcı olurmusunuz???

heartsmagic

Bir önceki istediğim çıktıları vermediğin için net yorum yapamıyorum ne yazık ki. Eğer bölümler tamamen silinmişse Windows yüklemen çare olmaz. Senin dosyalarını kurtaracak uygulamalara ihtiyacın var. İster Linux tarafında ister Windows tarafında bir uygulama bul, fakat sistemi daha fazla kullanmadan kurtarma işlemine geçmen gerekiyor.

Carpe Modo

disk managment proqu indirerek, d diskini tenzimlemeğe çalışıcam. bakalım nolcak?
Hard disk zarar görürmü??
dil değişmediği için, çıktıları gönderemedim...

heartsmagic

Dilin değişmesine gerek yok, uçbirimi açıp gönderebilirsin çıktıları. ctrl+alt+t ile açabilirsin uçbirimi.

Disk temizlemek çare değil, eğer bölümlerin silinmişse kurtarma yapmalısın. Tekrar ediyorum, eğer bölümlerin silinmişse sistemi daha fazla kullanmadan kurtarma yapmaya bak, sistemi kullandığın her saniye kurtarma ihtimalin azalıyor.

Carpe Modo

saida@saida-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for saida:
Sorry, try again.

Диск /dev/sda: 500.1 Гб, 500107862016 байт
255 головок, 63 секторов/треков, 60801 цилиндров, всего 976773168 секторов
Units = секторы of 1 * 512 = 512 bytes
Размер сектора (логического/физического): 512 байт / 512 байт
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Идентификатор диска: 0x6e15313b

Устр-во Загр     Начало       Конец       Блоки   Id  Система
/dev/sda1            2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   102399999    51096576   83  Linux
/dev/sda3   *   102402048   976759468   437178710+   b  W95 FAT32

Диск /dev/sdb: 7948 МБ, 7948206080 байт
81 головок, 10 секторов/треков, 19165 цилиндров, всего 15523840 секторов
Идентификатор диска: 0x00000000

Устр-во Загр     Начало       Конец       Блоки   Id  Система
/dev/sdb1            8192    15523839     7757824    b  W95 FAT32
saida@saida-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$

umarım doğrum yapmışımdır

heartsmagic

Sisteminde iki adet disk dört adet bölüm var.

1. disk
a. NTFS
b. Fat
c. Linux

2. disk
a. Fat

olmak üzere. Haliyle bölümlerin yerinde duruyor gibi, sadece bağlayıp görmen lazım. Şu komutları yürütüp duruma bakalım.

sudo mkdir /media/deneme
sudo mount /dev/sda1 /media/deneme
nautilus /media/deneme

Carpe Modo

saida@saida-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ sudo mkdir /media/deneme
Sorry, try again.
mkdir: невозможно создать каталог «/media/deneme»: Файл существует

невозможно создать каталог- directory yaratmak mümkün değil diyor.
Файл существует - fayl mövcuddur diyor

bunu ikinci kez vurduğum için böylü oldu şimdi bakdım mediada deneme isimli directory var.

heartsmagic

Tamam, diğer komutları da uygulayacaktın sırayla. Eğer ikincisini zaten uyguladıysan üçüncüsü ile dizine bakmayı dene. Ya da doğrudan dosya yöneticisi üzerinden de bakabilirsin /media/deneme dizinine. Orası senin ilk Windows bölümün.

Carpe Modo

dediğin gibi yaptım, 2 ciyi uyguladıktan sonra 3cüyü de uyguladım ve  mediadakı denem directory-sine ulaşdım.  şimdi senin son söylediğini anlayamadım. bundan sonra ne yapmam gerek??

heartsmagic

Eğer ikinci komutta sorun çıkmamışsa ilk bölümü bağlamışsın demektir. O ilk bölüm senin diskindeki NTFS olan bölüm. Kısacası o bölümde normalde ne varsa deneme dizini altında da görmen lazım. Windows'un C bölümüyse kısaca orası görmen lazım dosyalarını.

Carpe Modo

ama onnun içi boşdu.  bu deneme directory-si windowsdakı C diskine eşit o zaman.
ama bana gerekli olan dosyalar D diskindeydi.

şimidi ben bi daha ilk yazdığın çıktıyı yazdım uçbirimde, bunlar çıktı:

Диск /dev/sda: 500.1 Гб, 500107862016 байт
255 головок, 63 секторов/треков, 60801 цилиндров, всего 976773168 секторов
Идентификатор диска: 0x6e15313b

Устр-во Загр     Начало         Конец                   Блоки                   Id     Система
/dev/sda1             2048              206847                102400                   7    HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2             206848          102399999         51096576            83     Linux
/dev/sda3   *       102402048   976759468           437178710+        b     W95 FAT32

heartsmagic

D dediğin bölüm sda3 ise.

sudo mkdir /media/deneme2
sudo mount /dev/sda3 /media/deneme2
nautilus /media/deneme2

Ayrıca lütfen tüm çıktıları buraya geç. Özellikle ikinci komutun çıktısı önemli bizim için.

