süper bilgisayar yapma fikri

Başlatan zeusmaster, 10 Ekim 2011 - 14:29:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeusmaster

Şu okulda
Temizlik görevlisi, sistem yöneticisi, elektrikçi, tornacı, su tesisatçısı ve bilimum meslekler edindim :) Teşekkür ediyorum @burk :)
Up and Running...

heartsmagic

Zentyal neymiş diyecektim ki eski eBox'un Zentyal olduğunu gördüm :) @bahdem, sen "yanlış mı düşünüyorum" derken soru sormuş oldun değil mi? Bilgisayarlar ağa ethernet uçlarını kullanarak çıkacaklar demişsin bunu sen mi yapacaksın? İçeride bir anahtar (switch) falan mı kullanacaksın yoksa farklı bir sistem mi? Nasıl doğrudan sunucu üzerinden bağlılar internete?

Fakat ne olursa olsun bu makineler de elbette dışarı çıkabilirler. Ancak, senin kullanacağın sunucu üzerinden çıkmalarını istiyorsan haliyle sunucuyu gw olarak göstermen lazım. İkinci bir kartla da yönlendirme yaparsın olur biter. İstediğin bu değil mi senin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeusmaster

@heartsmagic, hocam her zaman ki gibi ben anlatamama rağmen seni beni anlamış bulunuyorsun :) Laboratuvara bir fiber uç giriyor ve bir çoğaltıcı ile diğer makinalara dağılıyor. Sunucuyu ana giriş ile çoğaltıcı arasına koyduğum zaman (sunucuda iki ağ kartı kullanacağım) sorunum bitmiş olacak :)
Up and Running...

heartsmagic

Evet, o şekilde araya bir makine koyarsan zaten istediğin gibi at koşturabilirsin @bahdem :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeusmaster

Ama bir sorun çıkar bu durumda. Makinalar dışarı çıkabilecek ama dışardan içeri giriş olmayacak. Bu durumuda iki adımda ssh kullanarak çözeceğim :)
Up and Running...

Jey@Nfer

Konu çok ilgi çekici fakat sönmüş ; canlandırayım bari :D
gerçekten merak ettim akıbeti ne oldu?
Hırs , azim , tevekkül ...

www.mehmetvahit.net

zeusmaster

Konu sönmedi. Asine daha hızlı ilerliyor :) Bilgisayarları haberleştirmeyi başardım. İşlerimi bir yoluna sokayım en yakın zamanda anlatımı buradan geçeceğim :)
Up and Running...

guopx

Özür dilerim konu ile alakasız ama 0K mutlak sıfır noktası değil mi? Yani atomların hareketlerinin durduğu an :) Çok ilginç merak ediyorum 0K'e inebiliyor musunuz acaba bir şekilde?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

zeusmaster

Alıntı yapılan: guopx - 29 Aralık 2012 - 22:04:15
Özür dilerim konu ile alakasız ama 0K mutlak sıfır noktası değil mi? Yani atomların hareketlerinin durduğu an :) Çok ilginç merak ediyorum 0K'e inebiliyor musunuz acaba bir şekilde?
0 K'e inmek mümkün değil :D oraya milikelvin civarında yaklaşabildik işte bizde :)

Not: Sanırım resim yükleme kodunu kullanamıyoruz.

Düzeltiriz :)
@heartsmagic.
Up and Running...

ct

Alıntı yapılan: bahdem - 29 Aralık 2012 - 23:36:48
Alıntı yapılan: guopx - 29 Aralık 2012 - 22:04:15
0 K'e inmek mümkün değil :D oraya milikelvin civarında yaklaşabildik işte bizde :)

Not: Sanırım resim yükleme kodunu kullanamıyoruz.

Düzeltiriz :)
@heartsmagic.

Vay be elinize sağlık hocam. Gelsin süper iletkenler; tek bildiğim buydu onu da yazayım hemen :)

imarah

@bahdem
Hocam son durum nasıl? Çalışması düzgün mü, istenilen performansı veriyor mu? Ben de niyetlendim sizi görünce :) CentOS ile mi yaptınız sistemi?

