Ubuntu server FTP mi ? FreeNAS mı ?

Başlatan MrKowalski, 11 Ekim 2011 - 17:51:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MrKowalski

Merhaba

İş yerinde dosya paylaşımı ve yedekleme için bir bilgisayar kullanacam. bu paylaşıma hem ofis ağından hemde dışarıdan ulaşılabilmesini istiyorum. kullanıcılar atanacak ve her kullanıcı sadece kendisine izin verilen klasörleri görebilecek.

sormak istedigim bu sistem için hangisini önerirsiniz. FreeNAS mı ?  yoksa Ubuntu server üzerine proftpd mi ? yada sizin önerebileceginiz başka bir çözüm yolu ?

teşekkürler 

heartsmagic

Bu genelde senin elindekiler ve yapabilme becerinle alakalı sanırım. Herkesin yoğurt yiyişi farklı olacaktır. Fakat FreeNAS türü bir şey yapabiliyorken olayı FTP ile daraltmak bana pek makul gelmiyor. Samba ile basit bir paylaşım düşünebilirsin mesela, NFS de olabilir tabi bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MrKowalski

merhaba

haklısınız her yigidin yogurt yiyişi farklıdır ama bu işin bi yolu yordamı var mıdır. yarsa ona uygun yapalım kafamıza göre bişe yapmayalım diye sordum.
cevabınızdan anladıgım kadarıyla FreeNAS, Ubuntu server üzerinde FTP'den daha kapsamlı.
birde birşey daha sorayım FTP'nin dezavantajları nelerdir ?

cagriemer

Aslinda ikisini karsilastirmamak lazim. FreeNAS'i daha cok depolama aygitlarinizi kontrol eden bir isletim sistemi gibi dusunebilirsiniz. FTP ile ona da baglanabilirsiniz. Bunun yani sira pekcok baska protokolu de destekler. Avantaj sorusuna gelince, bence FreeNAS'in, Ubuntu uzerinden yapacaginiz FTP sunucuya gore en ustun yani ZFS dosya sistemini kullanmasi ve kolay yonetimi olacaktir. Ote yandan kullanimini ogrenmek icin biraz vakit harcamak gerekecek ama @heartsmagic'in de dedigi gibi FreeNAS kullanma secenegi varken FTP ile kisitlanmak cok makul degil.

MrKowalski

MrKowalski

Merhaba

(Mesaj kirliliği olmaması için aynı mesajdan devam etmeyi düşündüm. İstenilirse yeni bir konu açabilirim..)

Tavsiyenize uyarak Freenas 7 kurdum tüm ayarlamalarını yaptım. windows'a paylaşıma açtım. Ftp üzerinden paylaşımlara erişebiliyorum hiç bir sorun yok.

Takıldığım konu şifreli kullanıcılar oluşturdum ve paylaşıma açtığım klasörlere kullanıcı kullanıcı yetkiler verdim. sadece şu kullanıcı hem yazsın hem okusun diğerleri sadece okusun gibi. Ama bu yetkilendirme sadece o dizin için geçerli oluyor. Yani o dizinin alt dizinlerinde verdiğim yetkilendirme geçerli olmuyor.

( örneğin bir dizine sadece bir kişiye okuma+yazma yetkisi verdim. okuyup yazıyor ama bir alt dizini sadece okuya biliyor. yazamıyor. )

bu yetkilendirme mevzusu ne kadar karışıkmış  :o

heartsmagic

Yetkilendirme işini ne şekilde yapıyorsun?

MrKowalski

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ocak 2012 - 11:02:38
Yetkilendirme işini ne şekilde yapıyorsun?
derken terminalden mi yoksa freenas'ın ara yüzünden mi demek istediniz galiba. yanlış anlamışta olabilirim kusura bakmayın.

Bir yerde okumuştum. Freenas'ın ara yüzünden klasörü paylaşıma açarken

ilk önce "Set read only" (If this parameter is set, then users may not create or modify files in the share) kutucuğunu işaretliyorum

sonra

"Auxiliary parameters" bölümüne aşağıdaki kodları giriyorum.

örneğin
valid users = "local\ali", @"local\YONETIM", @"local\CALISAN"
write list = "local\ali", "local\veli"

heartsmagic

İşte bu nedenle sordum nereden veriyorsun yetkileri diye :) Zira FreeNAS hakkında hiç fikrim olmadığı için önce bir sorayım istedim. Yetkilendirme nasıl yapılıyor bilmiyorum ancak sen önce sadece okunabilir yaptığın, ardından da izin verdiğin için belki yetkiler alt dizinlere erişmiyordur. chmod komutundaki -R parametresi normal yetkilendirmelerde o işi görür mesela.

MrKowalski

hmm anladım. o zaman sadece okunabilir seçeneğini kaldırıp deneyeyim. bakalım ne olacak :)

yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ocak 2012 - 15:37:40

yok malesef sadece okuna bilir seçeneğini kaldırsam da herhangi bir şey değişmiyor.

yine izinler verdiğim dizinde geçerli ama bir alt dizinde geçersiz.

peki @heartsmagic komut satırıyla o dosyaya ve alt dizinlerine aynı izinleri nasıl atayabilirim ?

bu yazım tarzı sizin için bişe ifade ediyor mu ? :)

mesela ana klasördeki izin

drwxrwxrwx

alt dizinlerin tamamındaki izin

drwxr-xr-x

yapmak istediğim ana klasördeki izinlerin tamamını alt dizinlerinede uygulamak.

heartsmagic

FreeNAS'ın arayüzü nasıl bir şeydir cidden bilmiyorum ancak senin sorunun benim bahsettiğim şeyle ilgili. Yetkiyi yapan yer sadece dizinin kendisine yetki verip alt dizinlere uygulamıyor. Bir -R yeter bunu için chmod ile. Örnek:
chmod -R 777 /nerede/bu/dizin

cagriemer

"Set permissions recursively" diye bir opsiyonu varmis ama duzgun calismiyormus.[1] O yuzden @heartsmagic'in dedigi gibi izinleri dosya dosya elle degistirmeniz gerekecek.

[1] http://forums.freenas.org/archive/index.php/t-1918.html