Ubuntu 11.10 / 12.04 Resimli Kurulum Rehberi

Başlatan decent, 13 Ekim 2011 - 15:54:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cueno

bu kurulum server değil değilmi...ubuntu desktop kurulumu..?

if

@cueno, bu Ubuntu masaüstü kurulumu. Sunucu kurulumunu aratın, forumda var.

İletimden de anlayacağınız üzere "server" değil sunucu, "desktop" değil masaüstü kullanmanızı rica ediyorum.

By_LaNeTLi

S.a arkadaşlar bende windows 7 içine sanal disk oluşturarak ubuntu kuracağım ancak bir sorunum var. Bunu ilk yaptığımda 3. resimdeki seçenek geldi ve windows içine ubuntu kurulumunu yaptım daha sonra ubuntu da bişeylerle uğraşırken yalnışlıkla diskleri sildim haliyle windows ve ubuntu ikiside silindi bende tekrar kurulma başladım windowsu kurdum daha sonra ubuntuyu kurmaya başladım ancak bu sefer 3. resimdeki alanda olduğu gibi diğer işletim sistemlerinin yanına kur seçeneği gelmiyor, diski sil ve ubuntu kurulumuna geç diye bir seçenek geliyor bu konu ile ilgili ne yapmam gerek önerililerinizi bekliyorum.

if

@By_LaNeTLi, UEFI var mı bilgisayarda. Canlı cd ile kuruluma geçtiğinizde de mi "Diğer işletim sistemlerinin yanına kur" seçeneği gelmiyor?

calmo

Merhaba arkadaşlar. Ubuntu kurulumuyla ilgili bazı detaylara ihtiyacım var. Örneğin, aşağıdaki resimdeki aşamanın detaylarına:

Buradaki, mantıksal-birincil, başlangıç-son, nasıl kullanılacağı kısmının neye göre değiştiği ve bağlama noktaları üzerine ilave bilgiler rica ediyorum.

İkinci merakım şu; Ubuntu'yu sistem olarak ayrı bir alana, ev dizinimi ayrı bir alana kurdum. Ola ki, format atmak istedim yahut yeni bir sistem kurmak istedim, bu durumda ev dizinin olduğu bölümü yine /home şeklinde mi bağlamalıyım? Aynı eski halinde kalsın isterim.

heartsmagic

Esasında Wiki'de kurulum anlatımı var, bilgi de veriyor ancak birincil ve mantıksal kısmı için kabaca özet geçeyim.

1. Bir diskte (MBR) kullanılıyorsa en fazla dört adet birincil bölüm açılabilir. Bu Linux'la alakalı bir durum değildir. Haliyle eğer disk MBR ise ve zaten üç adet birincil alan varsa bu dördüncü alanın mantıksal olması daha makuldür. Zira içeride farklı bölümler açmak isteyebilirsin. Kök için ayrı, ev için ayrı, takas alanı, yedek gibi. Kısacası bölümleme tamamen sana bağlı.

2. Eğer /home olarak ayrı bir bölüm oluşturursan yeni kurulumda burayı /home olarak bağlayabilir ve biçimlendirmeden bırakabilirsin tahmin ettiğin üzere.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

calmo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Ekim 2013 - 11:10:58
Esasında Wiki'de kurulum anlatımı var, bilgi de veriyor ancak birincil ve mantıksal kısmı için kabaca özet geçeyim.

1. Bir diskte (MBR) kullanılıyorsa en fazla dört adet birincil bölüm açılabilir. Bu Linux'la alakalı bir durum değildir. Haliyle eğer disk MBR ise ve zaten üç adet birincil alan varsa bu dördüncü alanın mantıksal olması daha makuldür. Zira içeride farklı bölümler açmak isteyebilirsin. Kök için ayrı, ev için ayrı, takas alanı, yedek gibi. Kısacası bölümleme tamamen sana bağlı.

2. Eğer /home olarak ayrı bir bölüm oluşturursan yeni kurulumda burayı /home olarak bağlayabilir ve biçimlendirmeden bırakabilirsin tahmin ettiğin üzere.

