yeniden Ubuntu ailesine katilmak istiyorum

Başlatan cakkall_25, 11 Ekim 2011 - 23:03:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cakkall_25

Oneiric kurmak istiyorum ama nasil temin edecegimi bilmiyorum ve ayrica kurulu olan Windows XP'min yanina kurmak istiyorum. Biraz forumda bakindim ama kurulum anlatimlari biraz eski, yeni cikacak olan 11.10 icin ufak bir yardimci olur musunuz?

BayboraKaan

Hosgeldin aramiza. Genelde konu acmadan önce ilk tavsiyemiz arama yapmandir. Ayrica kurmak istedigim sürüm Betadir, 2 gün sonra kararli sürümü cikacak. Ama sabredemem diyorsan, indirmek icin bu adresi kullanabilirsin.

http://releases.ubuntu.com/oneiric/ubuntu-11.10-beta2-desktop-i386.iso

Indirdigim .iso kalibinin ilk önce md5 bütünlügünü kontrol et. Nasil yapacam diyorsan;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2495.0

Oneiric icin md5 deger;
Alıntı Yap75cf477471ffc599c0bda012c5eb1eee

.iso'yu (yani indirmis oldugumuz kalibi) en düsük degerde CD'ye yak.

Kurulum;
CD'den boot ettikten sonra sistemimizi Ubuntu yazisi geldikten sonra dil seceneklerinden kullanmak istedigin dili sec (eger dil secenekleri gelmez ise klavyenin her hangi bir tusuna basman yeterli olacaktir) 'Dili sectikten sonra;
Hic bir degisiklik yapmadan Ubuntu'yu dene gibi bir secenegimiz olacak onu sec ve Ubuntu'yu calistir. Kurulum yapamadan önce Internet baglandisini sagla ve Ubuntu'yu kur simgesine cift tik. Artik kurulum sihirbazimiz ile bas basayiz. :)

Disk bölümlendirmeye geldigimizde yan yana kur gibi bir secenegimiz olacak onu secerek devam ediyoruz. (Bu secenek sayesinde Windows'umuzun yanina Ubuntu kurulum islemine basliyoruz) Ayrica kurulum esnasinda Güncelleme yapalim mi gibi bir secenek var onu secme kurulumdan sonra sistemimizi güncelleriz. Ama o secenegin altinda 3. kaynaklardan diye bir secenek var onu secelim, onu sectigimiz an tüm codekler kurulmus olacak ve kurulum bittiginde Ubuntu'muz tam bir sekilde kullanima hazir olacak.

Ayrica kurulum sirasinda internette sinirsiz gezebilir kurulum bittiginde ise sistemimizi test etme imkanimiz devam edecektir. Yasayacagin tüm sorunlar icin kurulum CD'sini sakla, eger birgün sistemine ulasamazsan yine ayni sekilde CD ile sistemi baslatip internet üzerinden bizden yardim isteyebilirsin. ;)

superjax

bende 11.04 felaketinden sonra pardusa geçerek ubuntuyu bırakmıştım.pardus her ne kadar beni sistem olarak tatmin etsede gelişim olarak daha fazla geleceğinin olmadığını düşündüğümden 11.10 sürümü ile ubuntuya geçiş yapmak istiyorum.umarım sorun çıkmaz :)

karizmaxi

Şu anda 11.10 beta kullanıyorum güncellemelerim tam, çok sevdim ben ve  çok hoşuma gitti 11.04 felaketinden sonra cidden çok iyi bir iş çıkarmış Ubuntu ekibi hele ki Gnome3 ile Unity'nin bir arada olduğunu düşünürsek. Çünkü ikiside yeni yeni gelişen ve oturan yazılımlar ama gayet başarılı 11.10 kurmak istiyene öneririm
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

FıratikUS

Şuan yükseltme yapsam bir sorun olur mu?
Dvd yazıcım arızalı çünkü ama usb den de kurarım kur derseniz :D
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

decent

Alıntı yapılan: FıratikOS - 12 Ekim 2011 - 04:15:17
Şuan yükseltme yapsam bir sorun olur mu?
Dvd yazıcım arızalı çünkü ama usb den de kurarım kur derseniz :D

11.10 temiz kurulum önerilir.
Çünkü yükseltme yapmak için o kadar zaman bekleyip, yüzlerce MB boyutunda indirme/yükleme işleminden sonra işlerin aksi gidebileceğini düşünürsek,
En sağlıklısı ve düz mantıkla en kısayol temiz kurulumdur.