opensuse hddye boot edilebilir mi?

Başlatan nietzschezs, 08 Ekim 2011 - 23:18:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nietzschezs

Arkadaşlar sitenizde ufak tefek bu konular gündeme gelmiş ama ne yazzık ki herkes yorum yapmış yardımcı olmaktansa boş yorumlar var bilgisi olan değil olmayanların boş yorumları mevcut oluyor çoğu zaman.

Benim sizden bir ricaam var. Ben macbook kullanıyorum sistemim snowleopard. ancak sistemimin yanına suse kurmak istiyorum fakat bunu harici diskimde böldüğüm bir alan var o kısma boot ederek yani kurulumu harici diskimden başlatarak yapmak istiyorum. Unetbooting gibi programlar mevcut ancak o da harici diskimdeki 40gb lik alanı usb bellek gibi görmüyor. Bilgisayarıma usb bellek takıyorum unetbootin şıp diye buluyor ama harici disk alanımı o şekilde algılamıyor.

Sizlerin önerdiği, şu şekilde yapabilirsin dediği bir başka çözüm yolu var ise ve bunu paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim yardımcı olabilecek arkadaşa da olamasa bile ilgilenebilecek arkadaşa.

decent

Merhaba @nietzschezs,

İlk cümleniz insanları incitecek ifadeler içeriyor.
Burada bulunanlar birbirine gönüllülük esasına göre yardımcı oluyor, olmaya çalışıyor.
Siz o insanlara "boş yorum yapıyorsun" derseniz ne kadar doğru yapmış olursunuz ?
Herkesin aynı oranda bilgi sahibi olmasını beklemek ne kadar doğrudur?

Ve siz bu cümleyi kullanmakla şunu kastetmiş olmuyor musunuz ?
-Bu konuya yazanlar bilgisi olanlar, yazmayanlar boş yorum yapanlar...

Lütfen cümlelerimizi karşımızdakilerin incinmemesi için, sevgi-saygı çerçevesine uygun olarak kuralım.

Gelelim konuya;
Elinizde Ubuntu 11.04 ya da 11.10 CD/DVD var mı ?

Ya da aşağıdaki yazılımın çalışabileceği işletim sistemi ?
http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

nietzschezs

Arkadaşım söylediğinde son derece haklısın ama bu sözlerim yorum yapan yada yardımcı olmak iseteyen arkadaşlara değil ki ayrıca bu sözü sadece kendi konum için değil tüm konular ve yeni konu açan arkadaşlara yazı yazanlar için de genel bir ifade ile söyledim. benim söylemek istediğim şey şu değil bazı arkadaşlar şöyle bir dene böyle bir dene şeklinde yorum yaparak fikir vermeye çalışıyorlar bu çok güzel bir davranış.

Ama bazılarıda şunu yapıyor. Örneğin ben hddden suse kurabilirmiyim diye yazıyorum yada nasıl yaparız bu programlar işe yaramıyor gibi diyorum. Birisi çıkmış ki bunlar bir kişi değil bana suseyi napcan git ubuntu kur fedora kur diyor. Yav bunu bizde biliyoruz ben hddden nasıl kurulur sorusuna cevap aradığım için yazıyorum bu konuyu. Ubuntumu fedoramı vb mi diye bir konu açmıyorum ki. benim lafım bu şekilde bilgi vermeye yada birbirine yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara değil yeri geliyor gırgır şamata bile olabilir. ama bazıları sanki biz sorduğumuz soruyu bilmiyoruz gibi bizi saf yerine koyması beni sinir ediyor. Madem git fedora kur diyorsun hadi diyelim ki bunu anlamsızda olsa yazdın, ozaman neden fedora bare onuda yaz ki bir anlamı olsun ben bir soruya cevap arıyorum adam hiç alakasız bir yorum yapıyor ne sebebi belli ne başka birşeyi...

Bu lafımla kırdığım arkadaşlar varsa kusuruma bakmasınlar benim lafım belli başlı boş yorum yapanlara idi.

dediğin programı deneyerek birde sornuma çözüm bulmaya çalışayım umarım olur ilginden dolayı çok teşekkür ederim sonucu yazacağım.

furkankalkan

Öncelikle her ihtimale karşı makinanızın yedeğini alın.700 mb lık bağımsız disk bölümü oluşturun ve suse için ne kadar istiyorsanız başka bir disk bölümü daha oluşturun. Daha sonra suse imajını dd if komutlarıyla 700 mblık bölüme yazdırın ve (macbook alcak kadar zengin olmadığımdan nasıl yapılır bilmiyorum :) ) makinayı 700 mb lık bölümden boot ettirin.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1