Sağ olun, Heartsmagic. wikideki kuruluma bakmıştım ama biraz yüzeysel anlatılmış.  Bölüm oluşturma aşaması biraz daha detaylandırılabilirdi. Mesela  "yeni bölüm için yer: başlangıç-son"un ne anlama geldiği; bağlama noktalarında "/" dışındaki seçeneklerin ne amaçla kullanılabileceği ya da bölümü hangi biçimle neden formatlamamız gerektiği...vb.

Bu bilgilerin yer aldığı bir bağlantı varsa bakmak isterim.Ya da yardımcı olabilirseniz o da olur.

heartsmagic

Çok ayrıntılı olunca da insanlar "kafamız karıştı" diyor :) Bu nedenle mümkün mertebe sade tutulmaya çalışılmıştır. Ancak, merak edenler için oradaki "Baka bir şey" kısmı farklı bir yerde anlatılabilir belki. Hem bu şekilde ayrı bir senaryo da çalışılmış olur. Zira insanlar diskini elle bölümlemek isteyebilirler.

Wiki'mizde kaynak var mı hatırlamıyorum ancak forumda bir iki başlıkta örneklerimiz olacaktı:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=40893.0

Eğer yeterli olmazsa yeni bir başlık açıp kafandaki soruları sorabilirsin elbette. Bu arada başlangıç ve son kısmı bölümün diskin neresinde oluşturulacağı ile ilgili. İkisini de seçebilirsin sorun değil, çok farkı olmayacaktır.

calmo

Geç gelen bir teşekkürü kabul edin lütfen. :)

Aslında, kurulum aşamasında rutin şeyler yapmaktan diğer seçeneklerin ne işe yarayacağını, bu anlamda belki de bir takım kolaylıkları değerlendirmeyi ihmal ettiğimizi düşündüm. Örneğin; daha önceleri, depolama için ayrı bir disk bölümü oluştururdum, şimdi ise bunu /home diziniyle yapıyorum. Çok farklı değil elbet, ama niye kullanmayayım ki? :)

heartsmagic

Rica ederiz.

Elbette kullanılır ki ben kullanıyorum örneğin. O aşamalarda hep "başka bir şey" demiş ve kendim düzenlemişimdir bölümleri. Kısacası kullanım alanı var elbette.

natlusmiles

SULTAN Selim @SULTANSelims  islam does not take honor to be who a Muslim by faith of honor begins to islam لا اله الا الله محمد رسول الله
#selimsultan #natlusmiles @selimsultan @natlusmiles

natlusmiles

SULTAN Selim @SULTANSelims  islam does not take honor to be who a Muslim by faith of honor begins to islam لا اله الا الله محمد رسول الله
#selimsultan #natlusmiles @selimsultan @natlusmiles

heartsmagic

@natlusmiles, bu başlık kurulum başlığı masaüstü görüntüsü paylaşım başlığı değil. Masaüstü paylaşımları için lütfen şu başlığı kullan:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5.0

ismailozses

Windows 7 nin yanına usb den ubuntu 14.04 kurdum bölümleme yapmadım yanına kur dedim kendisi windows için 41gb  ubuntu için 22gb ayırmış devam dedim kuruldu fakat açılışta seçenek sormuyor direk win7 açılıyor ne yapmam gerek. Şimdiden teşekkürler.

neynefes

Başka başlıklara mesaj bırakmayın. Sorununuz içinde boot repair başlığına bakın.

mugi wara no

Hocam şimdi size durumu izah etmek istiyorum. Benim windows yanında ubuntu kuruluydu kaldırmam gereketi kaldırdım, ubuntunun kurulu olduğu alandan 80 gb lık 3. bir sabit sürücü diski oluşturmak zorunda kaldım. Ben sizin bu konuda belirttiğiniz adımları takip edersem windows ile aynı bilgisayarda ama yeni oluşan o 3. sürücüye ubuntuyu kurabilir miyim? eğer kurabilirsem burada ki anlatımınızda nelere dikkat etmem lazım? grub u nereye kurmam gerekir?
Kaizo ku oni ore wa naru

neynefes

@mugi wara no, daha güncel olan anlatımlara bakın. Hoş kurulum değişmeyecektir ama güncel sürümleri takip etmeniz daha yararlı olur. Sorunuza gelecek olursak. Evet, başka bir şey seçeneğinden ayırdığınız bölüme ubuntu kurup iki sistemi birlikte kullanabilirsiniz. Sorununuz olursa yeni bir başlık açın lütfen.