karboran

Konuyu biraz okudum yabancı kaldım ama. Bir zamanlar bir bilgisayar mühendisi abim , tübitakda bir balistik projesi üzerinde çalışıyordu. Onun görevi testi yapan programı 60 makinede parelel olarak çalıştırmaktı. Java ile yapıyordu. Bu şekilde 60 kat daha hızlı sonuç alınıp. Bu konuda dünya birincisi Kanada nın önüne geçilecekti . Ama sonuç ne oldu proje ne alemde hiç bi fikrim. Eğer projeyi tamamladılarsa aynı yöntem kullanılabilir diye düşündüm nacizane.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

zeusmaster

@karboran, teşekkür ederim.
Alıntı yapılan: karboran - 14 Mart 2013 - 20:31:57
Bu şekilde 60 kat daha hızlı sonuç alınıp. Bu konuda dünya birincisi Kanada nın önüne geçilecekti .
Bildiğim kadarı ile böyle bir şey olması mümkün değil. En fazla kazanç x5 kadar. İstediğimiz kadar işlmeci kullanalın, yazılan koddaki algoritma çok daha önemli. Örneğin 4 çekirdeğimiz olsun;
2. çekirdekteki hesaplamanın olabilmesi için 1. çekirdekteki sonuca ihtiyaç varsa o hesaplama hızlanmaz :D Ben de yavaş yavaş öğreniyorum işte.

@imarah, son durumda sistem çalışır durumda. En yakın zamanda, vakit bulup, bu konu hakkında bir makale yazıp paylaşacağım. Ben Ubuntu aşığıyım bundan dolayı sistemlerde ubuntu kurulu :D

Up and Running...

MehmetNuri

Alıntı yapılan: bahdem - 19 Kasım 2012 - 23:22:16
Şu okulda
Temizlik görevlisi, sistem yöneticisi, elektrikçi, tornacı, su tesisatçısı ve bilimum meslekler edindim :) Teşekkür ediyorum @burk :)

Aynı işleri yaptık. :) Fizik bölümü adama her işi yaptırır yani :)

karboran

@bahdem sanırım olay işlem bölümü değil. Atıyorum bir bilgisayar 600 silahı 600 dk da tarıyor ise > 60 bilgisayar olduğu zaman bilgisayar başı taranacak silah sayısı 10 a düşüyor. 600 dk yerine 10 dakika da bitirmiş oluyor işlemi. Bilgisayar sayısı kadar işlem hızlanıyor bu şekilde.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

alikemalocalan

zeroshell ile tüm sistem arasında network balans yani yük dengeleme yapabilirsin.genelde sunucularada kullanılır. cpu balanca veya yük dengeleme tarzında bir araştırma yapabilirsin

zeusmaster

@alikemal0162, Teşekkür ederim, araştıracağım.
Up and Running...

desperado

Ben de bu hususta bir yeni yetme olarak aranıza katılıyorum 2 haftadır :) . İşletim sistemleri hocamın yanına gittiğimde bana parallel processing ile ilgili bir çalışma yürütüyorum yardımcı olmak ister misin dedi. Aslında kullandığımız laboratuar 12 eski Sun Ultra 24 serisinden workstationlardan oluşuyor. İşimizi görürler. Yazılan iletileri itina ile okudum şimdi Eclipse'in Parallel Programming için oluşturdukları bir paketi indiriyorum. 1-1.5 yıldır hep C ile istişare ettik. Doğru mu yapıyorum sizce hani daha geliştirme ortamını yanlış seçip seçmediğimi bilmek istedim. Yoksa MPI ve OpenMP kütüphanelerini Code::Blocks'a import ederek de bu işi halledebilir miyim ? Ve esas olarak MPI ve OpenMP kütüphanelerini birlikte include edip ayrı ayrı iki kütüphanenin fonksiyonlarını metotlarını kullanarak mı kodumuzu yazacağız çok sorum var çooook... Şimdiden iyi geceler teşekkürler..
Uzun bir gece yolculuğu gibidir hayat uzunları yaksan da pek uzağı göremezsin.

WhiteScars

Dünyanın ıvırını zıvırını yazmışım önceki mesajlarımda kimse okumamış, yada okumuş anlamamış. Ben de zaten bir dil problemi var. Forumda beni pek sevmezler :)

Forumda belli başlı sorunlar olmuş bunların cevaplarını vereyim.

NVIDIA Cuda:

Nvidia'nın geliştirdiği bir ortam. Bu ortam sayesinde belirli işlemleri GPU'lara yaptırabiliyorsunuz. Matrix çarpımı mesela yaptırılabilir işlemlerden bir tanesi.  Kodu genelde C dili gibi yazılıyor fakat her tarafı bu şekilde değil. Eğer C diline hakimseniz çok zorlamadan geliştirme yapabilirsiniz. Bu arada GPU'lardaki veri bant genişliği çok yüksektir, CPU'larda core başı thread açılabilirken bu rakamlar GPU'da daha fazladır. Grafiksel oyunlar vs matrix bazlı çalıştırıldığı için GPU'lar CPU'ya nazaran farklı çalışır. örneğin 2 matixin çarpımı CPU'da çok uzun sürerken GPU ile milisaniyelere inebilir.

