süper bilgisayar yapma fikri

Başlatan zeusmaster, 10 Ekim 2011 - 14:29:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeusmaster

Artkadaşlar benim şöle bir fikrim var daha doğrusu ihtiyacım var:D
Labaratuarımızda 15 adet pc var özellikleri fena sayılmaz ve bilimsel kullandığımız bazı kodlar var. Bazen iyi bi bilgisayarın bu kodlar ile hesaplama yapması 15-24 saat arası sürüyor.
Ben bu 15 bilgisayarı birbirine bağlayıp tek bir bilgisayarmış gibi davranmalarını sağlayabilir miyim?
Yoksa kodun her bölümünü ayrı ayrı makinelere hesaplatıp sonra tek bir bilgisayarda birleştirebilirim ama ben bununla uğraşmak yerine bütün işlemi tek bir bilgisayar üzerinden yapmak istiyorum:)
Öneriler nedir
Up and Running...

cagriemer

Yapilmasi mumkun. Fakat hic bilgim yok nasil yapildigi hakkinda. Hatta en cok merak ettigim konularin basinda gelir. Bir de Turkce kaynak olacagini pek tahmin etmedigim bir konu ama; High Performance Computing, Compute Cluster, Eucalyptus, Grid, UEC bakacaginiz ilk anahtar kelimelerden. Bir seyler bulursaniz buraya da yazmayi ihmal etmeyin :)

eribol

Konuya uzağım lakin blender ile yapılan render işlemlerinde durum aynen bu şekilde. Bir sunucu ve sunucu üzerinde bağlı tüm bilgisayarlar bu render işini beraberce yapar. Buna da render çiftlikleri deniyor ve animasyon şirketleri tarafından bol bol kullanılıyor. Yine bu forumda bir başlıkta bilimsel çalışmalara kendi bilgisayarınızı kaydedip bilgisayarınızın yapılacak olan hesaplamalarda kullanılabilmesine olanak sağlayabiliyordunuz. Ayrıca Cloud Computing olayı var ki Ubuntu'nun Cloud sürümü de var diye biliyorum. Umarım yanılmıyorumdur. Yani nasılı ile ilgili hiç bilgim yok ancak kimler nerelerde kullanıyor biliyorum.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=25724.0
http://www.ubuntu.com/business/cloud/overview

rutku

Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

zeusmaster

Up and Running...

zeusmaster

Arkadaşlar konuyla pek alakalı değil ama cloud computing bilgisi olan varmı acaba?
Up and Running...

ibonov

Bu bir grup bilim adamının bilgisayarı birbirine bağlayıp ağ olışturulması gibi birşey.

zeusmaster

Alıntı yapılan: ibonov - 22 Kasım 2011 - 12:52:12
Bu bir grup bilim adamının bilgisayarı birbirine bağlayıp ağ olışturulması gibi * bir şey.

Yani benim yapmak istediğim şey :)
Up and Running...

zeusmaster

Konu hala güncel arkdaşlar. Hatta cluster hakkında bilgisi olan varsa süper olur :)
Up and Running...

alorak

Alıntı yapılan: bahdem - 25 Nisan 2012 - 19:49:48
Konu hala güncel arkdaşlar. Hatta cluster hakkında bilgisi olan varsa süper olur :)

Geçen haftasonu ankara'da hadoop ile ilgili bir seminer olmuştu. java tabanlı bir sistem ve bir işlemi bir çok bilgisayara yaptırma olayı. wikisi ve yahoo framework'u oldukça gelişkin. Seminerde Hasan Tayyar Beşik tarafından php ile örnek sunulmuştu. Tabi yine araştırman gerekecek ama..
özgürlük için

apocuk

Bu konuda itü'de Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi (UYBHM)
http://www.uybhm.itu.edu.tr/
Bu merkezde paralel programlama (MPI ve OMP) ile ilgili haziran aylarında
verilen bir yaz okulu var. Bu düşüncenizi gerçekleştirmenize bir olanak sağlayabilir.
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

yakusha

@bahdem, bahadır sen misin ? ben sabri?

eğer bahadır değilsen seni bahadır ile tanıştıralım, kendisi bu konular ile ilgili i.ü. bünyesinde çeşitli faaliyetlerde bulunuyor.
Artık bu forumu kullanmıyor.

