Pardus'a ATI sürücüleri kurulumu sorunu

Başlatan Wolkanşah, 12 Ekim 2011 - 18:08:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wolkanşah

Alıntı yapılan: spectertiger - 15 Ağustos 2011 - 22:28:00
Merhaba,

Bu çözüm " failed to get i915 symbols, graphics turbo disabled " hatasıyla karşılaşanlar ve bilgisayarında çift ekran kartı bulunan kullanıcılar için yazılmıştır. Ayrıca ısınma, fan sorunu için de denenmesi yararlı olacaktır.

İlk olarak Ubuntu'yu kurduktan sonra bütün güncellemeleri yapıyoruz. Sonra ekran kartı sürücümüzü üreticinin sitesinden indiriyoruz. Ekran kartı ATI olanlar buradan " http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx " indirebilirler. Ekran kartım NVIDIA olmadığı için bu yöntem NVIDIA'da  işe yarar mı bilmiyorum. Neyse devam edelim: sürücüyü home klasörüne atıyoruz, üzerine sağ tıklayıp "özellikler"  "erişim hakları"ndan "dosyanın bir program gibi çalışmasına izin ver" diyoruz; sonra ucbirimden ./ati-driver-installer-11-7-x86.x86_64.run yazıp devam ediyoruz(En son çıkan sürücü bu olduğu için ismi bu şekilde, bundan sonrakilerde isim değişeceği için indirdiğiniz programın ismini "./" dan sonra yazınız.).Veya "dosyanın bir program gibi çalışmasına izin ver" dedikten sonra home klasörünün içine aldığımız sürücüye çift tıklayarak da sürücüyü çalıştırabiliriz. Eğer kurulum sırasında "super user" olmanızı istenirse: " sudo passwd root " yazıp şifremizi oluşturuyoruz, bu aşamadan sonra sürücüyü rahatlıkla kurabilirsiniz. Sürücü kurulduktan sonra ATI Catalyst Control Center(Yönetici) üzerine tıklıyoruz. Büyük ihtimalle açılmayacaktır bunun çözümü ise konsoldan geçiyor:
" sudo LANG="en_US.UTF-8" amdcccle " yazıp şifreyi giriyoruz. Sürücü açılınca " Switchable Graphics " üzerine tıklıyoruz ve  " Power-saving GPU for improved battery life "ı seçiyoruz, işlem tamamlandı.

Ekran kartının güç tasarruflu GPU olmasına aldanmayın şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Ayrıca batarya süresi olarak da çok daha verimli oluyor bunu da belirteyim(2.5 saat civarı dayanıyor). Şu ana kadar bu sorun yüzünden bir çok Linux türü kurdum. Sadece Slackware'de sorun yaşamadım o da çok ağır geldi, kullanımda problemler yaşadım. Ubuntu'ya geri döndüm onda da video oynatma konusunda sorun yaşadım, eğer Ubuntu'da sorun yaşayan arkadaşlar olursa; anlattıklarım işe yaramazsa Linux Mint 11 Katya önerimdir. Şu anda sorunsuz kullanıyorum.
şu andapardus-2011.2 de ati son sürüm (ati-10-9) sürücü indirdim kurmaya çalışıyorum. donanım bilgilerim: Hp g62 serisi Notebook i3, 2400mhz işlemci, 3gb ram, çift  ekran kart: intel onboard ve ati harici ekran kartı, pcde win7 + pardus-2011.2-x86_64 kurulu ve ubuntu-10-10 maverick live kullanıyorum. (ubuntuyu ekran kartı sürücüsünü aktif edebilirsem kurulu olarak kullanacağım.) yani 3 sistem. sitesinden indirdiğm sürücüyüyü yüklerken şöyle bir çıktı aldım. nasıl devam etmeliyim?
cd '/home/canali/Graphics Drivers'
clear
canali@pardus2011 Graphics Drivers $ cd '/home/canali/Graphics Drivers'
canali@pardus2011 Graphics Drivers $ clear

canali@pardus2011 Graphics Drivers $ ./ati-driver-installer-11-9-x86.x86_64.run
Created directory fglrx-install.T5HUos
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing AMD Catalyst(TM) Proprietary Driver-8.892...
Warning: Cannot convert string "nil2" to type FontStruct
Warning: Cannot convert string "vlines2" to type Pixmap
/usr/bin/xterm: cannot load font -misc-fixed-medium-r-semicondensed--13-120-75-75-c-60-iso10646-1
=====================================================================
AMD Catalyst(TM) Proprietary Driver Installer/Packager
=====================================================================
Detected configuration:
Architecture: x86_64 (64-bit)
X Server: X.Org 6.9 or later 64-bit
/usr/share/kde4/config/gtkrc:1: error: unexpected identifier `gtk-theme-name', expected keyword - e.g. `style'
Removing temporary directory: fglrx-install.T5HUos
canali@pardus2011 Graphics Drivers $
canali@pardus2011 Graphics Drivers $ sudo LANG="en_US.UTF-8" amdcccle
Parola:
sudo: amdcccle: command not found
canali@pardus2011 Graphics Drivers $

Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)

heartsmagic

Bu sorun Pardus üzerinde oluyor yanlış görmüyorsam değil mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Wolkanşah

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ekim 2011 - 21:18:33
Bu sorun Pardus üzerinde oluyor yanlış görmüyorsam değil mi?
evet pardus üzerinde ilk önce ev klasöründe graphics drivers isimli klasör yaptım direk içine sürücüyü download ettim.  sürücüye özelliklerden çalıştır izni verdim. çift tıkladım. parola sordu girdim. süper yönetici olsunmu dedi ok dedim. 5-10 dak. bekledim kurulum olmayınca dolphinin üzrinde sürücünün bulunduğu klasör içnde f4le uçbirimde  ./ati-driver-installer-11-9-x86.x86_64.run komutunu verdim. sonuç gördüğünüz gibi. öylece bekletiyorum.
Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)

heartsmagic

Konuyu Diğer Dağıtımlar bölümüne taşıyorum.
root kullanıcısı ile veya mümkünse sudo ile denediğinde de aynı şey mi oluyor?

Wolkanşah

sudo ile komut verdim kuruluma geçti. lisans anlaşmasını onayladıkdan sonra kuruluma devam etti. bir anda siyah ekrana düştü. üzerinde çeşitli rakam satırları vardı dondu kaldı. belki arka planda kuruluma devam ediyordur normale döner diye 30 dak bekledim. pc elle kapattım.açtım.sisteme giriş yapamadı. tekrar kapatıp önyükleyicide f4e basıp tekrar sorgula deyip pc başlattım. mesa (öntanımlı) sürücüsüyle açtı.  dolphinde etc ve usr/share dizinlerine baktım bayağı dosyalar yüklemiş... fglrxinfoda mesa gözüküyor. herhalde uninstal yapacağım...veya sizin tavsiyeniz olursa onu yaparım. yüksek ısı sorunu yüzünden atiyi kurmam lazım ama çözüme ulaşamadım.

if

Alıntı yapılan: Wolkanşah - 13 Ekim 2011 - 02:42:43
sudo ile komut verdim kuruluma geçti. lisans anlaşmasını onayladıkdan sonra kuruluma devam etti. bir anda siyah ekrana düştü. üzerinde çeşitli rakam satırları vardı dondu kaldı. belki arka planda kuruluma devam ediyordur normale döner diye 30 dak bekledim. pc elle kapattım.açtım.sisteme giriş yapamadı. tekrar kapatıp önyükleyicide f4e basıp tekrar sorgula deyip pc başlattım. mesa (öntanımlı) sürücüsüyle açtı.  dolphinde etc ve usr/share dizinlerine baktım bayağı dosyalar yüklemiş... fglrxinfoda mesa gözüküyor. herhalde uninstal yapacağım...veya sizin tavsiyeniz olursa onu yaparım. yüksek ısı sorunu yüzünden atiyi kurmam lazım ama çözüme ulaşamadım.

ATI Catalyst Yönetim Merkezini açıp gerekli ayarlamalaır yaptıktan sonra denediniz mi?

Wolkanşah

Alıntı yapılan: if - 13 Ekim 2011 - 11:36:56
Alıntı yapılan: Wolkanşah - 13 Ekim 2011 - 02:42:43

ATI Catalyst Yönetim Merkezini açıp gerekli ayarlamalaır yaptıktan sonra denediniz mi?
başlatma hatası verdi:
"Catalyst Control Center Linux sürümü başlatılırken bir sorunla karşılaşıldı.  Aşağıdaki sebeplerden birinden dolayı oluşmuş olabilir.
Hiçbir AMD grafik sürücüsü kurulmadı veya AMD sürücüsü düzgün çalışmıyor.
Lütfen AMD donanımınıza uygun AMD sürücüsünü kurun, veya aticonfig'i kullanarak yapılandırın.
sudo pisi check
Bozuk dosya: /var/lib/plymouth/boot-duration  Plymouth paketi bozuk
Eksik dosya: /usr/lib/libGL.so
Eksik dosya: /usr/lib/libGL.so1
Mesa paketi bozuk  diye çıktı.