Carpe Modo

saida@saida-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ sudo mkdir /media/deneme2
saida@saida-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ sudo mount /dev/sda3 /media/deneme2
mount: вы должны указать тип файловой системы
saida@saida-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ nautilus /media/deneme2

вы должны указать тип файловой системы- siz sistem faylının növünü göstermelisiniz.

buarada deneme 2 directory-sine ulaşdım, içi boş.

heartsmagic

Eğer bağlama yaparken dosya sistemi türünü istiyorsa ortada yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Yarıda kalan bir kurulum durumu var belki disk tablosu bozulmuştur. Forumda biraz bakınırsan Testdisk uygulaması ile disk tablosu düzeltme bilgilerine erişirsin. Fakat yaparken dikkatli ol, işler daha da kötüleşmesin.

dakdoganus

Alıntı yapılan: decent - 12 Aralık 2011 - 08:49:13
Alıntı yapılan: Timur - 12 Aralık 2011 - 08:43:47
8.04'ten 10.10'a kadar düzenli ubuntu kullandım. 2011 sürümlerini hiç deneme fırsatım olmamıştı ama geçen gün 11.10 inatla bilgisayarıma kurulmamak isteyip sürekli "installer crashed" gibisinden hata verince vazgeçtim, gidip fedora kullanmaya başladım. 10.10'dan öteye bidaha da geçmem, bütün günümü aldı ama yine de kurulmadı >:(

Tam olarak nerede takıldığını ve başka hata çıktısı varsa bilmemiz sorunu çözmemize yardımcı olabilir.

Çözüm önerilerim:
1- MD5 kontrolü
2- Bölümlemeyi kurulum esnasında değil; ayrıca yapmak...

bende 14 yıllık bilgisayar kullanıcısı olarak ilk kez linux u öğrenmek ve kullanmak istedim.. indirmesayfasından http://releases.ubuntu.com/oneiric/ubuntu-11.10-desktop-i386.iso bunu indirdim sonra isoyu cde ye yazdım ve forumdaki kurulum bilgilerini okuduktan sonra kuruluma başladım.. ilk başta gayet güzel hızlı bir şekilde kuruluyordu ama kurulum sonlara doğru geldiğinde  install crashed hatası verip durdu..ben belki cd ye yazarken sorun olmuştur diye başka bir cd ye tekrar yazdım ve kurmaya başladım ama sonlara doğru yine aynı hatayı aldım.. ama md5 kontolü falan yapmadım o ne demekse.. bu nedir ilgili bir yazıda göremedim forumda.. ayrıca ben diskin tamamına kurmayı seçmiştim yani windowsu silmeyi seçmiştim bu sorun olurmu bilmiyorum... bu konuda yardımcı olabilecek varsa yardımlarını bekliyorum acele..bu gece kurmak ve kullanmaya başlamak istiyorum... teşekkürler..

if

@dakdoganus, canlı cd'yi taktığınızda gelen karşılama ekranından "Kurmadan Dene" şıkkını seçtiğinizde masaüstüne kadar gelebiliyor musunuz? Eğer windows silinmediyse md5 bütünlüğü için: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Md5_kontrol%C3%BC

Kurulum sırasında internete bağlanıp kısıtlı ilavelerin kurulmasını istediğinizi belirten şıkkı işaretlediniz mi?

Çekirdek parametrelerinden "nomodeset" ve "acpi=off" denenebilir.

dakdoganus

Alıntı yapılan: if - 18 Mart 2012 - 23:19:21
@dakdoganus, canlı cd'yi taktığınızda gelen karşılama ekranından "Kurmadan Dene" şıkkını seçtiğinizde masaüstüne kadar gelebiliyor musunuz? Eğer windows silinmediyse md5 bütünlüğü için: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Md5_kontrol%C3%BC

Kurulum sırasında internete bağlanıp kısıtlı ilavelerin kurulmasını istediğinizi belirten şıkkı işaretlediniz mi?

Çekirdek parametrelerinden "nomodeset" ve "acpi=off" denenebilir.

sayın if öncelikle ilgilendiğin için teşekkürler... canlı cd yi taktığımda kurmadan dene şıkkını seçtiğimde masaüstüne kadar gelebildim.. ama md5 in ne oldugunu bilmediğimden bütünlük kontrolü falan yapmamıştım...

if

Rica ederim @dakdoganus:) Diğer sorularımın yanıtını da alabilir miyim?:)

dakdoganus

Alıntı yapılan: if - 18 Mart 2012 - 23:26:48
Rica ederim @dakdoganus:) Diğer sorularımın yanıtını da alabilir miyim?:)

diğer sorularınız: Kurulum sırasında internete bağlanıp kısıtlı ilavelerin kurulmasını istediğinizi belirten şıkkı işaretlediniz mi? derken extra programlardan bahsediyosunuz sanırım.. o kutuyu işaretlemiştim..