zeusmaster

işte @yakhusa o benim :) Zaten araştırma hızlandı. Yüksek enerji fiziği ile uğraşanlar bu işi iyi biliyor. CERN de uğraşıyorlar bu işle. Onlara yakın duracağım biraz bakalım ne olacak. Bu arada php ile yaplıyor çoğu şey burada da senden yardım alacağım gibi duruyor :)
Up and Running...

ct

Merhaba,

Konu çok ilgi çekici :) Kodlama grubu gibi bir grup oluşurturulursa içinde yer almaktan mutluluk duyarım. Java öğreniyorum bu aralar ama dilin pek önemli olmadığını düşünüyorum.

zeusmaster

@ct
İlgin için teşekkür ederim. Böyle bir şey yapma fikrim vardı zaten. Yardımlarından mutluluk duyarım.
Up and Running...

ct

Süper :) Yol haritası, öğrenilecek şeyler gibi başlangıç noktaları kesinleşti mi acaba? library.nu kapalı olduğundan kaynak bulmada sıkıntı yaşıyorum açıkçası ama hadoop gibi açık kaynak projelerin dökümanları var.

Ekleme:

Hadoop kullananlar nerede kullandıklarını şurada özetlemişler:

http://wiki.apache.org/hadoop/PoweredBy

zeusmaster

Bu mesajımın silinip başlığın programlama bölümünde sabitlenmesini istesem çok mu olur acaba? Buradan destek veren arkadaşlarla beraber bir çalışma çıkartmayı planlıyorum. Tübitak'a yazacağım proje ile kaynağı sağlamayabilirim (Kullanılacak makine ve ekipmanlar için). Umarım güzel işler çıkarırız.
Up and Running...

heartsmagic

İleti dursun zararı olmaz :) Şimdilik Genel bölümüne aldım, eğer şekillenirse ona göre bir yere alırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeusmaster

@heartsmagic
Her zamanki gibi göstermiş olduğun özveri ve ilgiden dolayı teşekkür ederim.
Up and Running...

heartsmagic

Buna da özveri denirse @bahdem :) Yeter ki ortaya güzel şeyler çıksın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

doganaydin

@bahdem http://dispy.sourceforge.net/ işinizi görebilir. Python objesini dağıtabildiği gibi herhangi bir programı da dağıtabilir. Eğer python kullanmıyorsanız data dosyanızı nfs gibi bir dosya sistemine yerleştirip kullandığınız dilin çalıştırılabilir dosyasını dağıtabilirsiniz. Eğer bunlarla uğraşmak istemezseniz amazonun yüksek cpu'lu instancelarından kullanabilirsiniz. Ufak boyutlu bir deneme hesaplatmasıyla maliyetini hemen hemen kestirebilirsiniz.

zeusmaster

Bu forumdan o kadar çok faydalanıyorum ki emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ayın 2 sinde (bu çarşamba) Fatih üniversitesinde bu işlerle uğraşmış bir hoca ve istanbul üniversitesi bilgisayar müh. bölümü hocaları ile görüşüp gerekli bir yol haritası oluşturulacak. Ben istanbuldayım ve dahil olmak isteyen arkadaşlar varsa bizim laboratuvarda bir toplantı yapalım. Hem daha sağlıklı olur ve bir ivme kazanırız aynı zamanda bir ilke tanıklık etmiş olursunuz :)

Bu görmüş olduğunu sıcaklık değeri tam tamına herşeyin donduğu yerin oralarda :) İşte bu işi başardığımız yeri ve artık bu ülkede bişeylerin yapılabildiğini görmenizi isterim. Gelmek isteyen arkadaşlar ve gruba dahil olmak isteyen arkadaşlar yazarsanız boş günlerinize göre bir gün belirleyelim.
Up and Running...

travego0403

7.75 Kelvin mi o? :) Orada birde mK yazıyor da acaba miliKelvin olabilir mi diye düşündüm. 
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

apocuk

Bu sıcaklığa nerde ve nasıl indiniz acaba?
bir de mili kelvin mi sonuç sanırım bu bir ilk değil mi?
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

zeusmaster

İstanbul üniveristesi kuantum teknolojileri laboratuvarında kullanmış olduğumuz 20 T lık magnet ile indik. Doğrudur mili kelvin mertebesinde yaklaşık olarak -273.143 santigrat derece :)
Up and Running...