Google'a NVIDIA Cuda development derseniz zaten zebille örnek, development kiti vs hepsini bulabilirsiniz.

Ama şöyle bir sorun var. Sistem yönetim grubu laboratuvardaki sadece bir bilgisayar'a sabit ip veriyor. Dolayısı ile ip ler değiştiği an makinalar birbiri ile haberleşemeyecekler. Bu makinalara sabit ip verebilmek için bir makinaya zentyal kusam ve diğer makinalarında bu makina üzerinden internete çıkmasını sağlasam yanlış bir şey yapmış olurmuyum?

Zentyal nedir en ufak bir fikrim yok. Fakat bahsettiğin sistemi ben kuracak olsam, alırım bir gigabit switch, bağlarım bütün makinaları switch'e. Bir tane makinaya 2 tane ethernet takarım. Ethernetlerin birisine sabit ip adresini veririm, diğerine diğer makinaların kullanacağı network'e göre bir ip veririm. Örneğin. 10.244.233.22 bu senin statik ip adresin olsun. İçerde diğer makinaların kullanacağı network 192.168.0.0 olsun. Bu durumda 192.168.0.1 diğer ethernete verebilirsin. Bu bilgisayar üzerine DHCP server kurarasın. Yok ip'ler sabit kalacak değişmeyecek dersen DHCP direktifleri içinde MAC adresi ile her o makinaya ait olacak static ip'de verebilirsin. Arkasından bu makina üzerinde routing tanımlarsın. Diğer makinalarda 192.168.0.1'i gateway olarak set edersin. Gerçi bütün makinaların ip adreslerinin sabit kalmasını istiyosan DHCP gereksiz. Neden bu kadar yazdıysam.

Parallel Computing
Bunun için daha önce yazdıklarıma bakabilirsiniz. Java RMI ile bütün cluster'ı siz istediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz. Hangi makinalar hangi işleri yapacak gibi. Apache Hadoop, Hazelcast bunlarda profesyonel cluster çözümleri. Opensource olan. (Bu arada Hazelcast türk ürünü) Yapılacak işin ne olduğunu bilmeden yorum yapmakta pek mantıklı değil. O yüzden ne yapacağınızı anlatırsanız daha fazla yardımcı olabilirim.

İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

if

Alıntı yapılan: WhiteScars - 26 Şubat 2014 - 13:59:09
Dünyanın ıvırını zıvırını yazmışım önceki mesajlarımda kimse okumamış, yada okumuş anlamamış. Ben de zaten bir dil problemi var. Forumda beni pek sevmezler :)

Şu cümlelere ne gerek var? Belki önerileriniz uygulanabilir bulunmadı? Belki önerilerinizin üzerinde düşünmek için zaman ihtiyacı var arkadaşın? Belki foruma girmek için bile zor zaman bulabiliyor da cevap yazamadı? vs. vs. Ama hayır, bunların hiç biri değil de "forumda" sevilmemenizmiş sebep. Neyse...

WhiteScars

Sonuna  :) koymuşum. Cevirip lafı önüme koymuşsun if kardeş. Gerek yok böyle şeyler yazmana. O gülücüğün ne anlama geldiğini ikimizde biliyoruzdur. Ben biliyorumda ifade edemiyorum. Serzeniş mi, iğnelememi ? ingilizcesi "Sarcasm" :)

Konuya geri döneceğim.

Neden uygulanabilir olmasın? RMI ile ilgili inceleme yaptınmı güzel arkadaşım? Benim bu konuda baya tecrübelerim var. Yardımcı olayım.

İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

if

Alıntı yapılan: WhiteScars - 27 Şubat 2014 - 15:27:55
Sonuna  :) koymuşum. Cevirip lafı önüme koymuşsun if kardeş. Gerek yok böyle şeyler yazmana. O gülücüğün ne anlama geldiğini ikimizde biliyoruzdur. Ben biliyorumda ifade edemiyorum. Serzeniş mi, iğnelememi ? ingilizcesi "Sarcasm" :)

":)" simgesinin istihza için kullanıldığını ilk sizin iletinizde gördüm.