ati catalyst control merkezini açamadım şunu yaptım:

ar ATI Catalyst Yönetim Merkezi
'binutils' uygulaması sisteminizde kurulu değil. Bu paketi, paket yöneticisini kullanarak ya da aşağıdaki komutu çalıştırarak kurabilirsiniz:
sudo pisi it binutils
bash: ar: komut yok

sudo pisi it binutils
Parola:
Paket(ler)in toplam boyu: 2.11 MB
İndiriliyor 1 / 1
binutils paketi pardus deposunda bulundu.
binutils-2.20.51.0.11-39-p11-x86_64.pisi (2.1 MB)100%    919.78 KB/s [00:00:00] [tamamlandı]
Kuruluyor 1 / 1
binutils-2.20.51.0.11-39-p11-x86_64.pisi [önbellekte]
binutils paketi 2.20.51.0.11 sürümü 39 yayımı kuruluyor
binutils dosyaları arşivden çıkartılıyor.
binutils paketi yapılandırılıyor
binutils yapılandırıldı.
binutils kuruldu.

ar ATI Catalyst Yönetim Merkezi
ar: illegal option -- A
Usage: ar [emulation options] [--plugin <name>] [-]{dmpqrstx}[abcfilNoPsSuvV] [member-name] [count] archive-file file...
       ar -M [<mri-script]
commands:
  d            - delete file(s) from the archive
  m[ab]        - move file(s) in the archive
  p            - print file(s) found in the archive
  q[f]         - quick append file(s) to the archive
  r[ab][f][u]  - replace existing or insert new file(s) into the archive
  t            - display contents of archive
  x[o]         - extract file(s) from the archive
command specific modifiers:
  [a]          - put file(s) after [member-name]
  [b]          - put file(s) before [member-name] (same as [i])
  [D]          - use zero for timestamps and uids/gids
  [N]          - use instance [count] of name
  [f]          - truncate inserted file names
  [P]          - use full path names when matching
  [o]          - preserve original dates
  [u]          - only replace files that are newer than current archive contents
generic modifiers:                                                                                                                                                                             
  [c]          - do not warn if the library had to be created                                                                                                                                 
  [s]          - create an archive index (cf. ranlib)                                                                                                                                           
  [S]          - do not build a symbol table                                                                                                                                                   
  [T]          - make a thin archive                                                                                                                                                           
  [v]          - be verbose                                                                                                                                                                     
  [V]          - display the version number                                                                                                                                                     
  @<file>      - read options from <file>
optional:
  --plugin <p> - load the specified plugin
emulation options:
  No emulation specific options
ar: supported targets: elf64-x86-64 elf32-i386 a.out-i386-linux pei-i386 pei-x86-64 elf64-l1om elf64-little elf64-big elf32-little elf32-big plugin srec symbolsrec verilog tekhex binary ihex[/cod]
böyle bir sonuç çıktı. bide şöyle düşünüyorum. sistemim hem yeni hemde güncel fakat arızalı ve eksik dosya var. ayrıca sürücüyü 3-4 sefer kurdum kaldırdım. kalan atık dosyalarla veya kurulum sırasında hem sürücüye çift tıklayarak netice alamadığım için ayrıca konsoldan komut verip kurarak çakışmamı yaptırdım acaba? eksik ve bozuk dosyaları düzelttirmeye çalışacağım.
not: mesajda oluşan çizgileri ben yapmadım. göndere tıklayınca oluştu.
[br][br][size=1]Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : [time]13 Ekim 2011, 17:23:52[/time][/size][hr]
bundan önceki mesajımda oluşan çizgiler. mesaj yazarken gözükmüyordu neden oluştu acaba?

if

@Wolkanşah, komut çıktılarını code etiketi içinde verirmisiniz. Bir önceki iletinizi düzenlerseniz o çizgiler de olmayacaktır.

Wolkanşah

Alıntı yapılan: if - 13 Ekim 2011 - 17:25:43
@Wolkanşah, komut çıktılarını code etiketi içinde verirmisiniz. Bir önceki iletinizi düzenlerseniz o çizgiler de olmayacaktır.
Kod: [Seç] yaptım ama düzeltemedim. olmazsa o mesajları sileyimmi?

if

heartsmagic

Sürücü sorunu için sen önce kurmaya çalıştığını bir güzelce kazı, ardından her şeye sıfırdan başla bakalım.